Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AXEL, 28 Juli 1916. Voor het toelatingsexamen tot de Middelbare technische school te Dor drecht is nog geslaagd J. H. Goslinga van Axel. Door mej. E. R. Ceelaert, onder wijzeres aan een o. 1. school te Koe wacht, is om gezondheidsredenen tegen 1 September o. k. ontslag uit die be trekking aangevraagd. De bewoners van eenige huizen in de Kerkstraat te Belgisch Koewacht hadden verleden week van de Duit- schers aanzegging gekregen, dat hun huizen waarschijnlijk zouden moeten ontruimd worden. Maandag waren de meesten bezig hun boeltje bij elkaar te pakken en een ander onderdak op te zoeken. Dat bevel tot verhuizen staat in verband beweert men met den aanleg van een tweeden electrischen afsluitingsdraad op een 150 M. afstand van den reeds bestaandenhierdoor, meenen de Duitschers, zal aan het deserteeren der soldaten paal en perk worden gesteld. M. Crt. Bij Kon. besluit van 22 dezer zijn benoemd in de provincie Zeeland tot dijkgraaf van den Paulinapolder, A. Bliek, te Biervliettot gezworene van het water schap Stavenisse, C. Steendijk Czn., te Stavenisse tot dykgraaf van den Nieuw- Olzendepolder L. Nieuwenhuyse, te Kruiningentot dijkgraaf van den Stad Philippinepolder, B. van Hijfte, te Philip pine tot gezworene van het waterschap Oud-Vossemeer, B. J. van Westen, te Oud-Vossemeertot plaatsvervangend dykgraaf van den Ser Lippenspolder, J. Huyssen, te Ter Neuzen tot gezwo rene van den Kanaalpolder, M. Diele- man, te Hoek; tot dijkgraaf van den Deurlopolder, A. M. Geluk, te Tholen. De heer C. Hoogerwert van Koe wacht is met ingang van 1 Augustus benoemd tot kommies 3e klasse te Velden (Limburg). Van 19— 25 Juli zijn uit Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheids raad gekomen gevallen van Diphteritis te Eikerzee en Westdorpeen van Roodvonk te Hulst, Neuzen, Philippine, Stavenisse en Vlissingen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorm. 97i ure Nam. 2 ure Zondag 30 Juli 1916. Ned. Herv. Kerk. Leeskerk. Ds. H. Akersloot van Houten Roos (van Sas van Gent). Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Dhr. Tollenaar, prop. (van Zaamslag). Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Dhr. Tollenaar. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Leeskerk. Nam. 3 ure Leeskerk. 's Av. 61/, ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 Juli 1916. A. L., 19 j., arbeider te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis. A. Th. H., 21 j., veldarbeider te Over slag, verklaarde de rechtbank zich onbevoegd, omdat de beklaagde ten tijde van het ten laste gelegde militair was, en verwees de rechtbank deze zaak naar, den Krijgsraad. Ch. E. A., 40 j., veldarbeider te St. Jansteen, is wegens openbare schennis van de eerbaarheid veroordeeld tot 10 of 10 dagen hecht. K. de D., 19 j., arbeider te Koewacht, Is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis. Bij bevelschrift der arrond. Recht bank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen O. P. v. Fr., 19 jaar, werkman te Westdorpe thans uit anderen hoofde gedetineerd te Middelburg ter zake van dietstal. Kinderfeest te Katwyk. Begin dezer maand, toen de Koningin de villa Duinlust te Katwijk betrok, werd Haa!r door de Katwijksche school jeugd een bloemenhulde en aan de Prinses een wagentje aangeboden om daarmede in het duin rond de villa te kunnen rijden. De Koningin heeft gemeend deze, hulde niet onbeantwoord te moeten laten. Daarom heeft H. M. Dinsdag den schoolkinderen, ten getale van 2000, een leestje bereid. Te kwart vóór tienen verschenen de Koningin en de Prinses. Het gevolg bestond uit jhr. Hooft Graafland, adju dant van H. M., de hofdames freule baronesse Rengers, freule Van de Poll en den ordonnance-officier Von Hyden. Ook de burgemeester van Katwijk, de heer J. H. de Waal Malefijt en diens dochter waren aanwezig. Nadat het Koninklijk gezelschap had plaats genomen, hieven de schoolkin deren, het Wilhelmus aan, waarna nog een zestal andere vaderlandsche liede ren werden uitgevoerd, begeleid door het Harmoniegezelschap te Katwijk, onder leiding van den heer L. G. Veer man va,n Leiden. In de pauze sprak de Koningin de kinderen toe. Over den zang was H. M. zeer tevreden en ook het Prin sesje dat, zooals H. M. opmerkte, dapper heeft meegezongen. Nadat der jeugd een luid hoera had aangeheven, onderhield de Koningin zich met verschillende onderwijzers. De .kinderen werden onthaald op ta bletten chocolade, voorzien van een speciaal voor dit doel vervaardigde portret-briefkaart, voorstellende de Prin ses met een van haar hondjes. Na de. pauze werden nog eenige liederen ten gehoore gebracht, waarna H. M. eenige woorden tot den heer Veerman sprak. Onder hoera-geroep der kinderen ver liet het KouiDklyk gezelschap met ge volg om 10 u. 20 de tribune, vanwaar per auto naar villa Duinlust werd ge reden. De kinderen begaven fcich hierop naar hun scholen, waar zij onthaald werden. N. 72. Crt. Smokkelen. Men schrijft uit Venlo aan het Hbld. Sedert een paar dagen is er weer eeD merkbare vermindering in het winkelen van Duitsche moeders en kinderen inge treden. Voor een groot deel ligt dit aan een maatregel van Duitsche zijde De grens werd daar namelijk door mili tairen en drie liniën bezet gehouden. Nu bleek het echter, dat een opstelling van wachtposten om de paar honderd meters niet voldoende was, om de door- sluipers, die zonder behoorlijken pas Duitschla'nd uit en in wilden, tegen te houden. Met het gevolg, dat een binnen waarts liggende linie bij die aan de grens is gevoegd, zoodat over een kort traject welhaast een verdubbeling van wachtposten kon plaats hebben. En in de tweede plaats schijnt de' vermindering van het aantal bezoekers ook te liggen aan de schaarschte van winkelgoederen in de grensplaatsen. Wel trachten de grensbewoners, die nu clan destien winkeltje in meel en rijst en vet drijven, hun benoodigdheden per spoor of met postpakket aan te voeren, maar telkens worden de aankomende passagiers aan de stations aan den lijve onderzocht en ook de pakketdienst gaat, zooals men weet, niet vrij uit. In Venlo heeft men thans bovendien de directe straf op uitvoersmokkel harder gemaakt, door de verbeurdverklaring niet te beperken tot de goederen zelf, maar, als het vervoer per rijwiel plaats heeft, ook uit te strekken tot dit vervoer middel. De risico bij het overbrengen van een paar pakjes margarine, vinden de meesteD wel wat groot. En ten slotte is ook hier het aantal hulpkommiezen veel vermeerderd, zoodat in de me'este omliggende dorpen het getal militaire kommiezen dubbel zoo groot is geworden als eerst. De goed georganiseerde bendeD Hol landers die zich met het groot-smokkelen in nachtelijke transporten van twintig en dertig man bezig houden, kunnen echter nog slechts bij uitzondering wotden ba- trapt. En dat deze benden niet alleen leven in de phaDtasie der dorpsbewoners maar ook werkelijk bestaan, blijkt wel uit het groot aantal langslapers en leeg- loopers onder de tegenwoordige jongelui en uit de moeilijkheden waarmede fabri kanten en landbouwers te kampen hebben om voldoende werkkrachten te krijgen. Deze organisatie te breken, is het moeilijkste vraagstuk voor de grenskom- miezen. Met huisvisitaties trachten zij wel te ontdekken, waar de voorradeD opgeslagen liggen, maar de smokkelaars van hun kant zorgen wel om hun berg plaats juist daar te kiezen waar geen sterveling ze verwacht. Een krachtige steun zou het voor de kommiezen zijn, als er een bepaling bestond op grond waar van personen die zich des nachts zonder geldige reden buiten de hoofdwegen ophouden in kort recht door een daartoe aangewezen college konden worden be boet. Thans zwerven tientallen jongens en mannen, zelfs uit den gegoeden stand, personen die het financieele deel van de onderneming verzorgen des nachts door 't veld, om na te speuren of en waar de ambtenaren in hinderlaag liggen. Zij hinderen de ambtenaren vaD den Staat in de uitoefening van hun ambt en zijn even lastig, zoo niet lastiger, dan zij die zich in stakingstijd schuldig maken aan »hinderlijk volgen.* Men schrijft voorts aan de N. 72. crt. De Duitsche grenskantoren ontvingen de door den rijkskanselier uitgevaardigde order voortaan alle runderen, die door smokkelaars de grens overgebracht wor den, terug te zénden. Deze maatregel is volgens de (Duitsche) douanebeambten het gevolg van een overeenkotnst tus- schen de Duitsehe eu de Nederlandsché regeering, dat voor het overtollige Neder landsche vee consenten tot uitvoer zullen worden verleend, op voorwaarde dat Duitschland zijn medewerking verleent ona den smokkelhandel te bestrijden. Lastig volkje De veldwachter B. te Otteland deed bij deu rijksveld wachter te Molenaarsgraaf aangifte van dietstal van een kaas, waarvan ver dacht werd een vrouw, behoorende bij eeu te Molenaarsgraaf staanden woon wagen. Spoedig bleek, dat de verdachte werkelijk de dievegge was. Na de kaa3 uit eeu grinthoop te hebben te voor schijn gehaald, nam de rijksveldwachter de dievegge mee. Op weg naar het gemeentehuis wist zij zich echter los te rukken zij vluchtte den polder in, na eerst nog door een wetering en verschillende slooten te z in gegaan. De rijksveldwachter kreeg hulp en gezamelijk begaven zij zich naar deu woonwagen en stelden daar een onder zoek in, of de'vluchtelinge er aanwezig was. Na eenigeu tijd vergeefs te heb ben gezocht, bemerkten zij beweging in een nabijzijnde sloot. Eu jawel, daar zat ze, enkel met het hoofd boven water. Haar vader, begrijpende, dat zij ge vaar liep wederom in handen van de politie te geraken, wilde haar met een stok verdedigen, doch weldra zag hij zich bedreigd door drie revolvers. De dievegge poogde iutusschen weer te ontvluchten, doch werd door een re volverschot tot staan gebracht. Haar zal steeds een beschutting bieden aar, zonder vader trok zich langzaam terug en verdween in den woonwagen, waaruit hij even later woedend wper te voor schijn kwam gewapend met een geweer, De menschen, die in de omgeving aan het werk waren, gingen nu aan den haal. Ook de jachtopziener, op wien de woonwagenbewoner het wel het ergst gemunt scheen te hebben, maakte zich uit de voeten. Drie politiemannen toonden echter wederoró hun revolver en dit bracht den man tot kalmte. De politie maakte proces-verbaal op, Avp. Bijreloovigen. Voor wie de zeventig nog niet is gepasseerd, is het van groot gewicht, te weten, op welken dag uien werd geboren. Een kind dat op Maandag ter wereld komt, heeft een schoon gelaat: op Ding dag bezit het een groote lieftalligheid op Woensdag zal het de goedheid zelf zijn, De op Donderdag geborenet. bezitten een prettig karakter, voor een groot deel ten minste, als de geboorte niet voor zonsopgang heeft plaats gehad. Wie Vrij, dag als geboortedag had zal niet gelukkig zijn Zaterdag geeft een afwisselend hard eu fortuinlijk leven- De Zondag einde lijk tegen alle levenszorgen. Dit laatste zou ons doen wenschen dat er zeven Zondagen in (ie week waren! In vele landen heerscht nog een dwaal begrip, volgens hetwelk het nagels en haarknippen van een baby voor het vol eindigen van het eerste twijfel de kleine ongeluk aanbrengt En weet u hoe een Amerikaansch meisje zich van den ernst der liefde vsd haren beminde overtuigt? Wanneer deze komt voor een aanzoek, houdt zij een goudsbloem in haar gesloten hand, zoolang de visite duurt. Bij zijn vertrek overtuigt zij zich van den toestand der bloem al naar zij meer of minder ii verflenstof zij sterft, dan wel opfleurt, bepaalt zij de waarde van de liefdesver klaring van het jongmeDsch- Ook de huwelijksgebruiken hebben daar groote beteekenis. Zoo weten de jonge meisjes zich o.m. te verzekeren tegeD autoritair optreden van hun aan staanden echtgenoot, door et voor te zor gen, dat de ring, welken hij aan haar vinger schuift, niet tot over het laatste vingerlid komt. Man weet, dat risschers, na spelen en artisten, wel 't meest bijgeloovig zijn. Hoevelen zijn er niet die niet graag hun snoer in 't water zouden werpen all ze niet een fetisch of gelukgvoorwerpje in hun zak hebben? Ook is bekend, dat het zien van een ekster hun een slechte vangst voorspeltdaarentegen bezorgen twee van die vogels hun een rijken buit. Ontmoeten ze drie vrouwen met rood haar, trappen ze bij ongeluk op hun hengel, komt hun vischsnoer op het water te liggen in den vorm van een kruis, 't zijn alle voor vast aangenomen teekenen dat ze dien dag niets zullen vangen. Er zijn risschers die zich een goed» vaDgst meenen te kunnen verzekeren door op hun aas-snoer te spuwen ande ren werpen zout in het water om het ongeluk van het water te verdrijveD, d.w.z. de kwade geesten. EeD Chinees die viacht zal nooit bij deze bezigheid een kameraad die te water geraakt er uit redden, omdat hij vreest de watergoden daarmee te zullen mis hagen en dan vangt hij natuurlijk niets. Hier te lande, zou men deze redding nalaten om zich een ziekte door kouvatten of een nat pak te sparen dan wel om de watergeesten niet te kwellen zeker is echter dat het bijgeloof in onze moderne samenleving veel grooter is dan men oppervlakkig denkeu zou. Avp. Te Luntereu is de 20 jarige zoon vau den landbouwer J. B., doordat het paard op hol sloeg, ouder de wielen vau het voertuig geraakt en voor dood opgenomen. Avp.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2