Binnenland. van de rechter-, noch van de linker ot uiterste linkerzijde op dit oogenblik het woord vrede zou durven uitspreken. Ik ken onder al mjjn betrekkingen niemand, die zoons of broeders aan het front heeft, en die ze niet liever allen zou zien sneuvelen, dan op het tegen woordige oogenblik over den vrede te spreken. Het Centrums orgaan Germania zegt in een hoofdartikel dat de erkenning door de Vereenigde Staten van de Deutschland als koopvaarder van belang is voor onzijdige landen, in wier havens eerlang handelsduikbooten zullen ver schijnen. N. R. Crt. De Tijd. verneemt van iemand, die uit Antwerpen terugkomt, dat de beken de majoor v. Bohlen v. Halbach, een familielid van Krupp v. Bohlen und Halbach, van het Duitsche bestuur te Antwerpen, op een reis naar het front het slachtoffer is geworden van een granaat-ontploffing. De Hollanders, die vroeger te Ant werpen met majoor v. B. in aanraking kwamen aldus de zegsman van De Tijd zullen dit tragisch overlijden betreuren, daar genoemde majoor steeds bereid was in moeilijke aangelegenheden die een reis door 't bezette gebied van zelf met zich brengen, raad te geven. Het was bekend, dat de majoor, die verbonden was aan de adjudantuur van 't Antwerpsche generaal gouvernement, den vluchteliugen-comité's zeer goed gezind was. Ook tegenover de Belgen was hij, ofschoon op een afstand, zeer hulpvaardig. Koninklijk bezoek. De Koningin heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de Boskoopsche rozenten toonstelling in den Dierentuin in Den Haag. In de zaal onderhield H. M. zich eeni- gen tijd met den directeur van het Kon. Zoöl. Botan. Genootschap den heer Fock en liet zich eenige exposanten voorstel len. Voorts sprak H. M. eenigen tijd met mej. Betsy van Nes, die in een wagentje werd rondgereden. De Koningin heeft opdracht verleend, voor 1000 rozen aan te koopen bij die exposanten, van wie verondersteld kan worden, dat zij het 't meest noodig hebben. H. M. kocht voorts eenige groote rozenstruiken aan, die zullen worden gezonden naar Katwijk. De Koningin betuigde Hare groote ingenomenheid met de tentoonstelling N. R. Crt. Lichting 1907. Thans is definitief bepaald, dat op 28 dezer de dienstplichtige onderoffi eieren, korporaals en soldaten der lich ting 1907 van de bereden wapens, de pantserfort-artillerie en de torpedisten, voor zoover zij dit zelf wenschen, in het genot van onbepaald klein verlof moeten worden gesteld. Aan hen, die in vasten dienst zijn van staat, provincie of gemeente, mag niet worden toegestaan, onder de wa penen te blijven. Aan allen kan worden vergund, mits voor eigen rekening rei zende, reeds in den avond van 27 JuTi te vertrekken./ Avp. Voor de recruten. Ten einde ook aan de recruten die nog geen 81/, maand onder de wapenen zijn eenige meerdere bewegingsvrijheid te verschaffen, is door den Opperbevel hebber bepaald, dat aan de recruten, die langer dan ééne maand in dienst zijn en goeden ijver verdienen, indien dit met de regeling van den dienst is overeen te brengen, des Zondags, zoo zij zulks wenschen, vrijstelling van appèls zal worden toegestaan, waarmede hun de gelegenheid wordt geschonken zich buiten hun standplaats te begeven aan welke vergunning echter geen vrij vervoer per spoortrein enz. verbonden raag zijn. Avp. Kalk. Men meldt uit Zuid-Limburg aan de N. R. crt. De bepalihgen, die door het Duitsche militaire bestuur in België en door de Duitsche regeering voer den uitvoer van kalk uit België en Duitschland naar ons land worden toegepast, hebhen de aandacht gevestigd op Zuid-Limburg. Voorheen was het lang niet algemeen bekend, dat in ons land ook kalksteen aangetroffen wordtalleen de bevolking van deze streek was er aan gewend, te midden eener landelijke omgeving ver afgelegen vau de spoorv'erbin- ding primitieve kalkovens aan te treffen. De productie was derhalve tot dus verre van weinig beteekenis, en vond afzet bij afnemers in de streek voor metsel-doeleinden, alsmede voor be mesting. Het gebrek aan dit product deed de vraag ook hier toenemen in de gemeen te Voerendaal (b/Heerlen) werden ovens bijgebouwd, en verschillende stroocar- tonfabrieken in ons land bebbeu zich reeds sedert ongeveer een jaar aan het gebruik dezer kalk gewend. Er dagen reeds liefhebbers op uit alle oorden van het land, om het branden van kalk alhier op grooter schaal te beginnen, zoodat wellicht naast de kolenindustrie, ook de kalkindustrie in deze streek een bloeiende toekomst tegemoet gaat, en wij ook ten opzichte van dit produet niet meer geheel afhan kelijk zijn vau het buitenland. Met de gemeente Voerendaal, welke groote terreinen in eigendom heeft, moeten reeds onderhandelingen gevoerd worden over aankoop en concessie- verleening voor kalk- en cementin- dustrie. Zilveruien en sjalotten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het volgende bepaald de exporteurs van zilveruien en sjalotten zijn verplicht voor elke 90 K.G. dezer artikelen, waarvoor zij van heden af consent aanvragen, in de maand October voor binnenlandsch verbruik, tien kilogram uien van prima bewaar- bare qualiteit, op nader aan te geven wijze, ten genoegen der Groentencen- trale franco af te leveren aan een nader aan te wijzen opslagplaats, tegen den prijs van 3V3 cent per K.G. Zij zullen tot meerdere zekerheid, dat zy aan hunne verplichtingen zullen voldoen, alvorens consent te kunnen verkrijgen, voor ieder duizend kilogram of gedeelte daarvan, waarvoor zij consent aanvra gen, een cautie stellen van 15 in contanten, ten name der Groentencen- trale, te storten bij het Agentschap der Nederlaudsche Handelmaatschappij te 's-Gravenhage. (St. Crt.) Vredesdemonstraties in de onzjjdige staten. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad deelt het volgende mede Zooals reeds is medegedeeld, zullen er op 1 Augustus niet alleen in Neder land, maar ook in de voornaamste andere onzijdige landen demonstraties ten gunste van een duurzamen vrede plaats vinden. Vooral in Scandinavië zullen de betoogingen een indrukwek kenden omvang nemen. Ook daar ver leent de Neutrale Conferentie te Stock holm krachtigen steun tot het welslagen ervan. Zoowel in Noorwegen, als in Zweden en Denemarken zijn bijzondere Comité's gevormd, welke deze vredespropaganda ter hand hebben genomen. Het Deen- sche comité, dat samengesteld is uit twee leden van ieder der vier ver schillende politieke partijen, terwijl de voornaamste Deensche Bisschop, Bis schop Ostenfeld, zich mede bereid heeft verklaard daarvan deel uit te maken, heeft Zoadagochtend een oproep in alle Deensche bladen geplaatst, waarbij de belangstelling van het Deensche volk voor de betoogingen werd ingeroepen. Een beroep werd gedaan op alle be staande vereenigingen, werkzaam op sociaal gebied, om op 1 Augustus een vergadering te houden, waarbij in een motie de wensch naar een spoedigen rechtvaardigen vrede worde aange nomen. Zelf organiseert het Deensche Comité ongeveer 15 vergaderingen, waarvoor reeds de medewerking van een aantal parlementsleden en profes soren is verkregen. Verleden Zaterdag heeft een bespreking plaats gevonden met de vertegenwoordigers der voor naamste Deensche nieuwsbladen waarbij de bedoeling dezer demonstratie is uit eengezet en een beroep op de mede werking der Deensche pers werd gedaan. In Zweden zal dezer dagen eveneens een oproep verschijnen, onderteekend door een groot aantal mannen en vrou wen van verschillende richting, waarin eveneens gewezen zal worden op den plicht der onzijdige volkeren, om, waar de oorlog thans het derde jaar ingaat, de beginselen der vredesbeweging in herinnering te brengen. De onzijdigen, onverschillig voor welke der strijdende partijen zij het meest sympathie ge voelen, zullen eenstemmig als hun over tuiging moeten uiten, dat het weder- zijdsch aanvaarden van die begiuselen een veel betere waarborg voor den door allen gewenschten duurzamen vrede is dan grenswijzigingen, waarvoor thans nog door velen de voortzetting van den strijd wordt verlangd. De neutralen zullen als hun meening moeten herhalen, dat niet de machtsverhouding op het slagveld, maar verstandig overleg 'den grondslag voor den vrede moest vast stellen. Vermoedelijk zullen ongeveer 200 vergaderingen in Zweden voor dit doel worden gehouden. Ook in Noorwegen zullen verschil lende vergaderingen plaats vinden, o.a. 'te Christiania, Bergen en Drontheim. Omtrent de betoogingen in Zwitser land en Amerika zullen weldra eenige mededeelingen kunnen volgen. N. R. Crt. Toekomst-fantasie. Onder begunstiging van het tijdelijk bondgenootschap komt het oude vraag stuk weer aan de ordeeen tunnel tusschen Engeland en Frankrijk, onder het Kanaal. Al wat er vroeger tegen werd aaugevoerd, is nu verdwenen de entente heeft het weggevaagd. „Daily Chronicle" beschrijft met geestdrift het nieuwe plan, en wijst er ter geruststelling op, dat Engeland den tunnel onbruikbaar zou kunnen maken, zoodra er gevaar dreigt. „Bovendien is bij de plannen rekening gehouden met de mogelijkheid, den tunnel over een mijl onder water te zetten en met vergittige gassen te vullen, terwijl aan beide uitmondingen kanon nen worden geplaatst" Er zijn optimisten, die meenen, dat op dit oogenblik Europa aan den laatsten oorlog bezig is Avp. Een Interview met dr. Kuyper. Wolff's bureau seint aan de N. R. crt. Een medewerker van de Leipziger Abendzeitung heeft een onderhoud ge had met dr. A. Kuyper, die zich uitvoe rig en voornamelijk uitliet over de tegenwoordige levensmiddelen-crisis in Nederland. Dr. Kuyper zeide daarbij 0. m.De oeconomische druk, dien Engeland op ons oefent, is verschrikkelijk. Niet alleen wil men ons verbieden datgene naar Duitschland uit te voeren wat wij over Engeland bekomen, men wil ons zelfs beletten de producten van ons eigen land naar Duitschland te ver koopen. Dit ia weergaloos onrecht. Men bedenke, dat alles wat Nederlana aan landbouwproducten voortbrengt, zooals aardappelen, tarwe, groenten en ooft, van de beste kwaliteit is. Enge land nu koopt deze Droducten bij onze boeren tot eiken prijs en levert ons bijv. daarvoor slechts zijn eigen zeer twijfelachtige qualiteit meel enz. Na tuurlijk zijn daardoor de prijzen tot t uiterste opgedreven en dat nog wel voor veel slechtere waar. Voorts moet men nog in aanmerking nemen, dat de mobilisatie druk voor Nederland niet veel geringer is dan voor Duitschland. In Nederland staan er thans drie honderdduizend man onder de wapenen. Wat dat kost en hoe dat door belastingen weer moet opgebracht worden^behoel ik, aldus dr. Kuyper, niet nader uiteen te zetten. Bovendien hebben wij geen krijgsvangenen om arbeid op het land te verrichten. Door dit alles is het te verklaren, dat zelfs voor de goed gesa larieerde kleinere beambten delevens omstandigheden bijna ondragelijk zijn geworden. Dit is de diepere oorzaak van de levensmiddelen-opstootjes waar van men in de couranten leest. Ten opzichte van de mogelijkheid om een eind te maken aan den oorlog en vredes-bemiddeling te verleenen, meen de dr. Kuyper, dat neutrale bemiddeling nadeelig is zoolang er geen zekerheid bestaat dat aan beide strijdende partyen bemiddeling welkom zou zijn. Opmerkelijk vond dr. Kuyper het, dat in de Duitsche pers te weinig aan dacht besteed wordt aan jiet feit, dat de Nederlandsche regeering besloot tot de oprichting van een gezantschapszetel bij den Heiligen Stoel. Nederland toch is van huis uit Calvinistisch gezind, ook in zijn politieke opvattingen. Daarom was er tot nu toe geen meerderheid voor de stichting van dit gezantschap. Wanneer thans alle partijgroepen in Nederland dit besluit goedkeuren, ook ik, zei dr. K., verklaarde mij ermee ingenomen, dan is dit een zeer op merkelijk verschijnsel. teeuw A. Star Niet gelegd gemeld vau 2 Van bevord v. Dijk M. Hai Westdc Axel, Kr. D Janstei Vooi Bruine Doesel Hooft, Axel, hu G Niet De woonp Neuze wonen gemee een s bewon werde fietser is de huis Het pl. m. uit de ment heid 1 draad de di ernsti overh AXEL, 25 Juli 1916. Vrijdagavond had alhier in het „Stations Koffiehuis" ten overstaan van den bouwkuudige C. van den Broeke, de aanbesteding plaats van het bouwen van een inrichting tot vlasbewerking. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren L. de Visser te Zaamslag, voor 4868; Kr. Dieleman te Zaamslag, voor f 4800; C. H. H. Wisse te Zaamslag, voor 4708; J. H. Houg te Zaamslag, voor f 4700; A. P. Butler te Axel, voor 4700 J. Houg te Axel, voor 4650A. van 't Hoff te Axel, voor 4600 en H. van Luijk te Axel, voor 4550. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De heer A. Schuurman, hoofd der school te Ossenisse, heeft om gezond heidsredenen ontslag aangevraagd als onderwijzer in Aardrijkskunde aan de Rijks Normaalschool de Axel. Aan de school voor meer uitge breid lager onderwijs te Ter Neuzen zijn toegelaten tot de eerste klasse: P. A. de Rijke van Zaamslag, Maria Koh ier, Joh. Bogaard, Elisabeth Leuzen, W. Koevoets, Anna de Kraker, Joh. Blanksteijn van Zaamslag, W. J. de Bree, L. J. Wiemes van Axel, Jac. Klaasen, W. Verlinde, Jac. en Pleuntje Dieleman van Axel, Jac. Buize van Axel, L. C. Ribbens, Jac. F. Kaan, Jac. van Tatenhove, Corn. Dees, Jos. van Damme van Axel, Adr. Dees van de Knol (Hoek), R. van Dommelen van Walsoorden, Fr. C. Overbeeke, P. ,C. de Doelder, Tjitske Duizendstra, P. J. Witte, W. Wieland, Joh. Koene, M. Adriaansen, Paula Voerman en Corn. Gast van Axel. Van de eerste naar de tweede klasse zijn bevorderd: E. Buijs van Koewacht, M. Dijkwel van Axel, J. 't Gilde, L. Hasse, W. Jansen van Hoek, Ma. Meijer van Zaamslag, J. Orlebeke van Axel, J. van der Peijl, G. Rammeloo van Philippine, B. van Sluis van Axel, M. de Smidt, L. Verlinde en B. Verlinde. Voorwaardelijk zijn bevorderdM. Buter van Hoek, A. Dhaeze, G. Nolson, li. Rammeloo van Philippine, A. Ris- Da: aanta aan lijk diens van enz. volgt numi 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34 35 36 37

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2