Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De middelen. De middelen hebbenin Juni opgebracht 19.195.725.39 tegen 17.797.900.041/, in dezelfde maand van 1915. Over het afgeloopen haltjaar bedroeg de totale ontvangst y7.248.139.467e, tegen 78.433.730.75 in het eerste halfjaar van 1915. Voorzeker is dit in den (ook voor den Minister van financiënduren tijd een prachtige vooruitgang aan inkomsten. Bijna 19 millioen meer nü, dan verleden jaar en dat bij een achteruitgang van een millioen bij successierechten. Nu heeft echter de Minister van Fi nanciën onlangs in de Kamer gewaar schuwd dat we niet te optimistisch moeten gestemd worden door die stij ging. Hij bedoelde vooral dat niet voor alle posten die stijging blijvend zou zijn. Zoo zit de oorzaak der kolossale op brengst van den suikeraccijns (4 mil lioen boven de raming) in de productie van de jam-fabrieken, die echter niet mogen uitvoeren. Zoo is de hoogere opbrengst van 't geslacht louter een gevolg van de hoogere vee-prijzen. Een feit is het ook dat het grootste deel der inkomsten-belasting over 1915 en 1916 eerst dit jaar betaald werd, zoodat de acht millioen die nu meer werden geïnd aan inkomsten- en ver mogensbelasting, niet volledig kunnen worden beschouwd als een meerdere bate voor dit boekjaar. En ook de meerdere opbrengsten van zegel- en registratie-rechten (resp. één en 27s millioen méér) zijn aan tijdelijke oorzaken te danken, n.l. voor de zegel rechten aan de vele N. O. T.-contracten en aan de talrijke emissies van maat schappijen die van den geldvoorraad willen profiteerenen voor ae regis tratierechten aan het feit dat zij vele maanden hebben stilgestaan en nu worden ingehaald. Maar hoe het ook zij, het zijn toch allemaal dubbeltjes, die binnen zijn en bijzonder welkom aan een schatkist, die den bodem laat zien. Ouderdomsrente. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer, nopens het wetsont werp tot verleening vanouderdomsrente. Gevraagd werd, of de Regeering nog prijs stelt op verdere behandeling. De uitslag der Statenverkiezingen, die ston den in het teeken van de staatspension- neering, had zich volgens leden die deze vraag stelden, duidelijk tegen staatspensioen en voor het stelsel van den heer Talma uitgesproken. Ook vroegen verschillende leden naar de door den Minister van Waterstaat aan te nemen houding, wanneer de Kamer het wetsontwerp mocht ver werpen. Verschillende leden betoogden de wenschelijkheid, om te trachten te ge raken tot overeenstemming, ook leden die tegen het ontwerp gekant zijn ver klaarden, dat dit hun aangenaam zou zijn, als dit mogelijk zou zijn met hand having en verbetering der wetten-Tal ma Zij hadden geen bezwaar, eventueel ook anderen dan loonarbeiders in de wet te betrekken, mits het systeem van verzekering bleef gehandhaafd. Onderscheidene leden waren tegen elk compromisvele leden hadden on overkomelijke bezwaren tegen het ont werp, omdat daarin gehuldigd wordt het beginsel van staatspensionneering Anderzijds werd het ontwerp ver dedigd. De commissie van rapporteurs heeft, gelijk zij mededeelt, gemeend althans voorloopig, geen gevolg te kunnen geven aan het verzoek, de Regeering om een onderhoud te verzoeken, teneinde t vernemen op welke wijze men tot een compromis zou kunnen geraken. Bij enkele candidaatstelling is in het district Druten fot lid van de Tweede Kamer herkozen Mr. Th. J. A. Duynstee (r.k.) Vergoeding wegens kostwinnerschap. De minister van oorlog heeft aan de burgemeesters bericht, dat in verband met de prijzen van de eerste levens-, behoeften aan de vergoedingsgerechtig- den een bijslag kan worden verstrekt. Tot nader bericht mag de bijslag be dragen ten hoogste 15 procent van het bedrag, dat als vergoeding volgens de bestaande besluiten en aanschrijvingen kan worden toegekend. Met inbegrip van den bijslag mag de vergoeding uiteraard nimmer hooger zijn dan het wettelijk maximum van ƒ2 per dag. Het uitgekeerde bedrag van den bij slag moet afzonderlijk worden vermeld. Verder is bepaald, dat het maximum van 1 dezer af geldt voor alle land- stormplichtigen. M. crt. Militaire-hulp commiezen. Ter bestrijding van den smokkelhan del zijn thans van het legermiet minder dan 3000 militaire hulp commiezen in functie gesteld en over de verschillende grens-commiezenposten verdeeld. Avp In Augustus 1916 zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van adspirant electrotech- nische ambtenaar der telegrafie, waar voor 2 a 3 plaatsen werden opengesteld. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage vóór 1 Augustus 1916. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post en telegraafkan toor te dezer plaatse. geval van nekkramp meer aan. In Zeeland kwamen van 1218 Juli ter kennis van den centralen gezond heidsraad een geval van roodvonk te Axel en een geval van diphteritis te Neuzen. Dinsdag toen men bezig was met het herstellen van' den electrischen grensdraad, sprong in den Karnemelk- polder nabij Koewacht een jong Duitsch soldaat van nog geen 20 jaar over de grens. In een nabijzijnde woning voorzag hij zich van burgerkleeren en wandelde naar het dorp. Hij vertelde, dat hij nog slechts twee dagen aan de grens was en daar heen gezonden om wat uit te rusten. Hij was namelijk achter het oor licht gewond. Zijn broeder was niet ver van hem doodgeschoten en daardoor had hij schrik om terug naar het front te gaan. Hij kwam van bij Bremen en is van beroep molenaar. Tem. Crt. Nog AXEL, 21 Juli 1916. pas enkele weken is de recht- streeksche verbinding Drie Schouwen- IJzendijke in gebruik en reeds wordt een druk gebruik gemaakt van den tram. We meenden daarom onzen abonné's van dienst te zijn, door onder Middelen van vervoer" ook den dienst Breskens—Maldeghem op te nemen. Men schrijft ons het volgende Dat bij het dorschen van koolzaad door sommige oudjes nog een lesje aan jongeren wordt gegeven, is bekend Maar dat vier dorschers er luchtig op slaan, die tezamen 272 jaren tellen, mag toch wel als iets zeldzaams worden vermeld. Toch is dit geschied bij het koolzaad dorschen deze week bij J. van Langevelde, alhier. Tot zoover onze berichtgever. Wij met onzen anderen kijk op dergelijke verschijnsels, zouden zoo zeggen dat zulke oudjes er beter aan toe waren, wanneer ze op hun ouden dag niet meer moesten werken en op hun ge mak naar zoo'n zaaddorschersvertooning konden staan kijken. Hedennacht is een begin van brand ontstaan bij den bakker v. L. alhier. Gelukkig kon het zaakje door bewoners en buren met emmers water gebluscht worden. De St. crt. no. 168 bevat de statuten der Christelijke zangvereeniging „Asaf", gevestigd te Axel, die volgens art. 1 „tot grondslag heeft den bijbel als Gods onfeilbaar woord en zich ten doel stelt, door het meerstemmig zingen van positief christelijke liederen, werkzaam te zijn ter eere Gods." De St.Crt. no. 166 bevat de sta tuten der R.K. Zeeuwsch-Vlaamsche Vereeuiging tot bestrijding der tuber culose „Het Wit-Gele Kruis", gevestigd te Hulst. Haar werkkring strekt zich uit over de gemeenten Hulst, Hontenisse, Boscb- kapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Koewacht, Ossenisse, St. Jansteen en Stoppeldijk. De heden in de St. crt. voorkomende opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, wijst geen enkel Er werd gevaren van at Vlissingen, 6 runs voor de mijlpalen, voor controle op de vaart. Teen ging de reis tot aan Walsoorden, waar het roer gewend werd. Daarna werd gevaren naar loedekenskerke, waar de boot aan den steiger meerde, die door de heeren van den stoombootdienst werd opgenomen. Vandaar voer men naar Terneuzen, welke haven omstreeks halfvijf werd bereikt. De commissie van toezicht, met den directeur en de vergezellen de ileeren stapten aan wal en vertoefden er een paar unr, waarna de terugtocht naar Vlissingen werd ondernomen. M. crt. De nieuwe Provinciale boot. Dinsdagmiddag ongeveer 5 ure meer de te Neuzen aan het daarvoor inge richte deel der ponton in de buiten haven de nieuwe stoomboot Zeeuwsch Vlaanderen, bestemd voor den provin cialen stoombootdienst op de Wester Schelde, voor het traject Neuzen- Hoe dekenskerke -Hansweert. Aan boord waren de commissie van toezicht uit Ged. Staten, de directeur van den prov. stoombootdienst, een vertegenwoordiger der Scheepsbouw- werf J. K. Smit te Kinderdijk, de directeur van de N. V. Machinefabriek Alblasserdam en de ontwerper van het schip, de heer Cornelisse te Amsterdam. Het schip is gebouwd en ingericht als de stoomschepen voor den dienst op de Ooster-Schelde. Het ligt aan merkelijk hooger op het water dan de raderbooten. Het uiterlijk van het rond gebouwde achterschip, in den vorm van den achtersteven van oorlogs schepen, is niet zoo sierlijk als dat der andere prov. booten, doch men moest hier aan den vorm wat offeren met het oog op het practische. Dit schip is gebouwd met 2 schroeven, die binnen- scheeps blijven en daardoor was het uitbouwen der boorden noodig. Dit gebruik van 2 schroeven, dient om het achteruitvaren te vergemakkelijken. Evenals bij de raderbooteu is ook een voorroer aangebracht. Het stoomschip is gebouwd op de werf van J. K. Smit te Kinderdijk de machines zijn geplaatst en geleverc door de N. V. Machinefabriek Alblasser dam te Alblasserdam. De grootste lengte van het schip is 44.7Q M. en de grootste breedte 7.35 M de holte in de zij midscheeps tot den onderkant 3.15; het promenadedek is hoog 2.175. De inrichting zoowel van de tijdelijke verblijven voor de passagiers, als die voor de bemanning is keurig. Beneden is een kajuit le en 2e klasse en er is ook aan dek zoowel een salon voor de eerste als een voor de tweede klasse. Verder heeft men een prome nadedek, waar glazen-afschuttingen hen die een zitje hoog boven het water verkiezen, beveiligen kunnen voor den op het Scheldewater dikwijls zoo hinder lijkeu tocht. Op het promenadedek bevinden zich ook watertanks ter voor zieniug in de behoefte voor de toiletten en de closets. Aan dek >s er voor de le klasse ook een salon niet rooken men vindt er voorts ook eën conduc teurskamer en een postkamer. De machinerie van het schip is in gericht met stoomaanzet werk. De gecontracteerde snelheid is 11.75 mijlen en bij de proefvaart is gemaakt ruim 12 mijlen. Zoowel dé commissie vau toezicht als het personeel der provincie dat aau boord was, was geheel tevreden Van den stuurman en den kapitein vernamen wij, dat het schip zeer vast op het water ligt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 23 Juli 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. G. van Dis (van Zaamslag.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Dhr. H. J. Smit, prop. Leeskerk. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Dhr. H. J. Smit. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Nam. 3 ure '8 Av. 67a ure Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Juli 1916. P. D. 'tG., 20 j., werkman te Ter Neuzen, oordeeld P. J. Neuzen, van een is wegens mishandeling ver- tot 5 of 5 dagen hechtenis. M., 33 j., varensgezel te Ter is wegens eenv. beleediginj ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. P. J. W., 50 j., voerman te Hulst, ii wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld veroord. tot 1 week hecht, en toewijzing der civiele vorde- ringen tot een bedrag van 36 en f 4," J. V., 42 j., landbouwersknecht te Overslag, beklaagd van uitvoer van een paard en wagen, is vrijgesproken. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht O. F. v. Fr, 19 j., werkman te Westdorpe verdacht van diefstal. De bedrieger bedrogen. Het volgen-V de vermakelijke geval, zegt de Tel,, speelde zich dezer dagen te Breda af Een Duitschers had boter gekocht en kwam overeen met een Belg die marme- lade aan den »Dutsc had verkocht, dl boter in de vaten marmelade te smokke len. De Belg kreeg een flinke som geldt voor' z'n hulp en alles scheen in orde, waar de Doitscher consent voor dl marmelade had. Aan de grens vertrouwde men echter het zaakje niet en de douanen gelastten dat de marmelade »geboord< moest worden. Groote zweetdruppel parelden op het voorhoofd van den Duit scher, die persoonlijk bij de visitatie aan wezig was. Wie beschrijft echtar 's mant verbazing, toen bij de boring bleek, dal er geen korreltje boter aanwezig wal De Belg had de marmelade verkocht, het geld daarvoor ontvangen, benevens voor zijn »hulp< om te smokkelen en boven dien een paitij boter op den koop toe Ea de Duitscber was zijn boter en z'n geld kwijt, maar durfde toch geen aan gifte bij de politie doen, want dan haf hij zelf moeten vertellen, dat hij haf willen smokkelen Smokkelen. Vrijdagnacht werden te Venlo door de kommiezen eenigi Duitschers aangehouden, in het bezit van smokkelwaar. Zij verklaarden, dat i\ aan ee om vr: De 1 het bén gehoud gevond hebben arrest Tevc ia den ten sm Duitse! de kt argwaf kajuit* hier e au toe hoevee rubbei iö bes Bij waarv Duitse ttlijk boot e dat s houd was uitgev De krijgs regim in de dersh >Ik j van e hand De ia vc als e ander De alles wat het mag* Al gesel voor ik gr haar brem M< of w er is nog ik a uur toch ik De i ten en krej leve ten ope ma; is ges var de var uie led Fn te i J os me om nai Va toi i Di zuil* H de 1 Ik ven eige sehr zoos nog D

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2