UMlfcSTFJIlMi. P. J. TALE - OpticieD. Brillen en pince-nez, 9 li. best te veld staand Vlas geS 'Paarden, Snijwerken, Axel-Kaaiwal 20, (voorheen Oostbnrg). P. J. VALE's Scheermessen vaïi af f1,75 tot fö,-. Scharen van af f0,00 tot f 12,50. Scheermachines en Haarsnijmachines. Ongeveer 1 H.A. (2 gemeten) ROGGE, Qsn nstts DIENST2QD2. Gemengd Nieuws. aan te besteden: Advertentien. TE KOOP: Openbare Verkooping. BUITENGEWONE KEURING 38 M2., moeten bedragen, zoodat het verschil nog al aanmerkelijk groot is, wat nu voor de woning ten goede komt, is dit dat het een gebouw is, uitkomende od den hoek van de straat, alzoo twee tot het inzenden aan bovenstaand advieï. Omvraag. Omdat de agenda hiermede handeld vraagt de Voorz. of Ged. Staten van is afge- er nog m uitzichten heeft wat deu meesten tijd iemand iets heeft voor de openbare ver maar één is, wanneer een gebouw tus I gadering. tot schen twee gebouwen is gelegeD." De Voorz. deelt mede dat het Dag. Bestuur adviseert om het verzoek in te willigen. Dhr. Smies zou het ook jammer vinden dat adressant tengevolge yan het bewuste artikel verhinderd was uitbreiding aan zijne zaak te geven, en zal .daarom ook voor inwilliging stemmen. M. a. s. wordt het verzoek toegestaan. VII. Verzoekschrift om ontheffing van inwoning door den Burgemeester. Adressant geeft in zijn verzoek aan H. M. de Koningin te kennen dat hij de thans bewoonde woning met 1 Juli a. s. moet ontruimen, omdat deze als pastorie der Ger. Kerk door een predikant zal worden betrokken dat hij sedert zijn verblijf in de ge meente Axel voor de 3e maal moet verhuizen gedurende pl. m. 4 jaren dat hij de eenige woning, welke voor zijn gezin bewoonbaar was, en te koop kwam, zou hebben gekocht, indien niet de voorwaarde was gesteld, dat deze woning zou bewoond blijven door eene Belgische familie, zoolang de oorlog duurt. dat hij alzoo met zijn gezin, bestaande uit man, vrouw en 7 kinderen geen onderkomen heeft dat echter tot den bouw van een nieuwe woning zal worden overgegaan dat hij zich echter thans genoodzaakt ziet tijdelijk in de gemeente Terneuzen te gaan wonen dat hij echter 4 maal per dag met den trein van Terneuzen naar Axel kan reizen, en bovendien steeds in de gelegenheid is in dringende gevallen bij nacht en dag, de gemeente Axel per automobiel te bereiken. Redenen waarom hij zich met vorigen eerbied tot Uwe Majesteit wendt met beleefd verzoek hem vergunning te willen verleenen om voor ten hoogste een jaar in de gemeente Terneuzen' te mogen wonen. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten op hunne vraag om advies te berichten dat de Raad in zijne zitting van heden oordeelde, dat het nooit in het belang van eene gemeente kan zijn, dat de Burgemeester in eene andere gemeente woont, doch dat er in dit geval geen bezwaar bestaat, om vergunning te ver leenen, aangezien er op dit oogenblik in deze gemeente geen woning beschik baar is. i Bij eventueele inwilliging van het verzoek verlangt de Raad echter dat de Burgemeester voor de ingezetenen zal te spreken zijn des Maandags, des Woensdags en des Zaterdags van voor middags ÏO1/,,—12 ure, en gedurende de maanden Aug. en Sept. 1916 en Mei, Juni en Juli 1917 bovendien des Donderdagsavonds van 6772 ure. Dhr. Oggel maakt eenige bedenking tegen de redactie van het bovenstaand advies, waar het zegt dat het „nooit" in het belang van eene gemeente kan zijn, dat de burgemeester in een andere gemeente woont. Hij vreest dat die uitdrukking bezwaar zou kunnen op- levefen voor de inwilliging van het verzoek. Men zou de redactie zoo kunnen wijzigen, dat de Raad als zijn meening te kennen gaf dat het ge- wenscht is dat de burgemeester binnen de gemeente woont. De Voorz. zegt dat1 de genoemde uren zoo geregeld zijn in overleg met den heer Den Hollander en dat hij persoonlijk ook van meening is, dat het in het belang van de gemeente en tot gemak van de burgerij is, dat eeu burgemeester binnen de gemeente wo- ucn moet. Andere raadsleden stemmen hier mede in, en de redactie blijft der halve ongewijzigd. Wordt dus besloten Dhr. Oggel vraagt of, naar aanleiding van het laatst behandelde punt het niet gewenscht zou zijn uit te zien naar het bouwen of koopen van een geschikte ambtswoning. De Voorz. meent, dat het in deze tijden nog al duur is om te bouwen. Dhr. Smies zegt, dat hem nog vóór het vertrek van den burgemeester iemand bekend was, die een huis te koop had, dat geschikt was voor bur- geraeesterswoning, maar of die man nog genegen is te verkoopen, en voor wat prijs dat weet hij niet. Den naam kan hij in het openbaar niet noemen. De Voorz. vraagt, of men het niet beter zou achten, thans uit te maken, of de meerderheid er voor is om een huis te bouwen. Is de meerderheid er tegen, dan kan de moeite gespaard worden. Dhr. Oggel geeft in overweging om B. W. op te dragen naar een geschikt perceel om te zien om op te bouwen. Dhr. Dieleman vraagt of het aan den Burgemeestér bekend is van eene woning te bouwen. Dhr. Kruiisse: Hij zet het zelf in zijn request. De Voorz. zegt dat er indertijd in een besloten vergadering al eens over gesproken is om een ambtswoning te bouwen. Besloten wordt op voorstel van den heer de Feijter om in commissoriale vergadering over te gaan en de notulen van de door den Voorzitter bedoelde geheime zitting eens voor te lezen, teneinde de leden, die niet tegenwoor dig waren daarvan op de hoogte te stellen. Mogelijk zal de heer Smies dan ook wel den persoon kunnen noemen, die het huis te koop heeft aangeboden. De Voorz. sluit de openbare zitting. Na heropening wordt m. a. s. besloten aan B. W. op te dragen omtrent woningbouw een onderzoek in te stellen. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Zaterdag is de koning uit La Granja in de hoofdstad teruggekeerd. De stakers zijn ijverig in de weer met het maken van propagandazij bezigen daartoe auto's bd rijwielen, die zij met geweld hebbeu bemachtigd. Romaoones, die de hoop op een vreed zame schikking niet heeft opgegeven, heeft zich nogmaals tot beide partijen gewend en hun de noodzakelijkheid betoogd om het geschil aan scheidsrech terlijke uitspraak te onderwerpen. Tijdingen uit Saragossa, Oviedo, Leon en ^andere plaatsen aan het noordelijk spoorwegnet behelzen, dat de spoorweg beambten, die ia militairen dienst zijn, weigeren te werken. Dit heeft den toestand in hooge mate gecompliceerd, omdat de regeering op deze mannen had gerekend, om den dienst onder militaire tucht gaande te houden. Zaterdag is uit Frankrijk geen post ontvangen. De algemeene werkliedenbond deelt mede, dat zijn leden Zondag zullen staken om het spoorwegpersoneel te steunen. N. R. Crt. Stormschade in Roemenië. Zaterdagnacht heeft, na 14 dagen aan houdende ongewone hitte, storm en hagelslag op vele plaatsen in Walachye aan de mais-en haveroogst aanmerkelijke schade aangericht. Volgens een officieuse mededeeling is de opbrengst van de maisoogst, die door de droogte reeds klein was, door de stormschade nog aanzienlijk afgenomen. Van de tarwe is de oogst bijna overal afgeloopen. Als gemiddelde opbrengst wordt officieus 16 H.L. per H.A. op- De ondergeteekende is voornemens namens zijn principaal, op Vrjjdag 21 Juli 1916, des namiddags 6 uur, bij den heer C. L. de Kkijzer, „Stations Koffiehuis" te Axel in één perceel Het bouwen van een inrichting tot vlasbewerking. Bestek en teekening liggen ter inzage van af a. s. Dinsdag in genoemd café. De Bouwkundige, C. VAN DEN BROEKE. Ax/sl, 14 Juli 1916. Levert aan zeer concurreerende prijzen de nieuwste vinding N. R. crt. van Telegrafisch Weerbericht het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt {bij Utrecht). avond den van Verwachting tot Woensdag 19 Juli Zwakke tot matige Noordwestel. tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk eenige regen. Zelfde warmtegraad. Verkeerde praktijken. Men schrijft uit Limburg aan het Hbld. Herhaaldelijk komt het den laatsten tijd voor, dat personen zich uitgeven voor belastingambtenaar en in deze aangeno men kwaliteit Duitschen vrouwen en kinderen de smokkelwaren ontnemen. Fvenwe'l doen zij dit niet om de belas tingadministratie de behulpzame hand te bieden, doch zoo gauw zij er kans toe zien brengen zij het aldus afgenomen goed.zelf de grens ovei. Het is natuur lijk een uitzondering als zulke personen betrapt worden, daar buitenlanders toch zelden of nooit verder iets hyoren om trent tegen hen ingestelde bekeuringen. Toevallig echter zijn thans nabij Venlo een paar ambtenaren getuigen geweest van zulk 'n truc. 's Nachts surveilleerend in het veld, troffen zij een militair in uniform doch ongewapend aan, terwijl hij bezig was een troepje Duitschers te ontlasten van hun smokkelwaar. Daar de persoon in quaestie noch een aanstel ling bezat als onbezoldigd rijksveldwach ter, noch als "buitengewoon kommies en hij zich tegenover de vreemdelingen had uitgegeven voor belastingambtenaar-, be staat thans de mogelijkheid voor de po litie autoriteiten om eeDS en vooral een voorbeeld te stellen ten einde dezen praktijken den kop in drukken Staking in Spanje. Aan de Daily Telegraph wordt geseind dat de regeering het geheele land in staat van beleg heeft verklaard, aangezien zij zeer ernstige berichten had ontvangen over uitbreiding der spoorwegstaking. met gouden, zilveren en nickel montuur. Ook de Pince-Nez „SO EASY" is steeds voorhanden. voor plukken en scheepsruimte kan desverlangd worden gezorgd. Te bevragen bij SIJBR. C. EELMAN, Burg-Texel. Ondergeteekende bericht het geacht publiek vaü Axel, dat hij verhuisd is naar de Weststraat D 9 en zich bij voortduring aanbevolen houdt voor het pluimen en stroopen van gevogelte, hazen en konijnen. Aanbevelend, Axel. G. JONKMAN. voor het Nederl. Trekpaardenstamboek te Axel op nader te bepalen datum. Zij, die daaraan wenscheu deel te nemen, kunnen daarvoor lijstjes aan vragen en opgave doen tot en met 22 Juli a.s. bij ondergeteekende. PH. J. VAN DIXHOORN, Axel. N. B. De .onkosten worden per aange geven paard omgeslagen en zullen cirpa ff 1,50 per paard bedragen. die niet geslepen moeten worden: Alles verkrijgbaar met 2 jaar garantie, Axel-Kaaiwal, 20, (voorheen Oostburg). De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van ALOYS MIGGENS te Koewacht, op zijn hof (Boschdorp), op Donderdag 20 Juli 1916, des namiddags half 2 ure, nieuwen tijd, verkoopen Een Pony oud 8 jaar, eeu Koe, een Stier, een Varken dik van biggen of met biggen, een Loopvarken, Driewielskar zoo goed als nieuw, Kar op veeren met kap, zware Wagen zoo goed als nieuw, een vierbalks zware Egge, ijzeren Ploeg, een vijt- en een vierbalks Egge, Beerbak, ar duinen Varkënsbakken, Handrol- blok, Woelmachine, Raapmolen, Windmolen, Stroosnij molen, Kaf- zeef, Karkussen zoo goed als nieuw, Kappers. Vorken, Rieken en Spa den, Zeil, 25 karren Mest, Karn en Kuipen, Melkgerief, Kleerkast, 2 Tatels, Toonbank en een Buffet, Bascule, Roompotten, Balen en Zakken, Staken en Prikkeldraad, Trog met toebehooren en hetgeen verder zal worden geveild, VOORTS: in drie koopen, wassende nabij de woning van verkooper. Betaling contant. Mevrouw Ds. THIELEN, vraagt tegen 15 Augustus Zich te vervoegen bij A. DERUIJTER, Nieuwstraat. gegeven. VAN

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3