Binnenland. Landbouw. Gemeenteraad van Axel. waaronder een regiments commandant ▼an de derde garde-divisie. Het totaal aantal krijgsgevangenen sedert de slag begon, overschrijdt thans de 10,000. Groote hoeveelheden oorlogsmateriaal lijn in onze handen gevallen. LONDEN, 15 Juli. 's avonds half acht. (Reuter.) OfficieelDe Engelschen maken voortgang, in de richting van Pozières (ten N.N.W. van Contalmaison, aan den weg Albert Bapaume) en Martinpeuch (ten N. van Bazetin-le Petit). De Zuid-Afrikaansche troepen hebben het Delville bosch gehomen (tusschen Longueval en Ginchy). De cavalerie is voor 't eerst sedert 't begin van den oorlog opgetreden. Afdeelingen van de gardedragonders en van de Deccau-ruiterij hebben aan vallen gedaan, waarbij 16 vijanden werden gedood en 34 gevangen ge nomen. PARIJS, 15 Juli. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag Op den linker Maasoever is een Duitsche handgranaataanval op een Fransche loopgraaf ten Noordoosten van de schans Avocourt afgeslagen. Op den rechter Maasoever is de ar- tilleriestiijd nog steeds verwoed in het vak Fleury. De Franschen hebben verscheidene Duitsche verkenningen in het bosch van Vaux en Chapitre met geweervuur verstrooid. In het bosch van Aprémont zyn ver scheidene aanvalspogingen der Duit- ichers door Fransch spervuur gefuikt. PARIJS, 15 Juli. (Reuter.) Avond communiquéOp den rechteroever van de Maas uiterst hevige wederzijd- sche beschieting van het vak van Fleury. Op de rest van het front niets van belang. Verschillende berichten De Daily Telegraph beschrijft de voorvallen aan boord van een hospitaal schip, dat de gewonden van Frankrijk naar Engeland brengt. De schrijver xegt o.a. ,Op het opperdek van het schip vindt men de „loopende gevallen." Zij moe ten aan boord blijven, hoe ongeduldig zij ook mogen zijn, totdat al de, bran card-gevallen" van het schip verwijderd zijn. Ik maakte met enkelen een praatje en kreeg altijd weder opnieuw bijzonderheden, dte mijn eersten indruk bevestigden. Allen verklaren eenparig, dat de Engelsche artillerie voorbereiding iets ontzettends moet geweest zijn. rLoos was daarbij vergeleken, kinder spel. Het laatste uur was eenvoudig helsch. En toen onze nieuwe loopgraaf mortieren ook han het werk gingen, was het voor ons zelf al verschrikkelijk genoeg. Maar wat het geweest moet ziju aan de andere zyde. moge de hemel weten. Een paar minuten lang was ik bijna pro Duitsch." Het weer was afschuwelijk dit blijkt ook uit de modder bedekte uitrustings •tukken. De draadversperringen waren overal stukgeslagen maar op sommige plaatsen hadden de Duitschers kans gezien, die te herstellen. Ongeveer 90 pCt. van alle verliezen waren door machinegeweervuur ver oorzaakt. ,De Duitscher aan het machinegeweer gaat gedurende het bombardement eenvoudig ergens 10 meter diep onder den grond naar bed", zeide een der slachtoffers van dit moordwerktuig. Als het artillerievuur dan ophoudt hijscht hy zijn geweer met een touw naar boven en dan moet je bij den aanval door een golistroom van kogel» waden. A. R. Crt. De oogst in Duitschland. De ge lijkmatige warmte en het bestendige weer van de laatste veertien dagen hebben de vooruitzichten van den oogst belangrijk verbeterd. Moest men te voren tengevolge van de vele regens de vrees koesteren, dat de oogst daar door verlaat zou kunnen worden, thans kan deze bezorgdheid over het algemeen als terzijdegesteld beschouwd worden. De berichten die uit alle deelen van Duitschland binnenkomen over den stand van het gezaaide, geven om aan te nemen dat men op een tijdigen en overvloedigen oogst kan rekenen, indien het weer goed blijft. De roggeoogst zal in de eerste plaats veel grooter zijn dan een middelmatige. N. R Crt. De Russische oogst. De graanoogst van dit jaar zal, naar schatting, de gemiddelde opbrengst van 4 millioen poed overtreffen. Het verbruik wordt op 3]/2 milliard poed berekend. Het overschot zal, met dat van vorige jaren, een reserve van 1 milliard poed vormen. Volgens de gegevens, die het comité voor de katoennijverheid van de voor naamste katoenbeurzen in Rusland ontvangen heeft, zal er in het geheel van 230,000 HA. landerijen katoen geoogst worden, zoodat het een gunstig jaar is. N. R. Crt. Bij Zeebrugge. Vlak bij de kust van Zeebrugge is een Duitsch patrouille vaartuig op een mijn geloopen en ge zonken. Bet grootste deel der bemanning werd door andere patrouillevaartuigen gered. Te Zeebrugge zijn twee groote Duit sche torpedobooten aangekomen, die van uit Berkum in den nacht zijn vertrokken, het gelukte dezen, varende met gedoofde lichten de haven te bereiken. Avp. By zonder verlof. De min. van Oorlog heeft bepaald dat wanneer de 10% voor bijzondere verloven vastgesteld, niet wordt over schreden door de compagnies-com mandanten enz. aan landbouwers, die tengevolge van de ongunstige weersge steldheid in Juni niet gereèd zijn ge komen met het binnenhalen van den hooioogst, opnieuw naar behoefte verlof kan worden verleend, mits deze ver loven niet ten nadeele komen van andere oogstverloven of van bijzondere verloven aan andere categorieën van dienstplichtigen. Avp. Uitvaart oud-Minister Talma. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdagnamiddag het stoffelijk over schot van den heer A. S. Talma, predi kant te Bennebroek, oud-Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, op het kerkhof te Bennebroek ter aarde besteld. Voordat het lijk de pastorie werd uitgedragen, door leden van Patrimo nium, hield Ds. P. Blaauw, een lijkrede naar aanleiding van Psalm 23, in tegen woordigheid van de familie en leden van den kerkeraad, douairière Willink van Bennebroek en andere genoodigden. In den stoet waren enkel de familie en de oud-Ministers Heemskerk, Colijn en Idenburg, tal van autoriteiten, oud Ministers, ambtenaren en afgevaardig den van verschillende vereenigingen De lijkbaar was gedekt met een bloemstuk van Prins Hendrik en een bloemstuk van de familieandere bloemstukken werden achter de lijk baar meegedragen. Aan de groeve heeft het eerst het \Yoord gevoerd oud-Minister Heemskerk. N. R. Crt. AXEL, 18 Juli 1916. De overgangsexamens op de Hoogere Burger School te Ter Neuzen hadden den volgenden uitslag Bevorderd zijn naar de 5e klasse Maatje C. Harte en M. P. Moggré. Afgewezen 2 leerlingen. Naar de 4e klasse P. Blanksteijn van Zaamslag, W. Blansaart van Axel (met taak voor stelkunde), M. de Feijter van Hoek, J. H. Goslipga van' Axel, J. H, ten Kaate van Axel, J. J. Kolijn, A. C. Mulder, L. J. de Rijke van Zaamslag, J. A. Solleveld en D. de Vos (taak voor Duitsch). Her-examen A. J. Klaassen (natuur kunde en Duitsch). Afgewezen 4 leer lingen. Toegelaten tot de klasse 3b M. van Dis van Zaamslag, J. 't Gilde, H. Kramer (taak* voor Duitsch), A. Lij baart van Hoek, Digna van der Moer, G. de Regt (taak voor Fransch), H. Rochat en S. Sonnevijlle. Her-examen: W. van Dijke (wiskun de), F. Koch (wiskunde) en A. Spruiten- burg (Fransch). Afgewezen 11 can didates Tem. Crt. Bij ministerieel besluit is met ingang van 1 September a. s. benoemd tot klerk bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage de heer L. A. Vink, vroeger te Axel, thans waarn. Rijks-ontvanger te Sluis. Maatscliappy tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Vrijdag werd te Goes gehouden de algemeene vergadering van de Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij, onder voorzitterschap van den heer J. H. O. Dominicus. De opkomst was groot. Door den Voorzitter werd een woord gewijd aan de nagedachtenis van den heer Voi sterman van Oyen, en aan den heer Van den. Broek, rijksland- bouwleeraar. Medegedeeld werd, dat de notarissen den tijd voor de invoering van de nieuwe regeling van het tarief nog niet gekomen achten de heer P. Linden- bergb, voorzitter der commissie die de desbetreffende regeling ontwierp, stelde voor, deze met 1 Sept. in te voeren, op straffe van boycot van verschillende notarissen. Het hoofdbestuur zal deze zaak onder de oogen zien. Het ledental der maatschappij is stationnair gebleven. De Voorzitter spoorde de leden aan, de verschillende regfeeringsmaatregelen te steunen, maar waakzaam te blijven, dat geen misbrüik van de landbouwers wordt gemaakt. De rekening werd vastgesteld in. ontvangsten op 21,310.691/2 en in uit gaaf op ƒ21.721, alzoo met een goed slot van f 589.53Vs> Bij de bespreking van het bemidde lingsbureau wees de heer Kielstra er, volgens het verslag der M. crt. op, dat in Mei gepubliceerd is, dat ook consenten voor varkensvleesch gegeven zouden worden. De maatschappij kon deze consenten niet krijgen, wel een Prov. combinatie van de drie groote landbouw- vereenigingen in Zeeland. Deze com binatie kwam tot stand en kan dus consenten krijgen, ook voor scbapen- vleesch. Toezegging voor varkensvleesch is reeds verkregen, namelijk vo,or 50.000 K.G. De uitvoering moet plaats hebben door ingeschreven exporteurs. Men zoèkt evenwel een anderen weg en daarna zal spoedig een besluit worden -genomen. De heer Welleman vroeg hoe het mogelijk was dat de heer Collot 'dEscury in Hontenisse thans reeds overconsenten beschikt. De heer Banken beschreef de samen stelling van de betrokken commissie in Den Haag. Een commissie van toezicht verleent de consenten. Als de heer Collot 'dEscury een consent heeft ge kregen moet hij dit van 'de commissie van toezicht op de varkensvleeschver- eeniging hebben ontvangen. De heer Marcusse vroeg een stem te aten opgaan om deze ondeugdelijke regeling te veranderen. De Voorzitter uitte de hoop dat spoedig wijziging in een en ander gebracht zal worden. Vervolgens hield het lid der Eerste Cz. den Boer uit over de vraag: Kamer, de heer K. Assendelft een rede „Waarom en hoe moet zich verweren". de landbouw Door den heer D. Bloemsma, rijks- landbouwleeraar te Middelburg werd eene lezing gehouden over „Maatrege len ter bevordering van ziektebestrijding in de fruitteelt". Zitting van 18 Juli 1916. Tegenwoordig de heeren Lamaïtre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies, de Feijter en Wolfert. Afwezig dhr. Dregmans. Waarnemend Voorzitter dhr. L, La- maiire, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergaderingen worden zonder aanmerkingen goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van eene at- en overschrij ving in de begrooting van 1915. b. Idem houdende terugzending van het goedgekeurde kohier hoofd. Omslag. c. Idem van het kohier Schoolgelden, openbaar en uitgebreid openbaar Lager Onderwijs. d. Idem houdende goedkeuring van een raadsbesluit betreffende het sluiten eener geldleening groot 2000. e. Idem van het aangaan eener geld leening van 10,000 ten behoeve der kas van de gasfabriek. Idem van het aangaan eener leening van 8000, ten behoeve van de gemeentekas tot het doen van vereischte betalingen. g. Idem houdende goedkeuring van het door den Burgemeester gevraagde verlof van 1 tot en met 29 Juli 1916. li. Proces-verbaal van kasopneming waaruit blijkt dat in kas is de som van 2526.41'. Worden alle voor kennisgeving aan genomen. II. Benoemen commissie onderzoek gemeenterekening over 1915. De Voorzitter doet mededeeling dat de rekening sluit in ontvangst met 61887,06', en in uitgaat met 59227,60 alzoo met een batig saldo van f 2659,46'. Tot leden van de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Dieleman, Smies en F. Dekker, die de benoeming aannemen. III. Benoemen commissie in zake reclames Hoofd. Omslag. Worden benoemd de h.h. De Feijter, Oggel en P. Dekker, die hunne be noeming aanvaarden. IV. Benoemen lia commissie tot wering van schoolverzuim. Wordt herbenoemd de heer D. A. van Houte, met hem stond op de voor dracht de heer C. Dijkwel. V. Opmaken voordracht zetters. Worden aangewezen ter plaatsing op de voordracht de h.h. Smies, Wolfert, P. Dekker Fz. en Jacs. Verijzer. Voor zoover aanwezig, nemen zij de benoe ming aan. VI. Verzoek ven den heer C. M. van Leeuwen alhier om afwijking van art. 12 der bouw verordening. Het ver zoek wordt voorgelezen en daarna het rapport van den gemeente-opzichter, luidende als volgt „Aan H.H. Burgem. en Wethouders Ik heb de eer uw college te berichten dat de ingezonden stukken, in deze bevatten te zijn van den heer C. M. van Leeuwen te Axel, verzoekende aan den Raad der gemeente om afwijking van art. 12 der plaatselijke bouwveror dening in verband met zijne nieuw te bouwen bakkerij, wat nu de open ruimte betreft achter zijn bebouwd perceel is naar mijn inziens zeer beperkt, daar het gehe le oppervlak bebouwd en on bebouwd te samen pl.m. zal bedragen 115 M2., waarvan een open ruimte zal gelaten worden van pl.m. 11.50 Ms., wanneer nu de bepaling in de veror deuing gesteld aan mocht gehouden worden, dan zou die open ruimte pl.m.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2