Gemeurd Nieuws. Buitenland. In 1913 keerde hij weer terug naar zijn oorspronkelijk beroep, en hoopte hij blijkbaar in het stille Bennekom de rust terug te vinden die hij toen reeds bleek noodig te hebben. Maar hij hield het niet lang uit in dat kalme leven van dorpspredikant. Toen de oorlog uitbrak, was hij een van de eersten die zich aanbood als veldpredi ker in het leger. Hij werd aangesteld als veldprediker in algemeenen dienst. Maar betrekkelijk spoedig daarna hoorde men dat hij wegens overspanning zijn ontslag moest nemen. En na dien tijd bleef hij sukkelen, en werd zijn toestand «rustiger en ernstiger tot hij overleed aan hartsvergrooting op den leeftijd van 52 jaar. Zijn heele leven heeft hij zich in dienst gesteld van het werk voor de misdeelden, en dat in anti-revolutionaire kringen ook in dat opzicht de organi satie veel krachtiger is dan vroeger, is niet het minst aan zijn propaganda te danken. In de Tweede Kamerzitting van gisteren huldigde de voorzitter de nage dachtenis van oud:minister Talma en wees op de groote kennis, de slagvaar digheid, de werkkracht en het volhar dingsvermogen zonder weerga van den overledene. Talma kende geen rustal was hij partijman, de grondslagen van zyn geloof heeft hij ook in de Kamer nimmer ver loochend hij was loyaal tegen zijn tegenstanders. Hij had fouten als ieder, doch was een krachtige, sympathieke figuur en zal onder de staatslieden van den laat- sten tijd een eereplaats innemen. Minister Cort van der Linden sloot zich namens de Regeering bij deze woorden aan. Weer een Oorlogscrediet. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend waarbij opnieuw een buitengewoon oorlogscrediet wordt aan gevraagd van 75.000.000. Een Kamerdebat over de mobilisatie. In de Woensdag gehouden zitting was aan de orde de wet op de nadere uit breiding van den Landstorm. Uit een beknopt verslag daarvan blijkt nog geenszins de kans te bestaan tot naar huiszending van troepen. Het luidt als volgt De heer Scheurer onpert bezwaren tegen het instellen van kapitein instruc teurs. De heer Sasse van Ysselt ziet gevaar voor de werkkracht van het leger in de vervanging van militietroe pen door Landstormers boven de 26 jaar Het ontwerp zal meer manschappen in het leger brengen zonder dat de ge oefendheid er door wordt vergroot. Uit een sociaal oogpunt is bovendien de vervanging van jongeren door ouderen verkeerd. De heer Van Nispen tot Sevenaer heeft tegen het ontwerp een griet, nl. dat de weermacht wordt uitgebreid hij acht de toezegging van den Minister inzake de verlofsregeling onvoldoende. De heer Ter Laan (Den Haag) heeft eveneens bezwaar tegen de uitbreiding van de legermachthij acht het evenwel •en verbetering, dat een uitgebreider bestemming aan den landstorm wordt gegeven. Hij gaat daarom met het ontwerp mede. Hy dringt echter aan op gedeeltelijke demobilisatie. Hij wil de geheele Landweer en min stens de drie oudste Militielichtingen naar huis zenden. Hij is het met den heer Duijmaer van Twist eens, dat veel ruimer verlof noo dig is. De heer de Jong zal voorstemmen, al acht hij de vraag gewettigd of Diet tot gedeeltelijke demobilisatie kan worden overgegaan. Hij dringt evenwel aan op ruimer verlofregeling voor de ouderen. De heer Van Raalte meent, dat ernstig dient te worden overwogen of gedeelte lijke demobilisatie mogelijk is. Het oorlogsgevaar is verminderd en de flnancieele en oeconomische lasten der mobilisatie zijn zeer drukkend. Minister Bosboom erkent de bezwaren verbonden aan de mobilisatie. De Regeering overweegt dan ook herhaal delijk de vraag of gedeeltelijke demobi lisatie mogelijk is. Men komt echter steeds tot de slotsom dat hoemeer de gedachte aau vrede bij de strijdvoeren- den doordringt, wij des te voorzichtiger moeten zijn en ous leger steeds gereed moet staan om alie pogingen otn onze integriteit aan te randen, al te slaan. Spr. hoopt dat deze week een nieuwe regeling voor de vergoeding wegens kostwinnerschap zal tol stand komen. Bovenstaande verklaring van den Minister van Oorlog over de noodzake lijkheid om ons leger gereed te houden is later aangevuld door een nog veel krachtiger verklaring van minister Cort van'der Linden. M. Crt. AXEL, 14 Juli 19L6. Donderdag is geslaagd voor de tweede klasse der Middelbare Technische School te Dordrecht, onze stadgenoot de heer P. van Vliet Jr. Maandag kwam de 16 jarige P. de Vree, van Stoppeldijk, als knecht in dienst bij de gebr. De Moor in den Groote Huissenspolder te Zaamslag. Hij was bezig met het laden van een voer hooi, toen de paarden er op het onver wachts van door gingen en De Vree achterover van het hooi viel. Hij ver keerde terstond in ernstigen toestand en is Dinsdagnamiddag aan de gevolgen overleden. Tern. Crt. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester der gemeente Ossenisse de heer A. J. Rosseel. De vice-adrairaal commandant in Zeeland heeft het verblijf in zijn ambts gebied ontzegd aan Ciriel Allonsius, geboren 17 December 1887 te Wacbte- beke (B.) wonende te Overslag (Z.), wegens poging tot verboden uitvoer en Alphons Dominicus Apers, geboreu te Peurs (B14 Augustus 1895, student, thans onderwijzer aan de Belgische school te Overslag, wegens verspieding. Deze week ziju te Sas van Gent weer 8 nieuwe personenwagens aange komen voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij. Ten overvloede zij nogmaals gemeld dat de dienst naar Zaamslag en Zuid- dorpe nog niet is ingetreden. In de onmiddellijke omgeving van Belgisch Koewacht (dorp) werd Dinsdag het lijk gevonden van een aldaar gesta- tionneerden Duitschen officier van mid delbaren leeftijd. Daar misdaad schijnt buitengesloten, is de» veronderstelling geopperd dat de man door een geweer schot een eind aan zijn leven heeft gemaakt. M. crt. Uit Breskens wordt gemeld, dat in een schuur van deD heer A. Schippers het. vlas met stoom zal gebraakt en gezwingeld worden. Te dien einde zal er een locomobiel met 14 P.K. in aan gebracht worden. Dit bericht wordt hier nu juist niet als een bijzonderheid beschouwd, daar hier reeds drie a vier vlasfabrieken mot stoom werken en er waarschijnlijk met de aanst. vlascampagne nog even zooveel zijn bijgekomen. Gereformeerde Gemeente. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 16 Juli 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 91/, ure Ds. J. B. T. Leeskert' Huaren holtz. Nam. 2 ure Gereformeerde K Gebouw Kt-rkdreef. r K. Voorm. 9 ure Nam.~2 ure Gebouw Voorm. 9 uve Nam. 2 ure C. M. üuizenga (Cand. te Kamnen). Ds. H. W. Felderhof te Hozenburg^. Stationstraat. Ds. H. W. Felderhof. C. M. Voorm. 10 ure Nam. 3 ure 's Av. 67a ure Dhr. J. Overduin (van Ierseke). Dhr. J. Overduin. Dhr. J. Overduin. Te Heinkenszand sloeg j.l. Dinsdag middag een paard op hol dat voor een aardappelsproeimachine was gespannen. Een landbouwer die vlak in de buurt was, wilde het in volle vaart zijode paard grijpen, doch werd een eindweegs mee gesleurd en moest toeo loslaten, waarbij hij nog eenige kneuzingen aan het hoofd opliep. Inmiddels liep het paard met de machine naar huis waar bleek dat van- de machine 2 sproeiers waren gebroken. Het paard was geschrokken door het afrollen van een ton die op de machine was gezet. Af. crt. Ale autwoord op de bloemenhulde, door de kinderen van Katwijk gebracht ter gelegenheid vao de komst der Konin gin, zal H.M. Dinsdag 25 Juli voor de kinderen een feesf geven. 2000 kinderen zullen op het strand worden opgesteld daarna zullen zij zich naar de school be geven, waar zij onthaald zullen worden. De Prinses zal bij het feest tegenwoordig zijn. M. Crt. De politie te Ginneken, door buren gewaarschuwd, heeft Maandag de alleen wonende mevr. W, C. B. in haar woning bewusteloos op den grond gevonden, geheel met brandwonden overdekt. Zij is onmiddellijk naar het Gasthuis vervoerd doch heden overleden. De groote brand wonden op borst en rug waren naar de dokters hebben uitgemaakt, minstens 14 dagen oud. Avp. Te St. Willebrord bij Breda wilde de rijksveldwachter Nagelvoort eenige dronken personen arre3teeren hij werd genoodzaakt van zijn revolver gebruik te maken, waardoor zekere A. Gijsen zoodanig in de borst werd getroffen, dat hij denzelfden avond overleed. Tengvolge van de schrik is vrouw J. v. S., die bij het gevecht tegenwoordig was, in haar woning plotseling dood gebleven. Avp. Naar aanleiding van berichten over vrouwelijke brievenbestellers te Leeuwar den en Neerlangbroek, kan vermeld worden dat wellicht Tiel de eerstebrieven- bestelster heeft gehad in 1861. Zij heette Koosje vau der Hoeven, in de wandeling noemde men haar »Koos en San*. Zij bracht de brieven in de stad rond in een z.g. »klepmandje». Bij de uitbreiding van den dienst werd zij gepensionneerd met ƒ1.25 per week, welk peosioeorje zij genoot tot aan haar dood. Avp. OORLOG. Er wordt nog steeds met groote hevig heid om iedere voet gronds gevochten. De Engelschen dringen nog vooruit en hebben zich behalve van het dofp Contalmaison, meester gemaakt van enkele redoutes, die onderling met loop graven waren verbonden. 'Ook aan het Fransche tront is nog vooruitgang en voorbereiding van be langrijke plannen merkbaar. De Duitschers bewijzen echter in het vasten voetzetten in Damloup, dat ook zij nog niet vleugellam zijn. Van het Oostertront valt. weinig, 'van het Italiaansche front alleen langzaam terugwijken der Oosteurijkers in het Etschdal te melden. De Pruisische verlieslijsten no's 560 t/m 569 bevatten de namen van 33640 gesneuvelden, gewonden en vermisten. Het totaal gesneuvelden, gewonden en vermisten bij het Pruisische leger t/m verlieslijst nu 569 bedraagt 2773.836. In de Engelsche bladen vinden wij een opgaaf van de totale Duitsche ver liezen, sedert het hegiu van den oorlog tot en met Juni j.l. Uit deze cijfers valt af te leiden, dat onze opgaaf van de Pruisische verliezen waarschijnlijk te hoog is, hetgeen voor een deel wel hieruit is te verklaren, dat bij de aan ons bureau verrichtte tellingen niet steeds jnet de door de verlieslijsten verspreide .verbeteringen" is kunnen rekening gehouden worden. De Prui sische verliezen, die wij in staat waren te vermelden, zijn dus iets minder zwaar dan de door ons opgegeven ge tallen zouden uitwijzen. Doeh het ver schil tusschen onze cijfers voor de Pruisische verliezen, en de Engelsche cijfers omtrent de totalq Duitsche. ver liezen, slechts 250,000 bedragend, lijkt ons toch zoo klein, dat wij vermoeden, dat er wel hier of daar, 'tzij door ons, 't zij door de Engelsche tellers, vergis singen moeten zijn begaan. Hier volgen nu de Engelsche cijfers voor het geheele Duitsche leger waarbij met de .verbeteringen" is rekening gehouden Gesneuveld en aan wonden overleden Gestorven tengevolge van ziekte Vermist Gevangen genomen Zwaar gewond Gewond Licht gewond Gewond, doch bij den troep gebleven 710,882 46,435 189,880 152,793 409,215 263,376 1,102,388 137,655 Totaal 3012,637 Hieruit blijkt dus, dat er tot en met Juni j.l. ten minste 757,000 jonge man nen in de kracht van hun leven ge storven zyn tengevolge van dezen bar- baarschen oorlog. Onder de 189,000 .vermisten" zijn natuurlijk ook nog een groot aantal gesneuvelden verborgen. Ook de verliezen, door de marine geleden, zijn in deze opgaven niet vermeld. Men kan dus, de hopeloos verminkten medegerekend, gerust het gansche oeconomische verlies op een miljoen man stellen. En dat in Duitscbland alléén 'tls walgelijk. N. R. Crt. Een onderzeeschc koopvaarder. De Duitschers hebben weer een nieuwe verrassing bereid Uit New- York wordt n.l. geseind, dat te Baltimore een Duitsche duikboot is aaugekomen, met een kostbare lading kleurstoffen. Verder seint Reuter, dat de duikboot heet .Deutschland". Zij is Zondagavond beneden Baltimore voor anker gekomen, na een reis van 4000 mijlen over den Atlantischen Oceaan te hebben gedaan, Naar het heet voert de duikboot twee drieduimskanonnen in den gescbuttoren, maar er ziju geen torpedolanceerbuizen zichtbaar. De duikboot is onder decking van de duisternis tusschen kaap Charles en kaap Henry doorgeglipt en begon Zondagochtend in de vroegte door stoo ten op de sirene-fluit om een loods te vragen. Dat trok de aandacht van de sleepboot Tim mins, die al veertien dagen onafgebroken de wacht hield om de duikboot naar de haven te geleiden. De loods zegt van den kapitein der duikboot te hebben vernomen, dat het doel der zending van de Deutschland" is, handel te drijven tusschen Duitscb land en de Ver. Staten. Zoodra de lading is gelost, zal nikkel en ruwe rubber, waaraan het Duitsche leger groote behoefte heeft, worden ingeladen, H. G. Hilken Sr., lid der Schumacher Cy., verzekert, dat de „Deutschland" uitsluitend voor een haudelsdoel is uit gezonden en behoort aau dé reederij Ozean te Bremen. Ze is in Maart j.l. te Kiel van stapel geloopen. Het plan om dergelijke booten te bouwen is 9 maanden geleden ontworpen door Lob- maun, een zoon vah den voormaligen directeur eter Norddeutsche Lloyd, die de maatschappij Ozean heeft gesticht. Volgens Hilken is de „Deutschland" 315 voet lang; de grootste breedte is 30 voetde boot wordt voortbewogen door twee Diesel-oliemotoren. De gezagvoerder zegt, dat zij een

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2