Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws, H. twijfelachtig i», of zij naar de haven teruggekeerd zijn. Een van deze laatste de .Ltitzow", is, naar de Duitschers hebben erkend, gezonken. Jellicoe zwaait lof'aan de dapperheid waarmede de vijand vocht. De dépêche is vol beschrijvingen van treffende voorvallen van den slag, welke Jellicoe aanleiding geven te zeggen Ik kan den trots, waarmede de geest van de vloot mij vervuld heett, niet naar behooren uiten. Avp. Aartshertog Eugenius heeft, zegt de N. R Crtby de ontvangst derjourna listen aan dezen gezegd dat bij gevech ten in de loopgraven het mes, de scherp geslepen schop en de aan een korte gaspijp bevestigde knods met ijzeren punten gebruikt worden, in plaats van sabel of bajonet. Vooral naar de knods is veel navraag. Misschien hooren we nog wel eens van het weer invoeren van assagaaien, hellebaarden, zeisen, pijl en boog, goe dendags, dorschvlegels en ander mid deleewsch verdedigingstuig. Schapenvleesch als volksvoedsel. Op een vergadering van schapen houders te Alkmaar gehouden, op Vrydag j.l., waar de noodtoestand, ont staan tengevolge van den overvloec van schapen in het land, een punt van bespreking uitmaakte, is, met algemeene stemmen, besloten aan de regeering en de gemeentebesturen in het geheele land een aanbieding te doen tot de levering van schapenvleesch tegen den kostenden prijs. Zonder uitvoer naar het buitenland met name naar Duitschland, kan het schapenvleesch aangeboden worden tegen den prijs van 40 a 45 cents per pond. Met uitvoer Daar Duitschland, van byv. 50 pCt. van het totaal, kan dat zelfde vleesch, geleverd worden tegen den prijs van bijv. 20 ets. per pond N. R. Crt. Soda. In verband met in den laatsten tijd voorgekomen gevallen van overschrij ding van den maximumprijs voor soda verzoekt men ons de aandacht erop te vestigen, dat de maximumprijs, waar tegen dit artikel aan het publiek moet worden verkocht, thans 18 cent per K.G. bedraagt. Waar tegenwoordig allerlei ondeug delijke surrogaten voor soda in den handel worden gebracht, verdient het aanbeveling, nauwlettend toe te zien of hetgeen men als soda koopt, dit ook inderdaad is. Het publiek kan zich op gemakkelijke wijze hiervan verge wissen, door een weinig van de als soda gekochte waar in aanraking te brengen met wat geest van zoutechte soda begint in dit geval te bruisen. Men zij verder voorzichtig met het aankoopen van verpaktesoda preparaten die onder fantasienamen worden ver kocht. N. R. crt. Oud-Minister Talma. Al heeft ds. Talma een rustigen nacht gehad, toch blijft zijn toestand, volgens de Std., zeer zorgwekkend. Meenden de geneesheeren eerst zijn ziekte aan overspanning te moeten toeschrijven waarvoor hij te Egmond aan Zee rust zocht, aldaar openbaarden zich hevige benauwdheden en een nader genees kundig onderzoek wees uit, dat de oud minister lijdende is aan vergrooting van het hart. Hoewel de ziekte zelf nietonmiddellyk doodelijk is vreest men zeer, dat het zwakke lichaam de aanvallen van be nauwdheid niet zal kunnen doorstaan Tabakdistributie. De Tabakcommissie, die reeds ge ruimen tijd de mogelijkheid overwoog om de sigarenfabrikanten, die minder dan vijf sigarenmakers in hun dienst hebben, te betrekken bij de distributie van vulmateriaal ter vervaardiging van de goedkoopste sigaren is bezig gegevens te verzamelen in overleg met de nijver heidsconsulenten ten einde vast testellen of de uitvoering daarvan al dan niet mogelijk is. Er hebben zich in het geheel 540 fabrikanten aangemeld voor de verkrij ging van goedkoope tabak, zegt het Rbld. Deze fabrikanten hebben tezamen 12800 werklieden in hun dienst. Door de regeling welke hun patroons hebben aanvaard, zijn dezen dus verzekerd gedurende den crisisitijd niet te worden ontslagen. Deze week zal worden begonnen met de verzending der kaarten, vermeldende hoeveel tabak een ieder kan krijgen. De meest ernstige maatregel heeft de commissie genomen om te zorgen, dat de distributie zoo onpartijdig mogelijk geschiedt. Zoo zijn b.v. alle aanvragen genummerd en ten overstaan van een notaris is door het lot aangewezen, dat met no. 150 zal worden begonnen. Vooraf zijn ook de partijen tabak, welke uitgegeven worden, genummerd, en precies op volgorde zal een ieder het hem toegewezene aan het Vriesseveem kunnen afhalen. Slechte waar onder Nederl. naam. De Ned. Kamer van Koophandel te Brussel vestigt de aandacht erop dat in België allerlei vervalscbte waren, onder Nederlandschen naam verkocht worden zooah zeepsoorten, puddingpoeders, ge conserveerde levensmiddelen enz. Deze artiken worden in Nederland niet uit gevoerd ze worden gemaakt vermoede lijk door lieden uit België, die zich gedurende den oorlog in Nederland vestigen. Avp. AXEL, 11 Juli 1916. Heden is voor het eerst de rechtstreek sche verbinding tot stand gekomen tusschen Drie Schouwen en IJzendijke dat wil zeggen, dat we nu per Zeeuwsch Vlaamsche tram van uit onze gemeente tot in het land van Cadsand kunnen komen, wat voor velen, die connecties in het 4e district hebben, of daarmede handel drijven, een groot gemak en tevens een groot voordeel zijn zal Mocht men eenigen tijd eerst naar Sas van Gent, thans behoeft meD niet verder te gaau dan Drie Schouwen, waar men eenvoudig in een van de prachtige en gemafkkelijk ingerichte rijtuigen stapt en, getrokken door een machine, zooals we nog nooit op eenige trambaan zagen rijden, de plaats zijner bestemming bereikt. Wanneer de lijn eenmaal geheel zal geëxploiteerd worden, wat nu door verschillende omstandigheden nog niet kan, zal men eens zien, wat een prachtig en nuttig middel van verkeer onze streek is rijk geworden en wat een druk gebruik daarvan zal worden gemaakt De^ dienstregeling is op de gewone plaat in ons blad opgenomen. Zooals wel te begrijpen is, kan die regeling nog niet anders zijn dan een tijdelijke, want, is eenmaal de oorlog achter den rug, reken er maar op, dat dan de dienstregeling er heel anders zal uitzien, daar men alsdan wel een zeer vroege en een zeer late tram zal krijgen, vooral met het oog op de stoombootdiensten. We zullen dus nog wel eenigen tijd geduld moeten hebben, eer alles volkomen is geregeld maar we zijn toch tevreden over hetgeen tot nu toe reeds is bereikt. Ds. A. Thielen te Vijfhuizen hoopt Zondag 20 Aug. a. s. in de Geref. kerk alhier zijn intrede te doen. Als beves tiger zal Ds. J. H. Lammerfsma van Axel optreden. De kommies 2e klasse A. J. Oly slager is tijdelijk verplaatst van Zuid dorpe naar Elspeet (Geld). Liefhebbers van paardensport zullen binnen kort in de gelegenheid zijn te genieten. Door de Middelburg- sche Sport- en Athletiek-vereenigiDg wordt op Woensdag 2 en Donderdag 3 Augustus op het Molenwater aldaar een Concours Hippique gehouden, waar aan groote attracties zijn verbonden. Wij vinden ten minste in het ons toe gezonden programma niet alleeD de gewone nummers, maar ook concours voor springpaarden, manoeuvres met aangespannen stukken van de veld, carrousselrijden door officieren, wed strijd van luxe-paarden, ringrijderij te paard en automobiel-bloemen-corso. Zij die aan een of ander nummer alsnog wenschen deel te nemen kunnen zich nog tot 21 Juli aanmelden bij het secretariaat ten huize van den heer F. A. Hiller, Noordsiügel. Middelburg. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 Juli 1916. J. v. K., 36 j., huishoudster, wonende te Vlissingen, is wegens oplichting, ge pleegd te Sas van Gent, veroordeeld lot 14 dagen gevangfenisstraf. G. d. M., 22 j., schippersknecht te Clinge, Nieuw Namen, is wegens mis handeling veroord. tot 7 of 7 dagen hechtenis. J. F. d. N., 22 j., timmerman te Hulst, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot 7 ot 5 dageo hecht. J. A. A., 57 jlandbouwer te Stoppel dijk, is wegens als voren veroord. tot J 5 of 5 dagen hecht. A. P., 24 j., spoorwegarbeider, G. P., 21 j., arbeider, L. B., 19 j., arbeider, Th. v C., 23 j., arbeider, alleD te Sas van Gent, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. P. v. G., 25 jvarensgezel te Ter Neuzen, is wegens beleediging vau een ambtenaar veroord. tot 5 of 5 dagen hechtenis. G. B., 27 j., arbeider te Hontenisse (Kruisdorp), is wegens beschadiging ver oord. tot 7 of 7 dagen hecht. J. F. S., 26 j., voerman te Ter Neuzen is wegens mishandeling veroord. tot 3 of 3 dagen hecht. J. A. J.f 30 j., leurder te Ter Neuzen is wegens wederspannigheid veroord. tot 1 week gevang. E. M., 52 j., te Grftauw, vrijgesproken P. F. H„ 40 j., te Zuiddorpe, 10 of 10 dagen hecht. C. L. R., 32 j., te St. Jansteen, 5 of 5 dagen heeht. J. A. B., 41 j., te Nieu w-Namen, 0,50 ot 1 dag hecht. C. M. M., 19 J'., te Ter Neuzen, 10 of 10 dagen hecht. Th. C. D. V., 27 j., te Zuiddorpe, 10 of 10 dagen hecht. E.. S., 35 j., te St. Jansteen, 3 dagen gevang., allen wegens verboden uitvoer en verboden vervoer. In Duitschland gevangen. Men schrijft aan de W. R. crt. Wij hebben dezer dagen een vroeger ingezetene ontmoet, die, sedert drie jaren te Berlijn woonachtig, bij zijn terugkeer naar het vaderland hoogst onaangename ervaringen heeft opgedaan en geruimen tijd van zijn vrijheid is beroofd geweest. Den 31 en Maart jl. was hij 's morgens van Berlijn vertrokken met het doel dienzelfden dag te Bentheim de grens te passeeren. Vóór zijn vertrek had hij aan het station te Berlijn eenige Fransche couranten gekocht. Gedurende dezen oorlogstijd las hij geregeld de Fransche couranten, zoodat het koopen dezer cou ranten geenszins als een bijzonderheid moet worden aangemerkt. Te Stendal, waar de trein geruimen tijd stil hield, zag hij aan de andere zijde van het perron een transport Fransche krijgsgevangenen. Onze landgenoot vroeg den soldaat, die het transport bewaakte, of het geoorloofd was de couranten aan de krijgsgevangenen te geven, waarop de laatste terstond zeide »geef maar hier." Het overgeven der couranten aan den soldaat was opgemerkt door eenige reixi gers in den trein naar Bentheim. Zij maakten onzen vriend daarover eenige aanmerkingen en vroegen den conducteur rapport op te maken. Deze verklaarde echter niets gezien te hebben, zoodat onze landgenoot aan het geval verder geen aandacht meei schonk. Groot was evenwel zijne verbazing toeu hem 's avonds te Bentheim bij het passeeren der douane beduid werd, dat hij niet verder mocht reizen. Zijn pas werd ingehouden hem werd medegedeeld, dat hij, in afwachting vari een nadere beschikking, een nachtverblijf in een hotel moest opzoeken. Toen bij zich den volgenden dag op nieuw aan het station meldde, werd hem aangezegd, dat hij gevangen moest ge nomen worden, wijl men hem van spion- nage verdacht. Ouder geleide van een soldaat, die een geladen geweer in de hand droeg, werd onze landgenoot naar de gevangenis overgebracht, waar hij ah arrestant van het Xde legercorps (te Hannover) werd vastgehouden. Na drie en een halve week, zonder ook maar eenmaal gehoord te zijn, werd hij van Bentheim overgebracht naar Stendal. Van den cipier had hij vernomen, dat mee tot de conclusie gekomen was, dat, waar het »misdrijl« gepleegd was te Stendal, de bevoegdheid om de zaak te berechten toekwam aan den commandant van het IVe legercorps te Maagdenburg en niet aan dien van het Xe te Hannover. Met een soldaat als geleider werd hij van Bentheim naar Stendal gevoerd. Aldaar gekomen hoorde hij op 26 April dat zijn zaak naar het parket verwezen was en dat hij beschuldigd werd van overtreding van de wet, die verbiedt een »Verkebr mit Gefangenen.* Op 29 April werd hij gehoord door den kantonrechter terwijl hij voortdurend »Militar Sicher heits Gefangenerc bleef. Weken lang heeft het verdere onderzoek geduurd, waarbij hij zelf nooit meer gehoord werd, Plotseling, op Zondag 4 Juni gewerd hem in de gevangenis de mededeeling, dat er geen termen voor rechtsvervolging bestonden, aangezien duidelijk gebleken was, dat hij zelf geeD verkeer met de krijgsgevangenen gehad had. Twee dagen later, op Dinsdag 6 Juni kwam een Leutnant Feldwebel hem 's morgeni in de gevangenis afhalen met de opdracht hem tot de grens te begeleiden. Ti Bentheim kreeg onze landgenoot tevem het verbod mede, om zoolang de oorlog duurt, niet in Duitschland te komen. Onze vriend was gedurende al dien tijd van communicatie met het buitenland geheel verstoken. Zijn familie hier tt lande had toevallig van zijn lot kennii gekregen en terstond alle pogingen in het werk gesteld, om hem de vrijheid te doen hergeven, maar welke medewerking men ook vao het Duitsche gezantschap te 's Gravenhage of van onze legatie te Berlijn mocht ondervinden, niets kon baten, daar men geheel afhankelijk scheen van de willekeur der betrokken militaire autoriteiten. Tot zijn verbazing heeft onze landge noot naderhand vernomen, dat men in zijn woning te Berlijn, waar hij gedurende drie jaren gewoond had, niet naar hem geïnformeerd had. Evenmin bij degene die door hem voor referentie» waren opgegeven. In de gevangenis had hij het betrekke lijk goed gehad althans wat het eten betrof. Voor 4 Mark per dag kon hij extra eten krijgen. Het rooken en het lezen van een courant en boeken werden hem toegestaan. Te Bentheim in de gevangenis was het een geregeld komen en gaan van Fran sche, Russische, Engelsche en Belgische krijgsgevangenen, die aan de grens wilden deserteereo. De Belgen, die in een kamp bij Miiuster geïnterneerd zijn, hebben het er volgens hun verklaring zeer slecht Zij moeten haid werken in de mijnen, De pakjes, welke aan hun adres worden toegezonden, schijnen hunne bestemming niet altijd te bereiken. Axel. Ruijter, 22j.,id. 26 j., j' Boeij", Huw, nardus Apolon Hoeve, 2" j-, Oostbu 45 j„ en Lat Gebc dulve d. van van Re van i'j 2-i Pi en Pi< Jan A Daniël Sara I Mar m Maria en Au Ove i. va; berkn Ori Block. 20 j„ Hu' 33 j, ff. J Adori Gel Edmt Yerdi Buijs Eliza. Heijd Ho Gera: Pladc en Ji Koeij 23 j. en G Hi Don: Hug- Mari van 27 j. K Adr gue: G viea Ceci Z Aloi en G Peti 24. Met 0 63 24. en vai Wc 3 po; eet Jsds Gc Hen v*n 16. Mari Jaco Catb Buij Oi gev< van 20. van Ken Wil] wii eei

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2