Binnenland. Pre evenals op 22 en 23 Mei tegen Douau mont, sterke strijdkrachten storm liet loopen. Evenals toen meldde hij, op grond van niet beslissende aanvanke lijke voordeelen in zijn officieele mede- deeling van dezen nacht voorbarig de herovering van het werk. In werke lijkheid is zijn aanval overal met de zwaarste verliezen mislukt. Zijne op verschillende plaatsen tot in onze limes voortgesprongen manschappen zijn ge vangen genomen. Met name hebben alleen gevangenen het vroegere gepant serde werk betreden. Duitsche patrouille ondernemingen ten N. van het bosch van Parroy en ten W. van SenneB hadden succes. De Keizer heeft aan luitenant Wint gens, die gisteren ten Z.W. van Chateau Salins een Franschen tweedekker neer geschoten heeft, ter erkenning van zijn uitnemende verrichtingen in luchtge vechten de orde pour le mérite verleend. Door kanonvuur is bij Bras een vyandelijk vliegtuig, een ander in de buurt van het werk Thiaumont, buiten gevecht gesteld. Een aanval van een vijandelijk lucht eskader op Rijsel veroorzaakte geen militaire verliezen. Wel echter werden in de kerk van den heiligen Verlosser meer dan 50 menschen van de bevolking gedood en gewond. Eveneens zijn in de steden Douai, Bapaume, Péronne en Mesle door Fransch en Engelsch vuur en vliegerbommen tal van Fransche inwoners gedood of gewond. Ten N. W. van Kimpolung tracht de vijand met nog sterkere strijdkrachten den aanval te hervatten. De troepen van generaal Letsjitsky voeren hun offensief in buitengewoon moeilijke omstandigheden uit, aangezien stortregens de wegen, die in die streek waar onze dappere troepen opereeren, al slecht zijn, doorweekt hebben. Ten N.W. van de samenvloeiing van de Lipa en Styr, aan de linie Luck Brody, heelt de vijand, gesteund door het vuur van zware en lichte artillerie, een aanval ondernomen tegen de Rus sische stellingen bij de dorpen Gajenka en Natalin. Onze troepen lieten met onverstoorbare koelbloedigheid den vij and onze draadversperring naderen en gaven hem toen met geweervuur de volle laag. In de streek van Lipa is de vijand weer door een nieuwen aanval terug geworpen. Volgens de laatste berichten, is het aantal gevangenen, dat in bet tijdvak 4—28 Juini gemaakt is, met inbegrip van de officieren, tot 212,000 man ge stegen. De gevangenen stroomen nog steeds toe. ST. PETERSBURG, 30 Juni. (St. P. T. A.) OfficieelTen Zuiden van den Dnjester vervolgen de RuBsische troepen den vijand. De Oostenrijkers, die in paniek terugtrekken, laten wagens en oorlogsmaterieel in den steek. Er wor den nog voortdurend krijgsgevangenen aangebracht. Er is een verslag ingekomen omtrent de verovering, na een gevecht, van Obertyn en de omliggende plaatsen in noordelijke en zuidelijke richting. Het gevecht werd geleverd bij het dorp Pistyn ten noordwesten van de stad Kuty. In een der laatste gevechten werd de dappere generaal graat Keiler gewond. Bij het dorp Isolowin tusschen den Stochod en den Styr beproefden de Duitschers een aanval, na eerst gas wolken te hebben uitgezonden, die echter de Russische linies niet bereikten maar door den wind gedeeltelijk terug gevoerd werden naar de Duitschers. De aanval werd afgeslagen. Het artil lerie vuur duurt voort. In den ochtend van 29 Juni wierpen Duitsche vliegers 30 bommen op Luck Bij de kolonie Koyban ten noordwes ten van de samenvloeiing van Lipa en Styr, naderde een Russische afdeeling zonder bemerkt te zijn, de kolonie en het dorp van denzelfden naam. Na het garnizoen van de kolonie met de bajonet te hebben afgemaakt, trok de atdeeling het dorp binnen en maakte daar gevan genen. De vijand ging op de vlucht. Aan het Duna-front beschoot de vijand de Russische stellingen ten Zuidoosten van Riga en het bruggehootd van Ikskuul. Ten Noorden van Illuukst trachtten de Duitschers gisteravond op te rukken zy werden echter door artillerievuur teruggedreven. In den avond van 28 Juni richtte Duitsche zware en lichte artillerie een hevig vuur op de Russische loopgraven in het Njemen-vak ten Noordoosten van Nowo Groedok. Onder bedekking van dit vuur trok de vijand over den Njemen en maakte zich meester van het boschje ten Oosten van het dorp Gensitsji. (Later Bericht). De troepen op den linker Russischen vleugel hebben van daag de stad Kolomea, het voornaamste kruispunt van spoorwegen in Boekowina genomen. De vijand zet zijn terugtocht in Westelijke richting voort, waarbij hij zich vastklampt aan vooraf in ge reedheid gebrachte stellingen. PARIJS, 1 Juli, 's middags. (Havas.) OfficieelAan beide oevers van de Maas hebben de Duitschers herhaalde en hevige offensieve bewegingen in den avond van gisteren en den loop van den nacht ondernomen. Op den linker oever was de strijd byzouder hevig in het geheele gebied ten O. en W. van hoogte 304. De Duitschers ondernamen niet minder dan vier aanvallen in verschillende vakkeu. De eerste poging die vergezeld ging met het spuiten van brandende vloeistoffen op de Fransche stellingen tusschen hoogte 304 en den weg van Esnes naar Ilancourt, werd gisteren op het einde van den dag met bloedige verliezen voor de Duitschers afgeslagen. De tweede groote aanval ten W. van den weg van Esnes naar Haucourt onderging hetzelfde lot. Dezen nacht is de Duitsche infanterie er door een krachtigen aanval ten O. van hoogte 304 er in geslaagd aan de Franscheu het reeds gisteren door hen heroverde versterkte werk en ook stukken loop graaf op de hellingen van hoogte 304 tepntuemen. Onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen van de Franschen brach ten echter het werk en het verloren terrein weer geheel in hun bezit. Eindelijk hebben de Franschen van ochtend een Duitscheu aanval, die de redoute van Avocourt trachtte te na deren, afgeslagen en den Duitschers zware verliezen toegebracht. Op den rechter oever duurden de gerechten, die gisteren in het vak van Thiaumont begonnen waren, den gehee- len dag om het bezit van het werk van denzelfden naam voort. Na een reeks van verwoede aanvallen, waaraan een bombardement voorafgiug, slaagden de Duitschers er opnieuw in, in de geheel in elkaar geschoten redoute binnen te dringen in welks onmiddellijke nabijheid de Franschen zich genesteld hebben. De bedrijvigheid van de artillerie blijft zeer groot in de streek van het bosch van Fumin, Chenois en Laulée. In Lotharingen zijn twee kleine Duitsche aanvallen tegen de Fransche stellingen in het bosch van Parroy vol komen mislukt. Vanochtend heeft een ver dragend kanon van den vijand verscheidene projectielen van zwaar kaliber in de richting van Nancy afgeschoten. stellingen aan de Boven But te hebben afgeslagen, stormenderhand den rug van den Zellonkofel genomen en 156 krijgs gevangenen gemaakt, waaronder 10 officieren. Aan de Boven Fella zijn onze infante risten tot Leopoldkirchen en denMonte Granuda doorgedrongen. Terwijl de artillerie het station van Tarvis bombardeerde en brand stichtte te Saifnitz. Op den Karst heeft -de vijand in het gebied van den Monte San Michele en deD San Martino, waar bij met alle middelen ons offensief tracht te stuiten, wolken stikgas naar onze linies ge blazen, waarna een verwoede tegen aanval volgde. Onze dappere troepen hebben, zonder zich te bekommeren om de doodelijke werking van het gas, in een onstuimige beweging de vijande lijke kolonnes teruggeslagen en hun bloedige verliezen toegebracht. Zij maakten 403 krijgsgevangen. In den sector van Selz en Monfalcone is het felle offensief, door ons in den avond van 28 dezer begonnen, bekroond met de vermeestering van hoogte 70 ten W van den Monte Cosich en van de stelling op hoogte 104 ten O. van het kasteel Monfalcone. Wij maakten 660 gevangenen, waaronder een 20 tal officieren, en namen wapens, munitie en oorlogsmateriaal. Vijandelijke vliegtuigen hebben bom men geworpen op Brescia en Bassone. Er is een slachtoffer gemaakt en geringe schade berokkend. Onze Caprone-toestellen hebben vijan delijke kampementen in het bovendeel van het Assa dal gebombardeerd en zijn onverlet weergekeerd. Avp zijn ten O. van Curley op verscheidene punten in de tweede linies binnenge drongen. In aanmerking genomen den korten tijd waarin de infanterie der geallieerden in actie is en den tegen stand der sterk verschanste Duitschers, zijn de resultaten der Engelsch Fransche troepen alleszins bevredigend te noemen, Hun offensief bevindt zich nog in het ontwikkelingsstadium de eerstvolgende dagen zullen moeten leeren in hoeverre het mogelijk is ook de achterliggende loopgraven linies te vermeesteren om dan de stelling oorlog in een bewegings oorlog om te zetten. Bij Verdun is het den Franschen wederom d.i. voor de derde keer gelukt, zich van het Thiaumont werk te ver zekeren. De hardnekkigheid waarmede beide partijen, om het bezit van dit punt strijden is wel een bewijs van het groote gewicht dat er aan wordt ge hecht. Avp. - Te fabriek i opend V8 Stecnkoolvoorziening, In de N. R. Crt. wordt de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid een gedeelte van de w interbehoefte aan steenkolen reeds in den zomer op te doen, waardoor een gelijkmatige goed koope distributie in de hand wordt gewerkt. De h bouwlee jandach dat: gezier fende di genomei tuur er bij bela op opbe de prov Ten wachtel op bes' voor i itagnat eD de i Mocb dat er ongetw mede i Men seint uit Rome Ons gescbnt stort een verschrikkelijk vuur uit over -den Monte Cimoue. In het Suganadal hebben wij de hellingen van den Monte Ciravoo bezet, 175 krijgsgevangenen gemaakt en een honderdtal geweren, munitie en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buit gemaakt. In Kariuthié hebben onze troepen na vijandelijke aanvallen op de door ons op 27 dezer vermeesterde Overzicht, Aller oogen zijn thans gericht naar het Westerfront waar met spanning de verdere ontwikkeling van het Engelsch- Fransche offensief, dat zich aan weers zijden der rivieren Ancre en Somme, in Artoia en Picardie, afspeelt, wordt tegemoet gezien. We hebben op dit aanvalsfront dus twee, nauwkeuriger nog drie sectoren, te onderscheiden, t. w. de eerste ten N. van de Ancre, een tweede tusschen Ancre en Somme een derde eindelijk ten Z. van deSomme, van welke in de twee eersten de En gelschen, in den laatste de Franschen ten aanval overgingen. Voor zoover thans reeds is na te gaan zijn in eersten stormloop ten N. van de Somme de dorpen Fricourt, Mametz, Contelmaison la Boiselle, Montauban en Curly, ten Z. van die rivier de dorpen Frise, Dompierre, Becquincourt en Fay door de Engelsch Fransche troepen ver overd, waarbij een 8000 gevangenen, waaronder de staven van twee regi menten, den geallieerden in handen vielen en kanonnen en veel materiaal werd buitgemaakt. Nu liggen deze plaatsen ten deele op 1 a 2 KM. afstand vóór de oorspronke lijke stellingen der geallieerden en zullen steunpunten gevormd hebben van de eerste Duitsche linie, waaruit volgens het Duitsch bericht „wij de voorkeur gegeven hebben twee divisies terug te trekken, nadat het vast inge bouwde en overigens onbruikbaar ge maakte materiaal, zooals steeds in een dergelijk geval, verloren ging.'' Hier door wordt dus het verlies, van zij het dan ook, onbruikbaar gemaakt materiaal dpor de Duitschers toegegeven. Evenwel, van een doorbreken der Duitsche linies kan voorloopig nog niet gesproken worden zelfs meldt ons het Engelsche bericht, dat aan beide zijden van het Ancredal de toestand (gisterenavond) onveranderd was, waar nit zou zijn op te maken dat hier een periode van wapenstilstand is ingetre- treden. Ook bij Fricourt schijnt de terreinwinst niet veel grooter te worden, want ten O. van dit dorp melden de Engelschen, „eenigen" vooruitgang. Zijn dusde eerste loopgraven ÜDies door de Engelschen genomen, de Franschen AXEL, 4 Juli 1916. De „Elizabethsdag" welke hier j.L Zaterdag gehouden is, kan geslaagd heeten. Nadat deze was voorbereid door de dames Van Haelst, Verfaille en De Strijcker, welke een groot aantal bloempjes hadden klaargemaakt, wer den deze Zaterdag ten verkoop aange boden door een zestal jonge dames n.L Bruuing, Buijze en Dregmans uit Aiel 6D Herremans, Persijn en Vertaille, afkomstig uit België. De opbrengst van deze collecte be droeg in totaal 132,56 en 21,02 franci, dat zooals bekend is, wordt opgezonden aan het Nationaal Comité tot steun der noodlijdende Belgen. Door den heer G. Tollenaar cand te Zaamslag, is het beroep naar de Geref. kerk te Brouwershaven aange nomen. Aan A. C. Risseeuw, kantoorhouder van het hulptelegraat en telefhoonkan toor te Sluiskil is een pensioen verleend van 37. -- Te Terneuzen is gisteren aangfr komen een Fransch krijgsgevangene, die met 7 anderen uit de omgeving1) vrn Gent was ontvlucht Vijf werden nabij de grens weer gevangen genomen en twee doodgeschoten. De voordracht voor hoofd dei openbare school te Hoek bestaat uit di heeren J. J. van Doeselaar te Hoek Borsselaar te Nieuwvliet enJ.de Jongt te Ondelande. Met ingang van 20 dezer is be noemd tot commies 3e kl. der belastingen te Koewacht (tijd.) A. Mulder. Door den vice admiraal, comman dant in Zeeland is aan J. de Nys et Th. de Schepper, beiden te Koewacht vroeger door hem buiten Zeeland gezet verlof gegeven terug te keeren in zijl ambtsgebied. Al. Crt. In de Zaterdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Hul' is "met algemeene stemmen benoemt tot gemeentegeneesheer de heer J van Lierop te Amsterdam. Bij kou. besluit is aan den kapitein F. C. O. M. Hombach, lid van het vrij willige militair automobielkorps, op ver zoek eervol ontslag verleend uit betrekking bij genoemd korps. M. Crt Ged wetteli betreff zonder waterl ders Eendr weren delij k kanaa hande water water rturei zeew calan gesct sture ringe te st welk geste regie der pold Oc Pro\ Stati stele heet i», c het van Zaa geb tijd vac zou de var ko! aai kei de zie vo< die kr na zo co pc di pc E' P' ze V1 k Z P e b 0E

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2