Binnen land. nu echter besloten voor den vervolge ona gedrag te regelen naar dat van den vijand. R. crt. De Belgische minister v. justitie heeft een comité van juristen en ambtenaren benoemd om maatregelen te beramen tegen Belgen, die de belangen van het vaderland hebben verraden en tegen de Belgische zaak hebben geschreven. N. R. Crt. Leer om leer. Lord Robert Cecil heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij door bemiddeling van het Ameri- kaansche gezantschap een nieuw rap port had ontvangen omtrent de voe dingkwestie te Rublebeu. Daaruit blijkt dat de Duitschers opzettelijk de rant soenen hebbeu verminderd tot minder dan de helft van de verplichte hoeveel heid en dat zij een bedrag van tusschen de 60 en 200.000 mark hebben opgepot dat aan rantsoenen behoorde te worden besteed. De Engels he regeering heeft dientengevolge door bemiddeling van de Amerikaansche ambassade een tele grafische nota aan de Duitsche regeeriug gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat het de plicht van de Duitschers is om, indien zij de gevangenen niet be hoorlijk kunnen voeden hen in vrijheid te stellen. Daarbij werd herinnerd aan het Engelsche voorstel tot vrijlating of uitwisseling van burgerlijke gevangenen boven de 20 of 45 jaar, die ongeschikt zijn voor militairen dienst. Verder werd voorgesteld dat alle burgerlijke Engelsche gevangenen te Ruhleben in vrijheid zullen worden gesteld in ruil voor een gelijk aantal burgerlijke Duit sche gevangenen in Engeland. Wij hebben ten slotte verklaard, dat, wan neer de Duitschers dit voorstel niet binnen een week aanvaarden, wij ge noodzaakt zullen zijn te .overwegen denzelfden maatregel toe te passen ten aanzien van de rantsoenen van burger lijke Duitsche gevangenen in Engeland (toejuichingen). De stukken zullen zoo spoedig moge lijk aan het Huis worden voorgelegd. Avp Een Sassenaar aan 't Westerfront. Naar wij vernemen is onze vroegere stadgenoot, schrijft de Z. Koerier de heer H. Lammens, als vrijwilliger in dienst bij het Belgische leger, onlangs zwaar gewond. Hij werd deswege in het „Gulden-Oorlogsboek" van dat leger als volgt vermeld „Lammens, H. J. G., korporaal bij het le Jagers. Moedig korporaal en steeds gereed om deel te nemen aan gevaarlijke ondernemingen. Is zwaar gewond door een geweerkogel in het gevecht." De gewonde heeft in een schrijven aan een zijner kennissen hier tei stede als volgt zijn ervaringen gemeld „Je moet weten, dat ik op 15 Mei te Dixmuide gewond werd, 's morgens om 4 uur. Ik werd gewond onder een verschrikkelijk bombardement. Toen ik zag welke verschrikkelijke wonde het was, besloot ik onmiddellijk dwars door 't veld naar de „poste de secours" te loopen, maar toen ik 150 meters afgelegd had, viel ik uitgeput neerde Duitschers die hoog in Dixmuide zaten, schoten nog naar me, gelukkig lag ik bij een obusput, waar ik nog kon in kruipen. Toen ik daar ongeveer een uur of acht in lag, begon ik den moed geheel en al op te geven. Ik leed enorm pijn en dorst, daar ik mijn lin kerarm niet kon gebruiken, kon ik mijn verband niet nemen, dus stak ik maar- een zakdoek in mijn wonde. Daar ik gevoelde dat ik het toch niet tot 's avonds kon uithouden en daar ik niet kon roepen, omdat de kogel door mijn long gegaan was, besloot ik de aandacht der Duitschers te trekken door met mijn zakdoek te zwaaien. Toen gebeurde het ongelooflijke, in plaats van mij dood te schieten, zooals ik verwachtte, was er een Duitscfi officier, die met het Roode Kruis en de witte vlag zich ver toonde en vroeg om onze braucardiers te spreken. Aan hen vertelde hij, dat ik daar en daar lag en hij de brancar diers toestond mij te gaan halen. Dat is mijn behoud geweest. Om een uur was ik opgeraapt en verbonden en om 4 uur schudden de dokters hun hoofd al in 't hospitaal. Als men toch niet mag sterven hé. Toen ik geborgen was is een onzer brancardiers den Duitschen luitenant gaan bedanken. Een oogen- blik later was het bombardement weer in vollen gang." Schepen met regccringsgraan. Vier van de graanschepen, die te Duins werden opgehouden, zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Het zijn de Noordwijk, de Oostdijk, de Moerdijk en de Tenbergen. Verder zijn nog met graan binnen gekomen de Cornelis en de Magdalena, beiden van Buenos Avres, en de Lop- persum, van Rosarïo. Deze drie schenen zijn ook opgehouden de Cornelis kwam op 23 Juni in Duins aan, de Magdalena op 8 Juni te Falmouth, en de Lopper- sum op 21 Juni in Duins. Het met graan van Buenos Ayres naar Rotterdam geladen schip Procyon dat sedert 21 dezer te Stornoway lag, is ook' op weg naar Rotterdam. N. R. Crt. Uitvoer van vroege aardappelen. Aan exporteurs van vroege aardap pelen, ingeschreven bij de vereeniging groetencenfrale, zullen van af heden vergunningen tot uitvoer van bepaalde partijen vroege aardappelen voldoende aan nader te stellen voorwaarden, wor den afgegeven. De uitvoer zal uitsluitend worden toegestaan van Schotsche muizen en van de in Friesland geteelde eerste lingen alle boven een zeefmaat van 40 m.M. en voorts van alle andere soorten van muizen boven een zeefmaat van 35 m.M. Vergunning tot uitvoer zal uitsluitend worden gegeven voor partijen vroege aardappelen, die op eene veiling eener bij de vereeniging groantencentraleinge- schreven veilingsvereeniging zijn aan gevoerd en geveild. De afgifte van consenten geschiedt op de wijze als boven voor de groenten is aangegeven. Als plaats van inlading is echter voor Zeeland bovendien Vlis- singen aangewezen. Voor verdere bijzonderheden zie men de St. crt. no. 150. Geen verkiezingen in 1917 Het Hbld. verneemt, dat onder de politieke partijen het voornemen bestaat het daarheen te leiden, dat er in 1917, voor zooveel het van die partijen at hangt, feitelijk geen periodieke Kamer verkiezingen zullen worden gehouden, omdat er dan toch, althans wanneer de Grondwetsherziening haar beslag krijgt, verkiezingen qaoeten volgen na de ontbiudiug. Met het oog daarop zou men, om dubbele moeite en kosten te sparen, bij de periodieke verkiezingen elkanders candidateu niet willen be strijden. De onderhandelingen tusschen de partij bestureu zouden reeds gaande zijn. De Haagsche correspondent bevestigt dit bericht in hoofdzaak, althans in dien zin, dat onder eenige politieke partijen ernstig over zulk een overeenkomst wordt gedacht. Hij betwijfelt echter of de zaak reeds in het stadium van offi cieele onderhandeling is. AXEL, 30 Juni 1916. Dinsdagavond vergaderden ten stad- huize alhier een aantal genoodigdeu met het doel om eeu bouw vereeniging te stichten. Het initiatief was hiertoe genomen door den heer- L. J. den Hollander, burgemeester, die de z tak toelichtte. Spr. achtte het overbodig op het nut eener boüwvereeniging te wijzen. De gunstige resultaten ervan kunnen alge meen bekend geacht worden. Eveneens is het onnoodig te bepleiten, dat zulk een vereeniging hier noodig is, waar maar al te zeer de ongemakken en nadeelen van den hier heerschencjen woningnood gevoeld worden, Bovendien bleek reeds vroeger hier behoefte te bestaan aan een boüwvereeniging en is deze ook opgericht, doch later weer opgeheven, watl zeer jammer is, daar anders nu reeds van de toen gemaakte plannen kon worden geprofi teerd. Burgemeester heeft reglement en statuten dier vereeniging nagezien en bevonden, dat deze niet meer aan de thans geldende wettelijke bepalingen voldoen. Hij acht het daarom gewenscht om maar een geheel nieuwe vereeniging te stichten met een stel nieuwe regle mentaire bepalingen. Aan de hand van een paar werkjes, welke over de stichting van bouwver- eenigingen, woningbouw en wat dies meer zij, inlichtingen geven, besprak de voorzitter in 't.kort de wijze waarop men hier te werk kon gaan. Burgemeester stelde voorop, dat nie mand der aanwezigen bezwaren had tegen de stichting en allen als lid zouden toetreden. Dan r\jst de vraag, hoe komt men aan geld Ook dit is geen bezwaar. Wanneer eenmaal de statuten koninklijk goedgekeurd zijn en ae gemeenteraad toezegging doet voor een voorschot kapitaal wil het Rijk dat gaarne in contanten voorschieten en kost het dus aan de gemeentekas niets, dan de aan sprakelijkheid voor het voorgeschoten bedrag. Behoeft het althans niets te kosten, want natuurlijk mag de ge meente wel geld voorschieten, en is zulks zelfs aan te bevelen. Die verantwoording voor het geleende kapitaal is ook zeer gering, want er is in Axel weinig kans, dat tot woning geschikte huizen, als door spr. bedoeld worden, ledig zullen staan. (Van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij b.v was niet-officieel' reeds toezegging ge daan voor een 15 tal woningen). En komt de huur binnen, dan kan ook de rente betaald worden. Nadat nog gediscussieerd werd, over de grootte vau stichtingskapitaal, aanleg van straten, enz., welke punten eigenlijk pas bespreking eischen, als de zaak haar beslag heeft, werd mat algemeen goed vinden de vereeniging als gesticht be schouwd en besloten, dat om even tueele onkosten te kunnen bestrijden ieder lid per jaar 1,50 zal betalen. Burgemeester merkte desgevraagd op, dat bij een toetreden van 50 leden, dit bedrag voldoeude geacht kan worden. Spr. kou zich niet voorstellen, dat er in Axel geen 50 menschen zouden zijn, die als industrieel fabrikant, landbouwer,, of-handelaar er geen belang bij zouden hebben, dat een zoo nuttige en hier noodzakelijke vereeniging gesticht werd, waardoor hun personeel in de gelegen heid was een behoorlijke woning te betrekken. In 't belang van Axels wel vaart zullen voorzeker, naar sprekers meening, wel 50 menschen hiervoor 1,50 storten. Aan 't eind der vergadering werd uit de aanwezigen een bestuur gekozen, dat thans is samengesteld als volgt Voorzitter, de heer L. J. den Hollander, burgemeester, secretaris de heer P. J. Kögeler, boekhouder a/d Z. V. T. M., penningmeester, de heer P. Augusteijn, kassier, leden de h.h. F. Dekker Pz., handelaar, J. A. Dregmans, notaris, J. de Kraker, industrieel eu A. E. C. Kruijsse, wethouder. Het was van middag feest in de Fröbelschool. Wegens huwelijk had de onderwijzeres ontslag genomen, en nu wilde mejuffr. Van der Bant deze richting niet verlaten, zonder aau het afscheid een aangename herinnering te verbinden. De kleintjes werden getrak teerd, versjes werden gezongen kortom het was een volledig schoolfeest. Van het gesprokene werd natuurlijk door de nog zeer jeugdige leerlingen niet veel begrepen, doch des te meer klonk het woord door tot de harten der aan wezige moeders. Namens den stichter en eigenaar der Fröbelschool, den heer A. van Hoeve, wien het wegens familieomstandigheden niet mogelijk was deze aangename uren mede ite maken, werden mejuffr. Van der Bent hartelijke woorden van dank toegevoegd. Zooals uit een officiëele bekend making in dit nummer blijkt, gaat de burgemeester onzer gemeente morgen met 1 maand verlof en zal in diens plaats de eerste w ethouder, de heer L. Lamaïtre als burgemeester fungeeren. Wegens gebrek aan een geschikte woning in deze gemeente ziet de burge meester zich genoodzaakt om althans tijdelijk te Ter Neuzen te gaan wonen en heeft Z.EdelAchtbare daartoe ook reeds een verzoekschrift bij de Koningin ingediend. Door den Commissaris der Konin gin zijn herbenoemd tot lid der Gezond heidscommissies, zetelend te Ter Neuzen Hulst en Oostburg, de heeren J. C. Bom te Axel, B. N. Reuling te Hulst en A. van Delden te IJzendyke en is benoemd tot voorzitter derGezondheids commissie te Hulst, de heer F. van Waesberghe aldaar. Met ingang van l Juli a.s. is aan gesteld tot commies bij 's rijksbelastin gen, ter standplaats Huij bergen, de militaire hulpcommies te Heille F. Kolijn Az. van Ter Neuzen. Eveneens is als zoodanig aangesteld te Roosendaal, Fl. Cappendijk van Zuid- dorpe. Tot leden van den gemeenteraad van Overslag zijn Dinsdag bij enkele candidaatstelling herbenoemd de heeren: Alfons Herman, August Laheyne en Hono'ré Lammens. De dienstplichtige onderofficieren, korporaals en manschappen van de landweerlichting 1913 worden op 7 Juli a s. in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld. Avp. Ter verklaring van het hevige schieten dat hier Maandagmiddag werd gehoord, kan het volgende dienen aan de Tel. meegedeeld „van de grens". De Duitschers aan de Belgische kust oefenen alleen hun jonge mariniers, dia per trein uit Brugge gearriveerd waren. Deze oefeningen hadden Maandagmor gen en -middag plaats. Zoo zagen wij de Duitschers vuren met batterijen, die ongeveer ééo kilometer van de Neder- landsche grens opgesteld waren. Een sleepboot van Zeebrugge voer langs de kust en sleepte een schijf mede, die als doelwit dienst moest doen. Dl vlammen sloeggn uit den grond op, want de kanonnen waren diep in het zand ingegraven. Eenige officieren stonden op een duinkop. Toen de oefeningen afgeloopen waren, wemelden de duinen van duizenden militairen, die naar de uitwerking der schoten kwamen kijken. Arrom Z C. P- ii weg< 3 of 1 E. M Jansteei tot 7 i E. S Jansteei vrijgesp A. C, beklaag bevel v van ree Be t uitslag klein to weer e gebleke met 4 kozeD. die te werden bracht, brug, deze vi wel in ie het meer t Ware linksch want t PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 2 Juli 1916. Ned. Herv. Kerk. Vootm. 9l/a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, (Voorb. H. Avondm.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. °i ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. G. W. Akkerhuis (van Sleeuwijk) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 nre Ds. G. W. Akkerhuis. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Dhr. J. Overturn (van Ierseke). Nam. 3 ure Dhr. J. Overduin. 'a Av. 6V» ure Dhr. J. Overduin. Rapeü al een en wf grijper lottige zestal familu itond of mei hebbe Fles, zag 1 vecht» een c Hevig in bei het Verds wondi veer vericl zijn 8 Ia zich I den i en e openl eenig avom Thor desdi een aelin met atree naar heer ineei Btofff gaatl Di door torij Dez< mee was aan» bebl gepl D Rijn gers gek van ein» (7

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2