Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. zoodanig kunnen geschieden, dat bij het afleveren van het hooi minder bezwaren zouden worden ondervonden. Gebruik makende van die weten schap verzoekt de bedoelde kapitein intendant thans, ter kennis van de landbouwers te willen brengen, dat inderdaad, in den loop der volgende maanden, tot hooivordering, ten behoeve van het leger, zal worden overgegaan, en tevens, dat de te vorderen hoeveel heid evenredig zal zijn aan de grootte van den hooioogst, waarbij rekening gehouden wordt met de grootte van den veestapel. Tevens wordt den landbouwers in overweging gegeven, ten behoeve van het leger alleen te reserveeren goed gewonnen, lang, hardhalmig, wit paar- donhooi, dan wel goed gewonnen klaver of lucernhooi. Crt. AXEL, 23 Juni 1916. Bjj de Dinsdag alhier gehouden ver gadering van den Gemeenteraad waren afwezig de heeren A. E. C. Kruijsse met en F. Dekker, W. Dieleman en P. Dregmans zonder kennisgeving. Na opening der vergadering door den voorzitter, de hèer L. J. den Hollander werden door den secretaris, den heer J. A. van Vessem, de notulen voorge lezen van de vorige vergadering. Op de vraag van den voorzitter, of iemand op- of aanmerkingen had in te brengen op de notulen vroeg de heer J. M. Oggel het woord en meende te moeten opmerken, dat in het gelezen raadsverslag van 30 Mei j.l. ten onrechte is vermeld, dat betreflende de brug aan het zgn. Plaatje, door den voorzitter is gezegd, dat .wanneer een industrie de kosten niet zou kunnen betalen van een behoorlijken overweg, een dergelijke industrie wel achterwege kon blijven." Spr. zegt, dat zulks niet door den voor zitter, doch door den heer Kruijsse gezegd is, en door den voorzitter juist een pleidooi werd gehouden vóór ot ter bevordering van de industrie in onze gemeente. De vergadering stemde met deze opmerking in en werd alzoo besloten de notulen overeenkomstig het verzoek van den heer Oggel te wijzigen. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten van Zeeland omtrent af schaffing van een veemarkt te St. Maartensdijk en idem betreffende de instelling van een Donderdagsche week markt te Bergen op Zoom. Beide stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd eene at- en over schrijving op de rekening van 1915 en eene wijziging in de begrooting voor 1916 van de gasfabriek. Onder intrekking van het besluit der vergadering van 2 Mei 1.1. volgens hetwelk ten behoeve der gasfabriek zou geleend worden de som van 7000, af te lossen in jaarlijksche termijnen van f 500, werd thans besloten voor de nieuwe ovens 2000 te leenen, en het nadeelig saldo der gasfabriek te brengen op de begrooting voor 1917, ten einde alzoo het tekort ineens te dekken en niet door middel van een geldleeaing, over tal van jaren te verdeelen. Met het oog op te bouwen woningen aan den Kinderdijk werd besloten de rooilijn te bepalen op één Meter afstand achter de daar staande boornen, en vergunning tot bouwen te geven, onder voorwaarde, dat voor rekening van den polder „Beoosten- en Bewestenblij" een voetpad (van klinkers) zal worden aan gelegd ter breedte van 1 Meter. Een verzoekschrift van den heer P. van Langevelde om rioleering van de Geutsche Vaartstraat en qén dito van den heer A. van Cruijniugen e. a., eveneens om rioleering, van de West straat, worden aangehouden tot de be grootiug voor 1917. Op het verzoek van C. L. Tacq, om te mogen afwijken van art. 12 der bouwverordening werd gunstig beschikt. In eene zitting met gesloten deuren werd vastgesteld het kohier van het schoolgeld voor de lagere school op een totaal van 412,20 en het kohier uitgebreid lager onderwijs op een bedrag van 96. Door de diakonie aer Ned. Herv. gemeente alhier werd Zondag een bankbiljet van 100 gecollecteerd, Ofschoon officiéél nog niets is vast gesteld, vernemen we toch van zeer betrouwbare zijde, dat met l Juli de Zeeuwsch-Vlaamsche tram zal beginnen te rijden van at Drie SchouweD, in rrchtstreeksche verbinding met IJzen- dijke. Ook is het zeer wrl mogelijk, dat op 29 Juni de gelegenheid bestaat, om met de tram naar het Zendingsteest te Zaamslag te rijden, doch van gere gelde ritten in die richting is nog geen sprake. Het traject Drie Schouwen Neuzen zal misschien eerst eind Juli in exploitatie komen. Bij Kon. Besluit is niet ontvanke lijk verklaard op grond, dat in dezen geen beroep openstaat, het beroep van J. S. de K., onderwijzeres aan de o. 1. school B te Neuzen tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij haar is medegedeeld, dat Ged. Staten geen termen hebben gevopdeu thans opnieuw inzake de vaststelling van het bedrag harer jaarwedde tusschen beide te komen. Tot adjunct-commies ter secretarie te Ter Neuzen is benoemd de heer J. J. Huijssen, thans als zoodanig te Delft, waarheen de heer Huijssen voor eenige maanden van Neuzen is vertrokken. Te Hulst is tot directeur van de gasfabriek benoemd de heer H. Verkerk te Geldrop met algemeene stemmen. Er waren niet minder dan ruim 50 sollicitanten. Ten kantore van den ontvanger der directe belastingen, enz. te Hulst is, naar wij in het R. Nwsbl. lezen, ten behoeve van 's Rijks schatkist van een onbekende 100 ontvangen, ter ver goeding van te weinig geleverde eet waren aan het Nederlandsche leger. De vice-admiraal, commandant in Zeeland, heeft het verblijf in zijn gebied ontzegd aan Catharina Maria Moelaert, geboren 22 September 1896 te EedeMelauia de Vleeschouwer, geboren 29 Mei 1850 te Eede, huisvrouw van Karei Johannes Moelaert; Adolf de Vreeze, geboren 9 Juli 1897 te Eede, veldarbeiderallen wonende te Eede en Pieter de Meester, geboren 13 Juli 1890 te Hoek, van beroep commissionnair en woneude te Hoek. De drie eerstgenoemden ter zake van het betrokken zijn bij den smokkel handel en de laatste wegens poging tot verspieding. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorm. 91/2 ure Nam. 2 ure Zondag 25 Juni 1916. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugpnholtz Dhr. J. Hoekendijk (van Haarlem). Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. H. H. Binnema (van Munnekezijl, H. Avondin.) Nam. 2 ure De. J. H. Lammertsma (Dankz.J Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds J. H. Ijammertsma. (Openb. Geloofsbot, en U. Avondm,) Ds. H. H. Binnema. [Dankz.] Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Leeskerk. Nam. 3 ure Leeskerk. 's Av. 61/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. A. Zitting van 23 Juni 1916. V. P., 14 j., zonder beroep te Koewacht, is wegens diefstal veroord. tot t' 10 of 2 weken tuchtschool. J. v. d. V,, 48 j., werkman te Ter Neuzen, is wegéns mishandeling ver oordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis. A. A. H., 56 j., landbouwer te Over slag, beklaagd van overtreding der arbeidswet, is ontslagen van rechtsver volging. De Paardentcntoonstelling. remand, die Dinsdag jl. in Axel was en blijkbaar paardenkenner is, geeft onder het pseudoniem „Anonymus" in de Middelb. Crt. zijn indruk weer over de groote paarden- en veulententoon stelling van de V. V. Z. F. en noemt die de belangrijkste uit geheel Neder land. Waar wij zelf als leeken in het vak der paardenfokkerij slechts een opper vlakkig oordeel kunnen uitspreken over het ingezonden materiaal ais fokpaard, vinden we het aangenaam de meening van een deskundige te zieD neergelegd en dan te kunnen constateeren dat we niet hebben overdreven, wanneer we zeiden, dat de tentoonstelling door ieder kenner bezocht mocht worden. Anonymus schrijft o. m. het volgende „Deinschrijvingen bestonden ditmaal uit 225 stuks, waarvan in een dui- delijken catalogus eeu overzicht werd gegeven hieruit bleek dat bijna alle paarden in eenig stamboek waren inge schreven, ot van stamboekpaarden afstamden. O. m. hadden de kapioen- hengst „Mon Rêve de Roeulx" en de voshengst „Opéra du Fostau" tal van afstammelingen iu de verschillende rubrieken. De kwaliteit der voorgebrachte paar deu was in 't geheel genomen schitte reuder zijn op dat punt weinig fok centra's, die daarin Axel kunnen even aren, in ieder geval niet overtreffen. De tentoonstelling is in één woord wederom uitstekend geslaagd. Jammer dat het bezoek niet grooter wordt in verband met het door het bestuur en haar ijverigen secretaris den heer F. C. Zonnevijlle gepresteerde werk. Ook de energieke voorzitter, Nederland'» grootste koudbloedpaardenman, de heer Pb. J. van Dixhoorn, verdient dat zijn enorme pogingen tot verbetering der koudbloedpaarden meer gewaardeerd worden." Na eeD opwekking tot de Walchersche boeren vooral, dat ook zij zich eens wat meer met de paardenfokkerij gaan be moeien en wat meer de tentoonstellingen en keuringen zullen bezoeken, komt Anonymus tot de resolutie, dat de Axelsche fokkers hun naam weer hoog hebbeu gehouden. Hulde aan hetbestuur aan haar secretaris en niet minder aan de inzenders fokkers voor het gepres teerde. Eén vraag moet ons na deze hulde nog uit de pen „Waar blijft toch het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij bij eeu dusdanige demon stratie van zulk een belangrijk onder deel van het landbouwbedrijf?" Een landbouwcentrale. De Haagsche correspondent van het Hbld. schrijft Woensdag is in Den Haag eene bij eenkomst gehouden van voormannen van deu landbouw, waarin iu beginsel is besloten tot het oprichten van een Centraal Landbouw-Uitvoerbureau, dat zoo mogelijk zal optreden als bestuur eener lederatie van de verschillende verèenigiugen, die zich nu bezig houden met de productie van grondvruchten in dezen crisistijd. De sterk eenzijdige richting, waarin door de hooge prijzen, dié men in Duitschland kan bedingen, onze uitvoer vau laudbouwartikelen allengs is geleid, heeft in landbouwkringen ae vrees doen ontstaan dat de markt elders op den duur zou gaan verloopen. Men zou wellicht, om een tijdelijke hooge winst, vaste relaties kunnen verliezen en de uitvoermarkt, die na den oorlog zich toch niet kan handhaven op de tegen woordige prijzen, zich ten deele voor goed kunnen zien verplaatsen. Om zulk een duurzame schade te voorkomen wil het genoemde Bureau trachten, de producenten er toe te brengen, niet al wat uitgevoerd kan wordeu naar één kant te zenden. Het groote belang hiervan ligt voor de hand. Van bevoegde zijde vernemen we, dat de Centrale Hengstenkeuring, welke was uitgesteld geworden, tengevolge van ziekte ouder de paarden, thans te Goes zal worden gehouden op 31 Augustus aanstaande. De heer T. uit Goes, die op zijn rijwiel gezeten, zich liet sleepen door den heer M. van Wolfaartsdijk, die een motorfiets bereed, geraakte op den weg tusschen Goes en Wolfaartsdijk zijn stuur kwijt en viel daardoor zoo, dat hij bewusteloos bleef liggen. Het be wustzijn keerde echter spoedig weer, waarop de heer T. met een rijtuig naar G es werd teruggebracht. M. Crt. Het Kon. Meteorologisch Instituut deelt mede, dat de maand Juni 1916 de koudste zal wordeu, die sedert 1849 is voorgekomen, indien de derde decade niet buitengewoon warm wordt. M. Crt. Ontvlucht. Bij Venlo zijn twee Duitsche deserteur» (onderofficieren) over de grens gekomen Te Maastricht zijn wederom 7 uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen aangekomen. Donderdagmorgen zijn te Zutphen drie Russen aangekomen, die ontvlucht waren uit het gevangenkamp te Saltau (Han nover). Te 's-Hertogenbosch is Donderdag morgen door den commissaris van politie beslag gelegd op de sleepkaan Pax, eigènaar de heer J. Moerman, Rotterdam. Het schip werd bevracht door zekeren Valkenburg te Rotterdam en had een inhoud vau 400,000 K.G. ijst en 30 kisten cacao. Te Rotterdam was deze geheel» voorraad, op 50,000 K.G. rijst na, ingeladen onder toezicht van een amb tenaar der Noord Brabantsch-Duitsche Spoorweg Mij. en voer de kantoren dier Maatschappij. De resteerende 50,000 K.G. waren per spQor uit Rotterdam naar 's Hertogen bosch aangevoerd en per vracht wagens overgebracht naar het schip, dat tusschen sluis 0 en sluis 1 gemeerd was Ondertusschen had een tot nogtoeonbe kende Duitscher in een hotel, waar hij) meermalen met den heer Valkenburg samenkwam, uitlatingen gedaan omtrent zijn smokkelondernemiug. Eenige per sonen, die hierbij aanwezig waren, heb ben de betrokken autoriteiten van eer en ander in kennis gesteld. Het gevolg was, dat de politie geruimeo tijd het schip in het oog hield en er sinds 2 dagen een politiepost bij plaatste en na onderzoek de commissaris van politie Donderdag morgen beslag legde. De geheele lading heeft een waarde van 170,000. Dt schipper Joh. Kooimans had de sleepkasr Pax voor 18,500 verkocht aan dei bevrachter. N. R. crt De rijksambtenaren aan het statioi Gennep hebben Dinsdagavond vier hand koffertjes in beslag genomen, die al' bagage van Nijmegen naar Gennep warei verzouden'en 70 K.G.-rubber, ter wasró van ongeveer 2000, inhielden. Dt eigenaar kwam niet opdagen. N. R. crt. Te de Bildt is door een militair bij) den landbouwer Z. ingebroken. De boe en zijn knecht zagen den dief met eet zak kippen, vluchten. Spoedig was hi gegrepen, maar hij trok zijd tnas et terwijl de Knecht de politie ging waai schuwen wist de militair weer te ont snappen. Avp. 1 gasten Paters* letjes c Tan hei ge maak saartuii meer b Op I gen k' doch h der op' uit Am - E zaal h circa l( enz., al cocosze door ei De ge zeer la aan in rijwiel Ter wij grensv een ri >puild dat di knot beslag opgenc dat T van 1 de M zonde hebbe de zv krijga stad, plaats spoor met Oegai doors tot b den baar de s andei uit E werd gend zijn ten 2 verdi van Tang overi Enge insct man In te K de s Nu zuiv dian vrij Zuid het het eeni van veei van 10,0 wori wer spor bon scht loklt K Ve Hi R. 1 boet J. boet

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2