Binnenland. Provinciale Staten van Zeeland. Landbouw. 5e Tentoonstelling. Bij dezen handel zouden niet alleen Nederlanders, maar ook Duitschers be trokken zijn, zoowel burger» als soldaten. De chemicaliën zouden zelfs afkomstig zyn uit Duitsche fabrieken, welke onder militaire bewaking staan. Tal van Duitschers moeten gearresteerd zijn, terwijl ook op Duitsch gebied een jong- mensch uit Kerkrade is ingerekend, die in het bezit zou zyn gevonden van chemicaliën. N. R. Crt. Gift van de Koningin. Holl. Nb. meldt uit Weenen aan de Nieuwe Crt. Naar de Reichspost mededeelt, heeft Koningin Wilhelmina op een schriftelijk verzoek van de echtgenoote des bulge meesters van Weenen, verscheidene wagons gecondenseerde melk laten sturen voor kinderen en vrouwen. Het blad roemt dit waarlijk koninklijke antwoord van het moederhart der Ko ningin. Het koninklijke geschenk wordt verdeeld onder de arme vrouwen der reservisten. Vroege aardappelen. In een druk bezochte vergadering van de tuinbouwvereeniging Katwijk en omstreken is, zoo lezen we in het Leidsch Dgbl., een langdurige discussie gevoerd over het verbod van uitvoer van vroege aardappelen. Algemeen was men van oordeel, dat indien dit verbod niet binnen enkele dagen, wanneer de massa aanvoer komt, wordt ingetrokken, dit ten gevolge van de zeer hooge cultuurkosten, voor de teelders ontzaglijke schade zou veroor zaken. Indien alle vroege aardappelen in Nederland moeten blijven, zal, zoo were opgemerkt, de prijs zóó dalen, dat het bedrijf niet alleen niet-loonend, doch beslist verlies-gevend zal zyn. De ge ruchten liepen, dat de grenzen eerst 15 Juli zouden worden opengesteld, wat de vergadering veel te laat achtte met het oog op het planten van navruchten, als kool, enz. Aardappelen rooien aldus werd er gezegd voor een prijs, die niet loont, doet men ook niet zoo spoedigmen wacht dan het uiterste af, wat echter ten gevolge zal hebben, dat de teelt van de navruchten zeer inkrimpt. Tydens deze gedachtenwisseling wer den de gemoederen steeds oproeriger men meende, dat waar men onder de consumenten thans ging schreeuwen de tuinders dit voorbeeld maar eens moesten volgen. De voorzitter maande de leden tot kalmte aan. Voor het oogenblik zag hy er niets onbillijks in, dat de grens was gesloten. De Tu bant ia. De door de Norddeutsche Allgemeine Zeitung gepubliceerde hoofdinhoud der Duitsche nota aan onze regeering in zake het torpedeeren van de Tubantia maakt geen aangenamen indruk, en is weinig geschikt, om iets af te doen aan de pijnlijke gevoelens, die deze zaak noodzakelijkerwijze hier te lande heeft moeten verwekken. Het resultaat van het Duitsche onderzoek is, dat in den nacht van 15 op 16 Maart geen torpedo door een Duitsch oorlogsschip op de Tubantia is afgeschoten, aangezien zich toen geen Duitsch oorlogsschip binnen een afstand van 10 zeemijlen van de plaats des onheils bevonden heeft. De nota oppert dan de mogelijkheid, dat het schip op een drijvende torpedo is gestooten, iets wat volgens het advies van technische deskundigen zeer wel mogelijk i3. Hiermede heeft het onder zoek van de Duitsche overheid in dit, ook door haar betreurde verlies, alle middelen uitgeput, die van Duitsche zijde ter beschikking waren. Aldus de korte inhoud der nota. Nu willen wij voorshands aannemen, dat de Duitsche regeering in gemoede overtuigd is dat de Tubantia niet door een Duitsch oorlogsschip is getorpe deerd. Zij weet, dat er aan dezen kant der grens anders over gedacht wordt. Wat doet Duitschland nu in dergelijke gevallen tegenover het groote Amerika Het stelt, zooals reeds bij herhaling geschied is, uit eigen beweging eene internationale commissie van onderzoek voor. Tegenover het kleine Nederland wordt zoo iets te Berlijn blijkbaar over bodig gevonden. Er is meer. De Duitsche regeer'ng wacht er zich wel voor, te ontkennen, dat de Tubantia haren dood aan eene Duitsche torpedo danktslechts zegt zij, dat dezen in den bewusten nacht niet door een Duitsch schip is afge schoten, en acht het mogelijk, dat de mailboot op een drijvende torpedo liep. Maar geeft zoodoende de regeering te Berlijp niet tevens toe, dat de Duitsche marine torpedo's gebruikt, die, door welke oorzaak dan ook, niet onschadelijk worden, wanneer zij hun doel gemist hebben? Torpedo's dus, wier gebruik verboden is door artikel 1 van het achtste tractaat van 1907 Is het te veel, zoo men van iemand, die zelf betoogt, door een onrechtmatige daad u waarschijnlijk groote schade berok kend te hebben, iets anders verwacht, dan het hooghartige bescheid, dat onze regeering de eer had uit Berlijn te ont vangen N. R Crt. De uitslag van de Vrijdag in onze provincie gehouden stemming voor leden der Staten, is als volgt District Hulst 4 zetels. Aantal kiezers 8734. Uitgebrachte stemmen 5688. Van onwaarde 109. Geldig 5579. Hiervan werden uitgebracht op E B. Dumoleijn, r.-k., aftr. 3792, B. C. Puijlaert, r.-k., aftr. 3654. J. A. van Rompu, r. k., aftr. 3202. P. J. L. M. van Waesberghe, r.-k. 3709. A. C. M, Poppe (vrijz.) 2004. Gekozen zijn de heeren DUMOLEIJN, PUIJLAERT, VAN ROMPU en WAES BERGHE. District Sluis. 3 zetels. Bij candidaatstelling gekozen mr. F. J. N. van Dam, v. d., aftr. P. M. Dikkenberg, vrijz. (vac. J. A. Neeteson, v. d.) P. W. Maarleveld, v. d., aftr. District Middelburg. 3 zetels. Aantal kiezers 5798. Geldig 4931. Hiervan werden uitgebracht op de heeren J. Adriaanse, v. d., 2009. J. H. Blum, a. r. attr. 2568. J. C. Bolle, v. d. 1896. P. J. Boogaert, lib. 1865 W. P. Cornelisse, s. d. a. p. 381. G. F. Liudeijer, s. d. a. p. 379. W. Melis, a. r. aftr. 2434. J. Onderdijk, s. d. a. p. 521. ,A. A. de Veer, a. r. aftr. 2507. zoodat gekozen zijn de heeren Blum en De Veer. Herstemming tusschen de heeren Adriaanse en Melis. District Vlissingen. 2 zetels. Aantal kiezers 6063. Geldig 4869. Hiervan werden uitgebracht op de heeren H. J. E. Gerlach, a. r. aftr. 2446. G. F. Lindeijer, s. d. a. p. 562. J. de Meij, s. d. a. p. 609. G. van de Putte, a. r. attr. 2593. A. Staverman, v. d. 1781. J. D. Viruly, lib. 1528. zoodat gekozen zijd de heeren Gerlach en Van de Putte. District Zicrikzee. 3 zetels. Aantal kiezers 4753. Geldig 3791. Hiervan werden uitgebracht op de heeren H. v. d. Doe, s. d.a. p. 537. B. Giljam, v. d., aftr. 1975. S. Hage Cz., a. r. 1164. H. Hoogerhuis, s. d. a. p. 485. D. Mulder, a. r. 1097. J. W. van Oeveren, vrijz. 1924. P. A. Perrels, s. d. a. p. 524. A. Timmerman Cz., a. r. 1113. J. van der Vliet Cz., vrijz. 2011. zoodat gekozen zijn de heeren Giljam, Van Oeveren en Van der Vliet. District Goes. 4 zetels. Aantal kiezers 10.525. Geldig 9008. Hiervan werden uitgebracht op de heeren J. de Die, s. d. a. p. 291. S. Duvekot Cz., a. r. aftr. 4952. W. Kakebeeke, u. 1., aftr. 4056. P. Liudenbergh, vrijz. 3572. G. F. Lindeijer, s. d. a. p. 324. W. van Oeveren, a. r. attr. 4873. J. Ossewaarde s. d. a. p. 478. M. Pols, s. d. a. p, 266. A. T. C. Swenue, vrijz. 3177. C. P. Vogelaar, a. r., aftr. 4888. Jac. Welleman, v. d. 3658. I. Willemsen a. r., 4658. zoodat gekozen zijn de heeren Duvekot, Van Oeveren, Vogelaar, en Willemsen District Tliolen. 2 zetels. Aantal kiezers 4013. Geldig 2485. Hiervan werden uitgebracht op: A. Hollestelle, a. r., aftr. 1693. W. Moelker, u. 1. 791. W. M. J. Rijnberg, u.l. 777. H. J. Tichelman, a. r., aftr. 1547. Gekozen de heeren Hollestelle en Tichelman. Coöp. Kunstmestfabriek. Maandag werd te Goes een vergade ring gehouden van de commissie tot voorbereiding van de stichting van een coöperatieve kunstmestfabriek, de ver gadering was zeer druk bezocht. De statuten werden vastgesteld en een definitief bestuur gekozen. Waarschijnlijk zal de fabriek te Vlis singen komen. Er wordt onderhandeld over daar aangeboden terrein. Het aantal aandeelen, die geplaatst zijn is 21 500. M. Crt. AXEL, 20 Juni 1916. Wegens plaatsgebrek moeten enkele berichten, waaronder het raadsverslag, wachten tot een volgend nummer. Belanghebbenden worden attent gemaakt op de bootdienst Breskens Vlissingen, welke met ingaug van 22 Juni verandert. De Justitie uit Middelburg bevond zich heden (Dinsdag) te Zaamslag tot het doen van een onderzoek betreffende het kindje van den landbouwer D., hetwelk overleed toen het met carbol- water was gewasschen. Bij het ontvangen van den catalogus voor de heden gehouden tentoonstelling welke door de „Vereeniging van Zeeuw- sche Fokkers van het zware Trekpaard" (Belgisch type) wordt gegeveD, kregen we den indruk, dat deze vereeniging zich uitstekend weet te handhaven. Er behoort voorzeker heel wat stuur manskunst toe om in onze streek met al hare verschillende volksaarden een zoo groote vereeniging van landbouwers, paardenfokkers, paardenhandelaars en paardenliefhebbers in stand te houden zonder op klippen te zeilen. Eu tot hiertoe is dit gelukt en heeft men reeds voor de vijfde maal een tentoonstelling in elkaar gezet, die behoorde gezien te worden door ieder paardenfokker, niet alleen uit Zeeland, maar uit geheel on» land, ja z.elts door elke autoriteit op het gebied der paardenfokkerij in het buitenland. Het thans aangebrachte fokmateriaal is in kwaliteit nog toegenomen bij vorige inzendingen. Het bezoek is iets minder. Wat hiervan de oorzaak is, is onge lukkigerwijze niet vast te stellen. Hoofdzakelijk is het natuurlijk gebrek aan belangstelling. En dat is jammer. Want daardoor geven de thuisblijvers blijk het belang van hun eigen zaak als paardenfokker niet te begrijpen. Een tweede reden ligt volgens de meening van sommigen in de lauwe volksaard der boeren in deze streek, Men verzekerde ons, dat wanneer zoo'n beweging aan de overzijde van de Braakman werd op touw gezet, er geen enkele boer thuis bleet niet alleen, maar voorzeker ook elk lid een of meer paarden zou inzenden, terwijl het hier in verhouding tot het aantal leden der vereeniging slechts enkelingen zijn. Moge de tyd spoedig aanbreken, dat niet alleen enkelen, maar allen de handen aan den ploeg slaan en onze streek beroemd wordt om de prachtige paarden, die men hier weet te fokken, De eigenaars verdienen zulks ten volle om de moeite, kosten en zorg, die in zoo ruime mate aan het edele paard besteed worden. Het was voor de jury-leden w erkelijk niet gemakkelijk om op de juiste wijze de verschillende dieren te taxeeren, zoo weinig uiteenloopend waren som mige primeurs. Te meer nog was zulks lastig, daar de jury eenigszins gewijzigd was samengesteld. Door den oorlogs toestand waren enkele buitenlanders, die vroegere jaren als keurmeesters optraden, verhinderd om over te komen, Vandaar dat de jury uit binnenlanden bestond. Het weer werkte tot den middag prachtig mede. Zeer interrassant was bij de keuring dat de heer A. Lako van Sluis, secre taris van de afd. Zeeland van het N. T. P. S., als keurmeester na de bekro ning der hengstveulens van ieder exem plaar eene beschrijving gat en de ver schillende hoedanigheden opsomde, vpaarom een dier veel, waarom minder punten behaalde. De uitslag der keuring dan was de volgende Afdeeling Hengsten. Klasse 1. Vierjarige en oudere hengsten. Aangegeven 10, vertoond 10. Zesu prijzen le prijs 50 gegeven door Ph. J. van Dixhoorn, met verguld zilveren medaille aan de Hengstenver- eeniging „Absdale" met Opéra du Fosteau. 2e prijs 25 gegeven doör F. C. O. Hombach, met zilveren medaille aan Jan de Putter, Axel met Jules de Kiel 3e prijs 10 met zilveren medaille aan P. Vael [Jsebaert, Absdale met Néro, 4e prijs een bronzen medaille aan de Hengstenvereen. „De Toekomst' Axel met Monaco. -t 5e prijs een bronzen medaille aan H. Bonte; Koewacht met Mustafa. 6e prijs een bronzen medaille aan Wed. Hoefnagels, Clinge met Dodu. Eerv. vermelding kreeg de Hengsten vereeniging „De Toekomst" met Mon Rève de Roeulx, die buiten mededinging was ingezonden. Klasse II niet aangevoerd. Klasse III. Tweejarige hengsten. Vijf t door F medaiilf met Ess 2e pr C. de I teur. 3e pr Jan de 4e p: Axel m 5e p met Git Eer vi Axel m met Ec 1

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2