Firma P. H. Veenliuizen, Axel. £andbouwin$patt, eene prachtige sorteering Petten. SLINGERHONING naaien en knippen van Dames- en Kindercosturaes en Mantels, Gemeenteraad. Aanbesteding. Dinsdag 4 Juli 1916, 8 stuks Paarden, IS stuks Hoornvee, Puike versche Burger 1 ij ke Stand. Bekendmaki noen. Advertentien. het iand ingaat. BUSGROENTEN. JAMS. TAFELZUREN. VRUCHTENSAPPEN. PUDDINGPOEDERS, enz., enz. Openbare Verkooping LANDBOUWGEREEDSCHAP: J PL ATT EE U YV - AXEL Axel. Joz. de Fesjter Pz„ fabriek werkt. Weldra bekendeD zij en wezen de plaats aan waar het geld wag verstopt. Alles werd daar teruggevonden. Men meldde Zondag uit IJmuiden aan de N. R. crt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag kwam de stoomtreiler Barendsz en Zondagmorgen de Thor van hungedwon gen uitstapje, naar Cuxhaven te IJmui den terug. Schipper A. Westerwal van de BareDdsz bleek niet bereid iets omtrent hetgeen hij beleefd, gezien en gehoord had, mede te deelen, omdat hij overtuigd was, dal al hun rapporten in Duitschland gelezen worden en hij eenige vrees voor de gevolgen had. Van enkele andere opvarenden ver namen we dat de Barendsz Woensdag morgen te 11 uur door een torpedoboot deel uitmakende van een groóte Duit- sche vloot, was aangehouden, op 55.18 Noord en 6.45 Oostdat zij op weg naar huis waren en een groot schip visch hadden. Vier man kwam met een sloep aan boord en br.chten, zonder opgaaf van reden en zonder eenig on derzoek der papieren, den treiler op. Z(j hadden te Cuxhaven onder de als verloren genoemde schepen ook de Ostfriesland hooren noemen, doch daar zy de Duitsche taai niet machtig zijn, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat lij dien naam in eenig ander verband hebben hooren noemen. De Thor, schipper M. Noordzij, werd des morgens half elf reeds aangehouden op 55.45 Noord en 6.10.Oost door een torpedoboot van een ander deel van de Duitsche vloot, blijkbaar behoorende tot de voorposten. Deze flottielje bestond j uit 2 kruisers en 3 torpedobooten. Van I een dezer laatste werden een aantal kijkers op de Thor gericht, aan dek waarvan men blijkbaar een groote hoe- t veelheid visch gewaar werd. De torpe doboot stoomde daarop naar den naasten kruiser, wisselde daarmede eenige seinen en keerde naar den treiler terug. Een boot werd uitgezet en drie man, I een onderofficier en twee minderen, kwamen aan boord. Zooals men later vernam, behoorde de onderofficier tot de reserve en was hij tweede stuurman op de groote vaart. Hij beklom onmid dellijk de brug van den treiler en onder het voorhouden van een revolver eischte hij het commando op, onder bedreiging dat er bij het minste verzet geschoten zou worden. Desniettemin protesteerde de schipper, die niet zoo gauw verlegen is, tegen hef onrechtmatige van deze daad, er op wijzende dat hij ruim 140 mijl ten westen van Helgoland was en dus ver bezijden het bezette gebied. Hij drong op een onmiddellijk onder zoek der scheepspapieren aan, doch men stoorde zich niet aan die vertoogen en uit vrees voor erger verliet schipper Noordzij de brug. De treiler werd naar Cuxhaven opge bracht, waarvoor men 178 mijl te stoomen had. Reeds Donderdagsavond vernam men, dat een kruiser en torpe doboot met man en muis in den zeeslag gebleven waren, 't Was de torpedoboot Elbe no. 2. De onderofficier, die de Thor had aangehoudeu, sprak vloeiend I Engelsch en vertelde later nog dat men de Thor, die een grijzen schoorsteen had, voor een Engelschman had aauge zien. De Thor voer met een linnen en ijzeren Hollandsche vlag. Aan boord van een der schepen is men dan ook van meening, dat de treilers verjaagd zijn opdat zij de bewegingen en de sterkte der vloot niet zouden melden en omdat zij tevens een grooten voor raad visch aan boord hadden, de Thor, 28,000 pond en de Barendsz ruim 30,000 pond. De Thor besomde 9500 mark in IJmuiden zou meD zeker evenveel guldens gemaakt hebben en de Barendsz ruim 14,000 mark. Toen de Thor het Lister diep naderde voer ze een vloot van 38 groote en kleine oorlogsschepen voorbij, die west noordwest uit stoomden. De eerste schepen, die bij de Thor geweest waren gingen in noordwestelijke richting weg. m Schipper Noordzij protesteerde ook bij den stellingcommandant te Cuxha ven tegea het opbrengen, te meer daar men 20 tot 30 in de nabijheid visschende kleine Deenscbe visschersvaartuigen ongemoeid had gelaten. Hij kreeg ten antwoord: „Das ist ja pech." Meer niet. Men werd te Cuxhaven over het algemeen vriendelijk en welwillend behandeld, doch het rantsoen, waarop men gesteld werd, was beslist onvol doende. Men kreeg per dag voor 11 man een half pond boter wat ingemaakte groente, oorlogsbrood, ongeveer een halt pond vet en voldoende aardappelen, die evenwel niet eetbaar waren, naar men zei. Donderdagavond kwam een groote kruiser voorbijstoomeu. Hij was geheel bevlagd en de muziek'speelde aan boord. Men hief een geweldig hoera aan, alsof men van een schitterenden zegetocht terugkwam. Het hoera werd van den wal niet minder krachtig beantwoord, eveneens door het hijschen van een groot aantal vlaggen. Den volgenden morgen werden acht dooden van den kruiser met militaire eerebewijzen be graven. Zondagavond, toen alleen de schippers der twee treilers aan den wal mochten, onder geleide van onderoffi cieren, zag men in de café's bulletins verspreid, dat er 30,000 Franschen bij de Maas waren gevangen genomen. Van een matroos, die den zeeslag had meegemaakt, vernam de schipper van de Thor nog, dat de groote Duitsche vloot van Paschen tot deu dag voor Hemelvaartsdag niet uit wa# geweest en men in dien tijd alle oorlogsschepen tot bersten toe met steenkolen gebun kerd had. Men vertelde ons nog, dat des avonds te half tien alles gesloten moest zijn en na 10 uur niemaud meer op straat mag komen. Er wordt uitstekend bier geschonken, dat vóór 9 uur 's avonds 20 pfennig en na 9 uur 50 pfennig per glas kost. Aan militairen mag geen sterken drank verkocht worden. Bij het vertrek van Cuxhaven was voor 8 dagen rantsoen aangevraagd, doch de verstrekte hoeveelheid was reeds in 3 dagen opgegeten. des voormiddags 10 ure, ten Raadhuize, ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving in de be grooting \'voor 1915. 3. WijzigiDg begrooting gasfabriek 1916. 4. Wijzigen raadsbesluit geldleening. 5. Vaststellen rooilijn. 6. Verzoekschrift van P. VAN Lange- velde alhier, om rioleering in de Gentsche Vaartstraat. 7. Verzoekschrift van C. L. Tacq alhier, om afwijking van Art. 12 der bouwverordening. 8. Vaststellen kohier schoolgelden u. 1. o. 9. Vaststellen kohier schoolgelden l.o. Axel, den 15 Juni 1916. L. J. DEN HOLLANDER. van Telegrafisch Weerbericht het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 17 Juni: Zwakke tot matige Noordwestel. tot Noordoostel. wind. Zwaar tot half be wolkt. Weinig of geen regen. Overdag iets warmer. De ondergeteekende brengt ter kennis van het geachte publiek van AXEL EN OMSTREKEN, dat zij zich zelfstandig heeft gevestigd tot het waartoe zij diploma verkreeg in boven genoemd vak. Zij beveelt zich hiertoe beleefd aan, in de hoop zich door dege lijke bediening het vertrouwen waardig te maken. P. DE VISSER Ad., adres A. de Visser. Axel-Oudenweg. Oudergeteekende bedankt hiermede voor het vertrou wen, zooveel jaren ondervonden, en bericht dat hij vanaf heden niet meer Ledige flesschen ontving ik gaarne ten spoedigste terug. Hoogachtend, JOH. OOSTDIJK. Koopman, Axel. soort in iedere gewenschte en kwaliteit. N. B. Wederverkoopers rabat. wegens uitscheiding van bedrijf. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad is belegd, tegen Dinsdag den 20 Juni a.s., De oudergeteekende zal, namens zijn principaal, op Woensdag den 21 Juni a. s.t des namiddags 5 uur (nieuwe tijd), iu de herberg van den Heer M. Koole op de markt te Axel, trachten aan te besteden Het afbreken van de Bak kerij van den Heer GM. VAN LEEUWEH aldaar en hei bouwen van een nieuws Bakkerij daar ter plaatse. Plaatselijke aanwijs op den dag* der besteding des namiddags 1 uur. Bestek met teelgening verkrijgbaar ad f 1,50 bij den Architect J. WISSE Jz. te Zaainslag. De Notaris Mr. A. H. Lydsman te ïïulst, zal ten verzoeke van de Kinderen COENE te Axel, in het openbaar by opbod verkoopen, op des voormiddags om 11 nur (nieuwe tijd): Den geheelen bestaande o. m. uit: als l lichtbruine Schimmel, Mer rie, Bertha, oud 4 jaar (Stamboek no. 714 boek B). 1 bruine Merrie, Marquise, oud 7 jaar (Stamboek no. 937 boek B). 1 bruiue Schimmel, Merrie, Bella, oud 10 jaar (Stam boek no. 229 boek A). 1 bruine Merrie, Emma, oud 2 jaar (veulen- boek no. 2688 Z.B.S.) 1 vos Schim mel, Merrie, Flora, oud 2 jaar (veulenboek no. 2689 Z.B.S.) 2 Hengstveulens en 1 Merrieveulen, allen ingeschreven in het veulen- boek. als 1 baatgevende, 2 kalfdragende en 2 vette Koeien, 4 Runderen, 5 Ossen en 1 Kalf. 2 vette Varkens, 100 Kippen en Hanen en 1 Waakhond met Ketting. 2 Menwagens met breed beslag, 1 zware Driewiels- kar, 1 Tilbury met tuig, 1 Ressortkar, 1 Zaaima- chine, Wiedmachine, Cultivator, 5 Ploegen, 5 Eggen, Rolblok, Zwingen en Aanschijnen, 2 Lamoenen, Sle- den, Sleep, Beerbak met Pomp, Kruiwagen, Snijmolen, Bietenmolen, Zeefdeqmolen, Zeilen, Zakken, Bas cule, Zeefden, 4 Ladders, Paarden tuig, Rijzadel, Rieken, Vorken, Mesthaken, Fornuis, Brandhout, gezaagd Hout, Timmermanshout, Dekriet, Hooi, Stroo, Timmermans gereedschap, Draad, oud IJzer, Kiekenreuuen, Arbeidersgereed schap, Pikken,. Zeisen, Houweelen, Spaden, enz., Mest in den'put. HUISRAAD: Kasten, Tafels, Stoelen, Ledi kanten, Kachels, Banken, Aarde werk, antieke Tafelborden, antieke Ketel, ijzeren Vuurplaat, partij Spek. K ARNGERIEF, alsKarnmachiue, Melotte Ont- roomer, Victoriakarn, Potten, en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Koopen tot en met f5,contant. Betaaldag 31 December 1916. Onbekende koopers moeten contant betalen met 3 korting of moeten twee gegoede borgen stellen. Met den verkoop van hel;Landbouw gereedschap wordt eerst begonnen, daarna het Huisraad, na de pauze de Paarden en daarna het overige Vee. bericht de ontvangst van a 65 cent per pond, bij De Burgemeester voornoemd Van 1 tot en met 31 Mei. Axel. Huwelijks-Aangiften. 18. Adriaan P e'er Jansen, 27 j. jm. en Cornelia Verstrate, 25 jjd. 31. Carolus Ludovicus de Keijzer (van Koewacht\ 3 j wedn. en Mathilda de Bakker, 42 j., wed. Huwflijks-vo'trekkingen Is. Charles Petrus Augustin-us van Wiemeerseh, 25 j., jm. en Maria Virginia Cornelia Schoof 24 j., jd. Geboorten. 17. Jacobus Antho» ij, z. van Jacob Penne en Wilhelmina Verhelst. 18. Gerard Felix, z, van Gustavus Joannes van Hoije (van ixaerde en ldalia Maria Gijsel. Levina Maria, d. van Daniel Adriaan van den Berge en Fran(joise Cornelia Scheele. 22 Christina Debora d. van Salomon Hamelink en Wilhe mina oeije. Lerinus, z. van Reinier Boeije en Janna Faas. '5. Arthur Joseph, z. van Cyrillus van Rumste en Adèle Celine Mattens. Overlijden. 29. Franciscus Sijs, 3 w., z.-var Josephus Ludovicus en Irma Maria Verstraeten Dma terstraten, 77 j., echtg. van Marinus de Putter.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3