Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. is daarentegen volkomen gerechtvaar digd aan te nemen, dat wat de bondge nooten, zoowel wat manschappen als munitie betreft, zullen moeten doen om den oorlog ten einde te brengen, ook inderdaad door hen gedaan zal worden. De vredesgeruchten der allerlaatste weken zijn, volgens hem, van Duitschen oorsprong. De Duitschers wierpen in Augustus verleden jaar een balletje van den vrede op, maar onthielden er zicb toen van, op dat onderwerp met den aandrang terug te komen, dien zij thans aan den dag leggen. Het verschijnsel heeft zijn goede zijde. Het is goed, dat Duitschland 'naar vrede verlangt, maar het is nog veel beter, dat het buiten staat is vrede te krijgen, wanneer het er behoefte aan heeft. Deze les heeft Duitschland noodig. Van de geboorte van het Duitsche rijk af, heeft het van dat land afgehangen,, niet alleen om oorlog, maar ook om vrede te maken, wanneer het 't best uitkwam. Er be staat geen kans op wereldvrede, besluit de schrijver, zoolang de Duitschers niet hebben leeren inzien, dat geen natie ongestraft oorlog kan maken, in het veilig bewustzijn, dat zij vrede kan hebben, zoo gauw haar dit maar gelegen komt. Avp. Betooging tegen de duurte. Dinsdagmorgen ongeveer halftwaalt had zich een groote menigte op het Binnenhof in Den Haag verzameld, om te demonstreeren tegen de auurte van de levensmiddelen. Een groot aantal vrouwen vormde een stoet en in optocht ging het naar het departement van biunenlandsche zaken om aan minister Cort van der Linden een adres te overhandigen. De minister liet aan de deputatie weten, dat hij bereid was een deputatie van vyf vrouwen om ongeveer half één te ontvangen aan zijn departement. Met gejuich werd deze mededeeling door de wachtende menigte ontvangen. Van het Binnenhof begaven de vrou wen zich, in afwachting van de ont vangst door den minister, voorafgegaan door de bereden politie, over het Buitenhof en de Groenmarkt naar het stadhuis, waar zich inmiddels een groote menigte had opgesteld. Een deputatie van 5 vrouwen der Soc,-Dem. Vrouwenclub ging naar den burgemeester, die met belangstelling de uiteenzetting van den toestand waarover de vrouwen ieder afzonderlijk het woord tot hem richtten aanhoorde. De burgemeester deelde mee, dat de levensmiddelen voortdurig een voor werp van aanhoudende zoig voor het gemeentebestuur was. Verschillende maatregelen ter ver betering van den toestand zijn in voor bereiding en alles, voorzoover in de macht van B. en W., zou gedaan worden om verbetering in den toestand te krijgen. Voorts deelde de burgemeester nog mee, dat wanneer het gemeentebestuur Zaterdag inzake de distributie van aardappelen niet had ingegrepen, de toestand nu nog veel ernstiger zou zyn. Tenslotte ontried hij het houden van demonstraties en gaf hij den raad zich kalm en rustig te houden. Te half één werd vervolgens de deputatie, door den minister van binnenlandsche zaken ontvangen. Mej. Van Eikel overhandigde namens de soc.-dem. Vrouweuclub den minister bet adres. Zij vroeg met grooten aan drang beschikbaarstelling van regee- riugswege van goedkoope levensmidde len. Gewezen werd op de schandelijk hooge prijzen van aardappelen enz. De minister antwoordde, dat de regee ring zou doen wat zij kon, om aan den inderdaad obboudbaren toestand een eiude te maken. De groenten--en aardappelen-distribu> tie was zoodanig geregeld, dat deze levensmiddelen goedkooper beschikbaar waren. De nieuwe aardappelen zitten echter nog in deu grond en oude aar dappelen zijn er niet meer. Mej. Van Eikel betoogde, dat dit de schuld van minister Posthuma was. In het najaar van 1915 heeft een vrouwen deputatie bij den minister van landbouw aangedrongen op maatregelen, daar, indien het zoo zou doorgaan, er geen aardappel in het land zou blijven. Minister Cort van der Linden stemde volmondig toe, dat er ten opzichte van deze kwestie een fout was begaan. De regeering heeft nu op alle aardappelen beslag gelegd. 'De grenzen zijn nu gesldten voorden uitvoer van levensmiddelen, en rijst, groenten, suiker, enz. zouden nu binnen kort in voldoende hoeveelheden aan wezig zijn. Ook het varkensvleesch en het vet zouden goedkooper worden. - Op de vraag van den minister, of er spek te verkrijgen was, deelde een der vrouwen mee, dat zij Zaterdag den geheelen dag uit werken was geweest en 's avonds nergens een half pond vet spek voor den Zondag had kunnen krygen. Ook wees deze vrouw er op, dat de distributie van de regeerings boonen niet goed is. Het is haar overkomen, dat zij vier maal per week bij de Coöperatie De Volharding geen bruine boonen kon krijgen. De woordvoerster, mej. Van Eikel drong voorts aan od goedkoopere eieren en visch. Haring, vroeger voor het volk bereikbaar, is niet meer door de arbei dende bevolking te koopen. Mej. Gotzsch betoogde, dat alle levens middelen zoo ontzettend duur waren, dat het loon hiervoor geheel werd uit gegeven. De kinderen liepen weken lang met kapotte schoenen, het leer is duurreparatie van schoenen en klee- ren is niet te bekostigen. Mej. Tollenaar drong op goedkooper steenkolen en cokes a$.n. Nadat mej. Van Eikel den minister in overweging had gegeven, bij de samenstelling van commissies voor de levensmiddelenvoorzieniug, daarin ook arbeidersvrouwen te benoemen, verlie ten de vrouwen, na een woord van dank voor' de welwillende ontvangst van den minister, het departement om naar de vergadering te gaan en daar mededeeling te doen van het resultaat der conferentie. NR. Crt. Het Correspondentie-bureau meldt Naar wij met volkomen zekerheid kunnen mededeelen zullen, wanneer straks de aanwezige hoeveelheden con sumptie aardappelen grooter blijken te zijn dan verbruikt kunnen worden, toch in geen geval consenten van, uit voer voor die aardappelen worden gegeven. De Staatscourant van Woensdag bevat een overzicht van den stand der land bouwgewassen op 8 Juni. Het zegt o. m. „Over het geheel geven intusschen de berichten den indruk, dat, vooral indien er spoedig zonnig warm weer komt, de vooruitzichten van den oogst, niettegenstaande onvoldoende bemesting vrij gunstig zijn." Dat werd 8 Juni gezegd. Inplaats van zonnig warm weer hebben we regen en kou gekregen. AXEL, 16 Juni 1916. Het Pinksterweer was dit jaar zoo nat, en guur als we in geen tijden weten te herinneren. Geen wonder dus, dat het in ons stadje met die dagöu ook zeer stil was. Te meer nu er geen kermis was Wel was er concours hippique uitgeschreven, doch ook hier voor was de belangstelling zeer ver flauwd. Toch ging het door. Als een maal alles in elkaar is gezet en de deelnemers zijn strijdvaardig (niet strijd lustig dan kan men zoo iets niet meer uitstellen. Eu zoo werden dus de ver schillende nummers onder den vallen den regen afgewerkt. Gelukkig dat het terrein zoo uitstekend is. Slik of plassen heett men bijna niet. Het water zakt er als door een spons weg. Het aantal deelnemers was dit jaar wegens den oorlogstoestand belangrijk minder; dat der toeschouwers bedtoeg 7 a 800, dat is zoowat een vijfde van het gewone bezoek. Laten we hopen, dat de paarden- tentoonstelling aaust. Dinsdag beter slaagt. De inschrijvingen geven er reden toe, Zoo mogelijk zullen de prijzen nog 's avonds worden bekend gemaakt. Onze courant zal dan echter in plaats van Dinsdagavond, eerst Woensdag ochtend verschijnen. De uitslag van de heden alhier gehouden stemming voor vier leden van de Prov. Staten was als volgt Aantal kiezers 969, uitgebracht 541, van onwaarde 13. Stemmen verkregen de heeren E. B. Dumoleyn 328, A. C. M. Poppe 212, B. C. Puylaert. 343, J. A. van Rompu 321, J. P. L. M. van Waesberghe 337. Door het Belgisch Comité tot steun van Belgische soldaten aan het front ter dezer p&atse werd in de maand Mpi verzonden 36 paar kousen, 192 zakdoeken, 300 pakjes tabak en 2000 sigaren. Vrijdag jl had in het café van de Wed, Vaa Damme alhier ten over staan van dhr. C. vah den Broeke de aanbesteding plaats, voor het bouwen van een woonhuis, enz. voor J. Steppe. De uitslag was als volgt J. H. Hough, Zaamslag, 3590L. Deij, f 3164; A. P. Butler, ƒ3070; A. v. 'sHoffj ƒ2970; H. v. Luijck, met verlenging van tijd van oplevering 2339. Gegund aan A. van 't Hoff. D«. A. Thielen, predikant bij de Ger. Kerk te Vijfhuizen heeft het beroep naar die gemeente alhier aangenomen. In de Vrijdag jl. alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelan den van den polder „Noord" werd besloten geen subsidie te verleenen voor den verbindingsweg. Rekening en begrooting werden vastgesteld en het dijkgeschot werd bepaald op 7 per H.A. Door ingelanden van het waterschap Oude Graauw en Langendam werd eveaeens besloten geen subsidie te ver leenen voor het maken van een ver bindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Koudepolder de heer M. de Jonge te Hoek, tot dijkgraaf van den Elisabethpolder (Biervliet) de heer A. Bliek te Biervliettot plaatsverv. dijkgraaf van den Philippinepolder de heer.L. C. Cornelis te Philippine. Door een baker te Zaamslag werd bij vergissiug een pasgeboren kindje met carbol gewasschen, waardoor het kind onder hevige pijnen bezweek. M. crt. De directeur generaal der poste rijen en Telegrafie maakt bekend, dat de gelegenheid tot verzending per post, via Aken naar België, van de naar het bezette gedeelte van België toegelaten Nederlandsche couranten is opgeheven. M. crt. Een landbouwer onder Philippine verkocht dezer dagen nog te velde staande vroege aardappelen tegen 425 per gemet. Ot de kooper ook een hooge aardappelmarkt verwacht, zegt de cor respondent van de M. crt. Te Philippine is tot onderwijzér aan de o. 1. school benoemd de heer C. Baart van Hontenisse. Tengevolge van het ruwe weder van de laatste dagen zijn Woensdag aan het strand te Cadzand twee mijnen aangespoeld. Ze worden voorloopig door militairen bewaakt. M. crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 18 Juni 1916. Ned. Herv. Kerk. Vooim. 91/2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenhóltz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. S. v. d. Wal jvan MJnnertsga.j Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds S. v. d. Wal. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Leeskerk. Nam. 3 ure* Leeskerk. 'sAv. 67a ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Ernstig ongeluk. Men schrijft uit Biggekerke aan ds M. crt Zondag is hier een ontzettend ongeluk gebeurd. Een rijtuig een z.g. »Jan Plezier» komende uit de richting Zoutelande it op den overweg bij de hofstede van den heer De Feijter in aanraking gekomen met de stoomtram »Walcheren< die van Domburg om 7.33 hier aankomt. De koetsier schijnt hoewel de tram naderde, en de inzittenden hem daarop Dog attent maakteD, vermoedelijk gedacht te hebben de rails te kunnen passeeren, met het noodlottig gevolg, dat het gerij van achteren aangereden werd zoodat dit in de sloot werd gesmakt. Een der pas sagiers die nog uit het ïijtuig sprong kwam daardoor in aanraking met de tram, en hoewel die met volle kracht remde, werd hij meegesleurd en een eind verder van onder de machinegehaald. Weldra bleek dat o.a. een stuk zijner hersenpau was afgeslagen, zoodat hij on middellijk een lijk was. Van de overige passagiers, t waalf in getal, zoowel mannen als vrouwen, zyn bijna allen meer of min gekwetst. Deze werden iü de tram op genomen om naar Vlissingen vanwaar zij kwamen te worden gebracht. Het lijk is bij De Feijter binnen ge bracht waar het Dinsdagmorgen op last der justitie is gekist en naar het lijken huis overgebracht. Het rijtuig wag zoo gehavend dat er weinig van overgebleven is. Tegen den koetsier is procesverbaal opgemaakt. De VI. cf. meldt nog als een tragische bijzonderheid, dat de machinist van de tratn in het lijk dat van zijn zwager herkende. De man was hierdoor zoodanig getroffen, dat hij dien dag niet meer in staat was dienst ie doen. Te Zaandam werd Zaterdagmiddag in de fabriek van Verkade ontdekt, dat in het schaftuur 4000 was gestolen, het loon voor het personeel. Na een onderzoek door de politie werden de gebr. B. aangehouden, waarvan een op de Me aan de In dei kwam Zondagu gen uits den teri de Bar omtrent gehoord overtuig iDuitschl eenige i Zitting van 16 Juni 1916. C. P. M. V., 32 j., slager te Zuiddorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 ot 10 dagen hechtenis. A. S,, 20 j., landarbeider te Koewacht, is wegens eeuv. beleediging veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. A. d. B., 38 j., huisvr. van J. R. te Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Bij beschikking der Rechtbank werd rechtsingang verleend met last tot instructie tegen O. P. v. E., 19 j., veldarbeider te Westdorpe, beklaagd van diefstal. Verwezen naar de terechtzitting met last tot gevangenhouding J. F. V., 68 j.j afkomstig uit St. Jansteen, thans zwervende en gedetineerd te Middelburg ter zake van landlooperij.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2