Binnenland. Provinciale Staten van Zeeland. Rechtszaken. den spoorweg naar Poniewiesj een aan val gedaan, die door ons vuur is ver ydeld. In den nacht van 5/6 dezer hebben de Duitichers getracht een onzer voorste loopgraven ten zuiden van Smorgon te vermeesteren, doch wij hebben ze door machinegeweervuur en een tegenaanval naar hun schansen teruggedreven. Gister hebben de Duitschers, na voor bereiding door geschutvuur, ten zuiden van Krewo een aanval gedaan tegen onze vooruitgeschoven troepen bij het dorp Kotsjansky. Onze reserves hebben hen teruggeslagen. Op het front van de Pripet tot de Roemeeniche grens blijven onze troepen het gister behaalde succes uitbreiden. Tot dusver hebben wy 480 officieren en meer dan 25,000 soldaten gevangen genomen en bovendien 27 kanonnen en 50 machinegeweren buitgemaakt. BERLIJN, 7 Juni. (Wolff.) Officieel Ter uitbreiding van het op 2 Juni op de hoogten ten Zuiden van Yperen behaalde voordeel hebben gisteren de Opper-Silezische en Wurtembergsche regimenten de Engelsche stellingen bij Hooge aangevallen. Het tot dusver door den vijand nog bezette deel van bet dorp en de ten Westen en ten Zuiden daaraan grenzende loopgraven zijn ver overd. Het geheele heuvelachtige ter rein ten ZuidoosteD en Zuiden van Yperen, over een uitgestrektheid van ongeveer drie K.M., is daarmede in ons bezit. De Engelsche verliezen zijn zwaar. Wederom hebben wij slechts •en gering aantal gevangenen kunnen maken. Op den westelyken oever van de Maas hebben gisteravond sterke Fran- 8che strijdkrachten na voorbereiding door hevig geschutvuur tot driemaal toe een aanval gedaan op onze linie op den Cauretteheuvel. De vijand is afgeslagen en de stelling is volkomen in ons bezit gebleven. Op den oostelijken oever hebben de op 2 Juni begonnen hevige gevechten tusschen het Caiilettebosch en het dorp Damloup ons nieuwe successen opge leverd. Het pantserfort Vaux is sinds heden nacht in zijn geheel in onze handen. Feitelijk was het reeds op 2 Juni stormenderhand genomen door de eerste compagnie van het Paderbornsche in tanterieregiment, onder bevel van luit. Rackow, die daarbij door pioniers van de eerste compagnie van het reserve pionier bataljon no. 20, onder luitenant Ruberg, krachtig werd gesteund. Op de stormkolonnes volgden spoedig an dere gedeelten van deze uitstekende troepen. De publicatie van dit feit was tot dusverre achterwege gebleven, om dat in de voor ons ontoegankelijke onderaardsche gewelven nog eenigen van de bezetttng aanwezig waren. Zij hebben zich thans overgegeven, waar door met de bij de gisteren vergeefs beproefde ontzettingspoging gemaakte gevangenen het gezamenlijk aantal krijgsgevangenen tot 700 ongewonden is gestegen, terwyl eeD groot aantal kanonnen, machinegeweren en mijn- werpers is veroverd. Ook de strijd om de hellingen aan weerszijden van het fort en om den hoogterug ten Zuidwesten van het dorp Damloup is met goed gevolg voortgezet De vijand heeft in de laatste dagen verscheidene pogingen gedaan om den val van het fort en aangrenzende wer ken en loopgraven te voorkomen, maar alle tegenaanvallen zyn onder zeer zware verliezen afgeslagen. Behalve de Paderborners hebben zich andere Westfaalsche, Lippensche en Oost Prui sische troepen onderscheiden. De keizer beeft luitenant Rackow de orde Pour ïe Mérite verleend. PARIJS, 7 Juni. (Havas.) Middag- communiqué: Ten W. van Soissons zijn twee Duitsche patroeljes, die over de Aisne poogden te trekken, bij Fonte- noy uiteengeslagen. Fransch geschutvuur heeft verschei dene Duitscbe waarnemingsposten ten Oosten van Nouvrons vernield. In Argonne hebben de Franschen bij de Fille Morte met goed gevolg drie mijnen laten springen. Op den linker Maasoever geschutge- vecht in de vakken van hoogte 304 en het Caurettes bosch. Op den rechtei Maasoever is gisteren een geweldige Duitsche aanval, tegen Vaux ondernomep, door Fransch ge schut- en machinegeweervuur gestuit. De üuitscbers zijn in wanorde afge- deinsd, met achterlating van tallooze lijken. De Duitsche artillerie, krachtdadig beantwoord door de Fransche, zet zonder onderbreking de beschieting van het fort Vaux en het aangrenzend terrein voort. In de Vogezen hevige beschieting van de voorste Fransche stellingen op den Hartmansweilerkopf. Aan het Belgische front geschutstrijd. Aan het Engelsche front duurt de strijd rond Yperen en aan het kanaal YperenMeenen voort. De vijand is doorgedrongen in loopgraven van de Engelschen, wier hoofdlinie onaangetast blijft. De gevechten duren voort. Verlovonregeling. Bij het onderzoek in de 2e Kamersectie van bovenbedoeld wetsontwerp werd door verscheidene leden wederom twij fel uitgesproken of het voortdurend onder de wapenen houden van een zoo groote troepenmacht wel noodzakelijk is in het belang v«n 's lands veiligheid en dus wel verantwoord in verband met de groote personeele en fiuancieele lasten, die daaraan voor de natie zijn verbonden. Sommige leden verklaarden geen vrijheid te kunnen vinden aan dit wetsontwerp hun stem te geven, wanneer niet tevoren door de Regeering op overtuigende wijze is aangetoond, dat geleidelijke demobilisatie niet moge- lyk is. Voorts werden betreffende de omstan digheden, waaronder de manschappen hun dienst moeten verrichten, verschil lende opmerkingen gemaakt. Ten aan zien van de verlovenregeliog werd in het bijzonder aangedrongen op nauw gezette ualeving door de koramandanten van de door de hoogere autoriteiten vastgestelde bepalingen. M. Crt. Uitvoer van vee- Woensdag heeft aan het Departement van Landbouw, Nijverheid eu Haudel een bespreking plaats gehad over den uitvoer van vee en vleeseh. Naar het Nederl. Correspondentiebu reau meldt, werd er besloten, dat in de eerstvolgende maanden geen rund- vleesch, noch slachtvee, noch eenig ander vee, dragend of melkgevend, meer zal worden uitgevoerd. Slechts voor twee kleine partijen is op grond van overwegende redenen alsnog de uitvoer toegestaan. Alle verdere uitvoer van vee of rund- vleeseh zal worden geweigerd. Weer wittebrood De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft ingetrokken lp. met ingang van 19 dezerhet verbod aan de meelfabrikanten om ge build tarwemeel af te leveren 2e. met ingang van 24 dezerhet verbod om wittebrood te bakken, (St. CÉ.) Kunstmest. De Kunstmest commissie maakt be kend dat haar ter oore is gekomen, dat van verschillende zijden pogingen in het werk worden gesteld bestellers van Chilisalpeter te bewegen tot verkoop aan derden van de door hen uit de stoomschepen Andijk en Riouw alsnog te ontvangen partijen dat zij zich derhalve nogmaals ge noodzaakt ziet alle bestellers uitdrukke lijk te waarschuwen tegen het plegen van handelingen die in strijd zijn met het b.estellerscontract van Augustus 1915; dat niet alleen de garantie kan wor den ingehouden, doch bovendien aan hen, die deze bepalingen overtreden, geen leveringen voor oen oogst 1916/17 zullen geschieden. N. R. Crt. Aardappelen. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt In verband met de opdrijving van de aardappelprijzen wordt ons van bevoeg de zijde medegedeeld, dat het Rijks Centraal Administratiekantoor en de Aardappelvereeuiging tot heden aan alle aanvragen van burgemeesters om be schikbaarstelling van consumptieaardap pelen hebben kunoen voldoen. De prijs van de elders verstrekte aardappelen is gesteld op f 4.50 per 100 kg., op plaats van aflading. Rekent men hierbij 50 ets. voor vracht en on kosten, dan is de prijs ter plaatse on geveer f 5 Der 100 kg. of ongeveer 3.50 per HL. van 70 kg. De Nederl. schrijft, dat de oorzaak van de aardappelschaarsehte moet gezocht worden in een ongelooflijke schavuiten- streek van enkele bij den ui'tvoer be trokken exporteurs en een regeerings- controleur die waarschijnlijk door den exporteur in quaestie (één of meer) is omgekocht. AXEL, 9 Juni 1916. In het begin van Augustus a.s. zal te 's Gravenhage een examen worden gehouden voor de betrekking van tele grafist of kantoorbediende, bestemd voor den dienst der Posteryen en Telegrafie te Amsterdam Rotterdam en's Graven hage. Aanmelding behoort schrittelyk te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posteryen en Telegrafie te 's Graven hage voor 1 Juli a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Directeur van het Post en Telegraaf kantoor alhier. In de Woensdag alhier bij den heer J. J. de Lozanne gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoosten en Bewesten blij" werd zonder hoofdelijke stemming besloten geen subsidie te verleenen voor den verbindingsweg. Aangenomen werd een voorstel tot verbreeding van 1.75 M. van een gedeelte van den weg aan den Sasdijk, ongeveer 50 M.de kosten werden geraamd op f 200. Goedgekeurd werd de verkoop van gronden aan den Kinderdijk en een voorstel tot over dracht der pacht van de visscherij op de Kleine Kreek aan de heeren Nolson en Smidt te Terneuzen. Voorts werden rekening en begrooting vastgesteld. Het dijkgeschot werd ver dubbeld. Donderdagmorgen werd getroffen door een hartverlamming, dood in zijn bed in zijn logement te Neuzen gevonden de heer L. van Tongeren uit Rotterdam; belast met den betonbouw van de tram bruggen over het kanaal te Neuzen. M. crt. Te Sas van Gent is een lading van 160.000 K.G. aardappelen in het motorschip „Adriaua" na onderzoek in beslag genomen wegens poging tot ver boden uitvoer. M. crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 11 Juni 1910. (EERSTE PINKSTERDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Dhr. J. R. Goris, prop. Leeskerk. Gebouw Stationstraat. Voorm. 0 ure Ds. J. H. Lammprtsma, Nam. 2 ure Dhr. J. R. Goris. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Dhr. J. Overduin (un Ier-eke.) ^'am. 3 ure Dhr. J. Overduin 's Av. 67i ure Dhr. J Overduin Maandag 12 Juni 1916. (TWEEDE PINKSTERDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm 9 ure Geen dienst. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 10 ure Dhr J. Overduin. Verkiezing. Dinsdag had de verkiezing plaats van leden voor de Provinciale Staten. De verwachting, dat voor het district Hulst geen stemming zoude noodig zijn is niet bewaarheid, daar voor de vier zetels vijf candidaten gesteld zijn. De kiezers zullen dus ook in dit district op 16 Juni a.s. ter stembus moeten gaan. In Zeeland werden candidaat gesteld Hulst. E. B. Dumoleyn (aftr.), te Hontenisse, A. C. M. Poppe te Hulst, B. G Puylaert (attr.) te Zuiddorpe, J. A. van Rompu (aftr.) te Ter Neuzen, en F. J. L. M. van Waesberghe te Hulst. De heeren Dumoleyn, Puylaert, Van Rompu en Van Waesberghe zijn, zooali vroeger gemeld, de candidaten der R.-K. Kiesvereeniging de heer Poppe is ge steld door een groep kiezers uit Hulst. Sluis. Een lijst werd ingeleverd voor de heeren F. J. N. van Dam (attr.), P. M. Dikkenberg (gesteld in plaats van den heer P. A. Neeteson, die.onge$teld is) en P. W. Maarleveld (altr.), allen lib. Deze candidaten zijn gekozen verklaard. Vlissingen. H. J. E. Gerlach van St. Joosland en G. van de Putte, beiden altredend anti rev Dr. A. Staverman (V.D.) en J. D. Viruly (V.L.) beiden candidaat der concentratie, en G. F. Lindeijer en J. de Mei, beiden S.D.A.P. Middelburg. J. H. Blum, W. Melis en Mr. A. A. de Veer, allen aftredend anti rev.Mr. J. Adri^anse (V.D.), Dr. J. C. Bolle (V.D.), Jhr, P. J. Boogaert (V.L.), candidaten der Vrijz. Concentra tie en W. P. Cornelisse, J. Onderdijic en G. F. Lindeijer, alien S D. A. P, Goes. W. van Oeveren, (aftr.) C. P. Vogelaar (aftr.), S. Duvekot Cz. (aftr.) en I. Willemsen, alien anti-rev.W Kakebeeke (aftr.) P. Lindeubergh, A. T. C. Swenne en J. Welleman, alien vrijz.J. de Die, G. F. Lindeijer en M. Pols, alien S.D.A.P. Tholen. A. Hollestelle en H. J. Tic helman, beiden aftredend anti-rev., en W. Moelker en W. M. J. Rijnberg, beiden vrijz. Zierfkzee. B Giljam (aftr.) (V. D.), J. W. van Oeveren (vrijz.), W. J. Bijle- veld, S. Hage Cz. en A. Timmerman Cz., allen anti rev. H. v. d. Doe, H. Hoogerhuis en P. A. Perrels, alien S.D.A.P. De heer J. A. de Bruijne, aftredend vrijz., stelde zich niet meer beschikbaar, evenmin als de inmiddels overleden heer Mr. D. van der Vliet, die ook vrijz. was. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 Juni 1916. A. d. R., 17 j-, landbouwersknecht te Ter Neuzen, gedetineerd te Middel burg, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang, met aftrek der prev. hechtenis.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2