Firma P. H. YeenliuizeQ, Axel. Bekendmaking. Nieuwe zending pruimen ontvangen. Prachtkwaliteit <xen»eii4>d Nieuws. Advertentien. p 1 18 f in die ard sell itzij tra a is, ich- j den dig' van gen iluit niet het len, Mei dge, den a in iige- emt uwd aan Doek Ivul- van d in enen hou- iater acfel zich aden rden deze stel- ning iwer- el in jaar daar- liker oond, liker, it om aden, heen uiker 2 en g zijn ijuen, van i oor- tende AXEL, 6 Juni 1916. Naar we vernemen bestaat het plan tot oprichting eener groote vlasfabriek od de Kanaalkade alhier. Als we nu weten, dat er in onze gemeente reeds een groote inrichting staat voor machi nale vlasbewerking, waarin gemiddeld gerekend een 70 man het geheele jaar door werk vinden en buitendien bijna alle huurbare schuren worden in beslag genomen door kleinere vlashandelaren, die daarin hun vlas bergen ot laten verwerken, kan gerust gezegd worden, dat de vlasindustrie en vlashandel hier groote vaart neemt. Er worden dan ook duizenden bij duizenden guldens verdiend Zaterdag werd alhier eene stieren keuring gehouden, waarbij 7 stuks waren aangebracht. In de afdeeling groote stieren werden bekroond met den eersten prijs de stier der vereenigiug te Zaamsiag, met den 2en eersten prijs de stier der vereeni ging te Westdorpe, terwijl eervolle vermelding bekwamen de stieren van de heeren V. Cortvriendt te Hoek en M. Dekker te Zaamsiag. Van de kleine stieren werd met den len prijs bekroond die van de Wed. F. Dekker te Neuzen, de stier van den heer S. van Hoeve te Axel met den 2en prijs, terwijl die van den heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel een eervolle-vermelding verkreeg. Ook waren aangebracht een 12 tal puike koeien met het doel om deze te zien aangewezen voor een dekbewijs door le soort stieren, om op die wijze den veestapel meer en meer te ver-ii beteren. In dien geest werd ook door de keuringscommissie verklaard, name lijk dat het doel moet zijn steeds naai verbetering te streven. Tot tijdelijke onderwijzers aan de openbare lagere school te Clinge zijn benoemd de heeren A. A. A. Miujon van Axel en A. Waelput van Zuiddorpe. Te Breskens werd Zaterdag het lijk aangebracht van een Eogelschen marinematroos, dat in de Wielingen door een visscher was opgevischt. Op de agenda van de particuliere synode der Oer. Kerken van Zeeland welke Woensdag a. s. te Vlissingen wordt gehouden komt o. a. het voorstel van de Classis Middelburg voor, om met het oog op de vele militairen in Zeeland, tot den commandant van Zee land een verzoek te richten om aan de manschappen van gereformeerden huize op bid- eu dankdagen vrijstelling van dienst te verleenen, opdat zij in staat zijn dan den dienst de3 Woords bij te wonen. Verder zullen o. a. nog de volgende voorstellen van de classis Axel be handeld worden „Hoe moet gehanaeld worden met iemand, die wegens een zonde tegen het zevende gebod, onder kerkelijke vermaning gesteld, weigerachtig is ge bleken de verleide, een Roomsche jongedochter, te huwen.'' En ten tweede, „dat de kosten voor hulpbetoon bij de uitvoering van art. 13 der kerkorde vanwege de provincie zoo mogelijk worde verlaagd, ot anders het percentage der classis Axel worde verminderd." Tern. Crt. Philips' Gloeilampenfabrieken. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven bestaan vijf en-twintig jaar. Dat wordt met een reeks van feesten ge vierd. Eindhovensch Dagblad wijdt een feestnummer aan dit jubileum, waariu betoogd wordt het groote belang, dat „de stad en de streek" hebben bij het bestaan van deze belangrijke nijverheid. De jubileerende firma heeft aan haar medewerkers, afnemers eu vrienden een album aangeboden, samengesteld door jbr. Jan Feith en den sierkunste naar F. Nieuwenhuis, bevattende een algemeen overzicht over de afgeloopen kwart eeuw. Vrijdagmorgen had zich op de binnen plaats van de fabrieken her, personeel, ongeveer 3750 man verzameld. Nadat de heeren G. L. F. en A. F. Philips en familie op een in bloementuin her schapen tribune hadden plaats genomen, werd de feestrede uitgesproken door den voorzitter van het hoofdcomité, den heer P. N. L. Staal, die in den breede de geschiedenis der PhiUpsfabrieken schetste en namens het personeel de poitretten, ten geschenke aanbood. De heer G. L. F. Philips bracht daük voor de aangeboden kunstwerken, doch hoe groote kunstwerken ook, zegt spr., hun grootste waarde ontleenen zij voor ons toch aan het feit, dat ieder lid van ons personeel er naar vermogen toe heeft bijgedragen. De heer A. F. Philips sprak eveneens het personeel toe en wees op den ge leidelijken doch steeds toenemendeu bloei der fabrieken, waarvoor als maat staf kan dienen, dat in 1895 42 arbei ders, in 1900 400, in 1910 2000, in 1915 3000 en thans 3750 daaraan werk zaam zijn. Spr. huldigde de groote toewijding door arbeiders en personeel steeds aau, den dag gelegd en deelde mede, dat directie en commissarissen besloten badden een steunfonds voor allen te stichten, waarvoor 100,000 is beschikbaar gesteld. Een langdurig gejuich volgde op deze meaedeeling. Vervolgens heeft de heer J. C. vaD der WeijdeD, directeur der Philips harmouie, een door hem gecomponeerde gelegenheidsmarsch aan de heeren Philips aangeboden en onder zijn leiding uitgevoerd. In de fabriekskantoren werd receptie gèhouden. Na afloop van de receptie trok de reusachtige stoet, die zich op de binnen I plaats der fabriek had opgesteld, met I de Pbilipsharmonie voorop naar het feestterrein onder Philipsdorp, dat in een bloementuin herschapen was en waar in den namiddag voor het perso neel volksspelen plaats hadden, die door duizenden de jubilarissen vooraan werden bijgewoond. Naar men aan de N. R. crt. meldt, heeft het Ned. stoomschip Niobe, Zaterdag nacht te IJmuiden van Kopenhagen bin nengekomen, gerapporteerd, dat veel wrakhout op de vaarroute was gepasseerd waaronder eiken deuren feu dat twee lijken drijvende waren gezien. Met het oog op de holle zee en het gevaar voor uit te zetten booten om stuk geslagen te worden, heeft men er van af moeten zien, de lijken op te pikken. Reeds vroeg in den morgen zat Zaterdag het paardentrammet je naar Sloterdijk vol met wittebroodjagende Amsterdamsche huismoeders. Maar de ovens der Sloterdijksche bakkerijen bleken niet berekend op een grootsteedsche vraag. Reeds vroeg waren de weinige brooden die van de klanten terug kwamen uitverkocht. De belofte, dat er om zeven uur weer voorraad zou zijn, deed de teleurgestelde Amsterdamsche bezoekers nog met een glimp van hoop huiswaarts keeren.om 's avonds in verdubbelden getale terug te komen. In een oogwenk was de voorraad der bakkers, die den garischen dag als razenden hadden ge bakken, verdwenen in manden, emmers, boezelaars en kussensloopen. Met begeerige oogen werden de geluk kigen door de steeds aanrukkende scharen aangestaard. Doch de laatkomers vouden reeds de deuren gesloten en met de klacht dat ze dan maar weer »Postema-brood< zouden gaan eten, trokken ze huiswaarts Arp Te Reklinghausen werd dezer dagen de militair Wieting met militaire eer ter aarde besteld. Terwijl de kist in het graf werd neergelaten, werden eenige eereschoten gelost, waarvan een den 10 jarigen knaap Aug. Gose tiof, die bij het graf dood neerviel. N. R. Crt. Op een der compagnieebureelen te Ede werd Vrijdagnacht ingebroken en uit eèu zich aldaar bevindende admini- stratiekist een bedrag van pl.rn. ƒ800 ontvreemd. Ingebroken is in'de administratiekist van den sergt.-majoor, welke kist daartoe van bet bureel is gesleept en in den tuin tussch/en struiken' terug is gevonden. Deze kist is zoo zwaar, dat zij door ten minste drie man verplaatst moet wordeD (Tel.) Zaterdag ib te Zetten de 19 jarige B. uit Heteren, door het schrikken van zijn paard op de brug over de Liuge tnsschen het paard en de brug bekneld geraakt, en gevallen. Het paard trapte hem op de borst en sloeg op hol, waar door hem ook het wiel van de zware kar over de borst ging, juist over de hart streek. De beknelling was zoo hevig dat het horloge den indruk van het wiel vertoonde. De jongen was onmiddellijk dood. A. Het weer in Mei. Het Kon. Ned. Meteor. Inst, te de Bildt heett de volgeude vootloopige mededeeling gedaan over het weer in Mei De temperatuur was gemiddeld over de geheele maand ongeveer een graad hooger dan de normalein de tweede dekade waren de afwijkingen betrekkelijk gering. De neerslag was vrij gelijkmatig over het land verdeeld, en bedroeg weinig meer dan de normale maandsom. Op vrij veel dagen kwam nachtvorst voor, waaronder sterke op den llden en 12den. Het aantal uren zonneschijn te de Bildt bedroeg 214 tegen 190 uren normaal. N. R. Crt. Te Zaandam is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken in het kantoor van het burgerlijk armbestuur, achter de Bulle kerk in de Westzijde. De inbrekers, die vermoedelijk met behulp van valsche. sleutels zijn binnengekomen hebben de brandkast geforceerd en daar uit al het aanwezige geld ongpveèr 4000, gestolen. Van dit geld behoorde ongeveer de helft aan het watersnoodcomité, verder ongeveer ƒ1000 aan het burgerlijk arm bestuur, ƒ300 aan het Witte Kruis en ƒ150 aan den Armenraad. De heer W. Spuyinan, secretaris penningmeester van het burgerlijk armbestuur, die als be stuurslid van verschillende corporaties die gelden onder zijn beheer had, is tegen inbraak verzekerd. V. RCrt. - Bij de bedrijfsrekening der gasfa briek te Breda is een uitvoerig rapport gevoegd van den accountant Sparires en den directeur W. H. van Veen, waaiuit blijkt dat aan den kolen voorraad ontbreekt een hoeveelheid van 92 wagons kolen, te zamen vertegenwoordigend een bedrag van 13 duizend gulden. Verschillende oorzaken worden hier voor genoemd, overladen der kolenwagen- tjes vao de fabriek, niet ontvangen van hetgeen gefactureerd is, zeer slechte cou- tróle en ook diefstal van de zonder toe zicht langs het water opgeslagen kolen. Het schijnt dat het toezicht daar enz. nog al te wenschen lateD Avp. Den 7den Juni zal de door den Duitschen Bondsraad voorgeschreven ver eenvoudiging van de spijskaart in open bare eetgelegenheden in werkingtreden. Van dien dag af zullen op de spijskaarten niet meer dan twee vleeschgérechten ter keuze mogen staan. Bij een maaltijd mag een gast maar- een vleeschgerecht ont vangen. Vaste menu's mogen ten hoogste uit 'soep, twee hoofdgerechten (waarvan slechts één vleeschgerecht) en dessert bestaan. Ook zijn nog andere vereen voudigingen aangebracht. N. R. Crt. Volgens de Liberale Korrespondenz is Liebknecbt thans in staat van be schuldiging gesteld wegens oorlogver- raad. De geringste strat, die op het misdrijt staat, is 10 jaar tuchthuis. A. R. Crt. Men za] zich herinneren, dat er, geruimen tijd geleden, melding is gemaakt van een sensatiewekkende arrestatie in de V. St. Zekere dr. Arthur Warren Waite, een New Yorksch tandarts, die echter meer bekend was door zijü buiten gewone bekwaamheid als tennisspeler, was in hechtenis genomen na een logeer- bezoek, dat aan Waite gebraeht was door zijn zeer gefortuneerde schoonouders, het echtpaar Peck, uit Grand Rapids in Michigan. Beiden waren, kort na elkaar ten huize van den schoonzoon overleden. Reeds gedurende de instructie had Waite bekend, schuldig te zijn aan deD moord op de beide logeergasten. Thans is de zaak in openbare behandeling; en ter terechtzitting heeft Waite niet enkel zijn bekentenis bevestigd, maar die nog uit gebreid met de mededeeling, dat hij ook nog gepoogd had, zijn schoonzuster, juf frouw Beek, uit den weg te ruimen. Niet zonder ziekelijken trots beschreef hij, hoe hij zijn slachtoffers met typhus- kiemen had besmet, en hoe hij den dood nog wat had verhaast door toediening van chloroform. Zelfs had hij nog arsenicum gebezigd. Een getuige, mevr. Horton, verklaarde dat de beklaagde haar, na zijn inhechte nisneming brieven had doen toekomen, waarin bij zeide, voor den rechter krank zinnigheid te zullen simuleeren. Deze mevrouw Horton was een hoofdgetuige. Zij deelde nog mede, dat het gif, waarmee Waite getracht had, zich, na de ontdekking van zijn misdaden, van kant te maken, hem door haar (mevr. H.) was verstrekt. Waite had haar ook verteld, dat zijn eigen vrouw, in verband met haar slechte gezondheid, nog maar enkele maanden te leven had. Ook, dat hij de Peck s had vermoord, had Waite haar bekend. Hij had echter als zijn vaste voornemen te kennen gegeven, >dat zij hem nooit levend zquden vangen.» N. R. crt. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tol den avond van Woensdag 7 Juni: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde warmtegraad. Het BESTUUR van den NOORD POLDER, maakt bekend dat de rekening 1915/16 en de be grooting met memorie van toelichting voor 1916/17 gedurende 8 dagen ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage liggen dat eene vergadering van Stembe voegde Ingelanden zal gehouden worden op Vrijdag 9 Juni, des namiddags 2 ure (Zomertijd), in het hötel „Het Gulden Vlies" te Axel. Het Bestuur voornoemd, C. A. DEKKER, Dijkgraaf. J. A. DREGMANS, Ontv.-Griffier. Axel, 1 Juni 1916. TWEE JOLIGE JONGENS vrageu twee jolige meisjes om de pinksterdagen gezellig door te kun nen brengen.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3