«a. SLINGERHONING EEN HUIS. Nieuwe Zoutevisch Groote Drogevisch Firma P. H. Veenhuizen, Axel. SPAA3BJMX. Puike versche Prachtkwaliteit Een Kinderwagen. Gemengd Nieuws. Advertentien. Het bouwen van een WOONHUIS, enz. Axel. Joz. de Feijter Pz. Openbare Verkooping. In Friesland worden nu niet alleen fle chicborei en het vlas maar ook al de nieuwe aardappelen opgekocht, om naar het buitenland uitgevoerd te wor den. Voor de nieuwe aardappelen wordt per H.A. 1000 a 1100 gld. betaald de risico vah den oogst, de kósten van rooieD enz. zijn mede voor rekening van deu kooper. De nieuwe aardap pelen zullen dus zeer duur worden, als de Re^eering den onbeperkten uitvoer toelaat. De oude, witvleezige aardap pelen,' die nu nog uitgevoerd worden, zijn in de laatst dagen nog duurder gewordenmen betaalt ze nu met 8 gulden de 100 kilo. De verbouwers herinneren zich niet ooit zoo'n hoogen prys gemaakt te hebben. Avp. De veenitvocr geheel verboden. Het Hbld. meldt, dat naar aanleiding van de oploopende veemarkten thans aan het departement van landbouw geen enkel consent voor uitvoer van vee meer wordt afgegeven, dus óók niet voor drachtig vee of jonge stieren. Dinsdagmiddag is de auto van Prins Hendrik op den straatweg van Heereo- veeu naar Leeuwarden door een achterop rijdende automobiel aangereden, teo ge volge waarvan de au.to van Z. K. H. met eenige boomeD op den Rijksstraatweg in botsing is gekomen. Alle inzittenden kwamen er zonder lichamelijk letsel af. e auto werd eenigermate beschadigd. De aanrijding van de auto van Prins Hendrik heeft plaats gehad onder Goutum bij Leeuwarden, dom- de auto van deo heer Z. te Leeuwarden, die de auto van deD Prins had ingehaald en wilde voor bijrijden. Met Prins Hendrik zaten in de auto Zijn adjudant jhr. J. Backer en de com missaris der Koningin in Friesland mr. P, A. V. baron van Harinxma thoe Slooten. Tegen den heer Z. is proces verbaal opgemaakt. N. R. crt. Ontvlucht. Te Gennep zijn Dins dagnamiddag vier uit Duitschland ont- ênapte burger geïnterneerden aangetroffen afkomstig uit Polen. Zij werden bij den inval der Duitschers geïnterneerd en hebben te Bottrop in de mijnen gewerkt. Volgens hun zeggen waren ze wegens de slechte en onvoldoende voediüg ge vlucht. Zij vei zochten naar den Russi- icheD consul gevoerd te worden om zich voor het front aan te melden. Uit Budel wordt aan de Meierijsche ct. gemeld De Nederlandsche grenswacht heeft dezer dagen drie Duitsche soldaten, die »p Nederlandsch gebied een uitstapje maakten, aaugehouden. Vermoedelijk zullen zij geïnterneerd worden. A. R. Crt. Twee inspecteurs van politie hebben Dinsdagnacht jn een café aan de Nieuwe- markt te Amsterdam een overtreding van art. 254bis van het wetboek van strafrecht (hazardspel) vastgesteld. Een speeltafel, een aantal speelkaarten en aen bedrag van ongeveer 350 werden in beslag genomen. N. R. crt. De Tribune meldt, dat in de woning van mevrouw Koomans Timmer, te Schiedam, secretaresse van het Revol. iSoc. Comité, een huiszoeking heeft plaats gehad. AllestukkeD, betrekking hebben de op een manifest aan de militairen en ook een vlugschrift over de stakingsactie z'jn in beslag genomen. N. R. crt. Ruzie onder smokkelaars. Een wekere B. te Ottersum had dezer dagen .ongeveer 1400 mark verdiend met smok kelen. 's Avonds zou er eeos »een ex traatje op gepakte worden met eenige vrienden. Tijdens de drinkpartij bemerkte hij echter, dat zijn 1400 mark, die hij bij zich gestoken had verschwunden* waren. Gevolg was natuurlijk een hevige ruzie tusschen de »vrienden«, die zoo hoog liep. dat de marechaussee er bij te pas moest komen en de drinkers-smokkelaars wer den ingepikt. Avp. Gefingeerde inbraak. Een paar dagen geleden werd in perceel Middenweg 92 te Watergraafsmeer „ingebroken* op een wijze, die al dadelijk argwaan wekte. Zoo werd b.v. het hout rondom het slot in de achterdeur uitgesneden, maar zóo als geen inbreker van beroep dat ooit doen zou. Verder werd uit een bast een étui met zilveren lepels ontvreemd, doch een tooneelkijker van waarde het men liggen. Terwijl nu Dinsdag de heer des huizes en zijne echtgenoote afwezig waren, heeft de dienstbode het dochtertje uit huis weten te krijgen door haar geld te geven waarvoor zij chocolade kon gaan koopen. Toen de bewoners des middags thuis kwa men vonden zij de dienstbode gebonden liggen. Na haar bevrijd te hebben, vernam men dat inbrekers wederom een bezoek aan de woning gebracht hadden. Een zeer scherp onderzoek van den inspecteur van politie bracht echter, naar het Hbld. meldt, de dienstbode tot de be kentenis, dat zij zelve de dievegge, en het geheele verhaal van de inbraak een verzinsel was. Een eikenhouten linnen kast was met een beitel opengebroken, en daaruit was een bedrag van circa 300 ontvreemd. Zij wees ook de plaats aan, waar zij het geld verborgen had en is in hechtenis genomen. De Turksche taal. In Duitschland bestudeeren velen tegenwoordig het Turksch, en vooral in handelskringen doen de jongelui hun best, thuis te raken in die moeieiijke taal. Er behooren ijver en volharding toe, om te slagen in die pogiüg, want bij deze oostersche taal ontbreken alle ezel bruggetjes, alle aan rakingspunten met onze westersche talen alle aanknoopingsgelegeDheid bij wat wij op school leerden. Veel geheugenwerk is dus noodig, en daarbij veel geduld bij het aanleeren van de ingewikkelde arabische schrijfteek^ns. Het zou alles verbazend veel gemakke lijker gaan, als men, voorloopig desnoods alleen voor de taal van handel en verkeer gebruik ging maken van latijnsche letter- teekens. Ruim de helft van de tegen woordige Turksche kooplieden kenr die letters, en velen gebruiken ze al bij hun correspondentie. De algemeene invoering van hetlatijn sche schrift zou niet alleen een groote vereenvoudiging zijn, maar zou ook het Turksch een veel algemeener verbreiding bezorgen. Het zou de vooroaamste han delstaai van Voor-Azië kunnen worden, en al moge de verandering bezwaarlijk lijken en moeilijk toe te passen, er moet na den oprlog zooveel üieuw met frisschen moed worden aangevat, dat dit er nog wel bij kan. Avp. Ren practisch zeepsurrogaat. In de *Munchener Medizinische YVochen- schrift* schrijlt Karl Oppenheiner over een zeepsurrogaat, dat sinds korten tijd bij wijze van proef in «en Munchener kin derbewaarplaats gebruikt wordt. De kinderen worden daar in het dagelijksch bad inplaats van met zeep gewasschen met Bolus Alba waar men 2i/2% w»ter vrije soda aan toegevoegd heeft. De aan vankelijk geprobeerde toevoegingen van 10 en 5°/0 soda moesteD verminderd worden, daar de verpleegsters bierdoor ruwe handen kregen. De nu gebruik te 21/1% is voldoende voor een volkomen reiniging van de kinderen en tast ook de handen der verpleegsters niet aan, hoewel één der dames dagelijks twintig kinderen baadt. Alle, ook de zuigelingen kunnen de wassching uitstekend ver- drageu. Ze wordt echter alleen op het lichaam aangewend. De hoofden der kinderen worden gewasschen met een geleiachtige massa, die den avond te voren bereid wordt door 10 gram soda en 10 gram fijngesneden zeep met 1 L. water te koken. Voor één kind heeft men noodig dagelijks ongeveer 15 gram van hef bolussodapoeder. Het wordt evanals zeep op een waschdag genomen. Inplaats van bolus kan (hen ook caoline gebruiken wat nog goedkooper is. Avp. De Londpnsche bladen hebben het bericht, dat de beroemde Amerikaansche spoorweg magnaat James J. Hill is over leden. Hij stierf te St. Paul, in den staat Minnesota en was 78 jaar geworden. Deze laatste jaren zijn noodlottig geweest voor de groote Amerikaansche financiers en »eaptains of industry* van den ouden 3tijl. Van de machtigste vier geldvorsten en industrie-magnaten zijn er thans in enkele jaren drie weggenomen: Harriman, J. Pierpont Morgan Sr. en thans »Jim« HillJohn. D, Rockefeller leeft nog. Pas in 1865 was Hill voor eigen rekening begonnen,, n.l. als aannemer en makelaar. Maar later waren het vooral de bouw en exploitatie van spoorwegen, waarmee hij zich bezighield. Beroemd of berucht is zijn bekeude strijd geworden, tegen Harriman gpvoerd om de contröle over de Northern Pacific. Hill laat een onmete lijk foruin na; hij was met letterlijk niets begonnen. N. RCrt. - Men schrijft uit Zurich d.d. 27 Mei aan de N. R crt Een kwieke, nog jonge zwart-oogige kerel was de Fransche vlieger officier Gilbert. Hij was wel de populairste van het half dozijn geïnterneerden, dat Zwitserland te bewaken had. In zijn gestalte en karakter het volmaakte type van den warmbloedigen Marseillaan, was hij' vooral de lieveling der dames die nog dezer dagen door haar petitie aan deu piaatselijken commandant veel vau zich hebben doen spreken. Toch ontbrak hem ook de sympathie der mannelijke bevolking niet. Want als bij, steeds in gezelschap van een officier, dóór de Bahnhofstrasse stapte, om in koopen te doen voor zijn fotographische liethebberij, dan groette men hem met onderscheiding. Gilbert sloeg op dit alles geen achtbij leefde op zichzelf en zon maar steeds op middels om weg te komen. De e< rste maal vluchtte Gilbert uit het vestinggebied van Andermatt. Met een list had bij zijd bewakers weten te verschalken, en vierentwintig uren later meldde hij zich bij zijn commandant in Lyon. Daar mocht men hem echter niet behouden. Gilbert had wel per brief ziju eerewoord van niette zullen vluchten teruggenomen, maar deze brief had hij 6erst enkele uren voor zijn vlucht gepost. Dat gold dus niet. Weer vierentwintig uren later meldde hij zich bij den militairen gouverneur van Genève. Toen volgde een inter neering in de kazerne te Zurich onder strenge bewaking. Nauwelijks waren eenige weken ver streken, toen de vlugge kwant op een vroeg morgenuur de wachten overhoop liep, in een gereedstaanden automobiel sprong en verdween. Dienzelfden dag zouden er Fransche gewonden door reizen en Gilbert hoopte aan een ot auder halte station in de wagens tus schen zijn krijgsmakkers te kunnen kruipen. Zoo stond hij als belangstel lend particulier op het perron te Olten den trein der gewonden af te wachten, toen een der stationsbeambten er woei een felle wind bemerkte, dat de baard van dien mijnheer losjes om zijn wangen flapperde. Gilbert was gesnapt. Van dien dag af aan werd zijne bewaking dubbel verscherpt. Dag en nacht stond een wacht voor de deur van ziju kamer op de vierde verdieping, twee .auderen bewaakten de uitgangen naar de trappen. Toch is Gilbert weer uitgevlogen. s Nachts heeft hy zich even afgezon derd en sedert hebben ziju schild wachten hem niet meer gezien. Men vermoedt, dat hij door den luchtkoker ontkomen is. Sommigen hebben dien nacht een automobiel zien wachten, en auderen hebben fluitseineD gehoord, maar dat is ook alles wat men er van weet. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 3 Juni Zwakke tot matige wind uit Westel. richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Aan vankelijk weinig of geen regen. Zelfde warmtegraad. De ondergeteekende is voornemens namens_ den heer J. STEPPE te Axel, op Vrijdag 9 Juni a. s., des nam. 6 ure, in het openbaar by enkele in- schry ving in 1 perceel aan te besteden Bestek en teekening van af heden ter inzage in het „Stations Koffiehuis" bij de Wed. Van Damme, alw ar ook de besteding zal plaats hebben. De Bouwkundige, C. VAN DEN BROEKE. Axel, 2 Juni 1916. a 65 cent per pond, bij De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van JOSEPH KINDT, tuinier te Zuiddorpe, ten herberge van de weduwe Alph. Coppieters, aldaar, op Donderdag den 8 Juni 1916 des namiddags 2 ure, verkoopen Schuren en Erf te Zuiddorpe (Boschdorp), sectie B no. 1101, groot 6 aren 10 centiaren of 41 roeden. Aanvaarding by de betaling. Betaling 2 maanden na de toewyzing. Grondlasten 1 Januari 1917. mjnim TB Te bevragen aan het bureau van dit bldd. Rentevergoeding 3 Inlagen kunnen geschieden van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. Terugbetalingen zooveel mogelijk d i r e k t. VAN HEEL A Co,

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3