Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. De New-Yórker Evening Mail bevat nog een en ander over het plan, dat aan de Duitschers wordt toegeschreven, om een onderzeesch goederenvervoer tusschen Duitschland en Amerika in te stellen. Het blad zegt Wy vernemen, dat er spoedig een geregeld onderzeesch goederenvervoer tusschen New-York en Hamburg zal ingesteld worden. Het eerste duik- ■chip zal, zoo het plan doorgaat, om trent 4 Juli in Amerika aankomen. Het schip zal slechts ter verdediging bewapend worden en de Duitsche post, paketpost en expresgoederen vervoeren. Deze nieuwe duikschepen zijn uitslui tend voor de koopvaardij gebouwd. Da ruimte, die anders voor munitie en torpedo's wordt gebruikt, dient alleen om lading te bergen. Tegen 8 Aug; hopen de Duitschers vijf van die schepen geregeld in de vaart te hebben. Van Hamburg uit zullen de duikschepen om Schotland heen of zoo mogelijk door hat Kanaal in tien dagen de reis naar Amerika doen. De schepen zijn onge veer 150 M. lang en 15 M. breed en hebben een bemanning van 60 koppen. By proeftochten bleek hun gemiddelde snelheid 18 knoop te zyn. De foto's die hier in Amerika uit Hamburg zijn aangekomen, vertoonen het nieuwe scheepstype met 16 man op de brug, die 10 M. boven den waterspiegel ligt. Op den achtersteven staat een verde- digingskaoon. Ofschoon de Duitsche regeering gelooft, dat de schepen in Amerika aan de dokken toegelaten zullen worden, nemen zy voldoende brandstof voor een reis van 6200 mijl mes. N. R. Crt. Politiken meldt een roep om vrede van den Duitschen schrijver Otto Barn- graber. De N. R. Crt. vertaalt er het volgende uit .Houd op met doodenHoud op Gij hebt er al millioenen gedood Gy, die tegen elkander raast, hoor in den stervenskreet van eiken doode het geklaag der heele menschheid 's Lands doel is het leven. God xeide tot uHeb uw vijanden liefIs het de God der liefde, dien gij onder het moorden aanroept Of is het Baal, den God van moord en bloed ,De liefde bindt de menschen samen, brengt ze voort, voedt ze op. Hebt gij ze op school tot liefde opgevoed Neen, gy zeidetBedenk, dat gij een Duit- scher zijteen Briteen Italiaan Als gy hun allen in stede daarvan eens had geleerdBedenk dat gij mensch zijt. Veracht niet uw broeders eigen aardigheden, maar tracht ze te begrijpen. .Europa's toekomst berust op den bodem van het rechtBouw de toekomst van de wereld op den grond slag, dien de Haagsche conferentie heeft gelegd. Rechtspraak en gerechtigheid in plaats van oorlog met roof en moord Weg met de onzinnig toenemende wa pening voor roof en moord 1 Weg met het laffe wantrouwen tusschen de vol kenWeg meti hen, die goud ver garen dat de volkeren met bloed be talen. .Houd op met moord en onwaardig gesjacherWeg met schutten en tol lenGeef ons een nieuw Europa! Geef ons recht, niet alleen voor eenige uitverkoren' volken, maar voor alle volken in de wereld 1 Recht voor vol ken, rassen en talen Geef ons een eensgezind Europa onder de herschep ping van het recht; neen, meer, geef ons een eensgezinde wereld. Geef ons een menschenrijk voor menschen 1" Lovat Fraser waarschuwt in de Daily Mail zijn landgenooten dat zij, sprekende over den politieken en maatschappe lijken wederopbouw na den oorlog, het Oosten vergeten. Zij doen alsof de wereld uit Engeland, de overzeesche gewesten, de rest van de bondgenooten en de Vereenigde Staten bestaat. Maar er zijn 900 millioen menschen in Azië, en dat is aanzienlijk meer dan de helft van de bevolking der wereld. Er wordt niet genoeg gedacht aan de waarschijn lijke uitwerking van den oorlog op het Oosten. In alle toekomstplannen heeft men terdege rekening te houden met de industrieele ontwikkeling van Azië, dat bovendien het kweekbed vormt van politieke mogelijkheden, geweldiger dan de vraagstukken die thans in Europa hun oplossing naderen. Fraser gelooft dat de overheerschende factor in de twintigste eeuw zal blijken de wedergeboorte van Azië te zijn. De halve zelfmoord van het Westen is de gunstige kans voor het Oosten. Men behoeft niet te vreezen voor een nieuwe Mongoolsche horde, oprukkende naar Moskou of een nieuwen Soeleiman, hamerend op de poorten van Weenen Het hoofdgevaar, dat uit Azië dreigt, is van industrieelen aard. In het O. daagt van lieverlede de mogelijkheid van een mededinging op, grooter dan die wij te vreezen hebben van Duitsch- land. Neem het geval van Chipa Daar schijnt thans een hopelooze ver warring te heerschen, doch het zal die te boven komen. De onderlinge na yver der mogendheden is China's beste bescherming. Een natie met 3 of 400 milljoen van de nijverste menschen ter wereld kan nooit tot verval komen. Tot dusver hebben de mogendheden gedongen om een plaats op de Chineesche markten. Maar er zal een tijd komen dat de Chineezen met hua eigengemaakte voortbrengselen in hun landen aan de deuren van de wereldmarkten zullen kloppen. Wanneer wij spreken van den handel na den oorlog, laat ons dan China niet vergeten. Ook in Britsch Indië zal de eigen nijverheid groeien. Ondanks allen tegenspoed is er al een geweldige katoenindustrie ontstaan. Het heele streven in Britsch-Indië is, zich in industrieelen zin onafhankelijker te maken. Bij de bespreking van een lateren handelsoorlog mag het bestaan van Indië, China en Japan niet worden vergeten. Een verarmd en uitgeput Europa zal de Aziatische zaken met een eeuigszins anderen, minder aanmatigenden blik hebben te bekijken. Of Europa het verkiest of niet, het zal zich langzamer hand hebben te gewennen aan het denkbeeld, dat negenhonderd millioen Aziaten voortaan een. minder onderge schikte rol in de wereld wenschen te spelen. N. R. Crt. De Russisphe pers spreekt eenstem mig de meening uit, dat de geallieer den geen vredesonderhandelingen met Duitschland moeten aanknoopen, maar aan Duitschland vredesvoorwaarden moeten voorschrijven, met inachtneming van de rechtvaardigheid en de met voeten getreden recbteD. Het Nowoje Wremja zegt naar aan leiding van een artikel in de Lokal Anzeiger over de vredelievende nei gingen van Duitschland, dat men voor dergelijke manoeuvres voor Duitsch land moet oppassen. Zij moeten niet beschouwd worden als een aanwijzing, dat Duitschland uitgeput is en den oorlog niet kan voortzetten. Duitsch land wil juist vrede sluiten vóór het geheel is uitgeput. De geallieerden moeten het juist daarom dubbel harde slagen toebrengen. N. R. Crt. Russische bladen wijzen op een nei ging in officieele Duitsche kringen, om in een zoo nabij mogelijke toekomst vrede te sluiten en deelen mede, dat de Duitsche regeering aan Wilson offi cieel heeft medegedeeld, dat zij geneigd is in de kwestie van den vrede groote concessies aan de bondgenooten te dóen. Desbetreffende Duitsche voorstellen zullen door den secretaris van het Amerikaansche gezantschap te Berlijn naar Washington gebracht worden. N. R. Crt. Een nieuwe kruiser. Op de werf De Schelde te Vlissingeu is Woensdag de kiel gelegd voor een kruiser, te bouwen voor de Nederland- sche marine. Voor den vrede. Jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk te 's-Gravenhage, secretaris van den Anti Oorlog Raad is, naar het orgaan van dien Raad meldt de vorige week naar Kopenhagen vertrokken, om daar eenigen tijd te vertoeven en dan naar Stockholm door te reizen. Hij stelt zich voor, met verschillende personen te confereeren, in het belang van den vrede en een eventueel optreden van neutrale staten daarvoor. De reis zal eenigo weken duren. iV. R. Crt. Examen hoofdonderwyzer. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres voor het jaar 1916 zal plaats hebben op 30 Juni; dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 14 Juli; en dat de commissiën, met het afnemen van deze examens belast, zitting zullen houden te 's Hertogenbosch', Arnhem, Haarlem, Utrecht (voor het schriftelijk gedeelte te Rotterdam), Zwolle en Gro ningen. t N. R. Crt. Naar liuis. Naar de N. Crt. meldt, zal de lichting 1909, welke met ingang van 1 Augus tus as. tot de landweer overgaat, ver moedelijk in December met klein verlof naar huis gaan. AXEL, 2 Juni 1916. Als blijk van waardeering voor de flinke wijze, waarop haar secretaris de heer W. Dieleman Pz., alhier, steeds hare zaken behartigt, heeft de atdeeliDg Axel van de Z. L. M. hem aangeboden eene aansluiting aan de telefoon. Gisteren hadden alhier seriewed strijden plaats tusschen* de voetbal vereenigingen S. S. S. van Schoondijke, S.E.O.L.T.O. van Hulst, „Trap door" van Hulst, „Sparta" van Ter Neuzen, „Oranje" van Sas van Gent en „Wil- helmina" van hier. De uitslag was voor alle vereenigingen gelijk spel „Wilhelmina" en „Sparta" zijn uitge vallen, de anderen moeten nog eens overdoen. Te Middelburg is het eerste geval van nekkramp geconstateerd. De lijder, een militair, is in het gasthuis opge nomen. De heer Aug. Ysebaert, gemeente ontvanger, mocht Maandag een hoogst zeldzaam feest vieren. Hij herdacht nl. den dag, waarop hij vóór 70 jaar voor het eerst als jongen van 15 jaar deelnam aan een gaaischieting. De handboogmaatschappij, „St. Sebas- tiaan," waarvan de heer Ysebaert tal van jaren lid is, meende deze gelegen heid niet te mogen laten voorbijgaan en haar geacht lid die menigmaal „koning" der maatschappij is geweest, een bewijs van hulde en toegenegenheid te geven. Een groote feestschieting werd uitge schreven, waarop alle schutters uit den omtrek werden uitgenoodigd. 106 schut ters waren op den bepaalden tijd aan wezig. Was België open geweest, dan was het aantal zeker dubbel zoo groot geweest, want dhr. Ysebaert, die aan bijna alle groote schietingen in België deelnam, staat daar bekend als een bekwaam schutter en heeft daar vele vrienden. In optocht trok men naar het sc.hiet- plein, ^waar de voorzitter der maatscbij. burgemeester A. Dierick, den jubilaris gelukwenschte met zijn 70 jarig feest. Daarna nam de heer C. L. Everaert van St. Jansteen het woord om hem de gelukwenscben over te' brengen van alle vreemde schutters, zoowel van de ouderen als van de jongeren. Hij bood hem een fraai bouquet en een gelegen heidsgedicht aan. Daarna begon de schieting. De jubi laris had natuurlijk bet eerste schot en hij liet zien, dat ondanks zijn hoogen leeftijd zijn gezicht nog goed en zijn hand nog stevig is by schoot den eers ten vogel. Men kan begrijpen, welk een gejuich er onder de schutters op- Dinsdag is onder de gemeente Clinge een smokkelaar, die ondanks het bevel „halt", bleet doorloopen, dooreen militair,, buitengewoon commies, dood geschoten. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 2 Juni 1916. A. P. v. K., 17 j., schippersknecht te Ossenisse, is wegens aanranding der eerbaarheid veroord. tot 1 maand gevang, voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. H. P. F. 'v. d. E., 16 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 2 of 1 week tuchtschool. P. A. V., 19 j., Th. C., 19j.,J. A. M., 18 j., landbouwersknechts te Stoppeldijk, zijn wegens als voren ieder veroord. tot 7 of 1 week hecht. P. J. L., 37 j., werkvrouw, wed. van A. d. W. te Hulst, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Ter zake van poging tot verboden uitvoer van 20 zakken (ongeveer 1110 K.G.) aardappelen over de Belgische grens van uU Zuiddorpe, in Febr. j.l., was de 22-jarige landbouwer P. de H. te Zuiddorpe door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf met verbeurdverklaring der in beslag genomen aardappelen. Woensdag j.l. werd deze zaak in hooger beroep behandeld voor het Ge rechtshof te 's Gravenhage. Naar de N. R. crt. meldt, beweerde beklaagde niet te hebben geweten dat de uitvoer verboden was en beriep zich op een hem afgegeven bewijsstuk betreffende toelating tot uitvoer was en voorts op een hem door zijn patroon gegeven opdracht. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. Mr. Adriaanse, advocaat te Middel burg, er o.-a. op wijzende dat beklaagde op klaarlichten dag vervoerde, trachtte de goede trouw van beklaagde aan te Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot oplegging van een geld boete in stede van gevangenisstraf. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. De nieuwe aardappelen. Zöoals men weet dreigen thans ook moeilijkheden met de nieuwe aardap pelen. Dienaangaande wordt nog ge meld: gihf Tem. Crt. tOODeD. Zondag 4 Juni 1916. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voo>m. 9'/,, ure Nam. '2 ure Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. W. v. 'tSant (van Voorthuisen). Voorm. 9 ure Ds. W. v. 'tSant. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 10 ure Leeskerk. Nam. 3 ure Leeskerk. 's Av. 6Vu ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2