De Times onderstreept in een-hoofd artikel de verklaring van Grey, dat de oorlog nog niet^jp een punt is gekomen, waarop er kans is een duurzamen vrede te verwerven. De entente bondgenooten zijn vast besloten, zegt de Times, dat het een beslissende strijd moet zijn. Zij willen tot geen prijs, dat hun kin deren den strijd over moeten doen. Zij moeten Europa „voor altijd bevrijden van de voortdurende bedreiging van Duitschlands overheersching. Zij voe len, dat zij het moeten omverwerpen of ten onder gaan, zooals de bondge nooten honderd jaar geleden voelden, dat zij Napoleon omver moesten werpen. De vredes-voorwaarden, die de Duit- sche rijkskanselier heeft aangeduid, zijn ten eenenmale onaannemelijk.... Geen onzer wil van dergelijke voorwaarden hooren." Bemiddelingsvoorstellen zou den nu, zoo geeft de Times te kennen, aan de entente onwelgevallig zijn. Voor het overige blijft de Times er bij, dgt Duitschland vecht om te over- heerschen, Engeland, Frankrijk, Rus land, Italië enz. daarentegen voor „ge rechtigheid, vrijheid, eer, alsook voor hun grootheid en veiligheid." Elders in het artikel heet het, dat de eene partij wordt gedreven door heersch- zucht, maar de andere vecht om het gemeene volkenrecht en de eerste be- gihselen van het pdblieke recht te handhaven. Het blad vindt het op zijn zachtst zonderling van president Wilson, dat hij in een zijner,laatste redevoe-x ringen te verstaan schijnt te geven, dat niet alleen Duitschland en zijn bondgenooten, maar ook de entente- bondgenooten in een geestelijken toe stand zijn, waarin ze niet meer zuiver kunnen beoordeelen. Neen, de entente- bondgenooten weten heel goed waar ze voor vechten. De eenige verzachtende omstandigheid vindt de Times, dat president Wilson in verkiezingsdagen spreekt. Zelts dè Fabiaansch socialistische New Statesman vindt, dat er nog vele maandën zullen verloopen voor er in den toestand op hét gevechtsterrein zoo een verandering kan zijn gekomen, dat hij als een grondslag van vredesonder handelingen kan strekken. N. R. Crt. Uit Londen wordt gemeldHet ministerie van oorlog deelt mede, dat de houding van den sultan van Darfur tegenover de regeering vau Soedan sedert eenigen tijd onbevredigend en barsch is geweest. In het begin van Februari begon hij een strijdmacht samen te trekken bij den Dzjebel el- Hella, aan de grens van Kordofan. Een gemengde strijdmacht van alle wapenen onder kolonel Kelly werd te Nahud verzameld, bezette einde Maart Um-Shanga en den Dzjebel-el Hella en trok daarop naar Abiad, waar toebe reidselen werden getroffen om op te rukken naar El F.isher, de hoofdstad van Alidinaro. Den lödeD dezer begon de opmarsch. Een rapport van den sirdar van 25 Mei meldt": Kelly's troepen hebben den vijand verslagen en in den ochtend van den 23sten El Fasher bezet. De strijd wordt als volgt beschreven De voornaamste gevechten vielen voor bij het dorp Beringia, 12 mijl ten Noorden vau de hoofdstad, waar de vijand, tus schen 2000 en 3000 man sterk, een sterk verschanste stelling bezet hield. Het korps kameelruiters wist hem in den ochtend van 22 Mei te noodzaken de stelling te verlaten. Hij viel daarop onze troepen met groote onstuimigheid en vertwijfeling aan. De vijandelijke aanval werd met een vernietigend vuur begroet. Slechts enkelen kouden tot binnen een tiental meters van onze linies doordringen. Onze troepen voer den een tegenaanval uit en brachten pen vijand een volkomen nederlaag toe. Zijn terliezen wordt op z'u minst op 1000 man geschat. Sultan Ali Dinar moet met een klein gevolg in den vroegen ochtend van 23 dezer zijn gevlucht. Onze verliezen bedroegen 5 d'ooden en 23 gewonden. Voor en tijdens het gevecht is een nuttige verkenning uitgevoerd door een onzer vliegofficieren, die er met behulp van bommen en macbinegeweervuur in slaagde een grooten troep vijandelijke ruiterij en omstreeks 2000 man voetvolk tot een wanordelijken attochtledwingen. De officier werd zelf door een kogel in de dij getroffen, doch keerde behouden terug. N. R. Crt. De Fransche vlieger Gilbert, die in Zwitserland geïnterneerd is, is weer ontsnapt. De vorige maal, toen Jbij met verbreking van zijn eerewoord was gevlucht, heeft Frankrijk hem terug gezonden en sedert dien heeft hij zijn eerewoord teruggenomen. Naar 't heet is men hem op het spoor. De Basler Nachrichteu is ontsticht over 't geval. „In 1871 hebben we 90.000 geïnterneerden kunneü bewaken en nu nog geen negeü" zegt het blad. N. R. Crt. WASHINGTON, 27 Mei. (Reuter.) De eerste vergadering van het verbond ter bevordering van pogingen om den vrede af te dwingen is hier gehouden. Onder de 2000 aanwezigen waren volks vertegenwoordigers, lieden van het hooger onderwijs, zakenlui en arbeiders leiders. De besprekingen droegen een uitsluitend academisch karakter. Tot de sprekers behoorden de oud president Taft en de oud minister van oorlog Baker, die er op aandrong een internationale federatie te stichten, die tot doel zou hebben den oorlog in de toekomst te beperken. President Wilson zal Zaterdag het verbond toespreken. N. R. crt. LONDEN, 27 Mei. (Reuter.) De Daily Telegraph verneemt uit New York, dat de aankomst aldaar van Grew, den Amerikaanschen gezantschapssecretaris te Berlijn, een nieuwe opleving heeft gebracht van het gepraat over den vrede. Men houdt het er voor, dat Grew een brief van den Keizer aan president Wilson bij zich heeft. Vele autoriteiten te Washington gelooven, dat de Duitscbè regeeriDg onderhands aan president Wilson heeft te kennen gegeven, dat het genegen is veel verder te gaan, om tot den vrede te komen, dan in het openbaar is bekend gemaakt. A'. R. crt. Staat van oorlog en staat van beleg. Eindelijk is bij de Tweede Karnen^ ingediend het zoo lang aangekondigd voorstel tot wijziging van de wet van 23 Mei '99, m. a. w. vai^ de w-et die den staat van oorlog en den staat van beleg regelt. Het is in dezen oorlogstijd voor het eerst geweest dat deze wet in toepas sing kwam, en die praktijk heeft tot allerlei moeilijkheden geleid omdat ver scheidene artikelen ruimte tot twijfel omtrent de uitlegging open lieten. Bovendien is, zooals men weet, de staat van oorlog de minst strenge vorm, speciaal bestemd voor'toestanden van dreigend gevaar, zender dat nood direct dreigt. Beantwoordde dus de bestaande wet aan haar doel, dan zou thans moeten kunnen worden volstaan met den staat van oorlog De onderviuding, zoo zegt de Mem. van Toel. tot het nieuwe ontwerp, heeft echter geleerd, dat, onder de heerschende omstandigheden het centraal gezag en de militaire autoriteiten bijzonderlijk in die streken welke het hevigst den terugstoot der buitenlaudsche gebeurtenissen onder vinden, behoefte hebben en kunnen hebben aan verschillende bevoegdheden die bij de bestaande regeling niet de staat van oorlog, maar slechts de staat van beleg kau verschaffen, zoodat de regeering wel gedwongen was tot de afkondiging van laatstgenoemde staat in verschillende streken over te gaan. Ten- einde de toepassing van enkele bepalingen van den staat van beleg mogelijk te maken, moest dus het gansche samenstel dier bep'alingen in werking worden gesteld en moest on vermijdelijk veel scherper in de nor male verhoudingen worden ingegrepen dan op zich zelve noodzakelijk was. Waar het juist het streven der re geering is de inbreuk op den gewonen gang van zaken tot het strikt noodza kelijke te beperken is in het nieuwe wetsontwerp voor de regeling van den staat van oorlog de tegenwoordige toe stand als toetssteen genomen. Zoodoen de zijn eenige bevoegdheden, welke onder de tegenwoordige omstandigheden niet mogen worden gemist, van den staat van beleg naar den staat van oorlog overgebracht. Anderzijds zijn bevoegdheden van het militair gezag, voor zoover gebleken is, dat zij verder reiken dan strikt noodzakelijk is, inge kort. Het overleg met het burgerlijk gezag is vereenvoudigdniet meer met de wetgevende colleges zal het plaats hebben, maar met den Commissaris der Koningin, de Burgemeesters, de voor zitters van waterschappen. Een nieuw artikel, hetwelk eveneens zoowel onder den staat van oorlog als onder den staat van beleg geldt, regelt de verhouding tusschen verordeningen van het militair gezag en de wetgeving van provincies, gemeenten, waterschap pen, veenschappen en veenpolders. De militaire verordeningen behouden den yoorraugook wordt gehandhaafd de bevoegdheid voor het militair gezag de lagere wetgeving te schorsen. Voorts zijn de bepalingen betreffende de ingebruikneming van levensmiddelen gewijzigd. M. Crt. UitToer van bier. Het Stbl. no. 195 bevat een Kon. besluit van den 26sten dezer, waarbij de uitvoer van bier is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. f L. Leopold. Op 76-jarigen leeftijd is overleden de heer L. Leopold, directeur van de Rijks Kweekschool voor onderwijzers te Gro ningen, welke betrekking hij gedurende tal van jaren vervulde. Leopold was een kenner van onze Nederlaudsche letteren, als er weinigen zijn. Zijn talrijke, meermalen herdrukte leer en leesboeken leveren daarvan het bewijs. Kunde ging bij hem samen met goeden smaak en artistiek gevoel. Het was een innerlijk en welbesteed leven, dat in gezegenden ouderdom werd afgebroken. Avp. AXEL, 30 Mei 1916. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad waren alle leden aanwezig, met uitzondering van den heer Dregmans. Na kennisneming van verschillende ingekomen stukken, werd besloten tot onbewoonbaar verklaring van het per ceel, plaatselijk gemerkt Q 44, bewoond door P. van Rumste, eigendom van dhr. W de Koeijer te Ter Neuzen, als zijnde dit perceel niet meer te herstellen. Een verzoek van D. Buijze, alhier, om tegemoetkoming in de kosten voor het herstellen van een brug werd af gewezen. Burgemeester en Wethouders hadden voorgesteld om een derde deel te geven, als bijdrage voor onderhoud, enz. De kosten van herstel bedroegen f 150. De meerderheid van den raad achtte de eigenares (wed. Missu, van Zaamslag) onderhoudsplichtig, daar zij de voor- deeleh plukt van grondverkoop, enz. en meeflt, dat daarom de pachter (D. Buijze) zich ook tot haar behoort te wenden voor tegemoetkoming. Met 1 Juni zouden de kwartieren voor de 40 alhier gestationeerde mili tairen weer verwisselen, om zooveel mogelijk den last, die inkwartiering met zich brengt, gelijkelijk onder de burgers te verdeelen. Die last schijnt echter niet groot te zijn, want naar we ver nemen, zijn er slechts vier personen, die gebruik maken van de gelegenheid om zich van hunnen kostganger te ontheffen. De overige 36 soldaten mo gen in hun oud kwartier blijven. Een bewijs dus, dat de verhouding tusschen militairen en burgers alhier niets te wenschen overlaat. Alleen zij, die nu en dan verdacht worden van smokkelhandel, zullen na tuurlijk de grijsgroenen minder vleiend aankijken. Naar de M. Crt. verneemt bestaat er zeer groote kans, dat te Sluiskil een scheepswerf wordt gevestigd, en wel op een daarvoor zeer gunstig gelegen ter rein namelijk op het eiland tusschen de twee vaarwaters, die daar in het kanaal zijn. De gemeenteraad van Zaamslag besioot in zijn vergadering van Vrijdag met op twee na algemeeue stemmen geen subsidie te geven voor den ver bindingsweg. Tevens werd besloten aan alle ge meenteambtenaren met minder dan 650 salaris een duurtetoeslag te ver- leenen over het jaar 1916 ten bedrage van 5% vaQ hUQ bezoldiging. De gemeenteraad van Hoek besloot in de Vrijdagmiddag gehouden verga dering voor den verbindingsweg slechts de helft van de gevraagde subsidie toe te staan. Er werd als bezwaar tegen het plan ingebracht dat de gemeente Hoek niet op de beste wijze met den ontworpen weg zal worden verbonden slechts over de haven van Philippine die een deel van het jaar moeilijk te passeeren is terwijl dan bovendien voor het passeeren van Philippine ook nog tol moet worden betaald. De ge meente heeft vroeger gevraagd het maken van een brug over het haven kanaal. Voorts werd er ook de aandacht op gevestigd, dat de raad groote sommen heeft uitgegeven voor verbetering van de wegen in de gemeente, terwijl de aansluiting met andere gemeenten veel te wenschen overlaat. Van de gemeente Hoek tot aan de brug over het nieuwe kanaal te Neuzen is de rijksstraatweg met fiets of automobiel bijna niet te berijden. M. Crt. Met ingang van 1 Juni a. s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's Rijks belastingen: M. Toolens van Nieuw Namen naar Hulst; R. Stoelwinder van Axel naar Overslag en C. Koster van Koewacht naar Overslag. Met ingang van 1 Juni a. s. zijn o. m. benoemd tot kommies 3e klasse: G. Dokter te Clinge; F. Veilings te West- dorpeA. Mulder te Koewacht; B. de Raadt te St. Jansteen H. M. Overmeer en E. Statema te Sas van Gent. Ds. L. de Bruijne, predikant bij de Christ. Geref. Kerk te Zaamslag, ia als zoodanig beroepen te Amersfoort. A. R. Crt. Aan de grens. Bij de vele dwaze toestanden die de oorlog reeds langs de grens van Z.- Vlaanderen geschapen heeft, is er nu te Koewacht weer een bijgekomen. Tot voor enkele dagen konden de Belgen en de Nederlanders van dit dubbele dorp elkaar tenminste nog zien, zij 't ook gescheiden door de strook langs de grens die reeds geruimen tijd geheel ontruimd werd. Maar aan weerszijden van de twee hekken in de straat vóór de kerk, stonden voortdurend Belgen en Nederlanders naar elkaar te kijken. En menige groet uit de verte werd daar gewisseld, en menige boodschap ovsr familieleden aan elkaar toegeroepen. Dat is sedórt eenige dagen uit. Door hoogé schermen van stroobossen hebben de Duitschers het gezicht in die straat geheel afgesloten. Alleen de vooraan bij de grens gelegen huizen met Duitache soldaten links v* gen die grens i ook gen sterk d inlandse Hetze die nat Waai strengh niet vil zonder vorige

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2