Binnenland. erg teleurgesteld. Het «peet mij ook. dat ik niet zelf een kanon mocht af schieten. Ik heb ook nooit veine" gehad. Geen enkele keer, wanneer ik in Engeland of Schotland optrad, waar ik dan steeds ontvangen werd op eene wyze, waar ik trotsch op zal zijn, werd er een Zeppelinaanval gedaan. U weet, dat ik niet bang ben voor sterke emoties, maar de nauwste relatie, die ik met de Zeppelins heb gehad is, dat het hotel waar ik gelogeerd was geweest een paar uren na mijn vertrek dooi bommen vernield ,was geworden." Avp. Naar gemeld wordt, worden thans in de constructiewerkplaatsen van Blériot vliegtuigeü van een nieuw type ge bouwd, die de bekende Pokker-aëro planes in snelheid nog een heel stuk voorbijstreven. Deze nieuwste Franscbe machine, welke de „Spad" (naam samen gesteld uit de beginletters van Société Pour l'Aviation et Dérivés) wordt ge noemd is een zeer sierlijk, bijna'tenger gebouwde tweedekker, doch die sterker is dan men op het eerste gezicht wel zou denken. Het toestel klimt bijzonder snel naar boven en kan een snelheic bereiken van 200 K.M. per uur. De snelheid van de Fokker bedraagt „slechts" 160 K.M. per uur. Men gelooft dan ook, dat het record, dat met deze machine beréikt is, niet zoo spoedig meer zal worden verslagen Met'het oog op zijne bijzondere snel heid kan de „Spad" slechts worden toevertrouwd aan de best-geoefeDden bestuurder, omdat, ofschoon de snelheid eenigszins kan worden verminderd, slechts vliegers van groote ervaring met deze machine kunnen dalen zonder haar te verbrijzelen. Doch Frankrijk ontbreekt het niet aan goede aviateurs en de officieele communiqué's toonen reeds duidelijk aan dat de „Spad" den arbeid op het front is begonnen. Avp. In Douai is midden in de stad een Duitsche vliegmachine, die boven het Engelsche front getroflen was, naar beneden gestort. Gedufende den val geraakte het benzine reservoir in brand, waardoor de inzittenden zware brand wonden opliepen. Bij Mariakerke is ook een vlieg machine door de Belgische artillerie getroffen en binnen de Duitsche liniën neergestort; het toestel was geheel vernield en de beide inzittenden Duitsche officieren gedood. Avp. Lord Robert Cecil heeft in het Lager huis gezegd, dat de Frausche regeering onlangs- de Engelsche heeft gevraagd, of het niet wenschelijk zou zijn, den invoer van tabak in onzijdige landen, die aan Duitschland grenzen, zoo er aanwijzingen zijn dat die tabak ten slotte naar Duitschland gaat, verder te be perken. Over die kwestie, alsook over een zelfde kwestie betreffende wijn wordt nu van gedachten gewisseld tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. TV. R. Cri. 650 kilometers afgrijselijkheden. De bijzondere correspondent van de „Times" beschrijft aldus het dagelijksch leven aan bet front in Frankrijk en België „Mijngevechten en korte aanvallen zijn afgrijselijke vormen van oorlogvoe ring. Aan beide zijden heeft men enorme scherpzinnigheid ontwikkeld bij den mijnenstrijd het laten ontploffen van een mijn, hej bestol-men van den kratèr om hen die er nog in overgebleven zijn en zich verzetteu te dooden, het in staat vau verdediging brengen van de nieuw ontstane stelling tegen mogelijke aauvallen en ook in het verijdelen van de pogingen van den vijand. Beide partijen zijn het'"bV over eens dat mijngevechten een van de e.Ueüdigste aanvalsvormen zijn. Er zijn weinig minder aangename dingen dan het bezetten van een loop graaf in de frontlinie, wanneer 1 men vermoedt dat d.e vijand daaronder aan I het werk is geweest, Langs de ongeveer 14 kilometers troutlengte die wij bezetten, woedt bima onafgebroken het gevecht voort ofschoon telkens slechts een klein deel der troe pen werkelijk in een gevecht gewikkeld is toch wordt ieders leven voortdurend bedreigd, is iéder den geheelen da& aan een meer of minder hevig vuur bloot gesteld en kan hij- iederen nacht plot seling en zonder waarschuwing in een gehecht op leven en dood van man tegen man van de afschuwelijkste soort gewikkeld worden. Veel ontzettender dan een der ver nielde stedeu van België of Frankrijk, en al de onbeschrijfelijke ellende die zij doorgemaakt hebben, is de strook lauds, bijna 650 kilometer lang, die door West Europa loopt, een eindeloos veld van bloed, waar de twee legers elkander nu reeds anderhalf jaar vasthouden, totdat de grond er onherkenbaar is ge worden en de helft van die geheele strook in één groot kerkhof is veranderd. Hierbij vergeleken zijn alle slagvelden ter wTereld slechts speelplaatsen. Voor diegenen thuis, die het niet gezien hebben, behoort het iets te zijn waarvan men slechts met eerbied en ontzetting mag denken." Avp. Plaatsing in de Tuchtklasse. Het is den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht gebleken dat bij de plaatsing van manschappen in de tuchtklasse niet steeds overeenkomstig de bepalingen van het Voorschrift Tucbtklassen wordt gehandeld. Artikel 2 van dat Voorschrift zegt duideljjk „Tot een plaatsing van manschappen in de klasse wordt niet overgegaan, dan nadat alle mogelijke middelen te hunner verbetering zijn aangewend.... Een plaatsing in de klasse is het uiterste middel ter beproeving van verbetering, terwijl verder wordt be paald dat wanneer eindelijk de zwaarste straffen op den man zijn toegepast, plaatsing in de tuchtklasse moet gg schieden. Thans is het herhaaldelijk voorge komen dat van lichte arreststraffen of van één enkelen dag provooststrat plotseling wordt overgegaan tot een cacbotstraf om daarna, bij de eerst volgende gelegenheid, plaatsing in de tuchtklasse te gelasten. Ook worden meermalen plaatsingen gelast, zonder dat aan den man pro vooststraffeu van meer dan 4 dagen met de gebruikelijke verzwaringen of zonder dat cdchotstraffen zijn opgelegd geworden. Hierdoor wordt de indruk gewekt dat sommige commandanten de minder goede elementen zoo spoedig mogelijk van hun onderdeel willen verwijderen maar het gaat niet aan om die reden manschappen lang vóórdat dit inder daad onvermijdelijk is gebleken de zeer zware strat van plaatsing in de tuchtklasse op te leggen. Een dergelijke onoordeelkundige han delwijze is bovendien in strijd met het bepaalde in de Reglementen op den Iowendigen Dienst voor de verschil lende wapens, te weten „Bij het opleggen van straffen moeten de bepalingen, vervat in het Reglement van Krijgstucht voor het Krijgsvolk te laude, en in het bijzonder die, welke in art. 53 en 54 zijn vermeld, nauw gezet worden in acht genomen." De straffen hoezeer het onvermijdelijk gevolg van de overtredingen, bij het Reglement van Krijgstucht aangewezen mogen echter niet overdreven zjjn en moeten vooral de strekking hebben om den gestratte te verbeteren en hem terug te houden van zich opnieuw aan stratbare handelingen scbuldigte maken. Ofschoon de ernst der overtredingen uit den aard der zaak schommelingen in de zwaarte der opgelegde straffen zal doen ontstaan, moet toch in het algemeen zijn waar te nemen, dat ver zwaring geleidelijk wordt toegepast. Het is het verlangen van den Opper bevelhebber dat de toepassing der tucht middelen bij de Landmacht, niet op te zeer uiteenloopende wijze zal geschieden en dat met het vorenstaande rekening zal worden gehouden. Avp. Onze Levensmiddelen. Vanwege den minister van Land bouw, is met betrekking tot de levens middelenvoorziening de volgende circu laire tot de Bu-gemeesters gericht „Ik heb de eer u mede te deeien, dat voor het 'derde crisisjaar, dat welhaast voor de deur staat, door mij wederom maatregelen inzake leveusmiddelenvoor- ziening zullen worden getroffen, wan neer het ontwerp van wet tot aanvulling en verhooging van het Xde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1916 tot wet zal zijn verheven. In afwachting daarvan acht ik het gewenscht de behoefte te kennen, waar in zoo doenlijk en zooveel mogelijk zal worden voorzien, en verzoek ik u der halve te willen nagaan, of de beschik baarstelling der onder toezicht van Rijkscommissiën gedistribueerde arti kelen wederom voor uwe gemeente noodzakelijk (wenschelyk) is, en zoo ja, welke hoeveelheden der verschil lende artikelen u van September 1916 tot Mei 1917 wenscht te betrekken. Het behoeft geen betoog, dat mijner zijds op een zoo juist mogelijke opgave der benoodigde hoeveelheid wordt ge rekend. Mocht in uwe gemeente de wensche- lijkheid der beschikbaarstelling van artikelen, waarvan tot heden geen dis tributie is ingesteld, zijn gebleken, dan verneem ik zulks gaarne en zal in dat geval tevens gaarne opgaaf ontvangen van de verlaugde hoeveelheid. Daarna zal door mij worden overwogen of tot de beschikbaarstelling kan worden over gegaan. Betreffende de prijszetting der ver schillende van Regeeringswege beschik baar te stellen artikelen, kan thans nog niets met zekerheid worden medege deeld. Waar echter de prijsbepaling waartegen de consument eventueel deze artikelen zal kunnen koopen in het ontwerp van wet „Beschikbaarstelling van levensmiddelen" voorshands aan de gemeenten is overgelaten, en de kosten der beschikbaarstelling, welke aangegeven worden door het verschil van den kostprijs en den prijs waarvoor zij ter plaatse beschikbaar worden ge steld, voor drie vierde door het Rijk zullen worden gedragen, behoett de onzekerheid omtrent den te stellen kostprijs u, naar mijne meeniug, niet van het opgeven der benoodigde hoe veelheden te onthouden. Uwe berichten op deze circulaire worden gaarne tegen 15 Juni e.k. tege moet gezien. U gelieve ze te adres seeren aan den directeur van het Rijks Centraal-Administratiekantoor voor de distributie vau levensmiddelen, Noord einde 167, „Den Haag." Avp. De „Tubantia" en haar torpedo. Van de „deskundige zijde" die zich in een vorig schrijven in de N. R. Crt. zoo bijzónder goed op de hoogte toonde van de „Tubantia"-zaak, publiceerde dat blad gister weder een beschouwing, waarvan de hoofdstrekking is, dat als de 6 Maart afgeschoten, doch zijn doel missende torpedo niet gezonken is, de zinkinrichtiug met opzet buireu werking moet zijn gesteld, waut daarvoor is een bijzondere manipulatie noodig. Het kau dus geen nalatigheid zijn. v Ten over vloede is dit nog te constateeren, omdat een soortgelijke torpedo, die geleid heett tot de toevallige ontdekking, dat de schuldige torpedo vau Duitsche origine was, in haar geheel is aangespoeld en wel in een van onze torpedowerk- plaatsen zal zijn gedeponeerd. Is dus van nalatigheid geen sprake, Gist dan kan het niet anders, dan dat order Het Gulc is gegeven, af te wijken van hetgeen gehouden internationaal is overeengekomen, om dat de wil heett voorgezeten, dat de torpedo zou blijven drijven. Het motief hiertoe ligt voor de hand. Behalve dat er materiaal door bespaard blijft, kunnen de onderzeebooten langer in zee blijven wanneer ze de gebruikte torpedo's op visscben die het doel misten. Is hst, vraagt de schrijver, n^ de gegevens, die wij met zekerheid weten, en na boven aangegeven beschouwingen, in verband met de weigering van de Duitsche reseeriug om volledige inzage te geven van alles wat van belang kan ziju, nog twijfelachtig, wie de „Tubantia" heett getorpedeerd De „Berkelstroom". De Directie van de Hollandsche Catharin niet in te delijken t te veriee In de Je Loza ring van lepolder geven vc In pla Dekker diens zo( Tot bo in plaat verzoek eervol o Het d ƒ7 tot j van Stoombootmaatschappij heeft aan den Minister vau Buiteulandsche Zaken een nota doen toekomen betreffende de vernieling van het s.s. „Berkelstroom" op 24 April j 1. In die nota wordt zeer uitvoerig toe gelicht dat er geen recht bestoud om de „Berkelstroom" te doen zinken, en wordt geklaagd over meer dan één onrechtmatige handeling van de bij de zaak betrokken duikbootcommandanten, Het stuk eindigt Wij verzoeken Uwe Excellentie eer biedig ook in ons belang, maar bovena in het belang der neutrale scheep-vaart, tegen vorenbedoelde onrechtmatige han delingen bij de Duitsche regeering te protesteeren en te vorderen lo. Een volledige vergoeding der door het doen zinken der „Berkelstroom geleden schade. 2o. Waarborgen, dat niet weder Duitsche commandanten van oorlogs schepen a. neutrale schepen zonder recht in den grond boren op de enkele bewering, dat alles wat naar Engeland vervoerd wordt, contrabande is b. neutrale schepen in den grond boren, vóórdat de bemanning in vol komen veiligheid is gebracht c. medewerking bevelen aan neu trale bemanningen tot onderzoek var papieren of aanhouding d. zonder een sein om te stopper te geven en zonder aanleiding op neu trale schepen met scherp te schieten, M. Crt. Stalen helmen en gasmaskers. Naar de Tel. verneemt wordt met (jrooteu ijver gewerkt aan de vervaar diging en verzending van stalen helmen en gasmaskers ten behoeve van om leger. De aanmaak geschiedt aan de Hem brug AXEL, 26 Mei 1916. Dinsdagavond had alhier ten over staan van den heer G. van den Broeke en ten verzoeke van den heer F. C, Zonnevijlle de aanbesteding plaats van bet bouwen van een fabriek, dienende tot drooginricbting van voedsel, bestemd voor menscb en dier. Ingeschreven werd door de heeren J. H. Hough te Zaamslag voor f 3625, H. van Luijk te Axel voor 3615, Jac. Hough te Axel voor 3510, A. P Butler te Axel voor 3505, L. Deii te Axel voor 3500, A. van 't Hoff te Axel voor f 3480, J. C. Kaijser te Zaamslag voor f 3435 (onder voorwaarde dat het werk zou voltooid zijn 1 Aug.), Kr. Dieleman te Zaamslag voor 3390 en C. H. H. Wisse te Zaamslag voor 3368 (ouder voorwaarde dat het werk zou voltooid zijn 14 Juli). Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Naar we vernemen, zal nog een tweede machinale drogerij voor groenten en vruchten worden gebouwd nabij Spui, gemeente Zaamslag. In houden der wer een sub - M Hoew gevestig aantal het be wijzen. Gedu 12 wer 7 gepla maand ver Zeeuw? Het 1 de wer nuttige In he veel ge lingen. In d Arbeid: vrouwe Er 5065 ra geholp Well droeve l

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2