een Dienstbode Buitenland. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Advertentien. Terstond of met I Juni Voor de rookert. In opdracht van de N. O. T. is er een commissie ingesteld ter voorziening in de behoefte aan materiaal voor de vervaardiging van de goedkoopste sigaren voor binnen- landsch verbruik. Te Volkel bij Uden heeft Zaterdag avond de landbouwer A. na een huise- lijken twist zijn moeder eD zijn echtge- noote, welke laatste in gezegende om standigheden verkeerde, door messteken vermoord en daarna zich zelt door op hanging van het leven beroofd. N. R. Crt. Roovers. Schipper J. A. R., lig gende met zijn vaartuig in de Waal haven te Rotterdam, was met eenige in een koffiehuis opgedane kennissen en andere schippers uit rijden gegaan. Het gezelschap kreeg later twist over de betaling van den koetsier. Er volgde een vechtpartij, waarbij R. werd mis handeld, tegen de straat geslagen en beroofd van een portefeuille met 160. Vijf verdachten zijn aangehouden, maar het geld is niet gevonden. Iemand die verschillende danshuizen aan den Zeedijk te Amsterdam had be zocht, is daar een portefeuille met 5200 mark kwijt geraakt. Een jongmensch te Loosduiuen, reeds een oude bekende van de politie, heeft deze week zijn broeder een som van 100 ontstolen pn is daarmede ont vlucht, zoner dat men zijn spoor nog heeft kunnen vinden. Avp. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek In de laatste weken wordt bij alle slagers in de Graafschap de afval van runderen vooral door personen uit Rotterdam voor zeer hooge prijzen opgekocht. Voor een geheelen afval bestaande uit kop, hart, maag, lever, darmen, milt, uiers, pens en pooten wordt 25 betaald, terwijl men er in Duitschland van 85 tot 90 mark voor geeft. Een runderkop, vroeger 1,80 kostende, wordt nu met 7 betaald, een hart anders voor f 0,65 gekocht, brengt nu 3 op en zoo is het ook naar verhouding met de andere onder deden gesteld. Arbeiders, die gewend waren, dergelijken afval te koopen, moeten het nu laten schieten. Naar beweerd wordt, verwacht men in handelskringen binnen enkele dagen de openstelling der grenzen, voor de verzending van dezen afval, welke door verscheidene koopers reeds gezou ten is opgeslagen. Ook vermoedt men dat worst weer uitgevoerd zal mogen worden. Heimwee. Te Heerenveen werden Donderdag gevankelijk binnengebracht drie ongehuwde militairen uit Nyehorn. Zy waren gedetacheerd te Baarle Nas sau, en hadden in vijf dagen meest des nachts en zonder een cent op zak te voet de reis naar hun woonplaats in Friesland afgelegd. Avp. Eenden voor de troepen. Een in Engeland verschijnende krant geeft het volgende vermakelijke verhaal De met de proviandeering belaste officier heeft het niet zoo moeilijk in de loopgraven als wanneer zijn troep een nieuw 'terrein moet bezetten. De boeren, die reeds spoedig bemerkt hadden, dat de detachementen eenden ganzen en kalkoenen opeischen, hadden de gewoonte aangenomen, om als er troepen op komst waren, de vogels in kasten en overal op te bergen en te beweren, dat zij er geen hadden. Een poos lang gelukte die list ook, maar op zekeren dag zorgde een officier die het klappen van de zwaep kende, dat hij bij zijn bezoeken een levende eend bij zich had, die hij onder den arm meenam naar de boerderijen waar de baas geregeld verzekert, dat hij geen veertje meer over had. De officier ging dan naar den deel en kneep zijn eend tot die „kwak kwa' riep, waarop dan, tot grooteu wanhoop van den boer, uit alle kisten en kasten in de boerderij antwoord kwam. Teleurstellende her sen oogst Het kersengewas in de Betuwe zal dit jaar niet aan de gekoesterde verwachtingen voldoen, wordt gemeld. De bloeitijd voorspelde een overvloedigen oogst, maar ten gevolge van de nachtvorsten van de afgeloopen week hebben de pasgezette teero vruchtjes enorm veel geleden en zijn voor het grootste ge deelte afgevallen. Slechts een klein gedeelte is aan de boomen overgebleven, zoor] at voor de talrijke kersen telers de vooruitzichten zeer ontmoedigend ziju. DE OORLOG. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PARIJS, 22 Mei. (Havas.) Een vree- selijke slag is Zondag voor Verdun geleverd. De Duitschers, na het voort durende gebrek aan succes van hun plaatselijke aanvallen tegen heuvel 304 en den Mort Homme, wierpen op het heele front links van de Maas vijf divisies in het vuur, die zich uitputten in vruchtfelooze en bloedige pogingen. Wij namen aan den zoom van het bosch van Avocourt twee Duitsche loopgraven. Ten Zuiden van den heuvel werd een kleine versterking, die de vijand den 18den had veroverd, volsla gen onbruikbaar gemaakt door ons ar tillerievuur. Op den rechteroever van de Maas, waar het voornaamste gevechtsterrein ligt, heeft een reeks schitterende tegen aanvallen der Franschen hen vooruit gebracht op hefplateau van Douaumont en ons in het bezit gebracht van de steengroeven van Haudroment waar de Duitschers zich stevig hadden opgesteld. De vierde maand van de gevechten bij Verdun begint voor de Franschen goed. WEENEN, 20 Mei. (Wolff.) Officieel: Op het front in Zuid Tirol hebben onze aanvallen den vijaud verder terugge dreven. In het Sugana dal zijn onze troepen Rundschein(Rincegno) binnengedrongen. Op den Armenterra bergrug hebben wij den Somme Alto bemachtigd. Ten oosten van de veroverde ver dedigingswerken van Campemolen heb ben wij de Fonezza toppen Passo della Vena en Monte Meliguene bezet. Hier hebben de Italianen met ijlings samen geraapte strijdkrachten een tegenaanval ondernomen, dien wij dadelijk hebben afgeslagen. Ook van den Col Santo is de vijand verdreven. Sedert het begin van het offensief hebben onze troepen 257 officieren en meer dan 12,900 man gevangen ge nomen, 107 kanonnen (waaronder 12 houwitsers van 28 c.M.)en88 machine geweren buitgemaakt. Onze vliegers hebben de stations van Peri, Vicenza, Cittadella, Castellranco, Treviso, Casera en Cividale en vijande lijke statious voor watervliegtuigen met bommen bestookt. PARIJS, 20 Mei. (Havas.) Middag communiqué In België hebben Duit sche atdeelingen getracht over het Y§erkanaal te komen tusschen Steeu- straete en Het Sas, doch zijn door het Fransche infanterie- eu artillerievuur gestuit. In Champagne hebben de Duitschers het Fransche front tusschen den weg St. Hélaire—St. Soupiet en den weg SouainSommepy op krachtige wijze met stikgas bestookt. Tengevolge van het onmiddellijk geopende spervuur konden de Duitschers tot den aanval, dien zij voorbereidden, niet overgaan Ten Westeu van de Maas zijn de Engelsche stellingen tusschen het bosch van Avocourt en den Morthomme in den loop van den nacht geducht be schoten. Er is geen infanterieaanval ondernomen. In de Vogezen is een poging tot over rompeling van een kleinen Franschen post bij Linge mislukt. Onderluitenant Lavarfe heeft het elfde Duitsche vliegtuig vernietigd. Het is bij Cbattencourt binnen onze linie gevallen. De twee vliegers zijn ge vangen genomen. Denzelfden dag is een ander Duitsch vliegtuig, door onder- uitenant Nungesser aangevallen, in het Bois de Forges te pletter gevallen dit is het vijfde toestel, dat deze bestuurder velde. Drie andere Duitsche toestellen, die door Fransche vliegtuigen waren aangetast, heeft men loodrecht binnen de Duitsche linies zien neerkomen. Duitsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een groot aantal bom men geworpen op Duinkerken en Ber gues. Te Duinkerken is een vrouw gedood en ziju 27 menschen gewond, te Bergues 5 menschen gedood en 2 gewond. Terstond is een Fransch lucht eskader weerwraak gaan nemen en heeft de vijandelijke legerkampen bij Vijfwegen, Zarren en Handzame gebom bardeerd, terwijl een Belgisch eskader het vliegkamp bij Ghistelles is gaan bombardeeren. De meeste bommen hebben doel getroffen. ROME, 19 Mei. (Stefani.) Officieel In het Adamello gebied hebben onze troepen den kop van het dal der boven- Sarca en de aangrenzende hoogten bezet, een 30 gevangenen gemaakt en den vijand een rijven buit aan oorlogs tuig en levensmiddelen afgenomen. Tusschen Chiese en Etsch hevig ar tillerievuur. Op het front tusschen de Etsch en het Terragnolo-dal hebben wij onze stelling op den Zugna Torta welke door een onafgebroken driedaagsch bombar dement in elkaar was geschoten, ont ruimd. Aanvallen tegen onze stellingen ten Zuiden van den Zugna Torta hebben wij met zeer groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Wij hebben ook gevangenen gemaakt en een machine geweer vermeesterd. In de streek tusschen het Terragnolo- dal en de boven Astico blijft de vijand met talrijke batterijen van alle kaliber onze weerstandsliuie van den Monte Maggio tot den Soglio d'Aspio beschieten. Ten einde noodelooze verliezen te vermijden is deze linie ontruimd. Onze troepen hebben zich in goede orde naar de achterwaarts gelegen stellingen teruggetrokken en zich daar versterkt ln het gebied van Asiago geen enkel voorval van belang. In het Sugana-dal heeft de vijand, na een hevig artillerievuur, dat den heelen nacht van 17 op 18 Mei duurde bij het aanbreken van den dag onze stellingen' van het Maggio-dal tot den Monte Collo aangevallen, doch is overal afgeslagen. Ons geschut heeft Innichen en Sillian in het Drava-dal gebombardeerd. Langs het overige front krachtige werkzaamheid van de artillerie aan de Boven But, matige werkzaamheid aan de Isonzo en op den Karst. In den nacht van 17 op 18 Mei is een vijandelijke aanval in het gebied van Monfalcone afgeslagen. Aanvallen van vijandelijke vliegtuigen zijn gedaan op verschillende punten vau het gebied van Venetië. In 't ge heele gebied is één persoon gedood en één gewond, terwijl de schade gering is. Onze vliegtuigen hebben de vijande lijke wapen en legerplaatsen in het gebied van Folgaria gebombardeerd en znn onverlet terruggekeerd, hoewel ze aan het vuur van tal van batterijen hebben blootgestaan. Dr. Junack, veearts van de gemeente Berlijn, wijst op den achteruitgang van het aantal varkens, dat in de Berlijnsche abattoirs geslacht wordt. In de laatste zes wintermaanden werden in de Ber lijnsche slachthuizen 256,230 varkens geslacht, in de twee halve jaren vaa den winter daaraan voorafgaande, was dat aantal 854,275 eu 624,275. De ge middelde slachting van 100,000 varkens in de maand te Berlijn zou stellig tot 10,000 gedaald zijn als de gemeente geen contract bad gesloten voor de levering van varkens. Waar zijn nu vraagt hij de 20 millioen varkens of het gedeelte ervan dat rijp voor slachten was, gebleven, die volgens officieele mededeelingen in het najaar van 1915 aanwezig waren? En hij gelooft, dat die in de winter maanden grootendeels door de platte landsbevolking zelve geslacht en ver bruikt zijn. N. R. ert. Men meldt omtrent de jongste krijgs verrichtingen in Belgisch Kongo Generaal Tombeur, bevelhebber van de Belgische strijdmachten in het Kongo- gebied, meldt dat hij aan de oostelijke grenzen van Kongo, langs de Duitsche stellingen heen, met zijn troepen ge trokken is tot op den Duitschen oever van het meer Kivoe. Hij werd in dezen tocht bijgestaan door de Belgische kanonneersloepen en kon er in slagen den vijand te dwingen tot het ontruimen van zijn stellingen in Hoog-Roezizi. Ten zuiden van het meer trokken de Belgische troepen over den stroom en bemachtigden de Duit sche stellingen van Sjangoegoe. Ook ten noorden van het meer Kivoe dringen de Belgen het Duitsche gebied binnen. A7. R. crt. Van 1 tot 15 Mei 1916. Axel. Huwelijks-voltr. 4. Leonardu* Vereecken, 23 j., jm. en Elvira Maria Eleonora Goossens, 20 j., jd. Jan Jacob Ortelee, 20 j., jm. £n Maria Josephina Verstraeteu, 26 j., jd. Mechiel van Doe selaar, 28 j., jm. en Levina van Hermon, 27 j., jd. Geboorten. 2. Jacob Laurens, z. van Laurens Johannes den Hollander en Adrians Helena Punt. 3. Anna, d. van Pieter Cornelisse en Anna de Bruijne. 5. Maria Magdalena, d. van Jacobus Bakker en Cornelia Maria van Bendegem. 6. Franciscus, s. van Josephus Ludovicus Sijs en Irma Maria Verstraeten. Pieter- nella, d. van Levinus Schieman en Maria de Pooter. 11. Adriana, d. van Jacob Cové en Dina Koekkoek. 12. Madeleina Maria, d. van Edmundus de Booij en Louisa Nathalia van Geersaem. Overlijden. 11. Jau van Dixhoorn, 9 m., e. van Andries en Janneke Koster, Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 24 Mei Zwakke tot matige Noordwestel. tot Zuidwestel. wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde warmtegraad. De BURGEMEESTER van AXEL, maakt bekend dat Met ingang van Zaterdag 27 Mei as., des Zaterdags wittebrood mag worden gebakken, doch uitsluitend op Zaterdag mag worden verkocht. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 23 Mei 1916. gevraagd, bij C. VERMEULEN te Sluiskil. Kunnen zich ook aanmelden bij J. VLAANDER te Axel. Avp.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3