Landbouw. Gemengd Nieuws. Watersnood. Met het doel, door eigen aanschouwing te zien, hoe het land zich na den water snood heeft hersteld, heeft de Koningin andermaal een bezoek gebracht aan de dorpen in Waterland, die zoo zeer door het overstroomingswater werden getei sterd. H. M., die haar verlangen had geuit, dat dit bezoek zonder ceremonieel zou plaats hebben en geen feestelijk karakter dragen, was vergezeld van freule Six en jhr. Hooft Graafland. Enkele arbeiderswoningen werdeD bezocht, waarvan de bewoners heel vreemd opkeken, zoo onverwacht in den vroegen morgen zulk een hoog bezoek te ontvangen. Met belangstelling vroeg de Koningin waar zij een onder komen tijdens de ramp hadden gevonden of zij veel schade hadden geleden en of deze vergoed wordt. Rogge. Men meldt aan de N. B. Crt. De inlandsche rogge is over het geheel verbruikt. Heden wordt aan de Neder landsche bakkers buitenlandsche rogge toegezonden. Er is voldoende voorraad. Wit brood bakken. De minister van Landbouw heeft de volgende circulaire gericht aan de burgemeesters „Ik heb de eer u het volgende mede te deelen Naar aanleiding van het verbod om wittebrood te bakken, bereiken mij tal van klachten o. a. over renteverlies, bederf van de groote hoeveelheden bloem, welke bij de bakkers zijn op geslagen enz. Ik ben bereid, bij wijze van proef, op de volgende wijze aan deze bezwaren tegemoet te komen. Met ingang van Zaterdag 27 dezer zal door u, indien u dit voor uwe ge meente wenschelijk voorkomt, het bak ken van wittebrood op Zaterdag (vanaf Vrijdagavond 12 uur) kunnen worden toegestaan. Het op dezen dag gebakken brood zal ook uitsluitend dien dag mogen worden bezorgd en in de win kels verkrijgbaar worden gesteld. Met het oog op de Sabbathviering ia het wenschelijk, dat aan de Joodsche bakkerijen zoo mogelijk van 26 dezer af dezelfde vergunning voor den Vrijdag wordt gegeven. In verband hiermede zal, ten einde clandestien bakken van wittebrood te voorkomen, het wittebrood, dat op me disch advies moet worden geleverd, uitsluitend op Woensdag (door de Jood sche bakkerijen uitsluitend op Dinsdag) mogen worden rondgebracht en ver kocht. Iedere afnemer van dergelijk wittebrood mag echter slechts van één bepaalden bakker brooa ontvangen. De prijzen blijven vastgesteld voor tarwebloem (gebuild inlandsch) groot- handelprijs 19.25 per 100 kilogram kleinhandelprijs 0.25 per K.G.terwijl de maximumprijs voor wittebrood (ge build tarwewaterbrood) blijft 0.23 per K.G.voor wittebrood (gebuild tarwe waterbrood) gebakken onder rabbinaal toezicht 0.24 per K.G.voor andere soorten naar evenredigheid." Avp. Weer periodiek verlof. Aan de troepen is thans officieel be kend gemaakt, dat het z.g. periodiek verlof weder met 1 Juni a.s. zal worden verleend. Avp. AXEL, 23 Mei 1916 Beroepen bij de Geref. Kerk alhier de WelEerw. heer A. Tielen te Vijf huizen (Haarlemmermeer). In de hedenmiddag alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" van den heer J. J. de Lozanne gehouden vergadering van ingelanden van den polder Beoos- tenbly Benoorden werd de rekening goedgekeurd op een post van 6057,66 voor ontvangsten en f 5237,99 in uitgaaf. De begrooting werd vastgesteld op 6628,70, met 368,99 aan onvoorziene uitgaven. Op het verzoek van het uitvoerend comité voor de tot standkoming van een verbarden verbindingsweg tusschen O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen, om gedurende 30 jaren een bijdrage van 66,85 in dezen weg te geven, werd afwijzend beschikt. De ingelanden van den Grooten Huissenspolder besloten in hunne jaar vergadering niet te zullen bijdragen in de kosten van eenen verbindingsweg tusschen Oost- en West Zeeuwsch Vlaanderen. Eenzelfde besluit werd genomen door ingelanden van het Waterschap Absdule Riet en Wulfsdijk Canisvlietpolder, Stoppeldijkpolder, Melopolder, enz. De Bontepolder te Neuzen besloot voor den verbindingsweg subsidie toe te kennen. Algemeen is men van meening, dat dit Rijkszaak is en men wel weer eens iets kan doen voor het stiefkind, dat toch ook hare duizenden jaarlijks in Den Haag ziet verwerken. Nabij St. Jansteen is een Duitsch soldaat over de grens op Nederlandsch gebied gekomen. Zaterdagavond hebben verschei dene personen in Walcheren tegen half elf naar den hemel gestaard, waar duidelijk het geronk van een motor hoorbaar was, doch niets was te zien. Ook in 't Land van Cadzand werd het gehoord, terwijl enkele uren later zwaar geschut werd waargenomen in de richting Belgische kust. Zaterdag overleed te Zierikzee de beer mr. D. van der Vliet, burgemees ter dier gemeente. Reeds vóór eenige dagen had mr. Van der Vliet, bedankt wegens gezondheidsredenen, als lid vhn de Provinciale Staten voor het district Zierikzee. Daar bij dit jaar aan de beurt van aftreding was en men niet vermoeden kon, dat de' ziekte van den burgemeester in een zoo ernstig stadium was gekomen, had de centrale liberale kiesvereeniging opnieuw mr. Van der Vliet candidaat gesteld. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald Na 1 Juni zullen vergunningen voor den uitvoer van peulvruchten voor zaad van den ouden oogst niet meer worden verleend. St. Crt. Suiker. Het staat vast, dat de minister van landbouw, nijverheid en handel voor de eerstvolgende campagne de thans geldende maximumprijzen van/51 per 100 K.G. voor den groothaudel en van 55 cts> per K.G. voor den kleinhandel niet zal verhoogeu. Verder zal in de volgende campagne de voor de binnen- landsche consumptie bestemde suiker uitsluitend verkrijgbaar zijn door tus schenkomst van een in te stellen distributiebureau, waarbij er op zal worden toegezien, dat niemand meer verkrijgt dan de normale behoefte van zijn bedrijf, maar waarbij ook de zeker heid zal bestaan, dat een ieder in die normale behoefte zal kunnen voorzien. Er bestaat dus niet de minste reden om thans suiker op te slaan met het oog op prijsstijging of te verwachten gebrek aan suiker. Dit opslaan van suiker met specula tieve doeleinden brengt trouwens ook gevaar mede, datr het de bedoeliug is hiertegen streng op te treden op een wijze, die voor de houders alle kans op voordeel uitsluit. A. R. crt. Te Oud- Vossemeer vonden een drietal knapen even buiten het dorp in ot bij een sloot een fleschje, gekurkt en wel een der jongens vond het bitter en spuwde bij het proeven direct het vocht uit, maar twee gebruikten ervan. Beiden werden spoedig zoo ongesteld, dat de dokter moest gehaald worden en voor een vreesde men het ergste. Het gevaar is nu geweken. Wat den inhoud van het fleschje betreft is men niets te weten gekomen) daar de rest door een der moeders was uitgegoten. M. Crt. Spaart de vogels. De Opperbevelhebber heeft de vol gende order toegezonden aan alle auto riteiten der land- en zeemacht ,Door de Nederlandsche Vereenigiug tot bescherming van Vogels is aan mij een adres gericht om mijn aandacht te vestigen op de nadeelige gevolgen, ver bonden aan het verontrusten van broe dende vogels, door militairen, die zich in dezen tijd meer dan in gewone jaren bevinden op eenzame plaatsen, waar vele vogelsoorten gewoon zijn te broeden. Het vorenstaande te uwer kennis brengende, noodig ik u uit, de onder uw bevel staande commandanten van compagnieën, afdeelingen, detachemen ten e. d. op te dragen hun ouderheb bende militairen te wijzen op het groote nut van vele vogel3 voor den land- en tuinbouw en in verband daar mede en met den broeitijd van vele dier vogels, die thans is aangebroken, op de wenschelijkheid er zooveel moge lijk voor te zorgen, dat die broedende vogels niet onnoodig worden gestoord en hun eieren niet worden geraapt. Te Arnhem is een zeer acuut geval van nekkramp voorgekomen in hel gezin van den arbeider B. in de wijk Klarendal. Vóór overbrenging naar de ziekenbarak kou plaats hebben, was de lijderes reeds overleden. M. crt. Kapitein E. Brouwer van den Ne derlandschen schoener Remke, met een lading hout van Drontjem naar Amster dam, heeft bij aankomst te IJmuiden meegedeeld, dat hem Donderdagochtend half tien, toen hij zich dwars van Ter schelling bevond, door een Engelsche duikboot, welke plotselihg aan de opper ■vlakte verscheen, gelast werd, de scheepspapieren te laten onderzoekeu. Deze werden door den stuurman en een matroos in een scheeps'ooot gebracht. De ontvangst aan boord van de duikboot was zeer vriendelijk. De papieren werden nagezien en in orde bevonden, waarop onmiddellijk verlof gegeven werd, de reis te vervolgen. Het was de Engelsche duikboot H. 5. Aan boord van de duikboot werd gevraagd, of er ook nog Duitsche oorlogsschepen in de buurt waren, óp welke vraag men het antwoord schuldig bleef. A. R. crt. Gevlucht. JTe Vameveld is een Duitsche deserteur, die naar het. front moest, aangekomeu. Hij was uit den Elzas. Te Ultt kwam een deserteur uit Dusseldorf aan. Maandagmorgen zijn te Well twee Russische krijgsgevangen over de grens gekomen, die in Hamborn gewerkt hadden. Zondagmorgen kwamen te Winters wijk weder twee krijgsgevangenen over de grens een Franschman en eeu Belg Te Enschede is een Duitsch deser teur over de grens gekomen, die in bet ziekenhuis te Dusseldorf wegens aan het front bekomen wouden was verpleegd en thans genezen zijnde ee,nige dagen verlof had gekregen waarvan hij gebruik maakte om naar ons land de wijk te nemen. Ook kwamen twee jonge Duitschers over de streep, fiie binnen kort voor den militairen dienst zouden worden opgeroepen. N. Crt. Een dokter in Friesland kreeg veel aauvragen om attesten voor het verkrijgen van wit brood. Bij gebruik van het oorlogöbrood had men steeds last van maagpijn, zuur en andere kwalen. De dokter, die niet kinder achtig was, vond veel ervan overdreven en nam een middel te baat, dat hielp Hij zeide tot de verdachte klagers, dat ze den volgenden dag bij hem terug moesten komen, dan zou hij bun ten bewijze de maag eens leeg pompen. Geen der aanvragers verscheen. Eene vreemde ontmoeting. De Nederlandsche kotrjalk „God met Ons", uit Groningen, welke de vorige week van Harliugen, laatst van IJmuiden te Londen aankwam, heeft op de Noordzee een vreemde ontmoeting gehad. Men zag iets drijven, dat bij het ophalen een vlaggestok bleek te zijn waaraan nog een Noorsche vlag verbonden was, waarschijnlijk afkomstig van een ge torpedeerd Noorsch stoomschip. Even verder zag men wederom iets drijven dat op een vlaggestok met vlag leek, zoodat men het wilde ophalen, een haak uitstak eneen periscoop beet had. Men kan zich de verbazing en schrik der opvarenden van de tjalk voorstellen toen men de oorlogsvlag een natie- vlag met IJzeren Kruis van een Duitsche duikboot zag. Blijkbaar had de duikbootcommandaut het zeilschip niet zien naderen, want dan was hij wel opzij gegaan. Had men het drij vende voorwerp niet willen opvisschen, dan was de tjalk misschien over den gewaauden vlaggestok heengegleden en had de periscoop stuk gevaren. Zonder geheel boven water te komen voer de duikboot eenige malen om het zeilschip heen en verdween toen. Avp. Te Glanerbrug werd dezer dagen door soldaat-commiezen van twee smok kelaars een partijtje vet in beslag ge- nomen, voor uitvoer bestemd. Aange zien de bekeurders meenden, dat er nog meer sluikhandelaars in den omtrek waren, werd het vet niet dadelijk naar de wacht gebracht, maar bij een land bouwer in huis geborgen. Toen zij eenige uren later bij den landbouwer terugkwamen, om de smokkelwaar mede te nemen, bleek 't vet reeds door een soldaat weggehaald. In verband hiermede is nu de land weersoldaat P., die voor eenige weken in bet genot van klein verlof was ge steld, gearresteerd. Avp. Deze week werd te Loosduinen eeu militair geboeid binnengebracht, die reeds geruimen tijd van het 2de batal jon jagers was weggebleven. Men had hem in het cachot opgesloten met een schildwacht voor den ingang en een sergeant ter bewaking, 's Nachts heeft hij een stuk uit de zeilbedekking ge sneden en is door die opening ontvlucht. Indertijd had hij aan de grens eenige smokkelaars aangehouden en gedreigd ze neer te zullen schieten, zoo zij hun waar niet neerwierpen. Dezen haastten zich aan het bevel te voldoen en zetten het toen op een loopen. Onze deser teur nam kalm de smokkelwaar op en verkocht ze over de grens. Avp. Een eigenaardig legaat. In Nijmegen is een rijk man gestorven, die per testament een flink bedrag heeft nage laten, om aan ouden van dagen, die behoeftig zijn, een meer rustigen levens- winter te verzekeren. Zij krijgen ieder 200 per jaar. Dit is werkelijk mooi en milddadig. Wie echter aanspraak op uitkeeriDg meent te kunnen maken, moet goed hebben opgepast en niet of zeer matig gebruiker zijn van sterken drank. Terecht zegt Sobriëtas, waar aan dit bericht ontleend is zullen de liefdadigheidsinstellingen, welke het testament uitvoeren, gemakkelyk kun nen weten, of iemand geen sterken drank gebruikt, maar wat ze moeten verstaan ODder „zeer matig gebruiken van sterken drank", dat is moeilijk uit te maken. Te Her wijnen is -iemand uit Heilo met zijn flets zoodanig van een dijk tegen een huis aan gereden, dat hij een paar uren daarna overleed. De vrouw van diens broer werd bij het vernomen van dit ongeluk zoo ontsteld, dat ook zy kort daarop stierf.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2