T Binnenland. Gemengd Nieuws. Landbouw. ■che admiialiteit beweert, dat het schip niet getorpedeerd is, maar toevalliger wijs getroffen door een torpedo, die eenige dagen te voren door een Duitsch ■chip op een Engelsch was afgeschoten, en die toen niet ontplofte. De directie van de Tubantia en de Nederlandsche marine-officier, die zich onlangs naar Berlijn begeven hebben, om deel te nemen aan het officieele Duitsche onderzoek en zelfs, naar. we meenden, om te onderhandelen over de kwestie der schadevergoeding, hebben tevergeefs hun zienswijze gesteld tegen over de bovenomschreven der Keizer- lyke marine. De indruk hier is, dat Duitschland, zóó diep vernederd door Wilson, dien 't vreest, zich thans wreekt pp de kleine mogendheden, waarvan ze meent niets te duchten te hebben. Een vliegtuig der geallieerden wierp vijf bommen op verzamelplaatsen van Duitsche militairen bij Rousselaere, waardoor er 10 gewond werden. On danks het vuur dsr Duitsche afweer batterijen verdween het vliegtuig onge deerd in de richting van Dixmuiden. Avp. Na een hevig bombardement drong aan het front van Armentières een Wurtembergsch regiment tot in de Engelsche stellingen door alwaar een hevig handgemeen in de loopgraven ontstond. De Duitschers werden weder verdreven en honderden van hen met handgranaten gedood. De Engelschen die versterking kregen, vielen daarop de Duitschers met de bajonet aan en dwongen hen tot den terugtocht. 800 zwaargewonde Duitschers werden door de Duitsche hospitaalsoldaten op genomen en naar de Duitsche liniëu gebracht. Het regiment had de helft van zijn sterkte verloren. De Duit schers wisten vijf Engelsche soldaten die zich te veel naar voren gewaagd hadden, gevangen te nemen. Avp. gisteren de Ouder post- en schrijfpapier 100180 pCt. loll, geschept papier 50 a 60 pCt. courantpapier 120 pCt.kunstdruk- 40 —80 pCt.couverture 100 pCt.wit carton 60- 70 pCt.gekleurd carton 100 pCt.stroobord 110 pCt.zijde papier 150 pCt.vetdicht perkament papier 100 pCt.pakpapier 100 pCt. enveloppen 50 pCt.het gommen van enveloppen 100 pCt. Hierbij komt,' dat onderscheidene papiersoorten en enveloppen tijdelijk, sommige zelfs door het ontbreken van grondstoffen in 't geheel niet meer verkrijgbaar waren, terwijl, mede door gebrek aan bepaalde grondstoffen, noodig voor de goede bereiding, der meeste papiersoorten, die nog gefabri ceerd worden, in kwaliteit verre bij vroeger achterstaan. Waar de drukkers vroeger bij af neming van groote partijen, reductie op den prijs konden bedinge'n, doet zich thans het zeldzame verschijnsel voor, dat de door hen te betalen prijs hooger wordt, naarmate zij meer gelijk tijdig afnemen, hetgeen hierin zijn ver klaring vindt, dat de fabrikanten en grossiers overtuigd zijn, binnenkort, wegens papiernood, nog hoogere prijzen van hun voorraad te kunnen maken. De ouderdomswet. De Tweede Kamer heeft met 51 tegen 34 stemmen domswet aangenomen. Zilver bons. In verband met de nog steeds zeer sterke vraag naar ruilmiddelen van klein bedrag, heeft de regeering beslpten opnieuw over te gaan tot de uitgifte van zilverbons van 1. Deze bons, welk dezer dagen in om loop zullen gebracht worden, zijn bruin van kleur en dragen als watermerk de woordeneen gulden. N. R. crt. Landstorm. De Minister van Oorlog heeft den burgemeesters verzocht het daarheen te willen leiden, dat de inschrijving van de Landstormlichting 1910 (de in 1890 geborenen) vóór 1 Juni a. s. haar beslag zal kunnen krijgen. De keuring dezer lichting zal vermoedelijk in Aug. plaats hebben. M. Crt. Hofberichten. Het bericht van het N. v. d. D. ver meldende dat door de Koningin besloten zou zijn tot opheffing van de bloemisterij vau het koninklijk paleis ,'tLoo", is, naar ons van bevoegde zijde wordt meegedeeld, van allen grond ontbloot. De papierpryzen. Men meldt aan de N. R. Crt Doordien de Duitsche regeering met 1 dezer den uitvoer van papier ver boden heeft en zelfs de pogingen, om doorvoer te krijgen van papier, dat vóór dien datum besteld en ter ver zending gereed was, geen resultaat hebben opgeleverd, is de prijs van het papier in ons land weer aanmerkelijk gestegen. Zoo bedraagt o. a., blijkens de zooeven ontvangen prijsnoteeringen, thans de verhooging voorhet gewone houtvrij Bruin brood. De Kamer van Arbeid voor de Voe dings- en Genotmiddelen te Amsterdam heeft den minister van landbouw ver zocht, de z.g. bruinbroodregeling in te trekken en het daardoor mogelijk te maken, weder als voor 24 April verkoop van brood, bereid van gebuild tarwe, te doen plaats vinden of, zoo dit niet mogelijk is, het bakken van klein wit brood weder toe te staan. N. R. crt. Eieren in beslag genomen. Men schrijft uit Eindhoven aan het Hbld. Na maandenlange groote* duurte der eieren in de meierij van Eindhoven werd het voor het gemeentebestuur van Eindhoven nu toch ook te bont Dinsdag werden alle eierén op de Dins- dagsche markt door de politie in beslag genomen, en namens de gemeente voor 5 ct. per stuk aan de burgerij verkocht. Typisch waren de gezichten, die tal van boerinnen bij de inbeslagneming trokken. „We géve ze nie af, we motte d'r goei geld veur beure", was steeds het steriotiepe antwoord, maar de politie wist ze spoedig aan het verstand te brengen, dat de eitjes moesten afge geven worden Prof. dr. B. D. Eerdmans, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam III, heeft tot den minister van landbouw de volgende vraag gericht De stijging der prijzen vanhetrund- vleesch is in de laatste dagen zóó hoog geworden, dat in zeer breede kringen ernstige bezorgdheid is ontstaan. Daar deze stijging der prijzen gepaard gaat met berichten over zeer grooten uitvoer rijst de vraag, of onze bevolking, die door algemeene duurte en hooge lasten toch reeds boven mate is be zwaard, niet door regeeringsmaatregelen kan worden beschermd. Ter wille van een juiste beoordeeling van het economisch beleid der regeering richt ik daarom de vraag tot Uwe Excellentie of het niet mogelijk is door regeeringsmaatregelen de prijzen van het rundvleesch in Nederland zeer spoedig tot de normale terug te brengen Het A. v. d. D. meldt Dinsdagmorgen heeft de minister van landbouw het afgeven van vee consenten doen staken, zoodat geen verdere uit voer zal plaats hebben. De uitgegeven consenten zullen natuurlijk worden afgewerkt. To;aal is er consent gegeven voor 10,500 stuks, die op de vrije markt en bjj de veehouders zijn aangekocht. Van onzen geheelen veestapel is dit slechts y2 pCt. Er was veel te veel vee, zoodat uit voer wel noodig bleek. Aardappelen. De vereenigde aardappelenhandelaars te Gouda hebben telegrafisch aan den minister van landbouw verzocht om een uitvoerverbod voor alle soorten aardappelen wegens het onrustbarend stijgen der prijzen. Voorloopig mogen thans geen con senten meer worden afgegeven voor den uitvoer van Roode Star en Indu strie, aardappelen van zand en veen gronden. A. R. Crt. De vee-uitvoer. Het Kamerlid voor Hoorn, de heer W. J. E. H. M. de Jong, heeft de vol gende vragen gericht tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: le. is de Minister bereid mede te deelen of de uitvoer van drachtig en melkgevend vee de oorzaak is van de prijsverhooging van het rundvleesch, zooals deze door het hoofdbestuur van den Ned. Slagershond is vastgesteld 2e. acht de Minister bij den thans plaats gehad hebbenden uitvoer dat aan onzen veestapel geen nadeel wordt toegebracht 3e. is van den uitvoer van stamboek vee geen blijvend nadeel voor de kwa liteit van het Holl. vee te vreezen 4e. is de Minister overtuigd, dat de bepalingen nopens den uitvoer stipt worden nageleefd en geen vet vee als melkdragend of drachtig vee voor ex port in aanmerking komt Veel melkvee zou n.l. voor uitvoer opgekocht zijn, dat eigenlijk voor de slachtbank besterad is,*maar, omdat het een weinig melk uos tot het geeft, door be- melkvee gere' langhebbenden kend wordt. Kan de Minister meedeelen of niet tegenstaande den ditvoer voldoende slachtvee voor de binnenlandsche markt beschikbaar blijft. De Batavier V vergaan. Woensdag kwam te Rotterdam tele grafisch bericht, dat het stoomschip Batavier V, dat op weg was van Lon den naar Rotterdam, is vergaan. Er zijn 4 man verdronken, de andere opvarenden zijn in Engeland aan wal gebracht. Omtrent dit ongeval seinde de Lon densche correspondent van het Hand. het volgende Het schip met een bemanning van 28 koppen en 8 passagiers aan boord was Dinsdagochtend vertrokken. Om streets 11 uur 30 stiet de boot op een mijn, zoodat onmiddellijk een zware ontploffing volgde. Een gedeelte van het dek werd vernield en eveneens een paar booten en de hut van den Marconist. Hij had nog juist den tijd om te ontkomen. De passagiers, die allen op het dek stonden, begaven zich in de booten, óf werden erin opgenomen, als ze te water geraakten. De 2e en 3e machinist met de hof meester werden door de ontploffing gedood. Nadat de menschen ongeveer een uur in drie booten hadden rondgedreven werden allen opgepikt door een Eng. tfawier en te Yarmouth geland. Een der passagiers, een Rus, was gedurende den oorlog eenmaal op een schip geweest, waarop geschoten was, later op een schip, dat in de Middell. Zee getorpedeerd werd, en nu weer op een vaartuig, dat op een mijn liep Het schip had een groote lading levensmiddelen aan boord voor de Amerikaansche Commissie voor onder steuning van België en vooral veel rijst. Bij Winterswijk is Woensdagmiddag het woonhuis van den landbouwer Houwers in de buurtschap Dorpsbuurt afgebrand. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. N. R. crt. Gisterenmorgen te 9,25 kwam de Koningin te 's Hertogenbosch. Per auto begaf H. M. zich naar den Vugtschen weg, waar zij te paard steeg om op de Vugtsche heide een troepenrevue bij te woneni M. Crt. Goede zaken doen. De gemeente Groningen die in den Reiderwolderpolder en bij de A eigen landerijen exploiteert, heeft in het afgeloopen jaar uitstekend geboerd». Ontvangen is 120.099.45 en uitgegeven 52.528.85, zoodat een voordeelig saldo van ruim 67.000 ge maakt is, of na aftrek van alle kosten per H.A. van 325. Het winstcijfer over 1914, dat bijzonder hoog was, werd hierdoor nog in de schaduw gesteld. Betreffende de eigen exploitatie van de 3e en 5e Erve te Ter-Apel, bedraagt ds winst 6.333.40 en 5.616.37. Avp. Dinsdagmorgen werden bij aankomst van den trein, die 7,23 van Arnhem naar Zevenaar vertrekt, de derde klasse wagens te Zevenaar uit den tiein genomen, daar gebleken was, dat de wanden op ver schillende plaatsen met pakjes vet waren opgevuld. Avp. Naar verluidt werd door den bur gemeester van Eilewoutsdijk naar aan leiding van dé slechte kwaliteit van het regeeringsmeel op betere kwaliteit aange drongen en vergunning gevraagd om de nog aanwezige hoeveelheid van pl.m. 1000 K.G., die dagelijks slechter wordt, te gelde te mogen maken voor varkens voeder. [De Z.) Geen kermis. De Kermisreizigers- vereeniging »Ons Belang" te Bergen op Zoom kreeg op haar vraag aan den com mandant van het veldleger omtrent de waarheid van het bericht dat in het be zette gedeelte in plaatsen op meer dan 5 K.M. van de grens kermis gehouden worden mag, ten antwoord dat dit bericht onjuist is. M. crt. Hooge landhuren. Er zijn voor landhuren dit jaar prijzen betaald, als nooit te voren, schrijft het N. v. d. D. Dit geschiedde voor z.g. speculatie teelt. Voor 1 H.A. bouwland is in de Haarlem mermeer en elders 1000 tot f 1200 betaald. Op deze gronden werd nu reeds spinazie verbouwd die gevolgd zal worden door winterkool. De spinazie is nu ge oogst en ingezouten, en voor een groot deel verzonden. Nu gaat de kool erop. Twee oogsten dus van één akker, en in dit verband zijn ook de hooge huurprijzen te beschouwen. Waar geen spinazie i« geteeld en dus alleen maar kool wordt verbouwd, zijn de huren natuurlijk lager maar toch nog ongehoord hoog, 800 a f 900. In normale tijden is de huur om de 150. Wij hoorden van een exporteur dat hij 120 H.A. vobr deze speculatie teelt in cultuur had dit jaar. Een geheimzinnig verhaal. Men deelt aan de Ned. mede, dat de bewonen van den huize »Pelterkamp«, te Epe, dezer dagen in den vroegen morgen werden gewekt door een vreemdsoortig rumoer, hetwelk bleek veroorzaakt te zijn, vermoedelijk althans, door een vlieg tuig, dat op het dak was geland. Toen de bewoqer-eigenaar, de heer Van Lohuyzeu, zich gekleed had en op het gerucht nkar buiten kwam, werd gecon stateerd, dat het vliegtuig reeds weer hoog in de lucht zweefde, doch dat het dak zan het huis zeer ernstig beschadigd was, zoodat de onkosten daarvan naar schatting eenige honderden guldens bedragen. De zinken schoorsteenkap was verdwensn en werd 52 meter verder in een dennen bosch gevonden. De familie was zeer onder den indruk aangezien men een oogenblik meende, dat op het dak een bom was ontploft II Tot nog'oe is onbekend, welk vliegtuig dit onaangenaam vioege bezoek heeft gebracht. Verduistering. In verband met een tegen hem ingediende aanklacht wegens verduistering staat mr. D. A. E. te Hilversum, directeur van de te Amster dam in liq wonir dacht bank duist* 60. verm zelfs van i een

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2