Gemengd Nieuws. aan het departement ran Oorlog, waar hü vele jaren werkzaam bleef en o.a. geruimen tijd adjudant van den Minister en hoofd der Ilde afdeeling was. In 1900 werd de toenmalige luitenant kolonel Sabron benoemd tot gouverneur der Kon. Mil. Academie. In 1901 volgde zijn bevordering tot kolonel en later vervulde hij nog de functiën van inspec teur van het militair onderwijs en van chef van den generalen staf, als opvol ger van luitenant-generaal Kool, toen deze benoemd werd tot commandant van het veldleger. Na den val van het ministerie De Meester, in Februari 1908 trad luitenant generaal Sabron wien inmiddels de onderscheiding was te beurt gevallen van te worden benoemd tot adjudant i. b. d. van de Koningin op als Minister van Oorlog in het kabinet Heemskerk. Hij is Minister gebleven tot 27 Juli 1909, toen hij om gezond heidsredenen de portefeuille neerlegde. Het Ministerie verloor een bekwame kracht, die te midden van de uitwerking zijner reeds door hem ontwikkelde plan nen tot legerhervorming genoodzaakt was zijn ambt vaarwel te zeggen. Hij werd opgevolgd door generaal W. Cool, het tegenwoordige lid van den Raad van State. A. R. Crt. Dr. D. Bos. f Zaterdagavond is in den leeftijd van ruim 53 jaar overleden de heer Dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer voor het district Groningen, leider van de Vrij zinnig democratische Kamerfractie. Hij v.was reeds geruimen tijd lijdende. Dr. Dirk Bos, werd geboren te Gro ningen, studeerde aan de universiteit aldaar en werd, in 1888, bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrif Volume-veranderingen van Diëlectrica, Hij was van 1883-1893 leeraar aan het gymnasium te Win schoten van 18941895 redacteur van de Winschoter Courant; van 1895-1901 schoolopziener in het arrondissement Winschoten en sedert 1901 lid der Tweede Kamer voor dat district. Hij was mede-oprichter en directeur der Nederl. Hypotheekbank te Veendam. Dr. Bos is prof. Drucker in de Tweede Kamer opgevolgd als leider van de vrijz,-dem. groep. In de Kamer is hij een man van gezag geweest, naar wiens welsprekend woord steeds met aandacht werd geluisterd, in de Kamer heeft hij steeds warm verdedigd de doorvoering van het commercieele stel sel in de staathuishouding en ook aan het openbaar onderwijs had hij zijn hart verpand. Wij herinneren voor het oogenblik alleen aan zijn werkzaamheid als voorzitter van de Suriname commis sie, aan zijn reis naar de West. Na de algemeene verkiezingen in 1913 is dr. Bos door de Koningin uitgenoodigd ge worden, een nieuw kabinet te vormen. Men weet, dat bij aan de S. D. A. P. daarin zetels heeft aangeboden, welke door die partij werden geweigerd. Daarop heeft hij voor de opdracht tot formatie van een Kabinet bedankt en is het Kabinet-Cort van der Linden ge komen. N. R. crt. W. C. J. Passtoors. f Te Ginneken is op 59 jarigen leeftijd plotseling overleden de heer W. C. J. Passtoors, sedert acht jaar burgemeester dier gemeente en oud lid der Tweede Kamer. In het bijzonder is de heer Passtoors bekend geworden als oprichter in 1888 van den R. K. Volksbond, waarvan hij voorzitter bleef tot 1908, teveus al die jaren zich werend als redacteur van het orgaan van dien Bond, de Volks banier. M. crt. De bruinbrood regeling. De Nederlandsche Bakkersbond heeft een adres gezonden aau den minister van landbouw, nijverheid en handel, waarin wordt meegedeeld, dat uit een onderzoek en uit tal van particuliere pededeeliugen gebleken is dat bet ver bod van wittebrood bakken op tal van plaatsen niet of slechts door enkelen wordt opgevolgd, waardoor zij, die zich aan het verbod houden, op hoogst ernstige wijze in hun bedrijf worden benadeeld. Voorts wordt door tal van particu lieren thans zelf het wittebrood voor hun gezin bereid, waardoor het debiet der broodbakkers ten zeerste heeft geleden. Verscheidene opgaven zijn ingekomen waaruit blijkt, dat de vermindering van omzet van de roggebroodbakkerijeu tot zelfs het 3/i deel der gewone productie bedraagt. Adr. is van oordeel, dat de voorraden tarwebloem, bij grossiers en bakkers voorradig, zoo aanzienlijk zijn, dat deze voorraden het bakken van wittebrood gedurende verscheidene weken zouden toelaten dat echter thans door den enormeu verkoop van bloem aan particulieren, die zelf hun brood bakken, een groote verspilling van deze grondstof plaats heeft, en de grondslag, waarop het verbod van wittebrood bakken berust, wordt aangetast. De Bond vraagt den minister, het verbod tot het bakken van wittebrood op te heffen. N. R. crt. De Paaschuitstapjes van militairen. Door den Opperbevelhebber is be paald le. d^it alle militairen, die zich zonder verlof van hun standplaats hebben verwijderd met de Paaschdagen, boven de reeds opgelegde straffen, als politie kamer en provoost, een week moeten strafexerceeren, d. i. 7 dagen lang, eiken dag van ö1/^— 6 uur nam. ge wapend een terrein in verschillende richtingen doorloopeu, afgewisseld door looppassen 2o. dat de gestraften, indien de periodieke verloven weer doorgaan, daarvan verstoken zullen zijn tot een door den Opperbevelhebber nader te bepalen tydstip 3e. dat zij, die van 6 - 24 uren ge mankeerd hebben, een maand verstoken zijn van alle gunsten, als op Zondag van 710V2 uur verlof, avondpermissie, enz. Zij, die 48 uren of langer gemankeerd hebben, blijven hiervan 6 tot 8 weken verstoken 4e. dat van hen, die extra of land bouwverlof genietea, dit verlof geschorst wordt en dit verlof aan hen, die er voor in aaumerking zouden komen, niet mag worden verleend. Avp. Onze kleeding-industrie. Naar aanleiding van het bericht om trent het door Duitschlaud uitgevaar dig ie verbod van uitvoer van wollen, halfwollen en katoenen manufacturen en confectie, heeft het Hbld. zich ge wend tot den heer Eduard Gerzon om hem te vragen of en in hoeverre dit verbod van eenigen invloed kan zijn op onzen confectiehandel. De heer Gerzon meende, dat het uit voerverbod voor de eerste drie maanden geen al te grooten, schadelijken invloed hebben zal op den omzet. De meeste zomergoederen zijn reeds aangekomen en gerust mag worden verondersteld, dat de meeste winkeliers zich reeds' bijtijds ruimschoots hadden voorzien, omdat men in deze kringen reeds lang een uitvoerverbod had verwacht. Het kan voorts voor menigen winke lier zijn nut hebben den overgrooten voorraad in geld om te zetten, want over het algemeen heeft men zich ruimschoots van goederen voorzien, zoodat het geen kwaad kan, dat de inkoop eenigszins wordt getemperd. Maar voorts merkte de heer Gerzon op dat het verbod in ieder geval het .ongewilde gevolg zal hebben, de cou tectie-iDdustrie, die hier in de laatste jaren een buitensrewoou grooten omvang heeft gekregen, te helpeu vergrooten, waardoor de handel in contectie-artike len steeds meer onafhankelijk van het buitenland wordt. Dit feit is daarom van nog meer belaner, omdat de daar voor noodige grondstoffen ook hier te lande wordeu gefabriceerd en elke groote stad op den duur een centrum van mode-industrie zal kunnen worden. De industrie in de heerenconfectie hier te lande, welke voor omstreeks 25 jaren nog van weinig beteekenis was, is allengs zóó groot,geworden, dat ons land op het oogenblik van het buiten land geheel „onafhankelijk" is geworden en het zelfs zoover heeft gebracht, dat het in de heerenconfectie een export land is geworden. Bedriegen de voor- teekenen niet, dan gaat het met de damesconfectie denzelfden weg op. De groote beperking van import van wollen en katoenen stoffen 'die ook alweer sedert den oorlog heeft plaats gevonden, was aanleiding dat zij, die zich sindsdien op de verva rdiging van dames-contectie zijn gaan toeleggen, grootendeels hun inkoopen op Neder landsche fabrieken hebben gedaan. Zeer verrassend was dikwijls de ondervinding ten opzichte van de hoogte, waarop dit Nederlandsch fabrikaat reeds stond. Werkten onze Brabantsche en Twent- sche fabrikanten voor den oorlog wel niet uitsluitend, maar toch grootendeels voor export, zoodat men toen in het buitenland beter wist wat hier te lande werd gefabriceerd dan de distribuant hier te lande, de oorlog heeft ten ge volge gehad, dat thans meer waardeering wordt gekoesterd, voor wat op dit ge bied thans hier te lande wordt gepres teerd. Voortaan zullen wij hier te lande szien, wat in Duitscbland, Frank rijk en Engeland reeds lang bestond samenwerking Van de beide, zich aan .vullende industrieën, te weten de klee dingfabricatie en de stoffeniudustrie. AXEL, 9 Mei 1916. Op de Zaterdag alhier gehouden paardenmarkt waren aangebracht 11 stuks. Er werden vier prijzen a 5 toege wezen aan Izaak de Feijter landbouwer, E. Verbruggen laudb., C. G. Heijnsdijk, koopman en M. Schiemau Az., koopman, allen te Axel woonachtig. Er was geen handel. Naar men ons mededeelt, heeft het Belgisch Comité te dezer plaatse kunnen afdragen aau het Comité voor hulp aan Belgische soldaten aan het front 122 pakjes, bevattende een paar sokken, een zakdoek en 4 pakjes tabak. De pakjes zijn van hier rechtstreeks aan de Belgische soldaten toegezonden geworden. Door den gemeenteveldwachter J van Westeubrugge te Zaamslag is tegen den bakker K proces verbaal opgemaakt wegens het bakken van ander dan bruinbrood. Tern. crt. In de week van 26 April tot 2 Mei zijn uit Zeeland de navolgende besmet telijke ziekten ter kennis van den Cen tralen Gezondheidsraad gekomen Diphteritis 4 gevallen te Oostkapelle en een geval te Kapelle en Neuzen. Roodvonk: 3 gevallen te Neuzen en een geval te Goes en Hontenisse. Uittreksel uit de lijst van hoogst aangeslagenen in de Rijks-directe be lastingen in de provincie Zeeland (vast gesteld bij besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 28 April 1916 en voorkomende in de M. Crt. van gisteren). Jaar 1916. De bevolking der pro vincie bedraagt 232.515; het getal hoogstaangeslagenen 155. jE. Buysse, Sas van GentV. Cort- vriendt, Hoek D. Dekker Fz., Zaam slagJ. Dieleman Pz., Zaamslag; P Dieleman Wz., Axel; A. F. J. M. Die- rick, KoewachtPh. J. van Dixhoorn Axel; C. de Feijter, Koewacht; H. de Feijter, Axel; L. de Feijter, Axel; II. F. Gross, Sas van GentJ. Haak, Hoek F. van Hoeve, AxelF. C. O. M. Hora- bach, HulstC. J. de Kerf, St. Jansteeu A. Koster, Axel A. C. Lensen, Neuzen H. L. J. Maertens, HulstP. Malotaux, Sas van GentA. B. de Meijer, Neuzen J. A van Rompu, Neuzen J. A. J. B. M. G. Seydlitz, Hulst; A. Staal, Graauw en Langendam A. Tollenaar, Zaamslag; P. J. J. Vael, St. Jansteen P. A. van de Velde, Neuzen; G. Vogelvanger, HulstC. van W^ps, WestdorpeF. J. Wauters, Sas van Gent; H. H. M. Wauters, HulstP. Wauters, Sas van GentG. Wieland, NeuzenE. H. Wilking, Hulst; R. O. Wiikiug, Huist; A. Woltert, Hoek. Het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is 738.30. Donderdagmorgen is te Sluis, even over de Nederlandsche grens, een En gelach vliegtuig neergekomen. De in zittende luitenant Breen Smith, wist op Nederlandsch gebied te vluchten en is geïnterneerd zijn vliegtuig viel in handen der Duitschers. Het vliegtuig, dat bij Cadzand in het zoogenaamde oude Zwin is neergekomen was een Engelsch. In den avond van 3 dezer was een order gekomen, dat men om 1 uur achter het front met een 40-tal vliegtuigen moest opstijgen om Zeebrugge te bombardeeren en zoo mogelijk de kustbatter ien. Zoodra zy boven dit gebied vlogen, werden zij tel beschoten, wat niet verhinderde, dat zij veel bommen neergooiden. Ook de gedaalde Engelsche vlieger had er een menigte gestrooid. Door het hevige schieten en de dui sternis is hij verdwaald boven de Noordzee en hij vloog tot voor Vlissingen waar hij door de marine beschoten wera, waarop hij terugkeerde. Hij be merkte echter, dat zijn motor warm liep en was gedwongen een noodlanding te maken. Hij zag in het ochtendlicht verschillende Nederlandsche vlaggen en besloot te landen, maar bemerkte, toen hij gedaald was, dat hij zich nog op Belgisch grondgebied bevond. De Duit- sche grenswacht schoot op hem, maar hij wist op Hollandsch grondgebied te vluchten. Hij trachtte nog zijn vliegtuig in brand te steken, doch slaagde hierin niet. De Duitschers schoten toe, om hem gevangen te nemenhij sprong toen te water en waadde verder, tot hij door onze grenswacht gevangen werd genomen. In het vliegtuig bevonden zich nog een aantal bommen, welke hij niet heeft kunnen weggooien. De geinterneerde vlieger is afkomstig uit Londen. A, R. crt. "Zaterdag had te IJzerheide bij Gulpen cen treurig ongeluk plaats. Een land bouwer werd plotseling krankzinnigen bracht zijn moeder, die bij hem in woonde, tal van messteken toede vrouw vluchtte bloedend naar buiten. Weldra waren twee marechaussees en twee onbezoldigde veldwachters aan wezig en toen dezen het huis naderden, greep de krankzinnige een geweer van zijn broeder, die landweersoldaat is. Het geweer was geladen en de waan zinnige, die aau de deur stond, dreigde iedereen, die hem zou naderen, neer te schieten. De politie, geen kans ziende hem in handen te krijgen, loste een revolverschot, waardoor het been van aeu man getroffen en de slagader doorgesneden werd. De ontboden ge neesheer constateerde den dood ten gevolge van verbloeding. Hbld. Te Winterswijk zijn Zaterdag morgen 4 Frausche krijgsgevangenen over de grens gekomen. Ze waren met ruim 20 kameraden ontsnapt. Avp. De rivierpolitie heeft aangehouden den slager G. S., uit de Hillestraat te Rotterdam, die verdacht wordt van 3 i

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2