Schoenwerk N.V. Stoommeelfabrieken „De Maas" Meubelmakerij, Meubelhaudel, enz, Steeds voorhanden HEEREN-, DAMES- en KINDERWERK, Bekendmaki ngen. Advertentien. MALJAARS Schoenhandel. ling en strekking daarvan nader toe te lichten als volgt I. Het eerste ontwerp betreft de militielichtingen, welke onder de wapens zjjn, en wier diensttijd bij de militie zou eindigen op 31 Juli a.s. Zij be hooran tot de onbereden korpsen, de bereden korpsen (lichtingen 1906, 1907, 1908), de pantserfort-artillerie en de torpedisten (1906, 1907, 1908, 1909), en de zeemilitie (1909, 1910, 1911.) Hun diensttijd wordt verlengd tot uiterlijk 31 December a.s. De militie lichtingen 1908 en 1909 van de infanterie zullen op 1 Augustus a.s. naar de landweer overgaan. IL Er zijn 4 landweer lichtingen, die op 1 Augustus a.s. naar den land storm zouden overgaan, namelijk 1907, 1908, 1909 en 1910, militie lichtingen 1899, 1900, 1901 en 1902). Deze lich tingen, die op het öogenblik reeds met klein verlof zijn, gaan niet tot den landstorm over, doch blijven tot 31 December a.s. bij de landweer. III. Op grond van de indertijd aan genomen wetColijn ging toen de laud- weerlichting 1904 militielichting 1896) over naar den landstorm. Deze landstormlichting (het zijn 40 jarigen) zou op 1 Augustus a.s. geheel en al uit den militairen dienst worden ontslagen. Dit echter zal nu niet gebeurende lichting blijft nog tot 31 December a s. in militairen diepst. Men weet, dat deze landstormmaunen niet onder de wapenen zijn geroepen met de mobilisa tie zij zullen alleen opkomen in geval van oorlog. Het vierde wetsontwerp is voor onze militairen van het meeste belang. Ziehier De verleden jaar aangenomen wet tot nadere uitbreiding van den land storm, had tot doel, om door oproeping van vrijgestelden en vrijgeloten, de landweer af te lossen. In den consi derans van de wet staat dan ook, dat zij dient tot aflossing van „landweer mannen". De Regeering stelt nu voor, om in plaats van landweermannen te lezen „dienstplichtigen", zoodat ook andere militairen kunnen worden afge lost. De gang van zaken zal dan, voor zoover wij het uit de stukken kunnen bemerken als volgt zijn: De Landstormwet machtigt de regee ring om de vrijgestelden en vrijgeloten, die niet ouder zijn dau 30 jaar, op te roepen. Intusschen zou er. indien de geheele landweer was afgelost, nog een aauzienlijk aantal vrijgestelden en vrij geloten overblijven, dat niet in dienst was geroepen. De regeering stelt nu voor, dit overschot te gebruiken om ook andere militairen (niet-landweer mannen) af te lossen. Achtereenvolgens zullen dus vrijgestelden en vrijgeloten tot aan 30 jaar worden opgeroepen Het volgende zal dan plaats hebben a. eerst worden afgelost de nog on der de wapenen staande landweer mannen ook die, welke 1 Augustus a.s. naar de landweer overgaan (zie boven onder I) b. vervolgens worden afgelost de miliciens van de bereden wapens, van de pantserfort artillerie en van de tor pedisten, voor zoover zij behooren tot dezelfde lichtingen als de met verlof gezonden landweer-mannen c. eindelijk worden afgelost de mili ciens van de lichtingen (van alle wa pens), die nog niet naar de landweer zijn overgegaan, of waarbij geen over gang naar de landweer plaats heeft. Men ziet hier dus uit, dat te zijner tijd ook de militie voor aflossing in aanmerking zal komen. Dit is de be doeling van het wetsontwerp. 1 Men kan dus wel zeggen, dat, als de oorlog nog lang duurt, bij aanneming van het ont werp, alle vrijgestelden en vrijgeloten van 30 jaar of jonger onder de wapenen zullen worden geroepen, en dat voor ieder hunner een ander (landweerman of milicien) met verlof zal gaan. Hierbij doet zich echter een omstandigheid voor, die in de Staten Generaal wel zal wor den besproken. Wanneer op het oogen- blik de landweer wordt afgelost door j den landstorm, dan beteekent dit, dat ouderen worden afgelost door jongeren, hetgeen oeonomiscb, veelal een voordeel zal zijn. Bij aanneming van het nieuwe ontwerp echter, als ook de militie voor aflossing in aanmerking komt, zullen geleidelijk de jongeren worden afgelost door ouderen, zal het mogelijk zijn dat de miliciens van 20 jaar worden ver vangen door landstormers van 28, 29 en 30 jaar, vaders van gezinnen en hoofden van zaken. Ons dunkt: daarover zal wel een woordje gezegd worden. AXEL, 5 Mei 19)6. Woensdag j.l. had alhier in het hotel Willem III" bij dhr. J. M. van den Bon de inschrijving plaats voor het bouwen van een wagenhuis met stalling eu remise, ten verzoeke van den heer B. C. Ysebaert. Inschrijvers waren de heeren J. Hough te-Axel voor 3545, J. C. Keijzer, Zaamslag voor 3520, Kr. Dieleman, Zaamslag voor 3485, C. H. Wisse, Zaamslag voor 3393, A. P. Butler, Axel voor 3335 en A. van 't Hoff, Axel voor 3275. Aan laatstgenoemde is het werk ge gund. Land van Axel Land van Cadzand. Door de Commissie tot verkrijging van een verharden verbindingsweg tusschen het Voormalig IVe en Ve District was tegen Maandagmiddag te Hulst eeue vergadering bijeengeroepen de Gemeentebesturen in Oostelijk van Zeeuwsch Vlaanderen ter bespreking van de voorstellen, door Gedeputeerde Staten van Zeelaud ten opzichte van dien weg gedaan. De vergadering, werd aldus meldt de M. Crt. door den Voorzitter van de Commissie, den heer Ph. J. van Dixhoorn van Axel geopend, met eenp verwelkoming der opgekomen Burge meesters en Raadsleden, zijn spijt echter uitdrukkende over de geringe opkomst. Hij herinnerde eraan dat de kosten van dien verbindingsweg zouden be dragen ongeveer 240.000, van welk bedrag de helft zal worden bijgedragen door den Sraat- der Nederlanden, en de andere helft door de Provincie Zeeland voor het eene,'en de direct belangheb benden voor het andere deel. Daar hier van eenè wijziging of amendeering van het voorstel door Gedeputeerde Staten van Zeeland gedaan geen sprake kon zijn. en de Commissie dus voor de keuze werd gesteld, het voorstel te accepteeren of te verwerpen, stelde hij de vergadering voor, dat door ieder, hetzij in Gemeenteraad of vergadering, gearboid zoude worden tot aanneming van het voorstel. Billijk vond hij de bijdrage van de direct-belanghebbenden wel niet, maar men stond hier voor de vraag: „alles of niets", zoodat aanneming zij het dan ook onder protest moest worden aanbevolen. De bij te dragen 60,000 door belanghebbenden moet verkregen worden hit bijdragen van gemeenten en polders, die door de Commissie daartoe zijn verdeeld in drie klassen, I" ieder met de voor die klassen aange wezen bijdrage. Yoorwat de polders betreft, wordt bovendien rekening ge houden met hèt aantal Hectaren opper vlakte, voor de gemeenten met het aantal inwoners. Bovendien is voor de gemeenten en polders die een meer direct belang bij de zaak hebben, een vaste bijdrage ineens gesteld. Mogelijk zijn op deze regeling, zegt de Voorzitter hier en daar aanmerkingen te maken, doch men moet daarbij in aanmerking nemen, vooreerst dat het clas8ificeeren en taxeeren in deze een zeer moeilijk werk is, en ten tweede dat hier rekening moet gehouden wor den met het algemeen belang. Hoofdzaak is, daL de weg tot stand komt. De heer Dees, het woord vet krijgende, zotte doel en werkzaamheden der Com missie nader uiteen, terw ijl de heer F. van Waesberghe, burgemeester van Hulst, verder het belang van dezen verbindingsweg voor de streek nader uiteenzette, een beroep doende op het algemeen belang, en aantoonende dat dit belang geldt voor alle gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen O. en W. Deel, hetzij nabij of veraf gelegen. Door verschillende personen, o.a. de heer Poppe, deurwaarder en raadslid te Hulst, werd aangedrongen op meer dere uiteenzettihg ten behoeve van Poldervergaderingen en Gemeenteraden omdat anders gevreesd zoude moeten worden dat deze dringende en gewich tige aangelegenheid bij de behandeling niet voldoende tot haar recht zou komen en wellicht zou kunnen medewerken aan het feit, dat door niet begrijpen en niet voldoende inlichtingen, de pogingen van de Commissie zouden kunnen mis lukken en daardoor een groot belang voor deze streken niet zou worden bereikt. De Secretaris de heer Dees zeide namens de Commissie, nadere inlich tingen alsnog te zullen vragen en daar van nader kennis te geven, er nogmaals den* nadruk op leggende, dat omtrent de betreffende aangelegengeid niet te veel in kleine discussiën moest worden getreden, maar men alleen moest trach ten de bijdragen door Gemeente- en Polderbesturen te doen toekennen, waar het hier gaat om al of niet verkrijgen van den verbindingsweg. Burgemeester van Waesberghe meen de de tolk der aanwezigen te zijn, door de Commissie hartelijk dank te zeggen voor de uiteenzetting, en vond het jammer dat zoovelen, dfe bij deze zaak zéér z\ju geinteresseerd, niet aanwezig waren, omdat voor hen uit de gegeven inlichtingen en de gevoerde discussiën veel ware te leeren wat voor een degelijke behandeling in Raads- en Poldervergaderjngen noodig is. Nadat nog enkele opmerkingen waren gemaakt en beantwoord sloot de Voor zitter de vergadering onder dankzegging aan de opgekomenen, aan de verschil lende sprekers, speciaal aan het adres van den heer Van Waesberghe. Hij constateerde verder met genoegen dat in deze vergadering, evenals in de twee met hetzelfde doel in het Vierde District gehouden vergaderingen, over duidelijk is gebleken hoe goed men allen beseft, het groote nut van den verbindingsweg voor de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen, de verzeke ring geveude dat de Commissie geen moeite zal sparen om tot het beoogde doel te geraken. Daarna werd de vergadering gesloten PREDIKBEURTEN TE AXEL. v/h A. M. van Dusseldorp Co. VLAARDINGEN. ROTTERDAM. Hiermede hebben wij de eer de ge achte cliëntèle kennis te geven, dat wij den alleenverkoop van ons meel, voor het Land van Axel en het Land van Hulst hebben opgedragen aan DE FIRMA D. J. OGGEL te AXEL, terwijl wij in de Gemeenten Ter Neuzen en Hoek vertegenwoordigd worden door den Heer F. VAN DB REE te TER NEUZEN. Burgemeester en Wethou ders van AXEL maken be kend, dat op Maandag 8 Mei e.k. des voormiddags ten 10 ure bij enkele inschrijving in een perceel zal worden aanbesteed Het schilderwerk aan raadhuis en toren. Inlichtingen te bekomen bij den Ge meente-Opzichter. Axel, 2 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De BURGEMEESTER van AXEL, maakt bekend, dat het bureau voor de bruinbroodregeling eiken werkdag is geopend van 6—7 uur namiddags op de Secretarie. Verder wordt onder de aandacht van het publiek gebracht, dat in de gewone kantooruren dergelijke zaken niet worden behandeld. Axel, 27 April 1916. De Burgemeeeter, L. J. DEN HOLLANDER. Ondergeteekende bericht bij deze, dat van af Maandag 8 Mei zijn opgeheven zal zijn. Onder dankbetuiging aan alle stad- en landgenooten voor het vertrouwen dat in mij is gesteld, hoop ik in mijn nieuwe zaak hetzelfde te mogen onder vinden. Axel. Hoogachtend, J. J. DE LOZANNE. Zondag 7 Mei 1916. Ned. Herv. Kerk. Vooi'm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtss. (Van Vledder.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (vau Axel.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam 2 ure Ds C. A. v. Schelven. ("van Wag ningen Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. C. A. v. Schelven. Nam. 2 ure Ds. J. H. Limmertsma. Gereformeerde Gemeente. Yoorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. sAv. -Vs are Leeskerk. ALLE SOORTEN Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tol den avond van Zaterdag 6 Mei Zwakke tot matige, veranderlijke wind. Veranderlijke bewolking. Waar schijnlijk regen of onweersbuien. Koeler. ALS: in verschillende modellen en afwerking. P.S. Ook TGUWSCHOENEN in voorraad. Aanbevelend, Weststr., Axel. Telef. no. 29. s.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3