Binnenland. commissie Axel eens in de 2e klasse gerangschikt had, dat zou toch 50 verschil geven. Dhr. Kruijsse ziet dat juist anders in en beschouwt het als een eer dat onze gemeente tot de eersten van Z. Vlaan deren behoort, volgens hem mogen we daar prat op gaan. We hebben hier een wekelijksche graanmarkt, een eiermarkt, een veemarkt en een massa paardenmarkten.Daar de heer Die- leman lachend onderbreekt vervolgt dhr. Kruijsse: Ja, daar mag om gelachen worden, maar als ze er niet noodig zijn waarom dan die paardenmarkten niet afgeschaft, dan zijn we ook van de daaraan verbonden subsidies at. De Voorz. is het volkomen met dhr. Kruijsse eens, en moet beslist aanraden het bedrag toe te staan. Dhr. Kruijsse acht het beste het besluit te nemen om, voor zoover noodig gedurende 30 jaar een bedrag toe te staan van hoogstens 205.76 per jaar of zooveel minder als zal worden ge vraagd, en er bij te voegen dat ondanks de bydrage de gemeenteraad van mee- hing is dat het Rijk alle kosten zou dienen te dragen. Voor stemden de hh. Lamaïtre, Wol- fert, Dieleman, Kruijsse, Oggel eu Van Driel, tegen dhr. Smies. Xil. Brief van het Gemeentebestuur van Nieuwleuzen houdende verzoek adhaesie te verleenen aan hun adres aan H. M. de Koningin om te bevorderen dat in de Wet regelende het lager onderwijs, een artikel worde opgenomen houdende de bepaling dat onderwijzers alvorens te mogen solliciteeren, minstens 2 jaar in hun vorige betrekking moeten werkzaam zijn geweest, omdat jeugdige onderwijzers reeds kort na hunne be noeming gaan solliciteeren naar gelijke betrekkingen in andere plaatsen, en daartoe bewijzen van goed gedrag bij 3- en 6 tallen aanvragen, omdat proef lessen gaan geven gretig wordt aange nomen wanneer daaraan reis- en ver blijfkosten verbonden zijn; omdat die reizen den goeden gang van het onder wijs schaden. De Voorz. stelt voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen aangezien het hem niet gerechtvaardigd voorkomt de vrijheid der onderwijzers op derge lijke manier aan banden te leggen. Z. h. s. wordt tot dat voorstel besloten. XIII. Benoeming Stembureau Ver kiezing leden Provinciale Staten. Voor de stemming en de herstemming zoo noodig worden benoemd de hh. W. Dieleman en J. M. Oggel, en voor tegenwoordig te zijn bij de opening van de Stembus dhr. M. Wolfert. XIV. Verzoek van dhr. Ph. J. van Dixhoorn om aan hem grond van de gemeente in koop of in ruil af te staan. De Voorz. deelt mede dat niemand bezwaren heelt ingebracht, dat de te verruilen grond aan den publieken dienst zal worden onttrokken, weshalve hij het voorstel doet het besluit daartoe te nemen. M. a. s. wordt besloten het zoogenaamde paardenkerkhot aan den publieken dienst te onttrekken, als zijnde overgegaan in particulier bezit. Dientengevolge stellen B. W. voor den grond waarover door de gemeente met den heer Ph. J. van Dixhoorn wordt onderhandeld, in ruil af te staan onder de navolgende voorwaarden lo. dat adressant den overweg naar het in gemeentebezit komend nieuw perceel verhardt met keibestrating tot een breedte van 9 meter. 2o. dat het effenen van den wal en zoonoodig rioleering geschiedt op kosten van adressant. 3o. dat adressant op zijn kosten eene afrastering tusschen beide eigendommen moet aanbrengen ten genöege van B. W. 4o. dat de boomen, op de vorige be zitting groeiende volgens taxatie door den nieuwen eigenaar zullen worden overgenomen. Dhr. Wolfert vraagt hoe die afraste ring zal zijn, met een haag of palen met ijzerdraad. Dhr. Smies merkt op dat een haag geen afrastering is, en dus niet geplant mag worden. Dhr. Kruijsse voegt er nog bij dat de nieuwe grond door deu heer van Dixhoorn vrij aan de gemeente moet geleverd worden. Dhr. Smies vraagt wanneer de ge meente aan 't gebruik van dien grond komt, zijn gedacht was met 1 Januari 1917. De Voorz. kan het ook niet vast 'zeggen, maar meent in het contract van ruiling te kunnen zetten met 1 Januari 1917 ot zooveel vroeger als partijen overeen kunnen komen of eene oplossing kunnen vinden. Dhr. Kruijsse merkt nog op dat de boomeu niet meer getaxeerd behoeven te worden, daarom is in het rapport van den gemeenteopzichter een prijs genoemd n.l. 7 gulden per stuk Na eene opmerking van dhr. Diele man dat de Secretaris bij voorlezing van de voorwaarden, waarbij bij zegt dat dhr. Van Dixhoorn aan weerszijden van den toegangsweg eene breedte van 9 M. moet afstaan, een vergissing gaat, en dit I1/, Meter moet zijn, wordt de ruiling m. a. s. goedgekeurd. XV. Voorstel kele ambtenaren. De Voorz. zegt dat in de vorige ver gadering in beginsel besloten is aan ambtenaren met een tracteraent beneden de f 750 een duurtetoeslag te verleenen van 5% vatl hunne jaarwedde. Hiervoor zouden dus iu aanmerking komen de navolgende gemeenteambte naren, met den daarachter geplaatsten duurte toeslag P. C. van Bendegem, grafdelver j 5, J. Cornelisse, bode- concierge 25, A. P. Freeckenhorst. vaste arbeider 28.35, H. C. van Uil, arbeider 31.25, 'G. W. Hottinga, vaste duurtetoeslag aan en- De Voorz. zegt dat op de begrooting voor 1916 eeu bedrag is uitgetrokken van 750, voor een klerk ter secretarie. Er is indertijd eene oproeping geplaatst eu eene benoeming geschied, maar de benoemde heeft door voordeeliger aan bod de benoeming naar hier niet aan genomen. Kort geleden is er weereen oproeping gedaan, maar geen enkele regen. Waar heid is dat Cornelisse in al dien tijd voor een groot deel dat werk heeft verricht, wat anders voor dien ambte naar bestemd was. Nu staat er wel in zijne instructie dat hem ook eenig schrijfwerk kau worden opgedragen, eu aanvankelijk werd dit dan ook ge daan, maar langzamerhand is dit tot het werk van een volledig klerk aan gegroeid. Iemand, die buiten de secre tarie staat kan niet geiooven het enorme werk dat er in de laatste jaren bijge komen is. Men moet als raadslid eerst wethouder geworden zijn eu de stapels brieven mee doorgewerkt hebben, om te begrepen wat er op de secretarie omgaat, b. v. uitbetalingen van militie plicbtigen, de wit-broodgeschiedenis, afgeven van verklaringen voor land- bouwverlof en zakenverlof, dat is alle maal werk dat hoofdzakelijk door de handen van Cornelisse gegaan is. Daarom zien B. en W. het billijke er van in daarvoor vergoeding te geven, en stellen voor om aan adressant eene gratificatie te verleenen van 100 over het jaar 1916 en verhoogiug van tracte M. a. s. wordt arbeider 25.85, C. F. Moerdijk verlos kundige 17.57, A. Moes stoker 31.25, P. de Putter, gem. ontvanger 35, P. C. van Vessem, griffier 32.50, A. IJzebaart, vaste arbeider 24.45, C van den Broeke, gem. opzichter 32.50. Dhr. Dieleman vraagt of daar nu juist de veldwachter alleen buiten valt. De Voorz. zegt dat volgens ziju trac tement de veldwachter er aau toege voegd zou moeten worden, maar hij heett eenige nevenbetrekkiugen, en die brengen zijn traetemeut tot boven het vastgestelde bedrag. De Secretaris geeft lezing van de verschillende bij betrekkingen van den veldwachter. Dhr. Dieleman en dhr. Kruijsse stellen de mogelijkheid voor om hem van zijn traetement alleen als veldwachter, dat 575 gld. bedraagt, een duurtetoeslag van 5% te geveu, terwijl dhr. Kruijsse ook. nog beweert da: het duurder worden van kleeren en schoenen ook wel een argument tot duurtetoeslag kan geacht worden Dhr. Smies vraagt hoelang die toeslag duurt. De Voorz.: Alleen voor het jaar'16 dus maar ééu bijdrage. M. a. s. wordt besloten tot de voorgestelde gratificaties XVI. Verzoekschrift van J. Corne lisse, bode-concierge alhier, om verhoo ging van jaarwedde. Adressant geett in zijn verzoek te kennen ment niet toe te staan hiertoe besloten. XVII. Verzoekschrift van den heer C. P. Miujon e. a. onderwijzers aan de O. L. School alhier, om de bestaande regeling der oüderwijzersjaarwedden te willen wijzigen. De Voorz. geeft lezing van het adres, luidende De Voorz. zegt dat met deze memorie van toelichting Burg. en Weth. geheel accoord gaan. De tegenwoordige tijds omstandigheden zijn oorzaak dat ver scheidene menschen steeds en maar enorm geld verdienen, die hebben geen hinder van de hooge prijzen der levens middelen, maar voor den ambtenaar met vast traetement is de groote stijging van deu levensstandaard oorzaak dat velen eeu leven moeten lijden van veel zorgen en kommer. Daarom zouden B. en W. willen voorstellen de verordening, regelende de onderwijzerstractementen in den volgenden zin te wijzigen Verordening houdende wijziging van de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de O. L. School. Art. 1, 2a te lezen 2a. Voor elk der onderwijzers, die het hoofd bijstaan t met minder dan 5 dienstjaren ƒ600. b. met 5 en meer doch minder dan 10 dienstjaren 725. met 10 en meer doch minder dan 15 dienstjaren 800. d. met 15 en meer doch minder, dan 20 dienstjaren 900. e. met 20 en meer dienstjaren 1000. Dhr. Oggel merkt op dat in de toe lichting in hoofdzaak wordt gewezen op de dure tijden, waardoor met het tegenwoordige traetement niet kan worden rondgekomen, daarom zou het volgens zijn meening beter zijn een duurtetoeslag toe te kennen dau het salaris te verhoogen. Dhr. Dieleman zegt dat de Voorz. zooeven eene vergelijking maakt? tus schen menschen, die zeer veel ver dienen en zy, die een vast inkomen hebben. Wanneer we nu de tracte- meuten gaan verhoogen, dan zouden die menschen met vaste tractementen, wanneer de normale tijden terug keeren, in gunstiger conditie komen dan eerst genoemde. Dat zou niet zoo zijn wan neer een duurtetoeslag werd toege kend, mede iu verband met het aantal kinderen. De Voorz.Daar heeft de Wet ai in voorzien, ieder onderwijzer geniet voor ieder kind boven de 2 kinderen een toelage van 50. Dhr. Kruijsse is vau meening dat hier niet met gratificaties moet gewerkt worden, maar dat er moet gevraagd worden is het traetement voldoende en dan moeteu we bekennen dat het on billijk is dat het traetement van een onderwijzer met 20 dienstjaren ongeveer even groot is als het salaris van den gemeenteveldwachter. Bovendien zijn de andere gemeenteambtenaren nog in gunstiger conditie dan de onderwijzers door de voor ken getroffen pensioen regeling. De Voorz. zegt dat tegenwoordig Vau de onderwijzers veel gevergd wordt en zij een zware „taak hebben, en dikwijls hunne tractementen zoo gering zijn, dat zij niet in staat zijn hunne kinderen eene positie te bezorgen. Het is een teit dat vele arbeidersgezinnen in dezen tijd een grooter inkomen hebben dan vele onderwijzers. Dhr. Dieleman Maar die verslijten ook meer aan kleeren. Dhr. LamaïtreDaar staat tegen over dat eeu onderwijzer met de kleeren van den werkman niet voor den dag kan komen. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt m. a. s. aangenomen, en de verordening te doen ingaan 1 Januari 1916. XVIII. Voorstel van B. en W. rege lende de administratie eu drukkosten verkoop regeeringsbrood. De Voorz. stelt voor de openbare zitting op te heffen, waartoe z. h. s. wordt besloten. De vergadering, weder openbaar ge worden, deelt de Voorz. mede, dat om irent dit punt de Raad B. en W. mach tigt de verdere regeling op zich te nemen. P V D"e vergadering wordt gesloten. De militaire wetsontwerpen. .Zooals men reeds heeft kunnen lezen, aldus schryft de Tel., zyu door de regeering ingediend vier militaire ont werpen. Het schijnt noodig de bedoe- instudeeren, opdat hij met juistheid alle werkzaamheden kan verrichten dat lijn (-alaris in vergelijk met andere ambtenaren te laag ia. Redenen waarom hij verzoekt zijn aalaris evenredig te maken met de van hem gevor derde diensten en met f 2U0 te verhoogen. dat indertijd de wensehelijkheid is uitge sproken van de benoeming vpn ee ambte naar ter Secretarie, die zoo noodig zelfstandig dat deze nog niet is benoemd en hij sedert 1 Aug 1914 bet werk van dien zoo dringend noodzakelijk zijnden ambtenaar accuraat heeft verricht, zonder dat daarvoor door hem eenige vergoeding is genot' n dat hij zich op 'toogenblik ook durft rekenen ónder de ambtenaren met vakkennis die zich steeds op de hoogte houdt a-i alle voorschriften en besluiten dat hem ter Secretarie vele en belangrijke werkzaamheden worden opgedr gen voodat hij niet volstaat met enkel in de kantooruren te werken, maar ook thuis nog van verschil lende onderwerpen moet kennisnemen en O' dergeteekenden allen werkzaam bij het O. L. Onderwijs hebben de eer zich tot U te wenden met beleefd verzoek de bestaande regeling der onderwijzersjaarwedden te willen wijzigen, en wel zoodanig dat als begin salaris gesteld wordt f 60 terwijl daaraan verbonden worden 6 driejaarlij -sche verhoogingen van. f tuu benevens eene tege moetkoming in de huishuur van f 100 's jaars ingaande 1 Januari 1916. Bij het verzoek was een memorie van toelichting, inhoudende het volgende: Mocht Axel zich eenige jaren geleden er op kunnen beroemen "ene salarisregeling te hebben, die tamelijk gunstig was te noemen than-i kan dit iet meer gezegd worden. Tal van gemeenten, even groot als of kleiner dan Axel, hebben in het laatste jaar de salarissen niet onbelangrijk verhoogd. We noemen U slechts Sas vau Gent dat na £0 dienstjaren f 1025 betaalt, Kloeti ge dat f "0 b iven Axel staat, Krabbendijke enz. Wel i in Axel het salaris van sommige ambtenaren verhoogd, van enkelen zelfs aanzienlijk, maar dat der onderwijzers -is h-tzelfde gebleven. Toch eiscbt de drbeid der onderwijzers evenv el, zoo niet meer toewijding dan der andere gemeenteambte naren. Er is nog een andere factor, die-ns verzoek rechtvaardigtde ongewone dure tijd. Kon men vroeger met het tegenwnor dige traetement toekomen thins is dat niet meer mogelijk. De prijzen van verschillende benoodigdheden zijn ontzettend naar bovea zoo at men in 't algemeen wel mag aannemen dat de levensstandaard met 25 pCt. is ge stegen. En voor den onderwijzer is het toch zeker wel een vereischte, d t hij niet voor de klasse behoeft te staan, vol zorgen, omdat zijn salaris onvoldoende is om in de behoe ten van hem en zijn gezin te voordien. Door het aannemen '-an het roor-tel zouden die zorgen «enigszins worden verlicht.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2