puik Wageiisttuer Houtwaren! Gemengd Nieuws. Bekendmaki ngen. Advertentien. B. OP 't HOFF F. M. C. H., 24 j., huisvrouw van A. v. R., te Sas van Gent, tot 3 dagen gevang. E.- A., 30 j., te Zuiddorpe, tot 3 dagen gevang. D. F. A., 29 j., te Zuiddorpe, tot 3 dagen gevang. E. L. M. d. B., 40 j., te Zuiddorpe, tot 3 dagen gevang. A. H,, 52 j te Zuiddorpe, tot 3 dagen gevang. S. v. H-, 36 j., huisvr. van P. v. L., te Westdorpe, tot 5 oi 5 dagen hecht. Alle veroordeelingen zijn wegens poging tot verboden uitvoer. Zaterdagnacht is door de marechaus sees nabij Sittard een bende van 7 smokkelaars aangehouden. Zij hadden 250 K.G. spek, vet en margarine bij zich. Door de politie werd 's nachts achter den Kallenberg aldaar een smokkel bende van 17 personen ontdekt, waar onder eenige vrouwen. Bij het achter volgen werden eenige schoten gelost, waardoor een Duitsche vrouw verwond geraakte. De aangehaalde goederen, die door hen in den steek waren gela ten, bestonden uit 50 kilo koffie, 50 kilo bruine boonen, 50 kilo rijst en een hoeveelheid spek en vet. Alles werd in een kar geladen en naar het kantoor Sittard getransporteerd. Door de amb tenaren werden later nog een varken en een levende stier in beslaggenomen. Zondagnacht werden door de militaire kommiezen, te Lonneker die als ware speurhonden hun dienst verrichten, schrijft men aan de N. crt., in de ver boden grensrayon Vorden Glanerbrug niet minder dan 30 smokkelaars gevat die ongeveer 1000 K.G. verboden waren met zich voerden. De meeste smokke laars zijn afkomstig uit de Enschedee sche volksbuurt de Krim. Te Vlodrop zijn Vrijdagavond eenige hectaren dennenbosch afgebrand. De brand ODtstond dooreen in 'orand geraakt Duitsch militair wachthuis op de grens. A'. R. Crt. Nekkramp. Te Nieuwkoop is in het gezin van den arbeider J. v. J. bij drie zijner kinderen nekkramp geconsta teerd. Twee kinderen zijn reeds over leden. Het derde heeft een operatie ondergaan. Te Numansdorp is Maandag een jon getje aan nekkramp bezweken. M. crt. Men schrijft uit Anna-Paulownaaan het Hbld. Door den lagen stand van het Zuider zeewater, waardoor groote hoeveelheden water door de sluis te Van Ewijcksluis gespuid kunnen worden en met behulp van de verschillende pomp-installies, vordert de droogmaking van den Oost polder uitstekend. Een groot deel van den polder ligt reeds droog. De werkzaamheden aan de doorbraak zijn thans flink gevorderd. Aan de buitenzijde is een kleidijk opgeworpen bijna over de geheele lengte, even hoog als de bestaande zeedijk. Deze dijk is aan de buitenzijde beschermd door vlechtwerk van takken en rijshout en zinksteen. In het middengedeelte van den dijk wordt voortdurend zand ge spoten. Met drie sleepbooten worden de bakken met zand aangevoerd van de baggermachine, die het zand ophaalt van een zandplaat op ongeveer twee derden van den afstand Zeedijk-Wierin gen gelegen. In den dam, ten behoeve van de tram gelegd door het Oude Veer, is een groot gat geslagen. Het herstel van den weg Ewijcksluis Kleine Sluis maakt goede vorderingen. Zondagnamiddag heeft er opnieuw een ontploffing plaats gehad in de waterstof- en zuurstoffabriek Oxygenium te Schiedam. Er moet een flesch uit een waterstof batterij uiteen zijn geslagen, en weer is een deel der fabriek verwoest. Een werkman kreeg liéhte brandwon den aan hoofd en armen. De politie heeft een flesch uit de bat terij, waarin de ontploffing beeft plaats gehad, in beslag genomen en monsters getrokken uit den waterstofgashouder. A. R. crt. Ren muggenplaag. Men schrijft aan het Hbld. uit Purmerend Nu hier en daar op vele plaatsen van het overstroomde gebied gedeelten van dorpen en landerijen -worden blootgelegd is een groote plaag en waarschijnlijk een daarmede gelijken tred houdende nieuwe ramp in het vooruitzicht. Sedert de laatste dagen toch zijn myriadeD van muggen verschenen, die als rook of stofwolken door de lucht zweven, en zich dan weer op het modderige land of op rottende voorwerpen nederzetten. Vooral Oostzaan wordt hiermede geteis terd. Wie buiten loopt, zit soms van onder tot boven vol met dit gespuis. Mannen moeten voortdurend een sigaar of pijp rooken en vrouwen moeten baar gezicht bedekken, om zich dat lastige goedje van het lijf te houden. Treinen, die in beide richtingen Oostzaan aandoen worden vergezeld van zwermen muggen, vooral op wagons waarin mest of andere sterk riekende zaken worden of zijn vervoerd. Zoo maken ze de reis koste loos mede en besmetten daardoor tevens andere aan de lijn gelegen plastsen. En wanneer eindelijk de geheele plas eens droog zal wezen, dan zal de muggenplaag door het grootste deel van Noord-Holland niet te overzien zijn en zulleo ongetwij feld de malaria-koortsen mede hoogtij vieren. 't Motorschip »Vorwaerts" is op reis naar Duitschland, te Delfzijl aangehou den. Er is veel smokkelwaar, o.a. een groote hoeveelheid plantenvet en levens middelen aan boord gevonden. De schip per, zekere L., uit Bremen, is gearresteerd. Avp. Donderdagnacht wist de maréchaus- sée te Sittard een bende smokkelaars te omsingelen, bestaande uit tien kolen delvers. Een groote hoeveelheid rijst, spek en margarine is in beslag genomen. Avp. Naar aanleiding van de met de Paaschdagen gemaakte slippertjes door militairen, zijn te Den Helder aan één compagnie niet minder dan" 260 dagen straf uitgedeeld, vertelt de Tel. Bij Sittard zijn Zaterdag 6 gevluchte Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Bij Bergen (Limb.) kwamen er Zaterdag 2 over de grens. Zij zijn ontvlucht uit Geldern. Vrijdagavond zijn bij Winterswijk 4 Russische krijgsgevangenen, die gevlucht waren uit Friedrichsfeld, op Nederlandsch gebied gekomen. Zij waren uit een derde verdieping gesprongen, waarbij een vijfde vluchteling een been had gebroken. Ook bij Herkenbosch kwam Zaterdag een ontvluchte Rus over de grens. N. R. Crt. In den avond van den 18en Febru ari werd uit de brandkast, staande in het kantoor der firma Gescher en Kemper op den Nieuwendijk te Amsterdam een bedrag van 2000 gestolen. Aan de politie is het thans gelukt, twee jonge mannen aan te houden, die reeds bekend hebben bij dezen diefstal betrokken te zijn. Een van hen was tijdens den dief stal als knecht bij d» firma Gescher en Kemper indienst. Hbld. Op de spoorlijn Koburg—Eisenach is een groote bergstorting voorgekomen. Even nadat Woensdagavond de trein vau 8 uur was gepasseerd, stortten geweldige rotsblokken op de spoorlijn, vele ter grootte van spoorwagens. Overeen lengte van meer dan 100 M. is de spoorbaan onder een rotsmassa van meer dan 20 M. hoogte bedolven. Het verkeer is gestremd. Men is begonnen de rotsblok ken met dynamiet te laten springen. Van alle zijden is hulp gevraagd, om het ontruimingswerk, dat zeer zekar vele dagen zal duren, te beginnen. A'. R. Crt. In een huis aan de Prinsessegracht te 's Gravenhage had Zondagavond een noodlottig ongeval plaats. Een 34 jarige eerste knecht richtte bij wijze van schert» op een 48 jarige werkmeid een buks, die geladen was met losse patronen, terwijl inplaats van een kogel zich er een propje doek in bevond om op vogels te schieten. Het schot ging af en trof de dienstbode in den schouder met het noodlottig ge volg, dat' een ontboden geneesheer slechts den dood kon constateereD. De huis knecht, die diep onder den indruk van het gebeurde was, is in het politiebureau aan de Nieuwe Haven door de justitie verhoord het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar het daarvoor bestemde gebouw op de algemeene begraafplaats overgebracht. N. R. Crt. -■ Godsdienstwaanzin op Celebes. Onlangs is bekend geworden, dat zich in het landschap Sigi Biroemaroe afd. Midden Celebes der residentie Menado) gevallen van godsdienstwaanzin hadden voorgedaan onder de bevolking van de kampong Bangga; een patrouille onder luit. Schroder ontmoette een tweetal ge wapende uit gemelde kampong, die na den officier gevraagd te hebben of hij God was, deze gewapende macht aan vielen, waarna zij overmeesterd werden en gevankelijk naar Paloe werden ge voerd De »Loc." geeft nu bizonderheden over het gebeurde, waaruit blijkt, dat de ongeregeldheden een goedaardig verloop hadden eu verdere verzetsuitingen bij de bevolking vau de kampong achterwege bleven. De verwekkers van de onrust waren een dertig bewoners van de kam pong Bangga mannen, vrouwen en kinderen die door den zendelinglee raar Zuppinger tot het Christendem be keerd waren. Klaarblijkelijk gedreven door een soort van godsdienstwaanzin begaven die lieden zich de mannen gewapend naar de naburige kampongs, waar zij van de bevolking eischten, dat zij ook het Chris tendom zouden aannemen en voortaan geen heerendiensten zou presteeien, noch belastingen opbrengen. De menschen rh de bezochte kampongs waren gelukkig verstandig genoeg om deze propagandisten voor de Christelijke leer niet tegen te spreken en alles te beloven wat van hen gevorderd werd. Op het vernemen van het gebeurde togen de iulandsche bestuursassistent en de magaoe inlandsche zelfbestuurder van Sigi-iroemaroe onmiddellijk naar de kampong en kregen hier van de be volking te hooren, dat zij door geesten bezeten was. Gedwee liet men daarop die geesten bannen, waarna de aangetasten weer heel normaal deden en zich van hun eigen dialect bedienden, terwijl zij te voren een andere taal spraken. De mannen kregen toen den last in heerendienst aan de wegen te werken, waaraan zij bereid willig voldeden. Men is er nog niet achter kunnen komen, waaraan deze vlaag van gods dienstwaanzin moet worden toegeschre ven. Vermoedelijk heeft de prediking van het Christendom op de nog onont wikkelde hersens van dit volkje geen al te gunstigen invloed gehad en tot die geestesverwarring aanleiding gegeven. Het bestuur is intusschen gewaar schuwd en houdt een oogje in het zeil. Avp. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond vau Woensdag 3 Mei Matige Noordoostel. tot Noordel. wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde warmtegraad. Burgemeester en Wethou ders van AXEL maken be kend, dat op Maandag 8 Mei e.k. des voormiddags ten 10 ure bij enkele inschrijving in een perceel zal worden aanbesteed Het schilderwerk aan raadhuis en toren. Inlichtingen te bekomen bij den Ge meente-Opzichter. Axel, 2 Mei 1916. Burgemeester en Wethoudsrs voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De Burgemeester van AXEL noodigt de inge zetenen, voor wien het gebruik van ongebuild tarwebrood op medische gronden nadeelig wordt geacht uit, ter Secretarie in te leveren* een* certificaat van een geneesheer. Bedoelde certificaten kunnen ter Secretarie worden bezorgd op werk dagen des voormiddags van 9 tot 12 uur. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 21 April 1916. De BURGEMEESTER van AXEL, maakt bekend, dat het bureau voor de bruinbroodregeling eiken werkdag is geopend van 67 uur namiddags op de Secretarie. Verder wordt onder de aandacht van het publiek gebracht, dat in de gewone kantooruren dergelijke zaken niet worden behandeld. Axel, 27 April 1916. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. Vrijdagochtend drie uur overleed na een langdurige ziekte onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader ADAM SCHIEMAN, in den ouderdom van 51 jaren en 11 maanden. Wed. A. SCHIEMAN, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Axel, 2 Mei 1916. Oodergeteekende bericht het publiek dat hy thans is belast met en zich min zaam aanbeveelt voor den verkoop van wagensmeer, voorheen verkrijg baar bij de Wed. C. J. van Damme, Hoogachtend, Nieuwendijk, Axel. Tot het leveren van Olm-, Esck- en Canadahout in alle maten beveelt zich aan de N. V. Stoomzagerij, Schaverij en Houthandel te Axel. Zaagt en schaaft ook voor particulieren. Vraagt inlichtingen bij den Directeur J. DE KRAKER.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3