Binnenland. Rechtszaken. gen. Nieuwe loopgraven, sappen en woonholen moesten worden aangelegd, om de versterkingen dekking te geven tegen het Duitsche geschut. Iedere minuut wordt gebruikt om nieuwe schansen op te werpen tegen den vijand. De Fransche legerbevelen eischen in dit opzicht de uiterste inspanning. N. R. Crt. De militaire medewerker van de Magdeburgsche Zeitung schrijft Terwyl de gebeurtenissen om Verdun de opmerkzaamheid van alle militaire en politieke kringen tot zich trokken, hebben de Engelschen, zonder dat het groote publiek er veel van heeft bemerkt om de Franschen te ontlasten, hun front een aanmerkelyk stuk naar het Zuiden en Zuidwesten uitgebreid. Nadat zy verscheiden Fransche leger groepen op het stuk Armentières Atrecht door hun eigen regimenten hadden vervangen, hebben zij onlangs weer een nieuw stuk van het front bezet, hetwelk zich ten Zuiden bij het vorige aansluit en zich met een flauwe bocht tot aan de hoogten van de Somme uitstrekt. De voornaamste punten van dit front waarop de Engelschen gedurende de laatste weken de Duitschers hebben verontrust, zyn de streek van Notre Dame de Lorette en die bij St. Eloi, ten Zuiden van Yperen. N. R, Crt. Men schrijft ons uit Zurich dd. 22 April Na een pauze van vele weken schij nen de operaties in Elzas hervat te zullen worden. Sedert gisteren dreunen weer de doffe slagen van het zware geschut tot in het Zurcher Oberland soms groeit de beschieting aan tot een beklemmend trommelvuur. Het doel van deze nieuwe actie is duidelyk. Men w»et in Duitschland uit den mond van gevangenen, dat generaal Pétain in de laatste weken versterkingen voor Ver dun onttrokken heeft aan het front Toul Belfort. De Duitsche aanvallen op deze linie zullen dus wel geen ander doel hebben, dan de daar liggende troepen te binden. Intusschen merkt men aan de vooruitgeschoven Fransche fronten van dezen afmarsch der reserves bijster weinig. De Frauschen liggen nog altijd op 2 Km. voor Altkirch. Ook op de lijn Thann-Hartmansweiler- kopf houden hun goed-verdekte batte rijen de Duitsche kali werken voortdu rend onder vuur, terwijl zij tevens de in het Nonnenbruchwald aangelegde mynen onafgebroken bestoken. Koene vliegertochten houden dagelijks de commandanten op beide fronten op de hoogt» van wat er bij den vijand omgaat. TV. R. crt. De Times meldt, dat een Italiaansch officier van gezondheid, lid van een bekende Engelsch-Italiaansche familie die nu aan het Italiaansche front dienst doet, een brief heeft gezonden, waarin hij zegt, dat in blikken verduurzaamd vleesch uit Amerika kleine stalen haak jes, van microscopische afmeting, zijn ontdekt. De Italianen, die meenen dat de Duitschers in Amerika daarbij de hand in het spel hebben gehad, hebben natuurlijk het gebruik van het gevaar lijke vleesch onmiddellijk verhinderd. N. R. crt. In Pruisen worden alle personen, die niet als militair dienstplichtig zijn of daarvoor zyn afgekeurd, opgeroepen om behulpzaam te zijn bij de verpleging en het vervoer van in den oorlog ge wonden. N. R. crt. Stanley Washburn, de Engelsche correspondent bij het Fransche leger, roemt weer eens in een brief uit het hoofdkwartier van een Fransch leger corps de voortreffelijke eigenschanpeu van het Fransche veldgeschut van 75 mM., dat ook bij Verdun zulk uitstekend werk heeft verricht. Hij had een ge sprek met een kapitein vaa de Fransche artillerie over hel aantai schoten, dat zoo'n kanon op een dag kon lossen. „Ik heb", antwoordde de kapitein, „uit deze batterij van 4 stukken 3100 schoten in 45 minuten gelost." De Engelschman hoorde het met verbazing. „Hoe lang houden uw kanonnen het met dat tempo uit vroeg ed Engelsch man, want de theorie voor den oorlog was dat een veldstuk niet meer dan 8000 tot 10,000 schoten kon lossen en daarna versleten was. De officier plaatste zijn hand liefkoozend op het kanon waarbij wij stonden: „Dit is een fonkelnieuw stuk dat ik pas gekre gen heb," zeide hij. „Het kanon waar voor dit in de plaats is gekomen, had meer dau 30,000 projectielen afgevuurd en was toen nog altijd niet heelemaal op. U bent verbaasd over de snelheid van mijn vuur, maar er zijn 75 m.M kanonnen geweest, die op een dag 1600 schoten hebben gelost." N. R. Crt. De Engelsche veldprediker Edward Noel Mellish heeft voor zijn buitenge wonen moed het Victoriakruis gekregen. Drie dagen achtereen heeft Mellish tijdens hevige gevechten gewonden gered, die tusschen de loopgraven gevallen waren, en dat, zonder zich om het ontzettend kanon- en mitrail- leursvuur te bekommeren. Op den eersten dag heeft hij tien zwaargewon den binnengebracht. Het mitrailleurs vuur was vaak zoo hevig, dat drie van de mannen getroffen en gedood werden terwijl hij hen vóór de loopgraven een noodverband aanlegde. Het bataljon, waarbij hij zich bevond, werd den tweeden dag afgelost, maar hij keerde naar de gevechtslinie terug en redde toen nog twaalf gewonden. Den avond van den derden dag stelde hij zich opnieuw aan het hoofd van een troep vrijwilligers om nog op het terrein achtergebleven gekwetsten te halen. N. R. crt. De te Koet-el Amara opgesloten En gelsche troepenmacht heeft zich aan de Turksche belegeraars onvoorwaardelijk overgegeven. De bezetting, bestaande uit 13,300 man, onder opperbevel van generaal Townshend is krijgsgevangen genomen. N. R. Crt. Na een dapperen tegenstand van 143 dagen heeft generaal Townshend zich door gebrek aan voorraden genood zaakt gezien Koet-el-Amara over te geven. Voor dien heeft hij zijn kanonnen en munitie vernield Zijn troepen ba staan uit 2970 Britsche militairen van alle rangen en ongeveer 6000 Indische troepen. N. R. Crt. Het derde contingent Russen is Vrijdag te Marseille aangekomen en door de stad getrokken. Op het plein van de prefectuur heeft de gouverneur van Marseille, generaal Menessier, omgeven door talrijke Fransche officieren en officieren van de verbonden mogend heden, de troepen geschouwd. De muziekkapellen van de oorlogsschepen gaven de volksliederen der entente- stateu ten beste. De bevolking juichte de Russische soldaten geestdriftig toe en wierp met bloemen naar hen. Ook in Engeland zijn Russische soldaten. Lord Kitchener heeft hen en hun officieren Vrijdag op de binnen plaats van het ministerie van oorlog geschouwd. N. R. crt. De Engelsche minister van munitie heeft weer 156 werkplaatsen onder de bepalingen van de muuitiewet gebracht, waardoor het totaal tot 3495 is gestegen. N. jff. Crt. In de „Weekly Dispatch" zegt een inzender; die zich Anglo American" teekent, wat Amerika zou kunnen doen als het Duitschland den oorlog mocht verklaren „Als de oorlog lang genoeg duurde zou Amerika verscheidene millioenen mannen op c.e been kunnen brengen. Er zyn in de Ver. Staten 16.000.000 mannen van 18 tot 44 jaar, die geen Duitschers zijn. Zoo het noodig mocht zijn, zou uit deze mannen een leger van 7 millioen soldaten kunnen worden gevormd. Het wordt niet onmogelijk geacht, om in één jaar 2 millioen man uit te rusten en af te richten. De Amerikaansche vloot zou die der geallieerden nog kunnen versterken en hen in nog-grootere mate dan thans de meesters ter zee mak-en. De moeilijk heid om transportschepen te vinden voor het overbrengen van troepen, be wapening, munitie en voorraden, zou opgelost kunnen worden door de inbe slagneming der Duitsche handelssche pen, die nu werkeloos in Amerikaansche havens liggen. Door dezen in de va rt te brengen zouden de geallieerden in veel gunstiger conditie gaan verkeeren. Amerika's torpedobooten en -jagers zouden de geallieerden helpen bij de vernietiging van onderzeeërs.- Alle handel tusschen de centrale mogendheden en de Ver. Staten zou vanzelf ophouden. Amerika zou in den economischen strijd na den oorlog, in samenwerking met de geallieerde natiën, Duitschland een geweldige slag kunnen toebrengen en er toe medewerken, dat het geen rijkdommen kan verzamelen uit de winst op den handel met de Entente-volkeren, zooals het dat vroeger gedaan heeft, wat het in staat stelde om zich gedurende 40 jaren op den oorlog voor te bereiden. Geld en mannen zullen dezen oorlog winnen. Amerika heeft beiden. Zijn rijkdom is enorm en is nog, door de bestellingen van de geallieerden met 500 millioen pond sterling toegenomen. Amerika zou gedurende een onbeperkt aantal jaren den oorlog voor de gealli eerden tot een bedrag van een milliard pond sterling per jaar kunnen fiuan- ceeren. Amerika heeft bovendien een menschenmateriaal, groot genoeg om een leger te vormen, dat minstens zoo groot als het Engelsche en in zijn vollen omvang zoo groot als dat van Duitsch land zou kunnen zijn. Duitschland weet dit alles, maar ge looft, dat de geschillen, die het met de Ver. Staten heeft, ten slotte toch wel uit den weg zullen geruimd worden of dat de oorlog zal afgeloopen zijn, vóór Amerika zijn geld en zijn manschappen voor den strijd zal kunnen gebruiken. Het zou kunnen blijken, dat het zich in beide verwachtingen heeft vergist. Avp. Zilverbons. Het Stbld. no. 168, bevat een Kon. Besluit van den 22sten dezer tot vast stelling van den uiterlijken vorm voor de zilverbons van eèn gulden, tot be paling van de hoeveelheid der uit te geven zilverbons van dien vorm en tot wijziging van art. 2 van het besluit van den 31 sten Maart 1915 (Stbld. no 174). De bons worden gedrukt op fijn ge ribd waardepapier van ten naastenbij acht bij twaalf centimeters, waarin verticale waterlijuen op eeu ouderlingen afstand van 15 millimeter en als water merk de woorden „Een Gulden" In de witte papierstof wordt eeu licht blauwe vezel verwerkt. De bons wor den voorzien van den stempel der bandteekening van den minister van financiën en van dien der bandteekening van den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam. Naar gelang daaraan de behoefte blijkt te bestaan, zullen worden uitgegeven tien millioen zilverbons van een gulden en (wijziging van art. 2 van het Kon. besluit van 31 Maart 1915) zes millioen zilverbons van twee en een halven gulden. P. B. J. Ferf. f In den ouderdom van 62 jaar is te Doorn overleden de heer P. B. J. Ferf, jaren lang eeu bekende figuur ia de Staten-Genejraal. Hij werd in 1891 gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor Hoorn en was ook eenige jaren lid van Ged. Staten van Noord Holland. In 1912 werd hij door de Prov. Staten van Noord-Holland afgevaardigd naar de Eerste Kamer, welk mandaat de overledene voor enkele maanden wegens ongesteldheid moest nederleggeu. Hij behoorde tot de Unie- Liberalen. AXEL2 Mei 1916. In de heden gehouden raadszitting waren aauwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dieleman, Smies en Wolfert. Besloten werd ten behoeve van de gasfabriek eene geldleening aan te gaan van 7000. Het vaststellen van de rooilijn voor het huis van de Block aan te houden tot na de poldervergadering van Be- oosteublij bewesten. Een bedrag van 205.76 of minder toe te staan voor het maken van een verbindingsweg tusschen de beide Zeeuwsch Vlaanderen. Een verzoek van de gemeente Nieuw- leuzen om adhaesie te betuigen aan een adres aan H. M. de Koningin om te bevorderen, dat in de wet op het L. O. een artikel worde opgenomen houdende de bepaling, dat onderwijzers alvorens te mogen solliciteeren minstens 2 jaar in hun vorige betrekking moe ten werkzaam zijn, wordt voorkennis geviug aangenomen. Tot leden van het Stembureau voor de a. s. Prov. Statenverkiezing worden benoemd de hh. Dieleman en Oggel en tot lid bij de opening der Stembus dhr. Wolfert. Wordt besloten den aan den heer Ph. J. van Dixhoorn in ruil afgestanen grond, aan den publieken dienst te onttrekken. Het besluit werd genomen aan de gemeente-ambtenaren P. vanBendegem, J. Cornelisse, A. Freeckenhorst, P. van den Uil, Hottinga, C. Moerdijk, A. Moes, P. de Putter, P. van Yessem, A. IJse- baert, C. vau den Broeke en A, Olijslager een duurtetoeslag te geven van 5% der jaarwedde. Verzoekschrift van dhr. C. P. Miujon e.a. onderwijzers aan de O. L. School om de bestaande regeling der onder- wijzersjaarwedden te willen wijzigen. Wordt m. a. s. toegestaan. Door den Raad wordt het college van B. W. gemachtigd de administratie en drukkosten verkoop regeeringsbrood verder te regelen. De heer A. H. van Dalsum, die in 1910 als onafhankelijk katholiek tot lid der Prov. Statin voor het district Hulst werd gekozen en die dit jaar aan de beurt van aftreding is, heeft ver klaard een. nieuwe candidatuur niet meer te zullen aanvaarden. M. Crt. De heer F. Peeters te Hulst is benoemd tot directeur der gasfabriek te Waalwijk (N.-Br.) De heer E. Buijsse, Donderdag gekozen tot wethouder van Sas van Gent heeft voor deze benoeming bedankt. Tot sub-ontvangster der belastingen te Stoppeldijk is benoemd mej. Wed. G. Serrarenshaar overleden echtge noot bekleedde tevoren die betrekking. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 2 Mei 1916. R. M. F., 32 j., te Westdorpe, tot 5 of 5 dagen hechtenis. A. M. v. K., 18 j., te Westdorpe, tot 3 of 3 dagen hecht. E. de la R., 52 j., te Overslag, tot 1 7 3 of 3 dagen hecht. M. A, 22 j te Overslag, tot 3 of 3 dageu hecht. A. S., 25 j., te Zuiddorpe, tot 3 dagen gevang.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2