Landbouw. De mtynen- De ingekomen sleepboot „Oostzee" rapporteert, dat het door haar en de sleepboot „Noordzee" gesleepte stoom schip „Maashaven" en de „Noordzee" op een mijn zijn geloopen. Van de „Noordzee"' zijn de tweede machinist en een der stokers verdronken. De „Maashaven" is drijvende gebleven de kapitein en machinist zijn aan boord gebleven, de overige bemanning is aan boord van de „Oostzee". Nader wordt nog gemeld Het Nederlandsche s.s. „Maashaven" (2609 ton) van de Gebrs. van Uden te Rotterdam, was in Januari 1.1., toen het schip met een lading uit Zuid-Amerika kwam, bij Duinkerken op een mijn geloopen en gestrand. Het schip werd toen afgebracht eu te Duinkerken binnengesleept, waar het voorloopig werd gerepareerd. Daar op werd de „Maashaven" door de sleepbooten Noordzee en Oostzee van den sleepdienst L. Smit en Co. te Maassluis, uit Duinkerken gesleept om naar Rotterdam te worden gebracht. Toen de „Maashaven" Woensdagmor gen ter hoogte van de „Galloperboei" kwam, zag men, dat het s.s. „Dubhe", met regeeringsgraan op weg van Balti more naar Rotterdam door een mijn werd getroffen. De sleepboot „Noordzee" gooide de „Maashaven" los om de „Dubhe" ter hulp te komen, doch terwijl de sleep boot nog naar het getroffen schip onderweg was, liep de „Maashaven" op een mijn. De „Noordzee" keerde daarop terug, werd eveneens door een mijn getroffen en zonk, waarbij de 2e machinist en de stoker, beiden uit Maassluis, ver dronken. De „Dubhe" zal waarschijnlijk de Theems kunnen bereiken. De „Maashaven" verkeert in zinken den toestand. Engelsche schepen ver- leenen assistentie. Periscopen van onderzeebooten of bellenbanen van torpedo's zijn niet gezien. M ^rt- Postverkeer met België. Het Duitsche postbestuur in België deelt mee, dat de stad Leuven thans tot het briefverkeer met Nederland en Nederlandsch-Indië is toegelaten. Naar het Huisgezin verneemt, was de heer W. van Rijckevorsel, vice consul van Nederland, eeist te Charleroi, daarna te Dinant, ter dood veroordeeld wegens het voeren van correspondentie met de geallieerden. Door bemiddeling van den heer Van Vollenhoven onzen legatie secretaris te Brussel, is de doodstraf in gevangenisstraf veranderd. De heer Van Rijckevorsel is tot het ondergaan daarvan naar Duitschland vervoerd. Uitvoer van brood naar België. De heer Juten heeft betreffende den uitvoer van brood haar België den 18den April 1916 de volgende vragen ingezonden „Zeker is het den Minister bekend, dat eiken dag eenige honderdduizenden wittebrooden over onze grenzen gaan, om daarmede een deel der bevolking van België van voedsel te voorzien Heeft de Minister het niet noodzakelijk geoordeeld, om, nu over eenige dagen de geheele bevolking van Nederland reeds verplicht zal zijn bruinbrood te eten, den uitvoer van brood geheel stop te zetten of althans alleen dien van bruinbrood toe te staan De Minister van Landbouw, Nijver heid en Hanael, de heer Posthuma, zond 20 April 1916 het volgende ant woord in „Het in de eerste aliuea vermelde is den Minister bekend. De Minister heeft het vooralsnog niet noodzakelijk geoordeeld, den uitvoer van brood voor een deel der bevolking van België stop te zetten. Door het verbod om wittebrood te mogen bakken, kan van 24 dezer af alleenbruinbrood worden uitgevoerd." Reizen naar België. De correspondent van de N. R. Crt. schrijft uit Brussel d.d. 19 April Enkele dagen geleden wees ik hier op enkele nieuwe bepalingen, welke op het oogenblik het reizigersverkeer hier te lande regelenin aansluiting hiermede is nog van belang een zooeven afgekondigde bekendmaking van 15 April, waarvan de voornaamste artike len deze zijn Zooal^ reeds op 10 Oct. 1915 veror dend werd, moet ieder persoon, van welk staatsburgerschap ook, die den vollen leeftijd van 15 jaar bereikt heett onverschillig of hij binnen of buiten zijn woonplaats ophoudt, een identiteits kaart (eenzelvigheidsbew\js) bij zich dragen. Al wie in het land komt, van welk staatsburgerschap hij ook weze, moet zich binnen 48 uur na zijn aan komst op het voor zijn eerste oponthoud bevoegde paskantoor aangeven. Daar wordt ofwel zijn indentiteitskaart of reispas van een merkteeken voorzien (geviseerd), ofwel hem bevolen zich zonder uitstel op het Belgisch politie- bureel van zijn verblijfplaats een iden- titeiskaart verschaffen. Bezit van meerdere of ongeldige" identiteitskaarten of veranderingen of overtredingen van den geldigheidsduur worden gestraft. Buiten deze kaart wordt, om het generaal gouvernement te kunnen be tredente verlaten of te doorreiken, een paspoort vereischt. Zoekraken van deze papieren moet onmiddellijk bij het paskantoor worden aangegeven. Hetzelide besluit bevat nog uitgebrei de bepalingen betreffende het reizen binnen België, rijwiel en autoverkeer, verkeer in het grensgebied, enz. Men doet het beste daaromtrent bij een pasbureau hier te lande informaties in te winnen, alvorens men zich op reis begeeft. Strenge straffen, gaande tot 3 jaar en 20.000 mark boete, staan op over tredingen, dus oppassen is de boodschap. AXEL, 28 April 1916. Prachtig voorjaarsweder begunstigde onze Paaschdagen. En dat daarvan werd geprofiteerd bleek ook in ons stadje. Er heerschte vooral 's Maandags een gezellige drukte van wandelaars, wielrijders en rijtuigen. In tegenstelling met tiet vorige jaar was nü vergunning verleend tot het geven van dansmuziek, waarvan veel gebruik werd gemaakt. We gelooven dan ook, dat het daaraan is te danken, dat er vooral 's avonds *niet zooveel wanorde heerschte, als wanneer er dansgelegenheid ontbreekt. De politie die, als altijd, trouw op post was, had een gemakkelijke taak. Het wordt daarom wenschelijk geacht, dat ook met de a. s. Pinksterdagen de gewone gelegenheden tot uitspanning niet achterwege blijven. Aan het koffiehuis „De Vriendschap" werd met 2den Paaschdag weer een handboogschieting gehouden zoogenaamd op de liggende wip, waaraau door 74 personen werd deelgenomen. Gedurene de Paaschdagen werd alhier weder als naar gewoonte de tentoonstelling gehouden in een tweetal lokalen der openbare school van het werk vervaardigd gedurende den afge- loopen cursus door de leerlingen van de avondvakteekenschool, uitgaande van de vereeniging Ambachtsbelang". Het bezoek aan de tentoonstelling was druk en het tentoongestelde legde getuigenis af van den ijver door de meeste leer lingen aan den dag gelegd. Ook waren een aantal voorwerpen uitgestald, bestemd tot prijzen voor de leerlingen. De volgende leerlingen verkregen een diploma: P. Esselbrugge voor horlogemaken, A. Butler voor timmeren, B. Knieriem en R. van den Berg, voor schilderen. De navolgende prijzen en eervolle vermeldingen werden toegekend Vakteekenen. 5e leerjaar. A. Butler, P. Esselbrugge en B. Knieriem, le prijs en R. van den Berg, 2e prijs. 4e leerjaar. M. van Doeselaar en T. Vereecken, le pr. en Joh. van Driel en A. de Klerk, 2e pr. 3e leerjaar. E. van Rijn, le en H. van den Berge, 2e pr. 2e leerjaar. Herm. van Luijk, le en P. de Bruijne, 2e pr. Lijnteekenen. P. van Cruijningen, 2e pr. en O. FermoDt, eerv. vermelding. Handteekenen en vormteekenen. 5e leerjaar. R. vau den Berg, le pr. en B. Knieriem, A. Butler en P. Essel brugge,-2e pr. 4e leerjaar. M. van Doeselaar, le en Joh. van Driel, 2e pr. en T. Ver eecken, eerv. verm. 3e leerjaar. E. van Rijn, le pr. 2e leerjaar. A. van Tiggelen, le en H. van Luijk, 2e pr. le leerjaar. P. van Gijsel, eervolle vermelding. Nederl. taal. P. Esselbrugge, le pr., P. van Cruijningen, 2e pr. en Joh. van Driel, H. van den Berge en A. van Tiggelen, eerv. verm. Schrijven. A. Butler en T. Vereecken, le pr. en Joh. van Driel, E. van Rijn, A. van Tiggelen en P. van Cruijningen, 2e prijs. Rekenkunde. A. Butler, P. Essel brugge, M. van Doeselaar, Joh. van Driel, H. van Luijk, A. van Tiggelen en P. van Cruijningen, ieder 2e pr. eu H. van den Berge, eerv. verm. Algebra. Hiervoor werden de prijzen toegekend als voor rekenkunde. Meetkunde. A. Butler, M. van Doese laar, Joh. van Driel, H. van Luijk, ieder le pr. en I. Cornelisse en O. Fermont, 2e pr. Voor de betrekking van gediplo meerd ambtenaar ter secretarie alhier, heeft zich geen enkele sollicitant aan gemeld. De aanbesteding van eenige uit te voeren werken aan het hotel „Het Gulden Vlies" had tot uitslag, dat in schreven voor metselwerk P. v. Alten 386, P- de Jonge en Jac. Hough ieder 395voor timmerwerk A. P. Butler 845 en A. vau 't Hoff 860 en voor schilderwerk H. Hoebé 295, C. B. Autbeunis 296 en U. Harte 330.25. Alle inschrijver# wonen te Axel. De het minst ingeschrevenen zijn met het werk belast. Naar men ons mededeelt, is door het plaatselijk comité alhier aan het Belgisch Nationaal Comité voor hulp en voeding,' „Het dubbeltje Beige", afgedragen de som vau 198 gulden. Döor andere inzamelingen en bij dragen werd een som verkregen van y 116, welke zijn aangewend ten bate van de Belgische soldaten aan het front. Dinsdagavond snelden vele in woners naar de uitgangen onzer ge meente om getuige te zijn van het feit, dat een tweetal Zeppelins hoog boven Belgisch grondgebied in Weste lijke richting voortstevenden. Woensdagochtend omstreeks 5 uur zweefden m tegenovergestelde richting op ongeveer denzeltden afstand weer drie Zeppelins, die eveneens hier zicht baar waren, doch door niet zooveel kijklustigen werden nagestaard. De voetbalvereeniging „Wilhel- mina" alhier is, naar men ons meedeelt, voornemens met de Pinksterdagen groote seriewedstrijden te organiseeren. Daar de financieele toestand der vor- eeniging niet schitterend is, zal hoogst waarschijnlijk een beroep worden gedaan op de beurzen van belangstellenden. De met Paschen j.l. uitgeschreveu wedstrijd tegen een zustervereeniging uit Kloosterzande ging niet door, wegens het niet opkomen van laatstgenoemde. Op de lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten, waarvan de af zenders onbekend zijn, en die ten post kantore alhier in de maand Maart z(jn terug ontvangen, komen voor: R. Commermao, kamp Zeist; idem, kamp ZeistEmiel Dhondt, kamp Amersfoort; P. v. d. Meulen, kamp ZeistNed. Overzee Trust Maatschappij, Den HaagP. de Palmenaere, Zele L. Wijns, Meijsse bij Brussel; Janna Drabbe, Assen en AlLns Steenman, kamp Zeist. Met ingang van 28 April is de beer L. A. Vink, vroeger te Axel, thans te Middelburg, belast met de waar neming van het kantoor der Rijks-be lastingen te Sluis. In de week van 19 tot 25 April zijn uit Zeeland de navolgende besmet telijke ziekten ter kennis van den centralen gezondheidsraad gekomen. Diphtcritis een geval te Arnemuiden, Groede, Middelburg, Vlissingen en Waarde. Roodvonkeen geval te Breskens, Goes en Hoek en 2 gevallen te Middel burg en Neuzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. De eerste Amerikaansche ensilagetoren in Nederland. Op het landgoed Jobannahoeve te Oosterbeek is verleden jaar de eerste toren verrezen om maïs en misschien ook andere voedergewassen als lucerne en klaver te conserveeren door deze gewassen, fijn gesneden, in den toren een melkzuurgisting te laten doormaken, waardoor een voor het vee zeer bruik baar voedsel ontstaat. Ook in Duitsch land heeft deze Amerikaansche methode reeds ingang gevondener bestaan reeds tien van dergelijke torens, waar mede men, naar berichten uit Duitsche landbouwbladen, zeer tevreden is. Vooral de ervaring, dat de maïs per H.A. meer dan de drievoudige hoeveel heid voedsel als de weide levert, kan er krachtig toe medewerken op kleinere b i rij ven eu het aantal huisdieren met behulp van dezen verbouw sterk uit te breiden. Voor onzen landbouw is hierin een groot voordeel gelegen, waar ons land vooral veeteeltproducten uit voert. In het Maartnummer van Cultura geeft de directeur van het landgoed Jobannahoeve, de heer P. H. Burgers, in een zeer lezenswaardig opstel zijn bevindingen met dezen Amerikaanschen toren weer eu bespreekt uitvoerig de wijze van verbouw van de maïs (grond bewerking, bemesting, zaaien en oogsten) en de daarop gevolgde ensilage door middel van den, door het Instituut voor Landbouwwerktuigen gebouwden toren. Tevens deelt hij de samenstelling van het aldus verkregen voeder mede en vergelijkt deze wijze van conserveeren met het bij ons gebruikelijke inkuilen, dat terzelfder tijd met een deel der maïs op het landgoed geschiedde. Hieruit blijkt, dat de Amerikaansche methode verre de'voorkeur verdient en een voor alle diersoorten uitstekend voeder wordt verkregen, terwijl de verliezen aan verschillende stoffen door gisting veel minder bedragen dan bij het gebruikelijk inkuilen. Zondag 30 April 1916. Ned. Herv. Kerk. Voo m. 9 ure Ds. J B. T. Hugenholts. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Leeskerk Nam. 2 ure Dhr. J. R. Goris, (prop.) Voorm. 9 nre Dhr. J. R. Goris. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Dhr. J. Overduin Nam. 2 ure Dhr. J. Overduin 's Av. 5V, ure Dhr. J. Overdu n (van Ierseke).

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2