Binnenland. Gemengd Nieuws. Jburgerlijke Stand. Bekeuduiaki ngen. De Burgemeester van AXEL noodigt de inge zetenen, voor wien het gebruik van ongebudd tarwebrood op medische gronden nadeelig wordt geacht uit, ter Secretarie in te leveren een certificaat van een geneesheer. Bedoelde certificaten kunnen ter Secretarie worden bezorgd op werk dagen des voormiddags van 9 tot 12 uur. L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 21 April 1916. Bij Zagor* hebben onze troepen van ochtend een vijandelijken aanval afge slagende vyand heeft zware verliezen geleden. Het bruggehoofd van Tolmein is van nacht door den vijand fel beschoten. Op het Karinthische en het Tiroolsche front artillerievuur van afwisselende ■terkte. Het hevigst waren de geschut- gevechten bij den Coldi Lana, waar het vijandelijke vuur Dinsdagavond tot roffelvuur aangroeide. Na middernacht hebben de Italianen daar een algemee- nen aanval gedaan, die is afgeslagen. Later is het den vijand gelukt onze stelling op den westelijken top op ver scheidene plaatsen op te blazen en de geheel vernielde stelling binnen te dringen. De strijd duurt nog voort. In het Suganadal, waar de Italianen in den laatsten tijd onze voorposten door herhaalde aanvallen lastig vielen, is de vyand door een tegenaanval uit zijn voorste stellingen verdreven. Hij heeft daarby 11 officieren, 600 onge- wonde gevangenen en 4 machinege weren in onze handen gelaten. De verloven. De leden van de Tweede Kamer Schaper en Alberda hebben Woensdag den tijdelyken voorzitter van den mini sterraad, den heer Cort van der Linden in zijn kabinet bezocht, om te informee ren, of niet aan de gemobiliseerden opnieuw verlof zou kunnen worden verleend. Zij drongen er op aan, zoo •enigszins mogelijk, alsnog tegen de Paaschdagen de verloven wederom toe te staan. De minister verklaarde, dat tot zijn leedwezen de genomen maatregel, om de periodieke verloven stop te zetten, nog niet kon worden ingetrokken of gewyzigd. De gevaren, die de regee ring duchtte, ziju nog niet geheel ver dwenen. Zy zouden door het intrekken van den genomen maatregel weder toenemen en wantrouwen doen ontstaan aan den ernstigen wil om onze neutra liteit te handhaven. Het doel van den maatregel is uitsluitend, ons buiten den oorlog te houden en ons niet door de gebeurtenissen te laten verrassen. Het is volgens den minister allerminst uitgesloten, dat de toestanden zich zoo danig wyzigen, dat de maatregel weder wordt ingttrokken. Zoodra het eenigs zins mogelijk is, zal daartoe worden besloten. Men moet echter, zoo oordeelde de minister, begrijpen, dat men zich thans, om erger te voorkomen, rustig in het onvermijdelyke heeft te schikken. iX. R. Crt. Slecht schoeisel. De commandant van 't veldleger heeft onderstaand schrijven gezonden aan de autoriteiten bij de landmacht By de Ille divisie zijn klachten ge hoord over uit de centrale magazijnen ontvangen schoeisel, waaraan o.a. wer den gevondengedeeltelijk papieren hakken, papieren zolen, gelijmde zolen, terwijl bij enkele schoenen de tusschen zool ontbrak. Bovendien zyn halve buitenzolen verstrekt, welke bestonden uit twee lagen leder, waai tusscheü een laag geperst papier was gelijmd. De schoenen, waarover werd geklaagd zijn inmiddels hersteld en de halve buitenzolen zijn verbruikt, zoodat de oorspronkelijke klacht niet meer '<au worden toegelicht met het schoeisel of de buitenzolen zeiven. In verband met het vorenstaande verzoek ik u, zoodra mogelijk te doen nagaan, of dergelijke klachten ook ziju voorgekomen bij troepenonderdeeleu onder uw bevel, en mij enkele schoenen of buitenzolen, waarover reden tot klagen bestaat, ter bezichtiging te doeu toekomen. Spoedige behandeling van deze aan gelegenheid is wenschelijk. Avp. De Eemdyk, Reuter seint uit Londen aan de A. R. crt De Engelsche admiraliteit pnblceert de volgende verklaring Het Nederlaudsche stoomschip Eem- dijk is den 7den dezer door een vijau delijke duikboot getorpedeerd, toen het op weg was van Baltimore naar Rotter dam. Het had op vier verschillende plaatsen de Nederlandscbe kleuren op de zijden geschilderd, een schild, met felle kleuren beschilderd, aan den voormast en de reederij-vlag in felle kleuren aan den hoofdmast. Op de zijden stond de naam en de haven van herkomst in groote witte letters. Het schip is niet gezonken, doch op het straud gezet. In Engeland is door deskundigen een nauwgezet onderzoek ingesteld naar de stukken staal en geel koper, die in het lek van het schip zijn gevonden. Het zijn ongetwijfeld stukken van een torpedo en zij zien er uit als de stukkeu, die in andere gevallen waarin een schip is getorpedeerd door Duitsche duikbooten, ziju gevondeu. De stukken staal worden beschouwd als deeleu vau een luchtkamer en het stuk geel koper als een deel van een krukas vau een sleutel. Geen staal van ae dikte of de soort van deze stukken wordt gebruikt bij eenig bekend type van Engelsche of Duitsche mijnen. AXEL, 21 April 1916 Zooals gebruikelijk, wapperde hier Woensdag bij gelegenheid van 's Prinsen 40sten verjaardag van enkele gebouwen de Nederlandsche driekleur. Bij gunstig weer zouden we ook concert hebben op de markt en warem pel het weer was eenigszins gunstig Eenigszins, want verwend worden we niet met het weer. Toch zagen de muzikanten vaa Concordia er niet tegen op om zich aan den guren wind bloot te stellen en we moeten dat waardeeren want ze toonden daardoor niet onder te willen doen voor hun militaire kunstbroeders, die vroeger eveneens in buiig weder concerteerden. Ook wat de muziek zelf betreft, deden ze hun best. In aanmerking genomen, dat door de mobilisatie „Concordia" zoodanig gedemobiliseerd wa3, dat van repeteeren vaak niets terecht kwam, moet het ons verwonderen, dat de directeur zijn manschappen nog zooda nig wist af te ricbten, dat hij het publiek eon afwisselend programma kon bieden We zieu hieruit, dat als er wil is, en samenwerking tusschen leider en leden niet ontbreekt, er nog heel wat tot stand kan komen. Moge dit zoo blijven en Concordia door aanwerving van goede en jongere krachten weer zoodanig bloeien, dat we in den aanstaanden zomer de afwezigheid der milbaire muziekcorpseu niet te zeer voelen. i Maandag vergaderde in het hotel „Het Boute Hert" te Hulst de commissie voor regeling tot vaststelling der datums der algemeeue jaarlijksche vergadering der verschillende Polders en Water schappen. Opgeroepen waren 23 aan deze com missie aangesloten polders, waarvan 1 absent en wel Beoostenblij Benoorden Voor dit jaar ziju in deze commissie de algemeene vergaderingen der aan gesloten polders vastgesteld als volgt Cani8viiet 16 Mei, Absdale 17 Mei, Melo en Willem Hendrik 18 Mei, Stop peldyk 20 Mei, Westdorpepolders 23 Mei, Koningin Emma 24 Mei, Catharina 25 Mei, Alstein 27 Mei, Vereenigde polders van Ossenisse 30 Mei, Groot en Nieuw-Kieldrecht 3 Juni, Groot, eu Klein Ferdinaudus 6 Juni, Beoostenblij 7 Juni, Lamswaarde 8 Juni, Oude Graauw en Langendam 13 Juni, Kruis polder 15 Juni, Cliuge 20 Juni, St Jansteen 21 Juni, Ser Paulus 24 Juni, Havik en Hulsternieuwland 27 Juni Wildelanden 30 Juni, Oud Beooatenbly Bezuiden 4 Juli. Tot deze commissie trad nog too Oud Beoostenblij Bezuiden, terwijl de wenscb uitgesproken werd om de slechts twee nog niet aangesloten polders, nogmaals tot toetreding te verzoeken. Ook was men het algemeen eens de door de aanwezige dijkgraven vastge stelde datums aan te houden. Tem. crt. Tot adjunct commies ter gemeente secretarie te Deltt is benoemd de heer J. J. Huijssen te Neuzen. Door P. d. H., 22 jaar, landbou wersknecht verblijvende te Zuiddorpe is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van 11 April jl. waarbij hij ter zake van poging tot verboden uitvoer van een wagenvracht aardappelen is veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. De officier van Justitie kwam eveneens in booger beroep. Stoomschip „Lodewijk Nassau" geladen met Chili Salpeter en ongeveer een maand in Engeland opgehouden is hedenmorgen op een mijn geloopen en gezonken. Een gedeelte der ladiug was voor deze streek bestemd, zoodat ook Zeeuwsch Vlaanderen hierin een onher stelbaar verlies lijdt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 23 April 1916. (EERSTE PAAoCHDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorna. 9 ure Ds. J B. T. Hugcnholtz. ediening H. Avondin.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. Nam. 2 ure Dhr. H. H. Meeter. (prop.) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Dhr. H.- H. Meeter. Nam 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Gemeente. Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. V, ure Maandag 24 April 1916. (TWEEDE PAASCHDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Dg. J. B. 'T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. Q ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Geen dienst. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. KoniDkltyk bezoek te Ede. Ter gelegenheid van het bezoek door H. M. de Koningin aan de te Ede en Harskamp gelegerde troepen werd Dins dag een oefening gehouden van de troe pen te Harskamp tegen het garnizoen Ede op de Doesburger heide. 's Morgen* werd te Harskamp reeds om 4t/s uur de reveille geblazen en te 61/,, uur marcheerden de troepen, ODder hevige regenbuien, Edewaart*. Het wa* den heelen dag bijzonder slecht weer eD dus was het voor de troepen geen buitenkansje, toen zij een verdedigende stelling moesten innemen en, liggende op de door de regens der laatste dagen doorweekte heide, de nade ring van den »vijand" moesten afwachteD Na ruim 11/i uur liggen, waarhij de eerie stortbui na de andere volgde, kwam de »vijand" opdagen en was het »gevecht" spoedig beslist. H M. de Koningin met haar gevolg van Ede gekomen, werd voorgelicht om trent de oefening door den generaal-ma joor J. Burger, commandant der 2e divisie. Zij trotseerde moedig de stort buien. Na afloop reed H. M. te paard langs de inmiddels opgestelde troepen, waarna deze huiswaarts trokken. Per auto begaf H. M. zich daarop naar Harskamp, om een bezoek te brengen aan de hmsvlijUentoonstelÜDg aldaar, welke gehouden werd in den militairen schouwburg. Doordat de auto's reeds vóór het aan gegeven uur arriveerden, was niemand aanwezig om H. M. te ontvangen, maar toch begaf H. M. zich onmiddellijk naar den schouwburg om de tentoongestelde voorwerpen, bestaande uit snijwerk, schil derstukjes enz. te bezichtigen. Inmiddels was de regimentscommandant, luit.-kol. Fabius, aangekomeu en vergezelde verder de Koningin. Nadat H. M. haar tevredenheid over een en ander had betuigd, werden de auto's weder bestegen en vertrok het gezelschap Daar MillingeD. Over Amers foort keerde H. M. per salontrein naar Den Haag terug. Avp. Dinsdagmorgen liet een passagier in een tram te Amsterdam zijn porte feuille met 4200 liggen. Toen hij zich later in groote opwinding bij den wag»n vervoegde, om van de vermissing aan gifte te doen, kon de conducteur, die de portefeuille intusschen had gevonden, hem het vermiste ter hand stelleD. Da eigenaar beloonde den vinder met 25. Avp. - De watersnood. Van de 34 boerenwoningen, welke in de Broeker- meer gestaan hebben zijn er 20 geheel verdwenen, tien min of meer vernield en de overige zeer zwaar beschadigd. De dijk langs het Noord Holl. kanaal, begrenzende de Buikslotermeer, welke nu weer geheel boven water ligt, blijkt weer beschadigd te zijn. Op vele plaat sen is de beharding van dezen weg tot op de helft doof den aanhoudenden golfslag afgebrokkeld. EeD flinke her stelling is dus noodig. Avp. Dinsdag zijn te Groesbeek twee uit krijgsgevangenschap ontvluchte Russische soldaten, van wie een gewond, aaDge komen. Arp. Van 1 tot en met 15 April 1916. Axel. Huwelijks-aangiften. 8. Maarten van Vliet (van Dordrecht), 27 j., jm. en SuzannaSmies, 22 j., jd. 14. Leonardus Vereeckeu, 23 j., jm. en Elvira Maria Eleonora Goossens, 19 j., jd. Geboorten. 1. Magdalena, d. van Adri- aan de Feijter en Geertruij Heijnsdijk. 5. Albert Pierre Marie z. van Lourens van de Casteel en Prudence Marie Pica- vet. 11. Susanna, d. van Frederik Bakker en Jacoba VerschelliDg. Dirk, z. van Jozias F«as en Cornelia Janna Zegers. 12. HubeTtuu, z. van Josephus Engels en Maria Jozephina Lippens. Overlijden. 3. Cornelis den Hamer, 78 j., weduwn. van Aaltje de Jonge. 6". Pieter Dekker, 72 jeehtg. van Adriana van Tutenhove. 9. Dirk de Blaaij, 77 j., echtg. van Cathalina Hamelink. 13. Elisabeth Verpoorte, 2 m., d. van Pieter Jan en Cornelia Wolfert. 14. Johanna Maliu, 80 j., wed. van Ludovicus Fran- ciscu8 Staal. -Ag. IS—SMSSW III II— *11 jaWtfcYIIW—BWBB— De Burgemeester voornoemd

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2