Buitenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. In een ander artikel van hetzelfde blad wordt er op gewezen hoe na de krachtige houding die Nederland in zake de Tubantia en de Palembang heefi aangenomen, de duikbootoorlog nu „met inachtneming van de bevoegde belan gen der neutralen" bij voorkeur ziju aandacht gewijd heeft aan de Noorsche handelsvloot, voor zoover het de neu tralen betreft. Sedert Zaterdag (het is hedea Dinsdag) ziju er zes Noorsche schepen in den grond geboord. Een dezer schepen de Pieter Hamre werd zonder waarschuwing getorpedeerd, ter wijl het schip voor anker lag, waarbij 14 menschen gedood werden. Tegelijk wordt hierbij in herinnering gebracht, hoe eenzelfde lot het zeilschip Silius en het stoomschip Langell getroffen heeft, waarbij ook eenige menschenle vens verloren gingen. Het eerste schip werd op de roede van Havre, het laatste bij Corton tot zinken gebracht, beiden zonder waarschuwing. Absoluut bewijs, wie de daders zijn geweest, hebben wij niet, zegt het blad, en het wraakt in scherpe woorden deze oorlogvoering als misdadig. Tot volle genoegdoening dezer geval len, zou geëischt kunnen worden, meent het blad, dat de schepen niet met de assurantiebedragen vergoed werden, maar mat andere schepen die dezelfde waarde hebben, en dat verder voldoende schadeloosstelling uitgekeerd werd aan de nagelaten betrekkingen der gedoode personen, terwijl tevens ook de daders van het misdrijf gestraft dienden te worden volgens de strafbepalingen van hun land. Er bestaat een mogelijkheid, zoo be sluit het artikel, dat het niet gelukken zal, te bewijzen wie de schepen getor pedeerd heeft, en men zal in dat geval zelf een opinie over de zaak moeten vormen. In ieder geval hopen wij, dat er geen moeite gespaard zal worden om uit te maken wie de schuldige is, en dat de regeering nu in duidelijke woorden den betreffenden haar opvat ting te verstaan zal geven over het tor- padeeren zonder waarschuwing, en dat zij zoo noodig stappen zal nemen over eenkomstig de waardigheid en de be langen van de natie. N. R. Crt. Bruinbrood. Men meldt aan de N. R. crt Een niet te verwatrloozen factor, welke heeft meegewerkt tot het thans in ons land bestaande gebrek aan tarwe is de belangrijke broodvoorziening van de Belgische grensplaatsen, waaronder ook Luik, door de bakkers van de Nederlandsche grensgemeenten, van Rozendaal tot Maastricht. Wekelijks gaat er één millioen K.G. brood naar België, waarvoor 13,000 baaltjes tarwe meel benoodigd zijn, of 6.5 pet. van de hoeveelheid meel, welke wekelijks voor de broodvoorziening van ons eigen land verbruikt wordt. Vau de zijde der bakkerspatroons is hierop bij de bespre king, welke Zaterdag gehouden werd met den directeur vau he;R ksgraau- bureau, gewezen. ÖUftLUU. Op alle gevechtsterreinen weinig verandering aldus beschrijft de N. R. Crt. den toestand. Voor Verdun hebben de Duitschers Zaterdag van eenige (vruchtelooze) voorwaartsche bewegingen der Fran- schen melding gemaakt, waarover de Fransche berichten met geeu woord spreken. Een aanval der Franschen ten Zuiden van Douaumont, in het Duitsche bericht van Zoudag als afge slagen vermeld, komt in de Fransche berichten voor, en heet daar geheel gelukt. De Franschen konden „som mige gedeelten van de Duit3che loop graven" bezetten. Een ander bericht uit Parijs meldt, dat men met een kleinen aanval te doen had, die diende om lucht te verschaffen aan de Fran sche stellingen ten Zuiden van Douau mont en dat dit doel ten volle werd bereikt. Uit een en ander is duidelijk dat het een gevecht van minder belang is geweest. In het kustgebied en meer naar het Zuiden hebben de Russische troepen na een zeer verwoed gevecht, waarbij zij door artillerievuur te land en ter zee gesteund werden, de Turken uit de geweidig versterkte stelling op den linkeroever van de Karadere, 25 werst ten Oosten van Trebizonde, geworpen. Wij vervolgen den vijand krachtig. Herhaalde aanvallen vau den vijand in de richting van Bayburt zijn alle met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. R izen naar België, Da correspondent van de N. R. crt. schrijft uit Brussel d.d. 13 dezer Aangezien vele landgenooten in de meening schijnen te verkeeren, dat het met het reizen van en naar België nu langzamerhand wel weer nbrmaal is geworden, en het, wanneer de reizigers tot eigen nadeel hun dwaling bemerken, gewoonlijk te laat is, de zaken ongedaan te makeD, is het van belang nogmaals met nadruk op het volgende te wijzen. Passen voor heen en weer door een Duitsche autoriteit in ons land afgegeven worden hier in België, vooral wat den geldigheidsduur betreft, volstrekt niet altijd erkend; gevolg biervan is dat het tijdstip, waarop verlof tot terugkeer naar Nederland gegeven wordt, altijd hoogst onzeker is, zoodat vertragingen van twee tot drie weken zeer vaak voor komen. Protesteeren en reclameeren helpt in zulk geval niets. Omgekeerd is ook het reizen van België naar Nederland en terug voor .Nederlanders belangrijk bemoeilijkt ge bleven. De Duitsche overheid in België gaat n.l. tegenwoordig van het stand punt uit dat men alleen in zeer drin gende gevallen en wanneer het belang rijke zaken betreft, bij wijze van uitzondering, toestemming kan krijgen zich naar Nederland te begeven. Het blijve dus een ieder uitdrukkelijk ontraden zonder volstrekte noodzaak de reis van of naar België te ondernemen. Personen, die tijd, geld en geduld in overvloed hebben, kunnen de kans wagenalJe anderen zullen zich veel kosten en ellende besparen door voors hands van reizen af te zien. Naar de Morning Post uit Parijs ver neemt, bevat het Journal des Débats het antwoord, dat kardinaal Mercier aan generaal von Bissing, den Duitschen gouverneur generaal in België, gezonden heeft. De kardinaal schrijft, dat hij op uitnoodiging van den Pau3 en niet uit zichzelf naar Rome gegaau is. Vergun daarom, schrijft hij, dat wij, zells of schoon wij getroffen zijn door bewonde ring voor de oorlogsrusting, die u om geeit, en den schitterenden staf, die gij, als koning Saul, aan uw persoon hebt toegevoegd, on# algeheele vrijheid van oordeel voorbehouden. In de zorgelijke tijden, die het land doormaakt, kunnen noch willeD wij deze vrijheid prijsgeven. Zoodra een voret ophoudt rechtvaardig te ziju, zijn wij hem noch gehoorzaam heid of eerbied, noch toewijding ver schuldigd. Als aartsbisschop van Meche len zijn wij slechts aan ons geweten verantwoording schuldig. Gesloten tegenover uw aanslagen be houden wij het heilige gebied van ons geweten als een laatste wijkplaats voor het verdrukte recht. Uwe excellentie moge gelooven, dat wij niet zonder diepe smart aan de wereld het kwaad bekend gemaakt hebben, waarmede onze brodders en zusters overstelpt zijn. Dit verschrikkelijke kwaad, deze ontstellende misdaden, deze tragische smart zou het koele verstand geweigerd hebben als waar te erkennen, zoo wij niet gesproken hadden. En in dat geval zouden wij ons zelf niet waardig geacht hebben de opvolger te zijn van de apostelen, die het Belgische Gallie geëvangeliseerd hebben. Als Belg hoor den wij de kreten van smart van ons volkals vaderlander wenschten wij de wonden van ons land te heelen, als bisschop hebben wij de misdaden, op onze onschuldige priesters gepleegd, gebrandmerkt. N. R. Crt. AXEL, 18 April 1916. Aan kerkvoogden van de Nederl. Herv. gemeente alhier is door mej. de wed. J. M. van den Berge, overladen alhier, gelegateerd de som van 2500, vrij van successierechten. Indien het weder gunstig is, zal „Concordia" morgenavond bij gelegen heid van den verjaardag van Pritis Hendrik, een muziekuitvoering op de markt geven. Tot gemeente veldwachter te Oud dorp is benoemd dhr. C. Loof, vroeger te Axel, thans agent van politie te Vlissingen. Morgen, Woensdag, hoopt de Weleerwaarde heer Ds. A. Timmerman Predikant bij de Ned. Herv. kerk te Ter Neuzen, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden aldaar als predikant ziju intrede deed. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot lid der gezond beidscommissie, zetel Neuzen, de heer E. H. T. van Borssum Waalkes, apo theker aldaar. Door gedeputeerde Staten zijn de dagen voor eventueele stemming en herstemming voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten bepaald respectievelijk op Vrijdag 16 en Woens dag 28 Juni ai s. De verkiezing (caDdidaatstelli ng) is wettelijk vastgesteld op den eersten Dinsdag der maand Juni, zijnde 6 Juni. In de week van 5 tot 12 April ziju de navolgende besmettelijke ziekteü uit Zeeland ler kennis van den Cen tralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk: 2 gevalleD te Middelburg en 1 geval te Vlissingen, Sluis eu Hon tenisse. Diphteritis 1 geval te Oostkapelle eu HoDteuisse. Door Gedep. Staten van Zeeland is benoemd tot lid der Prov. regelings commissie voor de paardenfokkerij, ter vervulling van de ontstane vacature door het overlijden van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, de heer H. J. Aernoudts te Sluis. PREDIKBEURTEN TE AXEL Vrijdag 21 April 1916. (GOEDE VRIJDAG). Ned. Herv. Kerk. 's At. 5V, ure Ds. J B. T. Hugenholtz. (Bevestiging der Lidmaten]. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 April 1916. J. B., 20 j., dienstbode te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ5 of 5 dagen hechtenis. J. v. d. E., 23 j., landbouwer, ver blijvende te Hontenisse, is wegens als voren veroord. tot 15 of 15 d. hecht. M. E. S., 18 j., werkman te Neuzen, is wegeD8 diefstal veroord. tot een week gevangenisstraf. A. S., 15 j. en C. J. M., 15 j., beiden zonder beroep te Neuzen, ziju wegens als voren ieaer veroord. tot JO of 2 weken tuchtschool. A. D., 19 j., mos8elvisscher, P. J. I., 21 jschippersknecht, beiden te Graauw, zijn wegens vernieling ieder veroord. tot een week gevang. E. L. v. D., 29 j veldarbeider te St. Jansteen, gedetineerd, is wegens pogiug tot doodslag veroord. tot een jaar gevang, met aftrek der prev. hecht. A. F., 24 j., veldarbeider, F. C. C., 26 j., veldarbeidster te Zuiddorpe, be klaagd van dierenmishandeling, ziju vrijgesproken. Bij bevelschrift der bovengen, rechtb ank is rechtsingang verleend met last tot instructie tegen A. J. L., 31 j., schipper te Ter Neuzen, beklaagd van verduistering. Maandagmoigen is te Vlissingen aan boord van den mijnenveger »Triton" bij het nazien van een mijn de mijnrevolver afgegaan, waardoor een sergeanttorpedo- maker onmiddellijk weid gedood. De overledene laat een vrouw met twee kinderen achter. M. Crt. Nekkramp. Uit de officieele cijfers blijkt, dat waar in de jaren 1911, 1912 en 1913 slechts resp. 7, 12 en 4 sterfge vallen aan nekkramp voorkwamen en in 1914 slechts enkele gevallen in 1915 in eens 54 nieuwe gevallen voorkwamen, waaronder 27 met doodelijken afloop. De eerste drie maanden van dit jaar (1 Jan. 1 April) toonen wederom een be- langiijke toename van het aantal geval leD. Geconstateerd werden 47 nieuwe gevallen, waarvan 25 met doodelijken afloop. Avp. Smok/celen. Te Oud Zevenaar zijn twee smokkelaars gearresteerd. Twee soldaten, die hun ongehinderd lieten passeeren, zijn door den dienstdoenden luitenant, als verdacht van omgekocht te zijn, gearresteerd. Aan het station Zevenaar zijn eenige personen gesnapt met pogingen tot uit voer van vet en margarine. In Azewijn bij Zeddam zijn 2 kisten met ontbijtkoek in beslag genomen. Bij onderzoek bleek, dat onder de bovenste laag koek ruim 400 KG. plautenvet verborgen lag. Eeriige smokkelaars hebben te Herwen de militaire boot weten machtig te wor den en daarmede getracht vier geslachte varkens en een zak rijst uit te voeren. Ze lieteD echter boot met inhoud in den steek nadat op hen eenige schoten waren gelost. In Lengel bij Zeddam hebben de kommiezen vier smokkelaars gevat, die een hoeveelheid meel, rijst en margarine over het grenskaDaal wilden voeren. Een der smokkelaars bracht zich door het kanaal in veiligheid, een andere die hetzelfde wilde probeeren, gaf zich over nadat hij drie schoten had gekregen door de mand op zijn rug. Te Lobith is een groote partij marga rine, vet en spek uit een paar schepen gehaald en in beslag genomen. Avp. Een beerje wachten nog. De Prui sische staatsbegrooting voor 1916 bevat ditmaal een eigenaardige post. De dit jaar overleden president Elsman, van het gerechtshof van Gronau, heeft den staat 10.000 Mark vermaakt, met de bepaling dat dit kapitaal op rente gezet en deze zoolang bij het kapitaal gevoegd moet worden tot het bedrag der staatsschuld bereikt is. (Schat uien de Pruisische staatsschuld op 100 milliard, welk bedrag mettertijd wel bereikt zal worden, dan zal het plm. 350 jaren duren, alvorens het Dagelaten kapitaal even groot is geworden.) Avp. Door de grenswacht in deLuttebij Oldenzaal is aangehouden de officier Stephan uit Werona (Rusland), van het 34e Siberische regiment inf. Na 15 maanden krijgsgevangen te zijn geweest was hij uit Maagdenburg ontvlucht. Te Kolno was hij gevangen genomen. Onder geleide is hij naar Rotterdam gebracht. Avp. Zaterdagmorgen is door de politie te Rijswijk (Z.-H.) een partij spek in beslag genomen van den spekslager K. aldaar. ■3

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2