Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. schepen op den stroom. All indui- 1 het in staat van beleg verklaard gebied verwacht worden. Op welk tijdstip Des namiddags had een meer feeste- triestad neemt Kanton onder alle steden behoort, maken dringend noodzakelijk deze schepen in Nederland zullen aan- lijke viering plaats op de bovenzaal China de eerste plaats in. De eene regeling, waarbij met de eischen komen, is in verband met den duur van het „Hotel des Pays Bas." ▼an handel van Kanton, die vóór den opium oorlog (1841) en de opening van andere havens hot geheele verkeer van China met het westen tot stand bracht, is ▼oor het grootste gedeilte in Engelsche handen. Bijna alle Europeesche staten en de Ver. staten van Amerika zijn hier door consuls vertegenwoordigd. De handel van Kanton ondervindt in hooge mate den invloed van het voor de Kantonstraat gelegen Honkong, waar het zwaartepunt van den buitenland- ■chen handel is gevestigd. N. R. Crt. der practijk en de thans in ruime mate verkregen ervaring rekening wordt gehouden. -V. R. Crt. Wijziging art. 411 Invaliditeitswet. Blijkens het Voorloopig Verslag der van aanhouding van de Lodewijk van Nassau niet aan te geven. De verbouwers van rogge en andere wintergroenten, bieten, aardappelen en andere gewassen kunnen erop vertrou wen, dat alles wordt gedaan om de Door den leider, den heer Pilliscijn werd een rede gehouden, waarin niet alleen werden herdacht de kloeke houding van koning Albert I, het edele streven van koningin Elizabeth en de manmoedige daden van het Belgische Tweede Kamer, spraken verscheidene j benoodigde chilisalpeter nog zoo tijdig leger, maar waarin ook werd gehuldigd leden hun ontstemming uit over de jn Nederland te doen aankomen, dat uiterst sobere toelichting, welke dit ver de anders te verwachten hoogst beden strekkend wetsontwerp vergezelt. De kelijke gevolgen voor den oogst worden Regeering stelt voor, de uitvoering van J afgewend. N. R. crt. de Invaliditeitswet voor den duur van drie jaar uit te stellen en geeft als motief voor dit voorstel aan de door den loop der omstandigheden veroor zaakte vertraging van de beslissing inzake het ontwerp-Ouderdomswet en de onmogelijkheid om de Invaliditeit» Onderwyzersmeeting tegen den duurtetoeslag. In het Gebouw van Kunsten en We tenschappen te 's Gravenhage hield de Bond van Nederlandsche Onderwijzers onze Koningin Wilhelmiua en het Nederlandsche volk, voor al wat de Belgen hebben ontvangen en nog ge nieten van hunne gastvrijheid. Aan koning Albert werd een tele gram van huldebetuiging gezonden door den Belgischen consul. Verschillende muziek en zangnum mers brachten de aanwezigen tot groote geestdrift. Deze samenkomst gal weer eens opgewekte afwisseling in het zoo Zondagmiddag een protestvergadering, wet op het tijdstip, in art. 411 genoemd, I gericht tegen het wetsvoorstel tot het I eentonige leven der uitgewekenen in werking te doen treden. Deze korte verleenen van een duurtetoeslag aan Ook te Hulst had een samenkomst mededeeling wekt den indruk, dat bij de rijksambtenaren, onder wie de on- plaats in de kerk en is 's middags een Bjj beschikking van den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel, is aan den heer Tj. B. E. Kielstra, eervol ontslag verleend als assistent I gunstiger tijdsomstandigheden, de Re- 1 wijzers. Er waren 3000 onderwijzers 1 lezing gehouden door den Belgischen by den dienst der Rykszuivelconsu-I geering voor de invoering van de wet aanwezig en voorts «enige Kamerleden. afgevaardigde Van Raemdonck. lenten. inderdaad zorg zou hebben gedragen Het woord werd gevoerd door de en dat het louter aan omstandigheden j heeren Dijkgraaf en Ossendorp, en ten Bij Kon. besluit is bepaald, dat de gryze chako (het hoofddeksel met voor en achterklep) en de pet komen te vervallen, en vervangen worden door de gryze kepi (by de in het zwart van den wil der Regeering onafhankelijk is gelegen, dat de invoering van de wet niet haar beslag heeft gekregen. De leden hier aan het woord kwamen tot de slotsom dat op onverantwoorde slotte werd een motie aangenomen, waarin o.a. werd verklaard ,dat de in 1913 toegekende kinder en huwelijkstoeslag en de thans door den Minister voorgestelde duurtetoeslag Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 April 1916. lui. Uü I-O D. V., 19 j., te Hulst, tot 7 of 7 getieeae troepen ae Kept in net zwart) i wjjza met; de groote belangen, geheel het karakter dragen van bedee- dagen hechtenis. aan deze sociale wetgeving verbonden, I hng ©n allerminst in overeenstemming wordt gehandeld en wenschten in dit zijn met de beteekenis van de diensten verband te wijzen op de betreureus van de onderwijzers tegenover de maat voorts is voor alle wapens en dienst vakken een gewijzigde veldjas inge voerd. Lichting 1917. Ingediend is een wetsontwerp hou dende bijzondere maatregelen met be trekking tot de lichting 1917 Ter toelichting zegt de regeering, dat de heerschende buitengewone omstan digheden het h. i. noodig maken, dat ▼oor de lichting 1917, evenals is ge schied voor de lichtingen 1915 en 1916 de gelegenheid wordt geopend om zoo noodig vroegtydig tot inlijving te kun nen overgaan. Om daartoe te geraken, zullen gelijke regelen kunnen worden gesteld werden aangeduid in de Mem. r. Toel en onder het hoofd „Artikel 6" in de Mem. v. Antw. op het voorl. verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot het treffen van bij zondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1916. Alleen zal de bepaling betreffende verkorting van den in art. 61, eerste lid, der Militiewet waardige gevolgen die het voorgenomen uitstel zal na zich slepen. Verscheidene leden kwamen tegen bovenstaande bedenkingen op. De mededeeling van den minister Cort van der Linden zoo werd dezerzijds o.a. aangevoerd dat de Regeering door de indiening van dit wetsontwerp wenscht te bevorderen dat de Volks vertegenwoordiging in volkomen vrij heid hare steun omtrent het ontwerp Ouderdomswet kan bepalen, getuigt van haar verzoenend streven. Elke neiging om de verantwoordelijkheid voor de aangelegenheid, waarin de ver zekeringswetgeving door de omstandig heden is geraakt, af te schuiven op hen, die tegen het ontwerp-Ouderdoms wet zijn gekant, is der Regeering dau ook volkomen vreemd. Misschien had het aftreden van den minister Treub de moeilijkheden eenigszins vergroot. Voor het verwijt dat deze niet het zijne schappij dat in het toekennen der toeslagen reeds ligt de erkenning van regeerings- wege, dat de salariëering der Neder landsche onderwijzers reeds vóór de tegenwoordige abnormale toestanden totaal onvoldoende wasdat dan ook herhaaldelijk èn van de zijde der Re- peering èn van de zijde der Volksver tegenwoordiging dit feit volmondig is erkend dat dus, en vooral na de be lofte vervat in het verkiezingsprogram der concentratiepartijen en der S. D. A. P., de onderwijzers mochten ver wachten dat nog in deze wetgevende periode een radicale wijziging der sala riëering aan de orde zou worden ge steld overwegende dat de nu voorgestelde toeslag is eeu beleediging, den geheelen onderwijzersstand aangedaan, terwijl hij ook allerminst eenige leniging in den steeds stijgenden nood zal brengen der S. d B., te St. Jantateen, tot 7 of 7 dagen hecht. J. H., 18 j., te Clinge, tot 1 week gevang. P. J. B., 30 j., te Westdorpe, tot 14 dagen gevang. P. d. H., 22 j., te Zuiddorpe, tot 6 weken gevang. H. D. D., 36 j., te Axel, tot 7 of 7 dagen hecht. M. M., 42 j., te Axel, is vrijgesproken. D. S., 39 j., te Clinge, tot 14 dagen gevang. P. d. M., 43 j., te Clinge, tot 14 dagen gevang. Th. d. B., 29 j., te Clinge, tot 14 dagen gevang., allen wegens poging tot verboden uitvoer. Watersnood. Een medewerker van de N. R. Crt. schrijft Staag zaks nu het water op de over stroomde landen, langzaam wel, maar gestelden termijn van tien dagen voor I zou hebben gedaan, een geregeldeu 1 laagst gesalariëerden, dringt er bij de regelmatig. Onafgebroken werptn de het aanvragen van herkeuring zonder I gang van zaken te bevorderen is echter I Regeering en Volksvertegenwoordiging pompmachines massa's water in de zee bezwaar achterwege kunnen blijven. Behalve dit laatste en een klein ver schil tusschen de artikelen nopens de inwerkingtreding is het ontwerp dan ook gelijk aan de wet van 11 Juni 1915. N. R. Crt. Bestendiging van den staat van beleg- Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot bestendiging van den staat van beleg verklaarden verscheidene leden weinig geneigd te zijn aan wetsont werpen van deze soort hun stem te blijven geven, zoo de regeering niet door spoedige indiening van het toege zegde wetsontwerp tot wijziging van de wet van 23 Mei 1899 (S.bl. No. 128) blijk gaf rekening te willen houden met geen plaats. De door hem toegezegde ontwerpen werden alle tijdig en op den aangegeven tijd ingediend. Met nadruk kwam men op tegen het verwijt dat de Regeering haar plicht had verzaakt door de voorbereiding van de invoering van de Invaliditeits wet niet tijdig ter hand te nemen. Invoering van het Staatspensioen zonder gelijktijdige behandeling van de invaliditeitsverzekering was naar het oordeel dezer leden alleszins mogelijk. Avp. Gebrek aan Chilisalpeter. (Officieel.) In verband met de vele schriftelijk en persoonlijk tot hem ge richte vragen deelt de minisier van landbouw, nijverheid en handel aan de herhaaldelyk te berde gebrachte degenen, die behoefte hebben aan be bezwaren, waartoe de toepassing der wet, bepaaldelijk ten aanzien van de verordenende bevoegdheid van gemeen ten en waterschappen en van de uit zettingen, aanleiding geeft. Wanneer zoo werd gevraagd zal aan de toezegging van die wets wijziging o.0i. bij de behandeling van wetsontwerp No. 99 (Bestendiging van den staat van Beleg) dezer zitting ge daan, gevolg kunnen worden gegeven Ook de inmenging van militaire auto riteiten in de gemeentelijke huishouding o. m. waar het het sluiten van winkels eu herbergen betreft, de eigenaardige schikbaarstelling van chilisalpeter, het volgende mede Op 21 Maart passeerde de Lodewijk van Nassau-van de Koninklijke West Indische Mail Dover en kwam 22 Maart in de Duins voor anker. Het schip is uitsluitend geladen met chilisalpeter, geadresseerd aan de Neder landsche regeering op aan, dit onderwerp niet op onder wijzers van toepassing te doen zijn en ten spoedigste door een afdoende her ziening van de salariëering der onder wijzers een einde te maken aan de treurige fiuanciëele positie, waariu de onderwijzer, tot schande van Nederland, nog steeds verkeert". AXEL, 11 April 1916. Alom is Zaterdag in ons land de ver jaardag gevierd van Z M. den Koning der Belgen. Om ons tot Zeeland te bepalen, kun nen we melden, dat te Middelburg con certen werden gegeven, door een ge zelschap, samengesteld uit de beste muzikale krachten uit de in het kamp van Harderwijk geïnterneerde Belgen, welke door een drom van menschen, Belgen eu Middelburgers werden bij gewoond. Te VlisMngen, Goes en Zierikzee eveneens concerten en tooneeluitvoe- ringen. Te Ter Neuzen werd de aangekon- en centimeter na centimeter ontworstelen zij het land aan de baren. Af en toe wordt er ook gespuid, maar welhaast zal dat niet meer kunnen, waDt het binnen water is al zoover gedaald, dat het buitenwater maar zelden lager is. Hier en daar komt nu weer een ge deelte van het verdroDkeu land boven het water uitsteken, als een eilandje te midden van de groote plas. Zaterdagochtend zijn wij een kijkje gaan nemen hoe het nu in Buiksloot stond. Bijv de Willemssluizen bleek al dadelijk, hoever het water was gedaald. De kisting op de sluisdeuren is nu geheel overbodig geworden, bijna een halve meter staat het water onder den gewonen sluisrand. Het Noord-Hollandsch kanaal is weer binnen de oevers geloopen en de Buiksloterstraatweg is weer begaan baar. De weg heeft betrekkelijk weinig van het water te lijden gehad. Het Juliana park, dat Dog kort geleden geheel blank stond, dermate zelfs, dat van de banken nog alleen de leuning zichtbaar was is weer een prettige wan delplaats geworden. Het gaf een gevoel van wonderlijke sensatie, toen wij van digde samenkomst gehouden in de R. K. Ondanks herhaalde pogingen van het kerk, waar een H. Mis werd gehouden den dijk in het park daaldenwaar- du buitenlandsche zaken eu door het koor een Te Deum ge- de jonge struik^s reeds waren gehuld zongen. Zooals begrijpelijk werd deze dienst door vele Belgen ook uit ouze omge ving bijg -woond, doch ook door vele ministerie van om het schip vrij te krijgen, wordt het heden 7 April nog steeds in de Duins (Engelsch kanaal) vastgehouden eu w..,0o-, De eveneens met chilisalpeter geladen moeilijkheden welke zich voordoen in en aan de Nederlandsche regeering belangstellende Nederlanders. plaatsen als Arnhem, waar de stad niet, geadresseerde schepen Maartensdijk en lot slot werden Belgische volks- doch wal het spoorwegemplacement tot Maasdijk kunne» morgen in de Duins I liederen gezongen. in een wazig groeu kleedje. Buiksloot bracht «lias ontnuchtering. De Buikslotermeer is heel diep en de, huisjes liggen daar lager dan elders iD het overstroomde land, en het zal dan ook nog wel een heele tijd duren voor het water daar weg is. Maar eenige I i i a. U j 1 J 1» I rinnr Hon 1 lil' i") ar rian hoor Ji-J U A D I nrnifAi.a I?r» .njran Anrlarwri'i'varo I I A A D 1 U vnnrtl IB mnr •11 a wsnans atv HiAnnt. I J I I 1 ra e

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2