Binnenland. Landboiivv. ▼an Verdun gevallen, dat een dekking 1 ▼an de vesting vormt. De Fransche stellingen zijn nu nog erger bedreigd. De Duitsche troepen hebben door dit nieuwste wapenfeit een prachtig getui genis afgelegd van bun strijdlust en kracht, en bewezen, dat de z.g. ver lamde Duitsche aanvalskracht bij Ver dun een verzinsel van onze tegenstan ders is. Avp. De „New-York World" corr. aan bet front van Verdun heeft den strijd van zeer nabij aanschouwd en verklaart dat niet veel minder dan een millioen man aan beide zijden om Verdun strijden. Nooit tevoren werden zulke enorme hoeveelheden artillerie in den strijd gebracht. Op den halven cirkel van de vuurlinie rondom Verdun, van de Maaslinie boven St. Mihiel tot Avocourt hebben de Duitschers een 2500 kanon nen in actie of reserve, d. viz. een kanon op elke 25 M. Daar waarschijnlijk de helft van de kanonnen van gemiddeld en zwaar kaliber zijn zal het gemiddeld gewicht per granaat zeker meer dan 25 pond bedragen, zoodat ieder uur wel 160,000 pond, d. i. 4 a 5 waggonladingen ijzer op de Fransche stellingen regenen. Dit neemt nog toe wanneer het vuur in intensiteit stijgt en wordt gewerkt met het zoogenaamde trommelvuur. Men meent dat thans de enorme hoeveelheden artillerie, die door de Franschen wordt gebruikt bij hun ver dediging, bijna even groot is als die van de Duitschers en kan dus besluiten, dat meer dan 6000 kanonnen, afwisse lend van 3-duims veldart. tot 42 c.M. belegeringsmortieren in den strijd zijn betrokken. Drie weken geleden toen ik den strijd nabij Douaumont gadesloeg, zegt hy, scheen de Duitsche artillerie supe rieur boven de Fransche. Sedert schynen de Franschen te Verdun machtig veel artillerie te hebben samen getrokken en thans beantwooiden zij bijna elk schot. De Duitsche officieren zeggen, dat het merkbaar is dat de Franschen vooral hun zwaar geschut zeer hebben versterkt. D» Duitschers erkennen, dat de om singeling van Verdun een geweldige en wel de moeilijkste onderneming op het westertront is, welke tot dusver werd gewaagd. Aan de oostzijde, waar de steile hellingen der Cotes LorraiDes plotseling oprijzen aan den rand der ▼lakte van Woevre, is de vooruitgang in de laatste 3 weken gering geweest, maar ten W. van de Maas en bij Avo court werd vooruitgang van beteekenis verkregen. Boven het O. deel van Verdun stegen, toen de corr. op 't front was, voort durend rookzuilen op en zware pro jectielen zag men neerkomen op het tort Belleville, ruim 3 K.M. van de stad. Bet voornaamste puut, waarop de Duitschers nu hun belangstelling ves tigen, ligt ten W. van de Maas bij Avocourt, waar zij staan op 8 K M. van den boofdspoorweg ParijsVerdun. Volgens vliegerwaaruemingen is de lijn door het artillerievuur beschadigd geweest, doch de Franschen hebben dit hersteld. De hoogte van den rand der bosschen van Avocourt N. naar Malancourt en Bétincourt, is aan drie zijden door de Duitschers ingesloten. De hoogte 304, die de spil is der Fran sche positie, ligt ouder een hevig kruisvuur. Te Vaux, den sleutel tot den N.W. sector om Verdun, liggen de Duitsche en Fransche linits zoo dicht bij elkaar, dat zij de artillerie niet tegen elkaar kunnen gebruiken. Handgranaten en mijnenstrijd spelen daar de hoofdrol. Uit hetgeen men hoort van de Fran sche gevangenen blijkt wel, dat in het Fransche leger de geest en bet moreel nog bewonderenswaardig zijn. De Fransche gevangenen ziju allerminst ontmoedigd. Verdun krijgen de Duit schers nooit, zeide een Fr«n«ch sergeant, in Duitsche gevangenschap, tenzij zij 250,000 dooden offeren. Terwijl de correspondenten op de hoogte stonden vanwaar zij Verdun overzagen, kwam plotseling het Fran sche artillerievuur nader. Een Duit sche batterij van ver-dragende kanon nen achter deze hoogte was blijkbaar ontdekt door de Franschen, die de batterij nu onder vuur namen. Juist bereikte het gezelschap, dat de plaats poetste, de Duitsche batterij, toen de Franschen hun vuur precies op die batterij richtten. Het eerste schot ging direct over de kanonnen heen en ont plotte 150 meter verder. Een tweede volgde en bleef 50 meter dichterbij, een derde nog nader. De Duitsche batterij gal net een salvo, toen een vierde Fransche granaat bijna midden tusschen de stukken der batterij neer kwam, slechts enkele meters er achter. Het gehuil van de granaat, de vreese- lijke ontploffing, volgden elkaar on middellijk op. Verscheidene correspon denten spartelden in den modder. Avp. Zeppelin-aanval op Londen. Het departement van ooriog maakt bekend dat Vrijdag een Zeppelin-aanval is gedaan op deOostelijkegraafschappen. Men gelooft dat er 5 Zeppelins aan hebben deelgenomen. Zij zijn op ver schillende plaatsen en tijdstippen de kust overgevlogen en in uiteenloopende richtingen gekoerst. De uitwerking is nog onbekend. Ook wordt gemeld dat vijandelijke luchtgevaarten de Noordoostkust hebben bezocht. Bizouderheden zijn nog niet ontvangen. De admiraliteit deelt mede dat een beschadigde Zeppelin neergekomen is bij de Theemsmonding en zich heeft overgegeven aan patroeljevaartuigen. De bemanning werd er af gehaald en de Zeppelin op sleeptouw genomen, doch ze is in elkaar gestort en gezonken. A'. R. crt. De luchtraid op Saloniki. Het bombardement van Saloniki is een slachting onder burgers en Grieksche soldaten geweest. Ook is er materieele schade aangericht. Wie totdusver pro Duitsch gezind waren, beginnen ernstig te twijfelen aan de oprechtheid der zesogenaamde Duitsche vriendschap jegens Grieken land wordt uit Athene gemeld, waar de heele pers protest aanteekent tegen het roekelooze bombardement. Een afgevaardigde der regeeringspartij sprak 'in de Kamer van de Duitsche moorde naars. Er worden stormachtige parlemen taire debatten verwacht. De regeering komt in een lastige positie te verkeeren wanneer zij zich bepaalt tot het ge bruikelijke protest. Avp. De Weensche correspondent van de A. R. crt.. schrijft dd. 27 Maart Het begint er nu heel leelijk met onze maag uit te zien. Er zijn haast geen melk, geen vleesch en geen aardappelen meer te krijgen. De doorvoer stokt zeer dikwijls. Sinds drie dagen krijg ik bij mijn slager geen vleesch meer.en moet miju dienstmeisje de buurt afioopen om iets te krijgen. En bet is overal zoo. Voor een klein stukje matig vleesch betalen wij prijzen als voor een truffelpastei van pauwentongen. Herhaalde malen komt het voor, dat men de eenvoudigste dingen niet meer krijgen kan. Den eenen keer zijn het de aardappelen, eeD ander maal is het de melk, een derden keer het vet, enz. De woeker bloeit, cn veel wordt achterbaks gehou den. Het leger koopt alles op en betaalt eiken prijs. Geen wouder dus dat de gewone tnensch met een halt leetre maag moet rondloopeu. Alle politiek is levens middelenpolitiek geworden. De kranten ziju vol, van de maatregelen, noodig om de middelstand en de minder gegoeden voor nijpend gebrek te bewaren. Het Berliner Tageblatt deelt bijzonder heden mede over de nieuwe spijskaart voor restauraties, die binnenkort van overheidswege tegelijk met de vleesch- kaart in Duitschland ingevoerd zal worden. Er zal in de openbare eet huizen een middagkaart en een avond kaart ziju. De middagkaart zal zoo eenvoudig mogelijk zijn. Er zullen nog maar twee soepen, twee voorgerechten en twee vleeschspijzen en wat dessert op mogen voorkomen. Men moet daar een keus uit doen, zoodat b. v. het eten van twee vleezen verboden zal zijn. De avondkaart zal meer keus bieden, met name in koude schotels. Om zuinigbeidsredenen zullen de spijzen echter niet op schotels, maar op de borden gereed opgediend worden. Het Berliner Tageblatt merkt ten slotte op, dat het er op een goeden dag ook nog wel toe zal komen, dat men een minimum-gewicht voor de ver schillende gerechten vaststellen en be palen zal, dat op elk bord zoo en zoo veel gram vleesch, groente en aard appelen moet liggen en niet minder. Want de porties toonen langzamerhand een bedenkelijke neiging om kleiner te worden, en daar het aantal gerechten, dat elk bezoeker mag gebruiken, voor geschreven wordt, moet tenminste een gerecht op zichzelf een bepaalde hoe veelheid vormen, die tot verzadiging van den mensch voldoende is. Wat nu echter, als een onverzadigde achtereenvolgens twee restauraties be zoekt Daar is het ook al geen vetpot. Men heeft nagegaan, dat terwijl kleine gezinnen in het Oosteinde in Londen in 1904 gemiddeld 8 gulden 70 voor voeding per week uitgaven, zij thans voor dezeltde hoeveelheid levensmidde len 14 gulden 85 moeten neerleggen. Zuinigheid ts thans eerste eisch aan de overzijde van het Kanaal. Een der geïllustreerde bladen liet deze week een onderwijzeres zien, die voor haar kinderen op een schoolbord schreef: - Ik zal voortaan geen zoetigheid meer eten. - Ik zal mijn thee voortaan zonder suiker drinken. - Ik zal mijn schoenen niet kapot maken. Als eenige troost blijft den Londenaars dat de broodprijs is verlaagd van 4s/* tot 41/, stuiver per twee poud (9 ons ongeveer). R. Nbld. Uit Lissabon wordt geseindDe Portugeesche regeering zal binnenkort een besluit uitvaardigen, waarby alle in Portugal voor den dienst ongeschikte Duitschers uitgewezen en voor den dienst geschikte personen geïnterneerd zullen worden. Avp. De nieuwe Stantsleening. De minister van financiën maakt bekend a. dat de totaalsom der inschrijvingen op de 4VS pets. Staatsleening 1916, welke worden aanvaard, bedraagt 185,317,300, waarvan voor een bedrag van 84,588,200 recht op voorkeur is uitgeoefend b. dat de inschrijvingen voor zoover daarop voorkeur is aangevraagd ten volle worden toegewezen c. dat de inschrijvingen voor zoover daarop geen voorkeur is aangevraagd, worden toegewezen voor 40 ten honderd met dien verstande, dat bij de toewijzing elk bedrag Daar boven wordt afgerond tot het naaste veelvoud van 100 d. dat de stortingsbewijzen, gehecht aan de coupoubladeu, behoorende bij de schuldbekentenissen der onder a ge noemde leeniug, waardeloos zijn. (St. crt.) AXEL, 4 April 1916. Belanghebbendeq verwijzen we naar den treindienst Ter NeuzenHulst en Ter NeuzenSas van Gent, welke mei ingang van heden 4 April tot nader order gewijzigd zijn. Door wijziging van den treinenloop zijn met ingang van heden enkele buslielitidgen op het postkantoor alhier gewijzigd als volgt RichriDg Neuzen laatste buslichting v.m. 8.10, nam. 12.30 en 8.— uur richting Hulst laatste buslichting v.m. 7.05, 9.50, nam. 1.30 en 5.15 uur. De correspondentie voor Holland en verder, wordt zoowel over Hulst als over Neuzen verzonden, uitgezonderd v.m. 9.50 uur. Busliohringen Nieuwstraatv.m. 6.35, nam. 12.05 en 4.20 uur. Bij het Zaterdag alhier gehouden toelatingsexamen voor de Rijksnormaal lessen en de daaraan verbonden voor bereidende klasse zijn geslaagd: Voor de tweede klasse M. L. Dan- kaart te Hontenisse en A. M. L. Lansu te Clinge. Voor de eerste klasseC. T. R. Hamerlinck en J. M. van Mossevelde te KoewachtC. P. Olijslager en W. A. van Maris te Axel en J. A. van der Velden te Ter Neuzen. Voor de eerste afdeeling der voorbe reidende klasseP. J. Olijslager te Axel en I. Vermeulen te Sas van Gent. Zaterdag werd alhier door het Bestuur van den polder „Capelle" aan besteed de levering van 170 M*. Prui sische of Hollandsche onderhoudsgrint 2—4 c.M. franco op den wal aan de Axelsche Sassing. Hiervoor werd ingeschreven door A. Vrij landt en Co. te Utrecht a. Voor de Pruisische grint voor 2,83 per M3. en b. voor de Hollandsche grint voor ƒ2,73 per Ms. De levering van de Pruisische grint werd gegund. Uitvoer van aardappelen uit Zeeland verboden. De vice admiraal, commandant in Zeeland, heeft d.d. 1 April, de volgende verordening vastgesteld t Artikel 1. Het vervoer uit de pro vincie Zeeland, uitgezonderd het ge deelte van de gemeente Rlliand-Bath, beoosten de denkbeeldige lijn Noord- Zuid, gaande door paal 23 op den spoorwegdam, van aardappelen is ver boden. Art. 2. Overtreding van het verbod in het vorige artikel gesteld, wordt gestraft met hechtenis van :en hoogste drie maanden. Art. 3. Met het opsporen van over tredingen dezer vèrordeniug zijn, be halve de bij art. 8 van het wetboek van strafrecht aangewezen personen, belast de marechaussée, en alle ambte naren van rijks en gemeentepolitie. Art. 4. Deze verordening treedt in werking onmiddellijk na derzelver af kondiging. Varkens voor de Engelscho markt. Het bestuur van het Nederlandsch Landbouw Comité heeft, naar het Ned. Landb. Weekbl. meldt, het volgende adres gezonden aan den minister van landbouw, nijverheid en handel: „De omstandigheden hebben er toe geleid, dat gedurende maanden de Engelsche markt niet van varkens wordt voorzien op een wijze als dit vroeger geschiedde. Het wil ons voor komen, dat dit moet leiden tot een vervreemding van de Engelsche markt ten opzichte van ons varkensvleesch. Dit resultaat zal na den oorlog onge twijfeld zijn invloed doen gevoelen en het schijnt ons een wijze handelspolitiek toe, als getracht wordt op de een of andere wijze hierin verandering te brengen. Wij beseffen heel goed, dat deze verandering niet mag gaan ten koste van de volksvoeding in Nederland, en aan den anderen kant zijn wij over

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2