Een burgerlijk Woonhuis. een nette Dienstbode. i> .1 Eenvoudige Landbouwboekhouding. Binnen land. Rechtszaken. Advertentien. Te koop te Axel lunger in het veld blijven; dan echter zult ge zwaarder gewond worden aan het. rechterbeen". Toen de officier die werkelijk aan 't rechterbeen door een granaatsplinter gekwetst werd, voor den tweeden keer naar Londen kwam, vroeg hij zijn orakel„Je hebt me nu precies mijn verwondingen voorspeld, zeg nu eens, wanneer zal de oorlog eindigen" Waarop de profeet ten ant woord gaf„De oorlog zal 17 Juni 1916 geëindigd zijn. Ik zal echter de vrede niet meer beleven, want ik zal kort na Nieuwjaar sterven". En wonder boven wonder de financier stierf den 2en Januari. Men zit in Londen nu maar te wach ten op 17 Juni 1916. R* Nbld. De Amerikaan Edward Marshall, van de New York Sun, die met de Sussex op weg was naar Parijs, heeft ver klaard dat het stoomschip zonder eeni gen twijfel is getorpedeerd. Hij vernam dat bij de ontploffing twaalf van de bemanning op slag zijn gedood. Van hen die overboord werden geslingerd of in het water sprongen, was slechts de helft van reddinggordels voorzien, hoewel er genoeg aan boord waren. Hij zag er verscheidenen, die twee redding gordels hadden bemachtigd; anderen, die door den schrik hun hoofd kwijt waren, konden er geen machtig worden. Hij brengt hulde aan de bemanning van den Engelschen torpedojager, die te hulp schoot. Het was een treffend gezicht met zooveel teederheid als die kalme, flinke en handige zeelui de ge wonden behandelen. Crocker, een ander Amerikaan, van de Amerikaansche veld ambulance, ver telt dat hij op den achtersteven stond, toen de ontploffing recht vooruitplaats greep. Hoewel hij op eenige honderden voet afstand stond, was de kracht der ontploffing zoo groot, dat het achterdek opwipte en hem in de lucht wierp. Een zware golf volgde en wierp al wie aan dek was omver. Het schip was vlak voorbij de brug getroffen. Crocker hoorde later den kapitein tot den ge zagvoerder van een ander schip zeg gen, dat hij de torpedo had zien aan komen en een der machines liel stop zetten, waardoor de Sussex niet mid- denscheeps, doch in het voorschip ge troffen werd. Jeuner, een Londenaar, die als ver tegenwoordiger der firma Huntley Palmer op weg was naar Frankrijk, verteltDe ontploffing gebeurde even na drieën. Ik zat aan de lunch, toen ik het gelnid hoorde, dat mij eerst niet erg verontrustte. Maar het werd ge volgd door gekerm en het geluid van vallende voorwerpen en aanspoelend water. Wij gingen allen zoo gauw mo- gelük reddinggordels halen, en toen ik aan dek kwam, zag ik dat het voor schip was weggeslagen. Als door een wonder was het schot voor de brug gaaf gebleven, anders was het schip stellig gezonken. Zoo gauw als het ging werden drie booten nitgezet, doch on gelukkigerwijze gebeurde er een onge luk met de eerste, en de menschen werden allen in zee geworpen. Het was een ellendig gezicht. Bij het ge deelte, dat was weggeslagen, zag ik vier of vijf menschen op dek, dood of stervend, en in een verschrikkelijken toestand. Sommige passagiers sprongen overboord, en eenige daarvan zijn ver dronken, hoewel ze reddinggordels aan hadden. William Bardet, ook een Engelschman klaagt dat de boot die kapsijsde, niet in goeden staat verkeerde en veel water maakte. Hij zag een aantal kinderen verdrinken. Ook zag hij passagiers op de kleine vlotten afdrij ven. Hij verteit van een dame, die met een kiud in haar armen zich een tijd vastklampt! aan een stuk hout, maar eindelijk moest, loslaten, zoodat beide verdronken. Hel was een afgrijselijk gezicht. Verscheidene overlevenden vertellen van een geheimzinnig zeilschip, dat dicht in de nabijheid was en de nood seinen van de Sussex moet hebben gezien, doch, hoewel het eerst naderde op een gegeven oogenbdk den steven wendde en weg voer zonder eenige hulp te verleenen. De overlevenden van de Sussex, die te Dover aan land werden gebracht, behoorden tot 13 naties: Het waren 1 Engelschman, 3 Amerikanen, 1 Deen, 1 Franschman, 1 Peruaan, 2 Japanners, 7 Italianen, 2 Belgen, 3 Spanjaarden, 1 Portugees, 1 Griek, 1 Rus, 2 Zwitsers, eu dan nog 2 van onbekende nationa liteit. ft- crt- Een Dinsdagavond te IJmuiden bin nengekomen stoomtreiler is op 27 dezer des morgens te elf uur op ongeveer 55 gr. 30 m. N.B. en 6 gr. 18 m. O.L. gepasseerd een voor stuurboordsanker liggenden Engelschen torpedojager met drie scboorsteenen, gemerkt Medusa, voerende de Engelsche vlag en voorzien van draadlooze telegrafie. De torpedo bootjager had zware averijde boeg vertoonde een groot gatde sloepen waren aan stukkeu en aan dek was veel wrakhout. Het achterschip was zinkende, de officiershutten waren dicht geplakt. De Medusa ligt op 23 vaam water gevaarlijk voor de scheepvaart. Wegens het slechte weer kon de treiler geen pogingen doen de Medusa op sleep te nemen. Er waren geen andere schepen in de nabijheid. N. R. Crt. Dc nieuwe staatsleening. Op de Staatsleening van 125millioen gulden is ingeschreven voor omstreeks 186 millioen gulden. Het bedrag, waarvoor prelerentie is aangevraagd, is nog Diet bekend,zoodat ook nog niet kan worden meegedeeld, wat op de inschrijvingen kan worden toegewezen. Vermoedelijk zal deze bekendmaking eerst in den loop der volgende maand geschieden. N. R. crt. dat in de joDg«te dasren gepoogd is om Transatlantische kabels te vernielen, wat volgens een Havasbericht geen succes had. In dat geval heeft wellicht de sloep die in Scheveningeu is aange bracht, en waarin zich patronen be vonden, iets met de zaak te maken. Wat de quaestie van het herstel be treft, de kabei is gemeenschappelijk bezit van Nederland eD Engeland, maar bet laatste laüd is verplicht te zorgen voor herstel van gestoorde kabels. Aan deze verplichting is de Britsche regee ring van Nederlandsche zijde herinnerd, I naar aanleiding van de in October ge stoorde kabels. Daarop is het antwoord gekomeD, dat deze verplichting zou worden uitgevoerd as soon as possible. Blijkbaar weoscht men aan Engelsche zijde de risico niet te loopen, dat een kabelschip bij de herstelling van de kabel wordt vernield. Wij bezitten geeu kabelschip en kunnen de kabel niet gaan repareeren. Ouder deze om standigheden staat het te vreezen, dat de storing in het kabelverkeer van zeer langen duur zal zijD, al zal dan, naar wij hopen, de als mogelijk in uitzicht gestelde verbindingdraadloos naar Engeland en vandaar per kabel verder spoedig verwezenlijkt worden. Wat de verbinding met Indië betreft, daarvoor bestaat tbaus nog de zeer kost bare verbinding via Denemarken-Kiach ta-Singapore. De telegrammen, die dien langen weg nemen, hebben den Duitschen en den Russischen censor te passeeren en met den laatste hebben althans particulieren geen zeer aangename ervaringen op gedaaD. Het departement van marine deelt thans mede, dat de telegrafische ver binding met Engelaud heden is hersteld tige H. Mis met „Te Deura" worden opgedragen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 2 April 1916. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Het Hbld. van Woensdag bevatte de volgende mededeeling „Van Woensdagavond acht uur at is het telegrafisch verkeer met Engeland verbroken. Sinds weken werd het verkeer al over den eenig overgebleven kabel ge leid. De audere waren reeds gebroken, en er was, als onze informaties juist zijn, niets gedaan om ze te herstellen. Woensdagavond om acht uur bleek plotseling, dat ook de laatste verbinding met Engeland het begeven had. Omtrent de oorzaak is niets bekend als het waarschijnlijkste werd ons ge noemd dat de kabel door een wrak beschadigd is. Het is absoluut niet te zeggen, boe lang de storing duren kan." Omtrent de telegrafische verbinding met Engeland wordt nog het volgende gemeld door de Midd. Crt. Oorspronkelijk waren er drie kabels voor het verkeer met Engeland, elk van vier aders. Een dezer kabels, vóór den oorlog dienende ,7oor het verkeer tusschen Duitschland en Engeland, werd 25 October 1915 gestoord. De tweede werd door onbekende oorzaak gestoord op 24 Januari van dit jaar de derde Dinsdagavond jl. Sedert 24 Januari werd bet enorme verkeer met Engeland dus over één ka bel onderhouden Rotterdam had daar voor twee Hughes toestellen, Amsterdam twee Baudot-toestellen met viervoudige overseining op één draad. Nu is ook die kabel onbruikbaar. Waardoor de storing is ontstaan is Lts dat absoluut niet vaststaat. Het A'g. Hbld. vernam dat de waarschijnlijkste oorzaak is een wrak. De A. Crt. zegt dat het ook nog mogelijk is, dat men hier te doen heett met een opzettelijke storing vooral in verband met berichten i Passen naar Duitschland. MeD meldt, dat alle nieuwe en nog loopende passen Daar Duitschland en België voorzien moeten zijn van de handteekening van den betrokken Com missaris der Koningin met diens stem pel wordt niet langer genoegen genomen ook moeten duimafdrukken van den bezitter op de pas worden geplaatst Zitting van 31 Maart 1916. F. M. A., 39 j., huisvr. van A. N. te Zuiddorpe, is wegens beleeaiging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. R. D., 36 j., koopman te Axel, is wegens diefstal veroord. tot 2 weken gevang. M. W., 28 j., zonder beroep, huisvr. van C. D. te Ter Neuzen, is wegens mishandeling vercord. tot J10 of 10 dagen hecht. A. M., 20 jgrondwerker te Clinge, is wegens poging tot verboden uitvoer veroord. tot 14 dagen gevang., met bekrachtiging van het verstek vonnis. A. M., 20 j., grondwerker te Clinge, is wegens ais voren veroord. tot 3 dagen gevang., met bekrachtiging van het verstek-vonnis. O. J. T., 27 j., fabrieksarbeider te Sas vau Gent, beklaagd van mishande ling, is vrijgesproken. AKSL, 31 Maart 1916. Belanghebbenden verwijzen we naar de prov. stoorabootdienst, lijn Neuzen Vlissingen -Breskens, welke met ingang van 3 April weer is gewijzigd. Hel is gebleken, dat men niet te veel gezegd heeft, dat het een mooie avond beloofde te worden voor liefheb bers van muziek. Beguustigd door een stille voorjaarsavond-temperatuur gaf het militair muziekgezelschap gister avond alhier een prachtig concert. Het programma werd op uitstekende wijze afgewerkt en dat het in den smaak van het publiek viel, bleek niet alleen uit het groote aantal toehoorders maar bovenal uit de aandacht, waarmede de nummers gevolgd werden. Niets ver brak de stilte, dan ja, éénmaal een rommelende wagen. De kapelmeester de heer J. W. Bom meljé, die in betrekkelijk korten tijd uit eenige gemobiliseerden dit zeer goed barmoniekorps gevormd heett, komt alle eer toe en oogstte eenige malen een welverdiend applaus in. Mocht het zijn, dat iu de eerste maan den nog geen démobilisatie plaats heett, dan hopen we dat dit corps zich nog verscheidene malen op de muziektent zal doen hooreD. We kunnen ons goed voorstellen, dat de militaire autoriteiten in dit corps eeD practisch middel zien, om aan de troepen ook in onze omgeving een aangename uitspanning te bezorgen. Naar wij vernemen, zal Zaterdag 8 April a.s. des voormiddags om half elf, ter gelegenheid van den jaardag van Z. M. Koning Albert van België, in de R. K. kerk, te Terneuzen, eeue plech- Met het oog op de Dieuwe belasting wetten is door het bestuur der afdeeling Axel der Z. L. M. het plan opgevat een cursus te'geven in het eenvoudig land bouw boekhouden, waartoe de weledele heer J. ADRI UNSEN, leeraar in boek houden te Lamswaarde. zich gaarne bereid verklaard heeft dezen cursus te leiden. De cursus zal hoofdzakelijk bestaan in een zestal voordrachten, welke zullen gehouden worden te Axel des Zater dags 8, 15 en 29 April, 6, 13 en 20 IVlei en te Terneuzen des Kiaandags 10 en 17 April, I, 8, 15 en 22 Klei, telkens des namiddags van 6 8 ure. Het bestuur der afdeeling Axel spoort ieder landbouwer iu zijn eigen belang aan, dezen cursus bij te wonen. Aan giften daarvoor worden ingewacht bij den secretaris W. Dieleman Pz., vóór 5 April. Onkosten a f'4.— per persoon. Het bettuur der Afd. Axel ZL. M. PH. J. VAN DIXHOORN, Voorz. W. DIELEMAN, Secr. Inlichtingen bij JAC. ROUGH, Nieuw- straat Axel. Mevrouw BOOGAERT i-j imp vraagt tegen Mei wegens huwelijk der tegenwoordige Zich aan te melden 's avonds tusschen zeven en acht uur. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9VS ure Ds. J B. T. HugenholU. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm! 9 ure D A. Scheele. (te Veere.j Nam. '2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. A. Scheele. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. f Va ure Leeskerk. N. R. <tt.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2