Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De Engeliche admiraliteit deelt mede, dat op 29 Februari een gevecht in de Noordzee ii geleverd tusschen den ge- wapenden Duitachen hulpkruiser Greif, die als Noorsch koopvaarder was ver momd en den Engelschen hulpkruiser Alcantara. Het gevecht had het verlies van beide schepen tengevolge. De Greif is door geschutvuur in den grond geb'jord, de Alcantara waarschijnlijk door een torpedo. Vijf Duitsche offi cieren en 115 man zijn gered en ge vangen genomen. Men meent dat de geheele Duitsche bemanning 300 koppen telde. De Engelsche verliezen bedragen 5 officieren en 69 manschappen. Opgemerkt moet worden, dat op zijde van de Greif de Noorsche kleuren waren geschilderd en de» vijand dus boven die kleuren vuurde. Dit wordt openbaar gemaakt, nu uit de Duitsche berichten is gebleken, dat de vijand reeds heeft vernomen, dat de Greif, juist zulk een schip als de Möwe, vernietigd is voor het er in ge slaagd was onze patroelje-linia te pas- seeren. Uit de bizonderheden, die omtrent het gevecht in de Noordzee worden meegedeeld, blijkt dat het gevecht buitengewoon verwoed is geweest. De Alcantara was wanhopig in de minder heid wat het geschut aangaat, doch de bekwaamheid van kanonniers en zee lieden maakte dit weer goed. Het schijnbare vreedzame Noorsche koop vaardijschip ontblootte zijn kanonnen op de manier van zeeroovers. Beide schepen schoten verwoed. De Alcan tara had het bard te verantwoorden, doch hield zich goed, totdat ze blijkbaar door een torpedo was getroffen. De schepen schoten elkaar kort en klein. De Greif verging het eerst. Kort daarna zonk de Alcantara. Engelsche torpedo jagers snelden ter hulp en namen de overlevenden op. Zij hebben, naar gemeld wordt, meteen een Duitsche duikboot in den grond geboord. De overlevenden zyn naar Edinburgh ge bracht. Er is er één gestorven. Hij is met militaire eer begraven. N. R. Crt. Het Fransche ministerie van marine maakt bekend, dat de Sussex getorpe deerd is. De kapitein zag de torpedo en manoeuvreerde om baar te ontwy- ken, doch het schip werd aan den voorsteven getroffen. Samuel Bemis, een van de passagiers van de Sussex, die voor Harvard Col lege onderzoekingen had gedaan te Medfords (Massachusetts), is te Parijs aangekomen. Hy vertelde „Ik bevond mij bij mooi, helder weer op dek, toen ik een torpedo naar het schip zag komen. Het spoor was dui delijk te zien, zonder dat er een ver gissing in het spel kon zijn. Op het oogenblik, dat zij het schip trof, had er een geweldige ontploffing plaats. Vele personen werden in het water geslin gerd. Eenigen werden voor mijn oogen gedood. Vlotten en sloepen werden neergelaten. Ik klom op een vlot rondom mij verdronken er menschen. Een reddingsboot pikte mij op. Vele personen werden gewond." Bemis heeft een verklaring aan het Amerikaansche gezantschap afgelegd. Er wordt bevestigd dat er 25 Ameri kanen aau boord van de Sussex waren, waarvan er nog 8 worden vermist. Het is vrijwel zeker dat een man en twee meisjes zijn gedood of verdronken. Het totaal verlies aan menschenlevens is nog onzeker, doch bedraagt blijkbaar omstreeks 50. Drie gewonde passagiers van de Sus sex zijn in het hospitaal te Dover overleden. Nog 12 zwaar gewonde passagiers bevinden zich in het hospi taal. N. R. rrt. Duitsche duikbooten hebben zich herhaaldelijk in de wateren van Havre gewaagd. Den llen dezer hebben ze op 500 meter afstauds van de haven schepen in den grond geboord. Waar moet deze toestand aan toegeschreven worden, die den vijand iu staat stelt tot aau den voet van de stad te na deren Om deze kwestie te bestu deeren is er den 14den dezer een af vaardiging uit Parijs te Havre aange komen, bestaande uit Kamerleden én Senatoren voor Havre en leden van de commissie der oorlogsmarine. De af vaardiging heeft de installatie voor watervliegtuigen bezocht en zich op de hoogte gesteld van de verd diging tégen duikbooten. Den volgenden dag heeft zij Havre verlaten en verklaard, dat vixn stonde af de veiligheid van de haven eu de stad op afdoende wijze verzekerd zou worden. N. R. Crt. De Koningin naar Harskamp. Naar de Avp. verneemt zal H. M.de Koningin 4 en 5 April a.s. een bezoek brengen aan de te Harskamp gelegerde troepen. Het voornemen bestaat om den eer sten dag een groote oefening te doen houden door de aldaar gelegerde troepen tegen die te Ede in garnizoen. Bij deze oefening zal ee:i daarvoor beschikbaar gesteld huis in staat van „verdediging worden gebracht, welke versterking" door de tegenpartij moet worden veroverd. Den volgenden dag zal het geheele kamp door H. M. worden bezichtigd, waarbij ter bezichtiging zullen worden aangeboden verschillende voorwerpen, door militairen in hun vrijen tijd ver vaardigd, als houtsnijwerk, e. d terwijl er tevens verschillende openluchtspelen zullen worden gedemonstreerd. Ook zullen de verschillende ontspan- niDgslokalen worden bezocht o. a. ook de „daos cautine", waar eiken avond gelegenheid bestaat voor de soldaten om op de muziek van een aldaar ge plaatst groot concert orgel de danskunst te beoetenen, (echter zonder dames.) De zeevaart. De regeering heett gisteren aan de belanghebbenden bij de zeevaart, waar onder de corporaties, waarmede leden van de regeering dezer dagen hebben geconfereerd, bet volgende telegram gezonden De regeering is voornemens, teneinde I de gevaren voor de vaart naar het Kanaal te verminderen lo. Bij het lichtschip de Noord-Hinder een vaartuig te stationueeren, voorzien van een installatie voor draadlooze telegrafie, teneinde bij mogelijke onge vallen hulp te verleenen 2o. Eenmaal per dag de schepen, die zich daartoe aanmeldeu tusschen het lichtschip de Noord-Hinder en de Engelsche territoriale waterefi, door sleepbootenmijnenlichters te doen voorafgaan. De regeering voegt hieraan toe, dat zij door deze maatregelen geenerlei verantwoordelijkheid op zich noemt. In het bijzonder wijst zij er op, dat de gevaren in de Engelsche territoriale wateren, door de voorgenomen maat regelen niet worden verminderd. Zij I is van oordeel, dat de in de laatste maanden plaats gehad hebbende onge vallen de conclusie wettigen, dat de vaart om de Noord veel minder risico meebrengt dan de vaart door het Kanaal. Zij meent echter, dat zij, indien des niettemin de vaart door het Kanaal door belanghebbenden wordt verkozen, vau hare zijde niet nalatig mag blijven ora de daaraan verbonden gevaren te tem peren. De verantwoordelijkheid voor de keuze vau vaart blijtt gebeel vooi belanghebbenden zelven. N. R. Crt De Tubantia. De Britsche gezant te 's-Gravenhage, gemachtigd door zijn Regeering, ver klaart, dat de Engelsche admiraliteit iu staat is om op de meest ondubbel zinnige wijze te verzekeren, dat geen Britsche mijnen gelegd waren in het gebied, waar de „Tubantia" vernield is en dat noch. Britsche onderzeeërs, noch eenige andere Britsche oorlogs schepen iu de nabijheid waren op het oogenblik dat het vergrijp plaats vond. Op de ontvangst van het noodsignaal der „Tubantia" te Harwich kozen Brit sche torpedojagers zee om te helpen dit was de eenige betrekking van welken aard ook, waarin de Britsche marine tot de gebeurtenis stond. De Britsche admiraliteit zet daarna uiteen, dat het in strijd is met het gezond verstand om te onderstellen, dat een Engelsche regeering in eenig opzicht verantwoordeli k voor het ver lies van de „Tubantia" zou kunnen zijn, daar Engeland door den onzijdigen handel i:i gevaar te brengen Duitsch- land, dat Engeland van alle waterwegen, die het noodig heeft voor de voorziening in zijn eigen behoeften, wil afzonderen, slechts in de kaart zou spelen. M. Crt. Door het Kamerlid Ter Laan (Rotter dam) zijn de volgende vragen aan den Minister van Landbouw gesteld le. Is het den minister bekend, dat tengevolge van de goede vooruitzichten in de beetwortelsuikerindustrie door de fabrikanten tegen zeer hooge prijzen voor de campagne 1916 wordt gecon tracteerd met gevolg, dat een veel grooter aantal hectaren land dan in normale tijden voor den verbouw van suikerbieten zal worden bestemd en de landbouwers vermoedelijk met winter tarwe bezaaid land zullen omploegen en eveneens landerijen, oorspronkelijk bestemd voor den verbouw van andere producten, aan de teelt van suikerbieten zullen dienstbaar maken 2e. Is de Minister bereid, indien hier gevaar dreigt voor den verbouw van een voldoende hoeveelheid graan en andere voor de volksvoeding be noodigde producten, maatregelen tot voorkoming te treffen M. Crt. pensionneering. Zooals begrijpelijk is waren beide vergaderingen drukbezocht. Na de geschiedenis van de pensioen wet behandeld te hebben, wenschte spr. ook aau zijn kiezers mede te deelen, waarom hij bad gestemd vóór de motie- Schaper, die het aftreden van Minister Treub tengevolge had. Jbr. de Mui alt meende, dat Minister Treub door vóór de invoering van staatspensioen te eischen, dat zijn pen sioenbelasting in hoofdzaak ongewijzigd zou worden aangenomen, deze zoo goed als staatspensioen met premiebetaling wilde invoereD, waarmede de spr. niet kon instemmen. We vernemen, dat pogingen zijn aangewend, om jbr. De Muralt ook hier ter plaatse te doen optreden. Te Terhole had de 39-jarige knecht van den landbouwer V. het ongeluk met den linkerarm tusschen eene in werking zijnde dorschmachine te ge raken. Het lichaamsdeel werd zoo ge wond, dat het terstond door den ge neesheer moest worden afgezet. Door den vice-admiraal, comman dant in Zeeland is aan de navolgende personen, wien indertijd het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied is ontzegd, voorwaardelijk verlof verleend in zijn ambtsgebied terug te keeren De toelating wordt slechts gehandhaafd indien de betrokkenen zelfs den schijn vermijden van ongeoorloofde handelingen te verrichten, op straffe van anders opnieuw en dan onherroepe lijk te worden uitgezet. Het zijn F. de Bruijn te Hulst, V. A. de Letter te Koewacht, Th. Everaert te Bouchaute (tijdelijk te Philippine), E. van de Velde, A. Vriesacker en P. Vermeersen, allen te Nieuw-NamenE. Cuelenaere, bur gemeester van Philippine, en diens zoon O. F. M. Cuelenaere. nfspuie ^raterst waterst grschie «luizen dam ei die bii ring li het N IJmuic 'liDgwo in zee schijnl Ove Schelli K.M. electro werke noodig wagen zoo zc is dit I 18 Jar genon wordt uit de één a rijweg De bi van tweed Decen Iüd noodd was, heeft, gebia voort opzicl techn AXEL. 28 Maart 1916. Van bevriende zijde deelt men ons mede, dat a. s. Donderdagavond het alhier gedetacheerde militaire harmonie gezelschap bij gunstig weder een con cert op de muziektent zal geven, ge volgd door een muzikale wandeling door de stad. Mocht het weer er toe meewerken, dat men zonder gevaar van een ziekte op te loopen de uit voering van eenige nummers muziek kan aanhooren, dan zullen zeker veel liefhebbers daarvan profiteeren, want het korps heeft reeds getoond werkelijk iets moois te kunnen geven. Maar we zouden dan ook willen vragen, als er concert is op de markt, of de ouders dan eens willen mede werken om de jeugd stil te houden en het erbarmelijk geschreeuw na te laten. Wanneer het hinderlijk in de ronde loopen belet werd, was misschien reeds veel bereikt. Bedankt voor het beroep bij de Ger. Kerk alhier, door Ds. J. H. Jonker te Voorburg. Vrijdag had alhier ten overstaan van den notaris J. .A. Dregmans ten verzoeke van de erven J. Verstraten, de openbare verkoop, plaats van a. Een huis met schuur en erf in de Kerkdreef, groot 2 A. 90 c.A. Kooper hiervan werd Herm. .Zégers M..Pzvlashandelaar alhier voor de som van 3590,en b. Een schuur groot 16 c.A. Kooper hiervan werd P. Dekker'Fz., landbouwer alhier, voor J 425, Vrijdag en Zaterdag trad de at gevaardigde voor de Tweede Kamer jbr. De Muralt resp. te Hoek en Ter Neuzen op voor de daar bestaande afdeelingen van den Bond voor Staats- Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 Maart 1916. E. M. v. d. B., 16 j., zonder beroep te Clinge, tot 5 dagen gevangenisstraf. P. J. H., 14 j., arbeider te Clinge, tot 7 of 1 week tuchtschool. C. W., 16 jarbeider te St. Jansteen, tot 3 of 1 week tuchtschool. J. A. R., 16 j vlaswerker te Clinge, tot 1 week gevang. M. M. A., 16 j., arbeider te St. Jan steen, tot J 3 ot 1 week tuchtschool, allen wegens poging tot uitvoer. J. C. H., 31 j., huisvr. van A. M. A., 16 j., arbeider, P. j., vlaswerker, I. v. G., 33 j., vl G, G., M. 16 werker, allen te St. JansteeD, beklaagd van poging tot uitvoer, zyn vrijge sproken. Watersnood. Op de Willemsluizen woed Vrijdag de blauwe vlag met het woord spuien zegt het Hbld. Bij de doorbraakplaatsen te Uitdam, Katwoude en uit het Waterlaudsche huis te Monnikendam wappert de driekleur: de nooddijkeD zijn klaar Een belangrijk «tuk werk is thans achter den rug, het i» eerder gereed gekomeD, dan bepaald wai, waardoor de aannemersfirma Blanken voort en Van Hattom een belangrijke premie verdiend heeft. De nooddijken zijn thans 2 meter A.P. hoog de zee i« A.P. naar men weet Bij Katwoude zijn drie lagen zinkstukken gelegd, bij Uitdam negen lagen (36 zinkstukkeD tellend). Op deze lagen zinkstukken, met zand aan de buitenzijde ondoordringbaar gemaakt* ligt eerst een spreidsel van teen, opge sloten door vlechtwerk, waartusschen klei is gestort, aan den buitenkant met steenen beschermd. Er is ongeveer 180 millioen kubieke M. water. Men kan ODgeveer40 millioen van c de A en g* werd' de w Knoe He regee heeft dat t hand midd reche veer en 'i Het de c te m bruii opho D< dank zaan zijn wer( war* een ken* ring van voor zag een leve hoog med mee bale E van zeki gek bev Spo boo ont* spr* naa trof reg' boe bij dek de me koe wei

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2