Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ia de «treek ten oosten van Tweretsja hebben wij een tegenaanval van den ▼ijand op Welikoje Selo afgeslagen. By de vermee»tering van het brag gehooid by het dorp Mikhaitsje hebben wij 2 kanonnen buit gemaaktde andere buit wordt nog geteld. Het meerendeel der verdedigers ii in de gevechten van man tegen man gesneuveld. Jhr. mr. V. E. L. de Stuers. f Dinsdagochtend vroeg is, 72 jaar oud, in Den Haag overleden jhr. mr. Victor Eugène Louis de Stuers, sedert 1901 lid der Tweede Kamer voor het dis trict Weert. De overledene behoorde tot de R. K. partij. Zijn verdiensten werden door de Regeering erkend door zijn benoeming tot ridder in de drde van den Neder landsehen Leeuw. AXEL, 24 Maart 1916. Op initiatief van een stadgenoot is alhier opgericht een Naamlooze Ven nootschap tot exploitatie van eene stoomzagerij en schaverij, welke tot doel heeft (de naam zegt het al) het zagen van boomen tot planken, bal ken, enz. Na eenige dagen van plaatsen en monteeren der machines was gisteren de fabriek, als we het zoo noemen mogen, zoover in gereedheid gekomen, dat het geheele bedrijf in exploitatie kon gebracht worden. Daartoe genoodigd, waren we bij de opening der inrichting tegenwoordig, evenals de aandeelhouders met hunne dames, verschillende wagenmakers uit onze omgeving en verdere belangstel lenden. Van het Dagelijksch Bestuur was bericht gekomen, dat men wegens vergadering niet aanwezig kon zijn. Als directeur der Vennootschap nam de heer J. de Kraker-Sanders het woord. Hij begon met er op te wijzen, hoe moeilijk de wagenmakers tot heden werkten, nu ze wel de noodige grond stoffen (boomen) konden aankoopen, doch deze niet konden gezaagd krijgen, dan na dagenlangen arbeid. Door nood gedrongen had hij gezocht naar een middel om dit met motorkracht gedaan te krijgen en had men alzoo het noodige kapitaal bij elkaar gebracht om machi nes aan te koopen van voldoend arbeids vermogen, om ook de zwaarste boomen desnoods tot lucifers te kunnen zagen. De heer De Kraker sprak de beste wenschen uit voor de ondernemers, spoorde patroons en personeel aan om met nauwgezetheid de machines te gebruiken en zooveel mogelijk samen te werken tot blosi der Vennootschap. Ook maande hij tot voorzichtigheid, om zooveel mogelijk ongelukken te voor komen, zij het ook, dat de door de Veiligheidswet vereischte maatregelen waren genomen. Na order te hebben gegeven, om de machines in werking te stellen, noodigde hij de aanwezigen uit een kijkje te nemen op de inrichting. Vooreerst dan is geplaatst een motor van 12 P.K., geleverd door de firma Dekker te Rosendaal. Deze motor brengt een zaagmachine in beweging, zooals er wellicht geen tweede in Zeeland te vinden is. Deze zaagmachine bestaat uit een brug, tusschen welker peilers de te zagen boom machinaal over rails naar de zaag komt kruipen, welke horizontaal met krachtige slagen heen en weer wordt bewogen. In den tijd van zes minuten werd een plank van 8 m.M. dikte, 30 c.M. breedte en 2.50 M. lang van een boom gezaagd, zonder de minste scheur of barst te vertoooen en zoo gaat, dat glad schaven eigenlijk overbodig scheen. Verder is er nog aanwezig een ge wone vertikale zaagmachine en een schaafmachine. Met de schaafmachine kunnen ook allerlei vlakken eu lijsten geschaafd worden. Deze machines met nog een slijpmachine komen van de firma Stokvis uit Rotterdam. Wanneer we nu weten, dat de kracht van deze machines gezocht wordt in onze gemeentelijke gasfabriek, dan is de oprichting dezer Vennootschap ook nog een aardige aanwinst voor ons gasbedrijf. Te meer nog, waar ons werd medegedeeld, dat behalve de benoodigde boomen die voor eigen ge bruik ter zaging gereed liggen, reeds flinke bestellingen ziju gedaan voor gezaagd hout, ten behoeve van fabri 1 kanten elders. We wenschen de oudernemers geluk met de stichting en hopen dat hun energie naar waarde geschat en beloond moge worden. Het is bekend, dat de militaire autoriteiten op allerlei wijze gezelligheid en afwisseling trachten te brengen in het vaak eentonige leven van de ge mobiliseerde troepen. Zoo werd gistereuavoud alhier een voordracht gegeven van wetenschappe- lijken aard. Behalve de militairen, waren ook tal van genoodigden uit de plaatselijke burgerij aanwezig, zoodat de bovenzaal I van dhr. Gilijamse goed bezet was Laten we ook even aanstippen, dat we het op prijs stellen, dat dezen keer niet verzuimd was de pers te noodigen en we dus in de gelegenheid zijn gesteld om ook aan buitenstaanders mede te deelen, wat voor onze soldaten gedaan wordt voor ontwikkeling en uitspanning. Het onderwerp, waarover de heer W. van de Völckere uit Rotterdam zou spreken, bestond in draadloos licht en radio telegrafie. Spr. begon met een korte inleiding over electriciteit en vond het eigenaardig dat de electriciteit thans de grootste belangstelling heeft van het publiek, tQrwijl het die heelemaal niet waard is hij beschouwt het als een doodeenvoudig verschijnsel. De verkeerde voorstellin gen, die men ervan geeft zijn oorzaak, dat men tegen het verschijnsel opziet, als tegen iets buitengewoons. Aangenaam en onderhoudend gat de heer van de Völckere aan de hand van verschillende verrassende en nimmer talende proeven te zien, hoe het mogelijk is geworden, een telefoonschel aan te leggen uaet of zonder draad een gloei lampje aan te stekendat men op een schip, dat aan den mond van de Westerschelde ligt, langs electrischen weg in staat is om b.v. den vuurtoren op Westkapelle te ontsteken hoe men thans op iederen oceaanstoomer met de bemanning van andere schepen kan spreken, enzoovoort. Vooral de duidelijke en begrijpelijke j manier, waarop de heer Van de Völckere I de schijnbaar meest ingewikkelde zaken tot eenvoudigheden weet terug te bren gen en te demonstreeren, is treffend Hij heeft er slag van zijn gehoor te boeien, waartoe voorzeker de kwink slagen en moppen, waarmede spr. zijn voordracht gekruid heeft, het hunne bijdragen. Zoo stelde spr. ons o.m. nog een toekomstbeeld voor, waarbij ieder Axelaar lichtende voorwerpen (armbao den, colliers, horlogekettingen) bij zich kan dragen, zonder dat men een batterij noodig heeft, maar alleen, omdat men in een electrische sfeer verkeert, ver oorzaakt door een electrisch geladen band rondom de gemeente. huiswaarts keerden. Een woord van dank kwam stellis den heer van den Völckere toe voor zijn nuttige voor dracht. Bij Kon. besluit is aan mej. P. C. van Vessem, als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school te Axel, een pensioen verleend van 113, ^n als onderwijzeres bij het herhalingsonderwijs 3. Aan den heer P. A. de Block te St. Jansteen is een pensioeu toegekend van J 425 als gemeenteveldwachter. Door den vice-admiraal, coraman dant in Zeeland is het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan Camiel van Vooren, geboren te Sleijdinge (België) den 5 Juli 1868, wonende te Sas van Gent (nationaliteit Belg). Marinus Markusse, geboren te Kort gene den 5 Augustus 1873 (nationaliteit Nederlander), wonende te Axel, van beroep broodbakker. Bij de Dinsdag te Sas van Gent gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. V. Oole, werden uitge bracht 242 stemmen. Van onwaarde waren 7 briefjes. Volstrekte meerder heid 122. Gekozen is de heer V. Verschaffel, met 151 stemmen. Op den heer P. A. Neeteson waren 84 stemmen uitgehracht. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 26 Maart 1916. Ned. Herv. Kerk. Spr. eindigde met de hoop, dat de voorspelling van een doktor in de wijs begeerte bewaarheid mag worden, nl. dat de electrische vonk de oorzaak zal zijn van de wereldvrede, óf van een oorlog, waarbij geen bloed vergoten zal worden. Ter afwisseling werd muziek gemaakt door eenige leden van het militair muziekcorps alhier. Niemand zal zeker gisterenavond de vergadering verlaten hebben zon'.Ier een stil tot weerziens gewenscht te hebben tot dezen begaafden spreker, want we zijn overtuigd, dat allen hoogst voldaan van dit gezellig eu leerzaam samenzijn Voorm. 9'/» ure Nam. Ds. J B. T. Hugpnholt*. Ds. J. B. T. Hugpnholtz. G Voorm. Nam. Voorm. Nam V oorm Nam 's Av. V, ure 2 ure ereformeerde. Kerk Gebouw Kerkdreef. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. 2 ure Ds. R. J. van der Veen (te Goes Gebouw Stationstraat. 9 ure Ds. R. J. van der Veen 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Gereformeerde Gemeente. 9 ure Leeskerk. 2 ure Leeskerk Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 Maart 1916. M. E. S., A. S. en C. J. M., allen wonende te Ter Neuzen, werd de dag vaarding in zake contra nietig verklaard. Be Tubantia. De diepte, waarop de »Tubantia' ge zonken ligt, moet ongeveer' 35 M. be dragen. Dit is eeü van de ïedenen, waarom aan het succes van pogingen om door middel van duikers de oorzaak van de ramp op te sporen getwijfeld Wordt. Uitkomsteu toch van duiken tot een diepte van meer dan 30 M. worden volgens deskundigen zelden verkregen, zegt de JV. Crt. De sigarenfabriek »Ja.va" te Vrees wijk is wegens gebrek aan tabak stop gezet. Alle werklieden zijn ontslagen. M. crt. iemand te Arnhem kocht in een heerenmodezaak een paar handschoenen. Thuis de haudschoeneu aautrekkende, bemerkte hij, dat in een der vingers een gouden trouwring zat, vertelt de Am. Crt Twee zonderlinge dames. Men schrijft uit Amsterdam aan de Avp. In de P C Hooftstraat had een enorme toeloop van nieuwsgierigen plaats, toen onder toezicht van den politie-commis saris van de Stadhouderskade, de huis deur van No. 108 in die straat, bij middel van een koevoet werd opengebroken. Terwijl deze bezigheid werd verricht gilden twee dames van uit de kelder ramen »Moord" en »Hulp"Toch zetten de dienaren der openbare macht hun sluiting'verbrekende werkzaamheid voort. Het bleek dat de deur van biDnen met een koperen ketting was afgesloteD, doch na heel veel moeite gelukte het hun toegang tot de woning te verkrijgen. Het huis werd bewoond door de weduwe Baak die halsstarrig in gebreke was ge bleven haar grondbelasting te betalen. De dwangbevelen van den deurwaarder konden niet worden afgegeven, het huis bleef geregeld gesloten. Toen is er een beroep gedaan op de politie van het bureau Stadhouderskade, en onder toe zicht had de opecsluitiDg plaats. Er werd daarna door de deurwaarders ge rechtelijk beslag op kasten en meubels gelegd. Lang nadat de heeren waren vertrokken gilden de twee in het perceel aanwezige dames nog dat het een ongehoord schan daal was in ons vrije Nederland fatsoen lijke dames te noodzaken belasting te betalen. Watersnood. De werkzaamheden aan de doorbraak van den zeedijk te Anna Paulowna, zijn de laatste week flink opgeschoten. De dam van zinksteen op de zinkstukken is reeds zoo hoog, dat met de laagste watet getijden geen water meer in en uit den Oost-Polder kan komen. In het gat is men bezig rijs beddingen over den genoemden dam van zinkstukken te leggen, deze weder te verzwaren met steeo en daartusschen zal een dijk van klei gemaakt worden De voorbereidende werkzaamheden worden hiervoor al uit gevoerd. De baggermachine ligt thans in de onmiddellijke nabijheid van de doorbraak. Daardoor kunnen geregeld bakken met grond aangevoerd worden, zoodat men ook bijna steeds kan doorgaan met hef spuiten van zand op de zinkstukken.i De binnenkant van den dijk van Ewijck 4 sluis tot de doorbraak is geheel bedekt met een bedding van rijshout, op den grond stevig bevestigd door zoogenaamd tuinwerk. Op deze rijsbedden heeft men zand zakken gelegd en de bovenkant van den dijk, die schuin afgestoken is, heeft men voor mogelijken golfaanslag beveiligd door het aanbrengen van pakken stroo. Op deze wijze hoopt men den binnen kant van den dijk voldoende versterkt te hebben. De kistdam, Kleinesluis-Oudesluis zou gereed zijn, en de kistdam Kleinesluis Van Ewijcksluis zal zonder tegenspoeder op het einde van de volgende week gehee' in orde komen. Daardoor zal de West-Polder bij moge lijken hoogen vloed tegen overstroominf bevestigd worden. De stoomgemalen kunnen steeds dooi geen water uit den Westpolder te pompen zoodat reeds verscheidene hooge stukken land droog liggen Stoomweg, Meerweg en Kleiweg liggen bijna, de Graswe geheel boven water. Langs den Balgwe, is van uit Breezand de Van Ewijckslui per rijtuig en te voet te bereiken. T Kleine Sluis zijn weder enkele gezinnet teruggekeerd, terwijl nog andere b*zij ziju huizen schoon te maken of kelderl en regenbakken leeg te pompen. Nog voortdurend komen treinen me zakken zand aan, waarmee de spoordijk wordt versterkt en thans zijn 5 centrifu gaalpompen bezig het drangwater ti verwijderen. Men is thans bezig de zesdi pomp nabij het station in elkander ti zetten. Over enkele dagen hoopt mei ook die te laten werken. Held. Crt. De Tel. meldt, dat de verzakkingei in den dijk bij Katwoude weer ernstigei zijn geworden, doordat indertijd verzuimd te onderzoekeu of de grond onder der diik in orde was. Er blijkt thans eet wel" onder den dijk te zitten, die a het nieuwe werk ondermijnt. Op di plaats moet men nu opnieuw beginnet te werken.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2