Binnenland. Rechtszaken. ■atie en overwinningen te velde, op het oogenblik heett te kampen. Zeker zon het voor de Duitsche handelstoe- komst noodlottig kunnen worden, vooral daar Duitschland toch al zoo weinig vrienden op de wereld bleek te be zitten, en de haat der volkeren straks nog ontzaglijk zal nawerken. Dat onder zulke overwegingen de hoofdleider van Duitschland's wel en wee gedwongen is, ook de staatkundige tactiek mee te laten spreken in het gebruiken van een zoo listig en veel- gehaat zy het zeer werkzaam wapen als de duikboot, ligt voor de hand. Maar tevens, dat een ook in het minst toegevende houding den tegen stand moest wekken van die kringen, welke met niet al te veel schuchterheid voor eischen en verlangens van neu tralen den Engelschen zeeleeuw naar de keel willen grijpen, nu die leeuw door zijn afsluiting van de kusten bet volk poogt uit te hongeren wat hem wis niet zal gelukken dat hem toch reeds zoo diep haat wegens zijn deel neming aan de Europeesche worsteling. Ook in de bekende Pruisische com missie werd de sla-d'r-op-politiek van den marine-minister goed, die vaD den rijkskanselier afgekeurd. Deze heeit echter den Bondsraad achter zich, en nu die zijn uitdrukkelijke goedkeuring aan de voorzichtige houding van Von Bethmann-Hollweg hechtte, bleef den fleren Von Tirpitz niets anders over dan heen te gaan. Admiraal Von Oa- pelle is meer plooibaar en toonde zich ook vroeger reeds een meer ambtelijke geest. Gebrek aan katoen. Men BChrijft aan de 2V. R. Crt. De Twentsche fabrikanten hebben ot dreigen gebrek te krijgen aan katoen. Sinds een dag of tien is er geen vlokje of draadje katoen afgeleverd, en als men weet, dat de benoodigde hoeveel heid mondjesmaat wordt toegemeten, is het te begrijpen, dat heeft de levering niet geregeld plaats er spoedig gebrek moet komen. Ook de N. O. T. laat de in ons land reeds aangekomen katoen niet los. De oor zaak van dezen toestand is de aan wezigheid van 2000 balen katoen, op geslagen te Schiedam, afkomstig van het Amerikaansche huis Mc. Farren voor een Duitsche firma te Bremen, leverbaar na den oorlog. Engeland nu verlangt, dat deze voorraad in ons land zal worden verwerkt, en weigert katoen, olie en leder door te laten, voor die zekerheid is verkregen. De Twentsche spinners verkeerden dus iu de nood zakelijkheid dien voorraad te koopen en de Duitsche firma is genegen tot verkoop, mits 200,000 boveu den dag prijs 100 per baal). In een Zaterdag namiddag te Hengelo gehouden ver gadering van Twentsche spinners be sloot men door den zuren appel te bijten en de katoen voor dien prijs te aan vaarden. Wellicht, dat thans in het vervolg de levering weer geregeld zal geschieden. Sinaasappelen. Sedert eenigen t d is de aanvoer van sinaasappelen hier te lande totaal stopgezet. De oorzaak hiervan is de eisch, van wege de Engelsche regeering aan de Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij gesteld, dat deze ervoor zou instaan, dat niet meer dan 25 pCt. der met haar booten aangevoerde sinaasappelen naar Duitschland zouden worden uitge voerd. De maatschappij kon zich hier voor onmogelijk verantwoordelijk stel len. Pogiugen, ook van de zijde der Spaansche belanghebbenden te Valencia en te Murcia in bet werk gesteld om Engeland op dezen eisch te doen terug komen, mochten tot heden niet baten. Ook de aanvoer van sinaasappelen uit Engeland welke aan de N. O. T. kwamen beeft opgehouden, daar Engeland den uitvoer daarvan verboden heeft, in verband met een beperking van den sinaasappeleninvoer in Enge land tot 50 pCt.. ten einde meer laad ruimte voor de Engelsche schepen vrij te krijgen. De groote booten der Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij, die tot dusver zich met het siuaasappelenvervoer bezig hielden, worden thans gebezigd om regeeringsgraan uit Amerika aan te voeren, in verband met de regeling tusschen de regeeriDg en de Reederij- vereeniging, volgens welke de Holland- Amerikalijn 60,000 ton, de Hollanusche Lloyd 15,000 en de overige reederijen 60,000 ton van de door de regeering benoodigde 135,000 ton scbeepsruimte beschikbaar hebben gesteld. Dit ver voer geschiedt voor j 45 per ton van La Plata. De importeurs van sinaasappelen zijn intusschen nog doende om te trachten een oplossing te vinden van de moeilijk heden. Deze zal echter spoedig moeten gevonden worden, aangezien het sinaas appelenseizoen reeds in Mei afloopt. N. R.. Crt. Nederland en de oorlog. De Zaandijk. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, ligt het stoomschip Zaandijk thans op de Theems aan de boeien geankerd. Schip en bemanning zijn in veiligheid. De Tubantia. De mededeelingen welke de kapitein van de „Tubantia", de officieren en de bemanning aan de directie van den Kon. Holl. Lloyd hebben gedaan, komen op het volgende neer De vierde stuurman stond op de brug het schip zou juist voor anker gaan om den morgen af te wachten toen hi) aan stuurboord iu het donkere water eeu witte streep zag, blijkbaar de belleubaan van een torpedo, die met groote snelheid op het schip aankwam. „Kijk, kijk", riep de vierde stuurman, en de eerste officier, die eveneens op de brug was, zag ook de bellenbaan. Op het geroep van den vierden officier kwam de kapitein, die in de kaartenhut op ae brug was, naar buiten en op hetzelfde oogenblik was de „Tubantia' getroffen. Ook de man in het kraaien nest had de bellenbaan gezien. Twee sloepen met geredden hebben een zwak zoeklicht waargenomen, ver telt het Hbld. Zij roeiden er heen en riepen om hulp. Het zoeklicht werd op een der sloepen gericht In een der sloepen meent men, in de richting van het zoeklicht, iets gezien te hebben, dal op een omgekeerde boot leek naar men veronderstelde een onderzeeër oi een torpedoboot. Toen het lichter werd, was dit vaar tuig verdwenen. De directie is overtuigd, dat geen der passagiers is omgekomen. De kapitein beeft alle hutten laten inspecteeren alvorens van boord te gaan. avond te voren hadden wij opgave ge kregen van de sloepen, waarin wij ons bij gevaar te begeven hadden. Met 16 personen waren wij in een sloep. En drie of vier uur Dadat wy van boord waren weggeroeid, werden wij door de „Bri'da" opgenomen. Ik was de laatste die aan boord ging. Terwijl de matrozen mij bij de handen namen, liet ik mijn portefeuille met officieele stukken vau de legatie vallen. Alles waren wij kwijt, ik had aan boord een porte feuille achtergelaten met f 150.000 aan waarden. De gezant legde er den nadruk op, I dat 't bij het wegroeien heldere maan wasvan mist w,>s op dat oogenblik geen sprake. In de reddingsboot besprak de be manning de kwestie „torpedo" of „mijn". Men was het er over eens, dat 't niet anders dan een torpedo geweest kon zijn. Want bij een mijn wordt het schip als het ware opgelicht en daarvan werd niets bespeurd. De gezant had eerst met de „Frisia" willen vertrekken. Door ziekte in zijn familie was het vertrek toen uitgesteld. Een kamermeisje vau de ecbtgenoote van dr. Vega had, wegens de angst voor torpedeering, geweigerd mede te gaan. De gezant van Bolivia te Berlijn, dr. L. Salines Vega, die met echtgenoote en 3 kinderep aan boord van de „Tubantia" was, heeft, naar de Tel. meldt, aan boord een portefeuille van 150.000 achtergelaten. Ook een tasch met officieele stukken van de legatie is hij kwijt geraakt. Aan een medewerker vau het blad beeft de gezant het volgende medege deeld „Ik bad te Berlijn passage genomen voor Buenos Airos. Daar bad men mij op mijn vraag of de reis veilig was, gezegd, dat er niet de minste reden voor augst was. Maar het trot mij, dat sommige vriendinnen te Berlijn mijn vrouw verzocht hadden, niet te ver trekken. Het was of zij een voorgevoel hadden van hetgeen gebeuren zou. Toeu de ramp plaats greep, bevond ik mij in mijn hut. Eu uadat ik mijn vrouw en mijn drie dochters geroepen had, ging ik met baar naar boren. Den De heer J. E. Broeck, marconi-officier aan boord van de „Tubantia", heett aan de N. R. Crt. verteld, dat de „Tubantia" beslist door een torpedo in den grond geboord is. De 4de officier heeft de bellenbaan van de torpedo zien aanko men op 6 streeken aan stuurboordzijde. De uitkijk in het kraaiennest en de uitkijk op den bok hebben beiden eveneens de torpedo waargenomen, en hun schatting van de koers komt overeen. De ontploffing was geweldig. De torpedo' is in de bunkers vlak achter de machinekamers gesmoord en daar aan is het te danken, dat het schip op de schotten nog zoo lang drijvende is gebleven. Om een denkbeeld te geven van oen geweldigen luchtdruk, door de ontploffing teweeggebracht, deelde de heer Broeck mede, dat de meer dan een vinger dikke glazen van de patrijs poorten van zijn waarnemingshut aan splinters vlogen. Een groot stuk balk van een voorluik hing in de antenne, maar had deze gelukkig niet bescha digd. De heer Broeck, die juist bezig was zijn dienst over te dragen, kon toen dadelijk het noodsignaal S. O. S. uitzen den. Hij kreeg dadelijk antwoord van Scheveniugen, Vlissingen en Teneriffe. Tot het laatst toe heeit bij de draadlooze gemeenschap kunnen onderhouden. Hij behoorde tot de 5 laatste personen, die aan boord zijn gebleven tegen half 6 moest men de „Tubantia" verlaten, die eerst over bakboordzijde -overhelde en toen met het achterschip boven water kwam, alvorens geheel ten onder te gaan. De „TubaDtia" had bijzondere maat regelen getroffen voor verlichting vau den met groote letters geschilderden naam op de zijwanden. Na de torpedeering waren plotseling alle lichten gedoofd, maar de hand dynamo aan dek was ongeschonden gebleven en deze gaf voldoende licht om bet van boord brengen van passa giers en bemanning gemakkelijk te kunnen doen plaats grijpen. De sloep, waarin de laatste 5 per sonen van de „Tubantia" hadden plaats genomen, heeft, daar het schip toen reeds sterk belde, nog gevaar geloopen tegen de wanden stuk geslagen te wor den en men moest krachtig wegroeien om niet iu den draaikolk meegesleurd te worden. AXEL, 21 Maart 19i6. Heden werd alhier ten overstaan van notaris Dregmans geveild een huis (herberg) eu erf staande aan de Axel- sche Sassing, en bewoond door H. Dellaert. Kooper werd Joseph Kindt, tuinier te Zuiddorpe voor de som van J 2120. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken bij den landbou wer H. Verpoorte in den Grooten Huijssenspolder onder de gemeente Zaamslag. Uit een kabinet zijn bankbiljetten ontvreemd tot een bedrag van 650. Een doosje met een biljet van 1000 is onaangeroerd gelaten. Eveneens verschillende gouden en zilveren sie raden. Naar we vernemen is gisteren de vermoedelijke dader gesnapt en is het den te Zaamslag gestationneerden bri gadier der rijksveldwacht gelukt hem tot bekentenis te brengen. Het is de 17 jarige A. d. R., die vroeger by Ver poorte in dienstbetrekking was geweest. Door opschuiving van een raam had hy zich toegang tot de woning weten te verschaffen. Al het geld werd nog op hem bevouden. De St. crt. bevat de acte vaa oprichting der N. V. „Ter Neuzensche Inrichting tot bewerken van vellen Zeelandia" te Ter Neuzen, gesticht door de heeren J. A. van Rompu, H. W. R. Kramer, J. D. Thielman, O. F. A. Hamerlinck, E. T. Hamerlinck en R. G. E. Nolson, allen wonende te Ter Neuzen. Het doel der N. V. is het bewerken ot bereiden van konijnen- en hazenvellen het haarsnijden daarvan, den handel daarin en in den verkregen aival en in alles wat daarmede in betrekking kan staan, in den meest uitgebreiden zin. Het kapitaal bedraagt ƒ6000, verdeeld in 12 aandeelen, ieder groot 500. Zaterdag voormiddag kwam te Koewacht -bericht, dat de goederen uit de kerk op Belgisch grondgebied naar Nederland mochten worden overge bracht. In den namiddag nog had de overbrenging plaats. Aan eenige Neder landers werd door het Duitsch bestuur toegestaan de voorwerpen uit de kerk te halen en naar den draad te brengen waar ze door de Hollandsche soldaten werden aangenomen. De Kerkstraat zelve was door Duitsche soldaten afgezet. Stoelen, banken, beelden, misgewaden, kerksieraden, alles werd overgebracht. Alleen datgene, wat voor den dienst der Belgen noodzakelijk was, werd I achtergelaten. Ook de klokken, het uurwerk, het orgel en de preekstoel bleven op Belgisch grondgebied. De meeste goederen werden naar het nieuwe kerkgebouw overgebracht, ter wijl andere zoolang in het klooster der Eerw; Zusters werden opgeborgen. Zondag hadden alle diensten in de nieuwe kerk plaats. Tern. crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Maart 1916. D. M., 12 j., zonder beroep, J. v. d. H., 14 j., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot 5 of 1 week tuchtschool. A. v. O., 39 j., koopman te Koewacht, is wegens eenv. beleedigiug veroord. tot f 5 of 5 dagen becht. Z. S. B 39 j., huisvr. van E. S. te Sas van Gent, is wegens ais voren veroord. tot 5 of 5 dagen hecht A. d. W., 48 j., arbeider te Clinge, I is wegens poging uitvoer en beleediging van een ambtenaar veroord. tot 14 dagen gevang. G. B., 39 j., grondwerker te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. A. B., 11 j-, zonder beroep te Zaam slag, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. P. v. D., 40 j., zonder beroep te St. Jansteen, gedetineerd, is wegens diefstal veroord. tot 5 maanden gevang, met aftrek der preventieve hecht. 1 i—i»—-

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2