Ver be: Li MILITIE. Axel A. B. Hoeren Gouda Kaas. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Openbaar Lager Onderwijs. Advertentien. G. Heden ontvangen Firma P. H. Veenhuizen, Axel. De Lam JA in zitti P. J. MEIJER. Extra f ij n. De Duitschers tmchten de hoogte die den uitgang ran Béhincourt beheer«cht en een boekpijler ran onze verdedi gingslinie in dien sector, vormt, te vermeesteren. Na een voorafgaand bombardement met xware projectielen ondernam de infanterie een zeer gewel digen aanval en kreeg voet op twee punten van onze loopgraven. Het is waarschijnlijk dat zij er nu door een tegenaanval uit verdreven is. Aan het overige front werd de vyand met ern ■tige verliezen afgeslagen. Ten O. van de Maas en in Woëvre is een roerige kanonnade onderhouden, met het doel om onze troepen onbe weeglijk te houden. Kort samengevat, is de dag bevredi gend geweest en heeft de vijand ondanks ernstige verliezen geen voortgang ge maakt. Gaandeweg komt zoodoende het voordeel aan Fransche zijde. Aop. Een Wolff-bericht meldt d.d. 15 Maart ofïiciëel uit Berlijn By Nieuw Kapelle (Neuve Ohapelle) hebben wy een vooruitgeschoven En- gelich verdedigingswerk met de be zetting in de lucht laten springen. De Engelsche artillerie richtte een zwaar vuur op Lens. De Fransche artillerie was zeer be drijvig tegen onze nieuwe stelling bij Ville au Bois en tegen verscheidene sectoren in Champagne. Links van de Maas hebben de Sile- zische troepen met krachtig élan hun linie uit de streek ten W. van het Ravenbosch (Bois des Corbeaux) naar de hoogte van den Dooden Man (Mort Homme) vooruitgeschoven 25 officieren en meer dan 1000 map van den vijand werden ongekwetst gevangen genomen Viermaal herhaalde tegenaanvallen brachten den Franschen geenerlei sue ces, wel echter gevoelige verliezen. Op den rechteroever van de Maas en aan de oostelijke helling van de Cötes streed de artillerie ter weerszijden verbitterd voort. In de Vogezen ten Z. daarvan hebben de Franschen verscheidene kleinere aanvallen ondernomen, die afgeslagen werden. Luitenant Leffers heeft ten N. van Bapaume zyn vierde vijandelijke vlieg tuig neergeschoten, een Engelschen tweedekker. Bij Vimy ten N.O. van Atrecht en bij Sivry aan de Maas, ten N.O. van Verdun, zijn twee Fransche vliegtuigen door onze verdedigingska nonnen tot landen gedwongen. Boven Haumont ten N. van Verdun viel een groot Fransch vliegtuig, na een luchtgevecht. De inzittenden zijn gevangen genomen. N. R. Crt Een te Rome toevend Portugeesch parlementslid heeft meegedeeld, dat Portugal aan Engeland een legercorps ter beschikking heeft gesteld voor Egypte of een ander gevechtsterrein in Afrika. TV. R. Crt. Eene bekendmaking van generaal von Bissing Het kwam ter myner kennis, dat men beproefd heeft, de bevolking te doen gelooven, dat groote hoeveelheden aardappelen uit België naar Duitschland varzonden werden en daaruit de moei lijkheid spruit om de burgerbevolking te gerieven. Alle dergelijke beweringen zyn in strijd met de waarheid. Er werden in 't geheel slechts 150 ton aardappelen, en dit slechts uit noodhulp, naar West-Duitschland en bovendien 5500 ton aardappelen naar Frankrijk verzonden, eene hoeveelheid, die bij de gemiddelde voortbrengst van 1,700,000 ton in het gebied des Geueralgouverne- ments, nauwelijks in aanmerking komen kan. Het adnemen van den aardappel- voorraad is alleen het gevolg van toe genomen verbruik voor de voeding der menschen en de voedering der dieren. Ik waarschuw uitdrukkelijk vóór het uitstrooien van valsche geruchten om trent de oorzaken der heerschende aardappeischaarschte en zal tegen do schuldigen allerstrengst optreden. De voorraden aardappelen van het land zullen voorsbands, inzonderheid tot dat de naar alle waarschijnlijkheid nog verborgen gehouden stapels ontdekt zijn, zooveel doenlijk, bij voorkeur-voor de werkende en behoeftige klassen be schikbaar gesteld worden, wier voeding hoofdzakelijk uit aardappelen bestaat. Hetzelfde zal geschieden met de aard aardappelen, die gebeurlijk uit het buitenland ingevoerd zullen worden. Van de meer gegoede standen verwacht iK, dal zij hunnen waren raaatschappe lijken plicht inziend, onder de huidige omstandigheden, tot het voldoen hunner behoeften, zooveel mogelijk zulke levens middelen zullen kiezen, die voor de minder gegoeden niet toegankelijk zijn. Evenzoo reken ik erop, dat de Bel gische gemeente-overheden mij bij het toepassen mijner uitsluitelijk in het belang der Belgische bevolking genomen schikkingen, tot het regelen en ver zekeren van de volksvoediug nauwgezet en krachtdadig zullen steunen. JV. R. Crt. Luigi Barzini, schrijft in de Secoio brieven van het Italiaansche front Hij toont daarin aan, met welke moeilijk heden de Italianen hebben te kampen. Bij tal van plaatsen ligt de sneeuw thans 30 meter hoog. Elders zijn de wegen in modderpoelen veranderd. Niettemin wijst de verhoogde bedrijvig heid der Italiaansche artillerie op offen sieve plannen van het legerbestuur Van 12 Maart at is het geheele tele graaf- en postverkeer met het Italiaan sche front voor oubepaalden tijd ver boden. TV R. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 19 Maart 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J B. T. flugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hug'-nholtz. (Bidstond voor 'tg w^s.; Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 57» ure Leeskerk. Weer een Nederlandsch stoomschip getorpedeerd. Volgen» ingekomen radiotelegram i« het Woensdagmiddag van Amsterdam naar Buenos Aires vertrokken Nederland- sche stoomschip »Tubantiac, van de Kon. Holl. Lloyd, nabij het vuurschip .Noord- Hinder» verongelukt. De passagiers werden gered. Bij het dept. van Marine was bericht ontvangen, dat op het lichtschip .Noord- Hinder» twee sloepen van de .Tubantia* met geredden zijn aangekomen. Het Ned. vrachtschip .Krakatau» was bij de sloepen. Een Zweedsch stoomschip was ook zoe kende naar aventueele schipbreukelingen. De Krakatanc is een Hollandsch stoom schip gepasseerd, dat vele geredden aan boord had. De „Tubantia» is getorpedeerd of op een mijn geloopen, werd gemeld. De opvarenden hebben zich in de sloepen kunnen redden. Het schip was bij ontvangst van het berichtnogdriivende. Vanwege de Marine zijn ter assistentie uitgezonden 4 torpedobooten, een marine sleepboot en een stoomloodstransportschip. Nader meldt men nog De »Tubjintiac heeft een tonnenmaat van brnto 14300. Het schip werd in 1915 te water gelaten. Volgens berichten, welke bij de directie der Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam zijn ingekomen, is de .Tubantia» Donderdag morgen tegen half zes gezonken. Het schip wss t,e 2.25 uur aan het achterschip getroffen, hoogstwaarschijnlijk door een torpedo. De .Tubantia» lag op dat oogen- blik voor anker, wegens den dichten mist. Het schip is daarna nog drie uurdrij veode gebleven, ïooriat alle opvarenden ruimschoots gelegenheid hadden in de sloepen te gaan. Er waren in het geheel 87 passagiers en een bemanning van ongeveer 350 leden aan boord. 65 geredden van de .Tubantia» zijn aan boord van een torpedojager te Vlis- singen aangekomen. Het staat vast, dat de .Tubantia» overeenkomstig de bepalingen 's nachts niet te varen, bij de Noord hinder heeft geankerd. Mede in verband met de.n mist toen de noodlottige gebeurtenis plaats had, neemt men als vaststaand aan, dat de .Tubantia» is getorpedeerd. Avp. Smokkelarij. Men schrijft uit Twente aan het Volk In verschillende Twentsche gemeenten beginnen de burgemeesters nu ook stren gere maatregelen te riemen tegeu de slagers, die een deel van het regeerings varkensvleesch aan de bestemming ont trekken en om een zoet winstje te maken het vleesch uitvoeren uit de gemeente waarvoor het was bestemd. Het meeste van het op deze wijze gesmokkelde vleesch gaat naar de export slagerijen, die er op hun beurt weer een extra winst uit slaan, omdat het regee- ringsvarkensvleesch veel goedkooper is en meteen is het quantum dat zij naar Duitschland kunnen uitvoeren aanmer kelijk grooter. Er is in den vleeschex- porthandel reusachtig veel geld verdiend. Bij een onderzoek onlangs te Hengelo ingesteld is ook gebleken dat verschillende slagers het vleesch dat voor de ingezeteoen bestemd was, de gemeente hadden uitge voerd of aan exporteurs ter plaatse hadden verkocht. De burgemeester van Hellendoorn heeft de vorige week juist bijtijds eenige slagers gesnapt, die hammen van regeeringsvar- kens, bestemd voor de bevolking van Nijverdal, wilden uitvoeren. De hammen waren reeds in een wagen geladen, toen nog juist de inbeslagname- kon plaats hebben. De beide slagers werden boven dien door den burgemeester beboet elk met 40 gulden boete, welke in de kas komt van het Steuncomité. In het gezin van M. v. d. A. in de Kloosterstraat te Oosterhout zijn drie kin deren, één van 7, één van 4 en één van 2 jaar aangetast door meningitis. Het 4-jarig kind is reeds overleden. Avp. Men meldt uit Maastricht aan de Tijd In de Kleine Looyerstraat hadden 3 personen van Russische nationaliteit een kamer gehuurd als zoogenaamde Belgi sche uitgewekenen. Zij worden verdacht van het maken van bommen, althans de politie heeft materialen, 'oeuoodigd voor het maken van dergelijke gevaarlijke instrumenten, op de kamer gevonden en in beslag genomen. Twee van hen zijn met de noorderzon vertrokken de derde, dien men verleden Woensdag terug ver wachtte, is tot heden niet verschenen. Het huis wordt door de politie bewaakt. Ook de doenter van den verhuuider uiet wie een der Russen, naar men vertelt, omgang had, is niet teruggekeerd. Te Haarlem heeft zich een merk waardig staaltje van vervuiling voorga daan. Een oude vrouw leefde gedurer.de twintig jaar op een klein kamertje, dat dezer dagen op klacht van een der buren door Woningtoezicht onder handen werd genomen. Op den vloer lag een dikke stinkende drassige vuilnis laag van oude lappen papier, vermengd met uitwerpselen tud n«nsch en dieren, meldt de 'O. H. Ct. Aan den wand hingen enkele flarden behangsel, rottende boven de vunze vloer bedekking. Te midden van dat vuil stond een enkele wrakke stoel, de rust en slaapplaats van de vrouw. Want een bed was er niet. Wel was er een bedstede, maar door het opgehoopte vuil er voor kon de deur er van niet meer open. In het, kamertje woonden ook nog twee honden en drie katten De zieke, schurftige dieren zijn in het asyl afgemaakt, terwijl de vrouw in het ziekenhuis is opgenomen, waar ze weer toonbaar is geworden. - Zondagmorgen omstreeks 5 uur i» door een schildwacht van de grenswacht Weert een vrouw aangeschoten die uit de richting van de Belgische grens kwam om naar de kerk te gaan. Haar toestand is hopeloos. Avp. Ingeschrevenen der lichting 1917, die recht op vrijstelling van den militairen dienst vermeenen te hebben uit hoofde van broederdienst of kost winnerschap, kunnen zich op Woensdag 22 Maart a. s., des namiddags tuaschen 2 en 4 uur aanmelden ter secretarie ten einde de daarvoor benoodigde stuk ken te doen aanvragen. Axel, 17 Maart 1916. De Burgemeester van 4.tel, L. J. DEN HOLLANDER. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat tegen 1 April a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing op de openbare lagere school in die gemeente van kinderen, die vóór of op 31 December 1916 den leeftijd van zes jaar zullen bereikt hebben. Ouders, voogden of verzorgers, die hunne kinderen of pupillen op de open bare lagere school wenschen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid ge steld daarvan vóór 25 Maart aanstaande aangifte te doen ter secretarie op werk dagen des voormiddags tusschen 9 en 12 ure. Bij de aangifte moet het vaccine- bewijs worden medegebracht. Axel, 11 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. heer plaats M V met vlek naar T< by D Hul ten 1 des van Heden ontvingen wij het treurig bericht van de maat schappij „Nederland" te Amster dam, dat onze Zoon en Broeder FRANCOIS LEENDERT, in den ouderdom van 33 jaren op 15 Januari 1916 op zijn reis naar Batavia in den Indischeu Oceaan tengevolge van een on geluk is verdronken. Uit aller naam, J. K. VINK. Axel, 16 Maart 1916. Eenige en algemeene kennisgeving i pul set I 1 V0( vei kri the een prachtige collectie Goedkoope Winkel, AXEL. Prima volvette

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2