J M\óö So. 98. Woensdag 15 Maart 1916. e Jaari!. Nieuws- en Advertentieblad 1 voor Zeeu wscb-Vlaanderen. A F. DIELEMAA, Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groet© letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franc* ingewaeht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE aren. de oorlog. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PARIJS, 10 Maart. (Reuter.) Offici eele mededeeling van Vrijdagavond Ten Westen van de Maas, waar het bombardement den heelen dag heeft voortgeduurd, heeft de vijand onze stellingen in het Ravenbosch geweldig aangevallen. Verscheiden achtereen volgende aanvallen werden door het vuur van onze artillerie, infanterie en machinegeweren teruggeslagen, hetwelk de gelederen vau den vijand dunde. Niettegenstaande dat het doel, dat de vijand beoogde, niet in het minst even redig was aan zijn verliezen, deed de vijand ten slotte met een divisie een stormaanval, waardoor hij erin slaagde het deel van het Ravenbosch, dat wij den achtsten op hem hadden heroverd, wederom te bezetten. Ten Oosten van de Maas hebben de (Duitschers tweemaal de loopgraven ten Westen van Douaumont aangevallen door het vuur van onze artillerie eu machinegeweren tot staan gebracht, slaagde de vijand er niet in ergens onze stellingen te naderen. Onze artillerie heeft een aanval tot staan gebracht, dien de Duitschers op het dorp Vaux voorbereidden. Het wordt bevestigd, dat de Duit schers Donderdag zware verliezen heb ben geleden in hun aauvalleu op dit dorp en op de loopgraven, aan den voet van den heuvel, waar net fort Vaux op staat. In Woevre beantwoordden onze bat terijen krachtig het vijandelijke bom bardement. De Duitschers hebben drijvende mijnen in de Maas bij St. Mihiel gelegd, die zijn opgeviscut voor zij schade hadden Runnen doen. BERLIJN, II Maart. (W Iff.) Offici eel Saksische regimenten hebben met zeer geringe verliezen de in sterke staat van verdediging gebrachte stel lingen in het stuk bosch ten Z.W. ten Z. van Ville au Bois, 20K.M. ten N.W. van Reims, over een breedte van 1400 M. en met een diepte van ongeveer 1000 M. bestormd. Aan niet gek wetste gevangenen vielen 12 officieren en 725 man in onze handen, aan buit 1 revolver kanon, 5 machinegeweren, 13 mijn- werpers. Op den Westelijken oever van de Maas zijn de laatste door de Pranscheu nog in het Raven-en Cumiè res-bosch bezette nesten opgeruimd. Tegenaanvallen van den vijand met sterke strijdkrachten, die tegen den zuidelijken rand van de bosscheu eu de Duitsche stellingen meer naar het westen beproefd werden, werden in ons verdedigingsvuur verstikt. Op den oostelijken oever kwam het .ot een zeer levendige bedrijvigheid can de artillerie, vooral in de streek ten N.O. van Bras, ten W. van het iorp en de vesting Vaux en op ver- icheidene plaatsen in de vlakte van Woevre. Beslissende infanterie-gevech- ten werden er niet geleverd. Alleen zijn 's nachts op zichzelf staande po gingen door de Franschen tot over rompeling tegen het dorp Blanzée bloedig afgeslagen. Door treffers van onze verdedigings kanonnen getroffen, is een Fransch vliegtuig tusschen de twee linies ten Z.W. van Ch&teau-Salins brandend, naar beneden gevallen. De inzittenden waren dood. Zij werden met het overschot van het vliegtuig door ons weggehaald. PARIJS, 10 Maart. (Havas.) De Duit schers he'oben na een nacht waarin hun infanterie niet aanviel, Vrijdag op den linker (Westelijken) oever van de Maas hun pogingen met oog meer ver woedheid hervat. Zij hernieuwden hun verbitterde aauvalleu die ondanks een geduchte voorbereiding door artillerie vuur vruchteloos waren gebleven. Hun laatste stormloop, die met een aan merkelijke strijdmacht ondernomen werd, heeft hen in staat gesteld, weer in een gedeelte van bet Ravenbosch vasten voet te krijgen, waaruit wij hen Woensdag geworpen hadden. Het be haalde voordeel isecbteroubeteekenend, daar onze eerste verdedigingslinie zich meer uaar achteren bevindt, op de hoogte van den Dood m Man. Het is een tijdelijk voordeel, want het bosch is achtereenvolgens genumen, terug- veroverd en weer genomen. Op den rechter (Oostelijken) oever trachtte de vijand vruchteloos de loop graven voor Douaumont te vermees- eren. Wij verhinderden de aan vallen, die hij tegen het dorp Vaux voorbe reidde, dat hij beweert Donderdag ver- meesterd te hebben. Wij verijdelden bijtijds het plaatsen van drijveude mijueu, die bestemd waren de bruggen over de Maas te doen springen en ouzen aanvoer van leeftocht te hinderen. De vandaag in het Ravenbosch en bij Douaumont gevoerde strijd was af grijselijk moorddadig, evenals die vau gisteren voor Vaux. De vijand liet stapels lijken op het veld achter. Ondanks alle stormloopen, die sedert 21 Februari tegen Verduu ouderuomen zyu, komen de Duitschers niet verder eu hebben zij zien te pletter geloopen op den ouwrikbareu muur van onze verdediging. LONDEN, 11 Maart. (Part.) De Times meldt d.d. gisteren uit ParijsDe ge schiedenis van Vaux was niet het eeoige valsche bericht van den dag van Donderdag. Langs het geheele front werden de bloedige tegenslagen die de v and leed, door hemzelf in schitterende successen veranderd. Het aantal gevangenen, dat aan het heele front genomen werd, werd door de Duitschers met vijf ot zes vermenig vuldigd, waardoor in Duitschland de gemoederen aanmerkelijk werden op gebeurd. Daardoor werd de indruk j gewekt dat de Duitscher weer eens een vreeselijken slag had toegebracht eu dat opzijn minst weer 10,000 Fraoschen uaar de audere wereld waren geuolpen. De nuchtere waarheid is echter, dat j ondanks zeer vastberaden pogingen en ondauks het feit, dat de Duitsche reserves hoe langer hoe meer in den vurigen oven werden geworpen, de vijand Doridei dag, wel verre van eenige winst te behalen, met buitengewoon zware verliezen was afgeslagen. De algemeene toestand blijft, van het Fransche standpunt bezien, uitstekend. In de twee laatste dagen is de slachting buitengewoon groot geweest an er zijn niet weinigen, die geneigd zijn om de noodlottige aanvallen der Duitschers op Douaumont en Vaux in het centrum en Réthincourt en het Ravenbosch in het Westen als beslissend te beschouwen en als het toppunt van offers, die de vijand voornemens was te brengen. De dag van Donderdag werd als een kritieke dag beschouwd. Men wist dat de vijand groote toebereidselen had getroffen om door de Fransche hoofd stelling. heen te breken. Zijn zware artillerie was naar nieuwe stellingen gebracht en de uitgeputte troepen had den plaats gemaakt voor versche re serves. Overal echter mislukte de groote krachtsinspanning van den vijand en naar de meening van de hoogste autoriteit blijven de Franscheu meester van het veld en is het offensief van den Kroonprins voorgoed tot stilstand gebracht. Duitschland en Portugal. Naar Reuter verneemt, heeft de Engelsche gezant te Lissabon aan de Em,elscbe regeering geseind datDuitsch- land Donderdagavond aan Portugal den oorlog heeft verklaard. Het optreden van Duitschland wordt louter als een uittarting beschouwd, daar Portugal het volste recht had schepen op te eischen, die voor zoo laugen tijd tot werkeloos heid wifreu gedoemd. Bovendien vormt Portugal's optreden niet, zooals de Duitschers beweren, een inbreuk op het handelsverdrag tusschen Portugal en Duitschland, daar de schepen niet in het transitoverkeer werden gebruikt. De Portugeesche gezant dr. Sidonio Paes heeft Vrijdagavond Berlijn ver laten. Aangezien hij over Zwitserlaud wilde reizen, werd voor hem aan den trein naar Bazel, die om 8 uur uit het Auhalter station vertrok, een salourijtuig gekoppeld. Een der jongere ambte naren van het ministerie van buiten- landsche zaken was aan het station verschenen om afscheid te nemen. Naar men verneemt, maakte de ge zant er geen geheim van, hoezeer hij het persoonlijk betreurde, dat de zaken zoo'n ernstige wending genomen hebben en dat ziju pogingen om de goede betrek kingen tusscheu Portugal eu Duitsch land te handhaven, mislukt ziju. Als geleerde had hij reeds in zijn vaderland groote bewondering gehad voor de Duitsche wetenschap. M. R. Crt. Verschillende berichten. Men meldt uit Berlijn In de maand Februari hebben onze vliegereskaders buitengewone bedrijvig heil ontwikkeld; het aantal van hun verkeuuiugeu over groote afstanden en van hun nachtelijke tochten achter het vijandelijk front wa« aanzienlijk grooter dan ooit te voren. Het volgende overzicht bewijst niet alleen opnieuw onze meerderheid, maar weerlegt ook de bewering van den vijand dat onze verliezen aan vliegtuigen daarom zoo gering zijn, omdat onze vliegers zich niet over de vyandelyke stellingen wagen. De Duitsche verliezen aan het Weste lijk front in F'ebruari bedragen In luchtgevechten niets; door naar beneden schieten van den grond niets vermist zes. De Franschen en Engelschen verloren in dezelfde maand in luchtgevechten 13 door neerschieten van den grond 5 gedwongen landing binnen onze linie 2. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat wij slechts de in onze handen gevallen of brandend neergevallen vliegtuigen, niet de talrijke achter de vijandelijke linies naar benedeu gescho ten vijandelijke toestellen meetellen. N. R. Crt. Van officiëele zijde meldt men in Duitschland aan de bevolking Met zekerheid kan worden meegedeeld dat in de behoefte aan broodkoren tot den volgenden oogst volkomen kan worden voorzien. De aanvankelijk op ongeveer 200,000 ton geraamde reserve is zelfs tot het dubbele, ongeveer 400.000 ton, gestegen. N. R. Crt. In de zitting van den Berlijnschen gemeenteraad van Donderdag is de aardappelnood ter sprake gekomen. Het socialistische raadslid Wurm schreef den misstand toe aan het feit dat er wel maximumprijzen zijn bepaald, doch géén onteigening of inbeslagneming wordt toegepast. De maximumprijzen leiden juist tot het achterhouden van de voorraden. De boeren weten dat de maximum-prijzen slechts een voor bijgaand verschijnsel vormen en de neiging hebben om nog hooger te worden. Er bestaan genoeg bepalingen tegen achterhouding van levensmiddelen op papier. De wirwar van bepalingen heeft de zaak echter nog erger gemaakt. En terwijl men de aardappelen voor het volk duur maakt, doet men een beroep op zijn offervaardigheid om op de oor logsleening te teekenen. Berlijn moet protesteeren tegen deze wijze van doen, die alleen in het voordeel van de groote grondbezitters is. Daarbij komt dat de duurte den toevoer nog niet waarborgt. Men hoort nu zelfs al van broodgebrek tengevolge van aardappelnood. De productie moet geregeld en georgani seerd worden. Het volk heeft zich lang genoeg geduldig de misstauden laten aauleunen ik weet echter besloot Wurm dat het geduld van het volk spoedig ten einde zal zijn. Burgemeester Wermuth moest erken nen dat de toevoer belangrijk beneden het gemiddelde van 20,000 centenaar per dag blijtt. Het komt er op aan dat de producenten gedwongen worden tot levering. Berlijn kan er slechts heil van verwachten wanneer de verorde ningen der rijksregeering zoo noodig met alle machtsmiddelen worden uitge voerd. W. R. crt.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 1