Buitenland. Opkomst militie en landstorm. Naar de A. R. crt. verneemt, ligt het in het voornemen, om de dienstplichtigen van de militie, lichting 1916, toege wezen aan de lie bataljons of aan hot tweede gedeelte van den genie-auto dienst, ter inlijving op te roepen in het tijdvak van 16 20 April e.k. De voor- geoefenden worden twee maanden later ingelijfd. Alleen om zeer gewichtige redenen (ook studiebelangen) kan uitstel van eerste oefening worden verleend. De dienstplichtigen van den land storm, jaarklasse 1911, zullen als volgt worden opgeroepen zij, die bestemd zijn voor de genie ten deele omstreeks 20 April en ver volgens omstreeks 31 Mei e.k. zij, die bestemd zijn voor de infanterie ten deele omstreeks 31 Mei en overigens omstreeks 10 Juli e.k.; zij, die bestemd zijn voor den auto dienst omstreeks 31 Mei e.k. zij, die bestemd zijn voor de vesting artillerie omstreeks 10 Juli e.k.; zij, die bestemd zijn voor de wiel rijders omstreeks 20 April e.k. De uitgaven voor de Mobilisatie. De Minister van Oorlog heeft daar omtrent aan de Tweede Kamer een Nota overlegd. Voor 1914 zijn deze te stellen op ruim 77 millioen. Ruim 31/-) millioeu zijn er interneerings kosten in begrepen. In 1915 is ten laste van den dienst van dat jaar bij de korpsen enz. van het leger uitgegeven 90.500.000 gulden. DE OORLOG. Bij Verdun is Vrijdag weer hevi gevochten. Over het resultaat zijn beide partijen het eens: het dorp Douaumont, gelegen ten Noordwesten van het gelijknamige fort, is in handen der Duitschers gekomen. Ten Zuidwes ten van het dorp verheft zich een heuvel, en de Franschen geven te kennen, dat zij op het bovenste gedeelte van de Noordelijke helling van dien heuvel staan. Tegenaanvallen hidden hen weer in de nabyheid van het dorp gebracht. Pogingen van de Duitschers om zich mede van het dorp Vaux meester te maken mislukten. Vaux ligt ten Oosten van Douaumont aan een beekje, dat denzelfden naam draagt Op den heuvel ten Zuiden van dat beekje ligt het fort van Vaux. De hoogten teD Noorden van de beek zijn in handen der Duitschers. Een hevige ontploffing heeft in het munitiemagazijn van Double Couronne te La Courneuve (iets ten Noorden van Parijs) plaats gehad. Er moeten tal van gewonden zijn. Double Couronne is een fort, gebruikt als munitiemagazijn De brand woedt nog voort, doch is beperkt. In de nabijheid zijn burgen gedood. Woensdag schreef de Parijsche Temps het volgende over den slag bij Verdun „De toestand is bevredigend, doch blijft niettemin zeer ernstig. Onze machtige tegenstander heeft zichzelf in een zaak van zóó groot belang gestoken en daarbij een zoo groot effectief aan gewend, dat hij het niet ua een gedeelte lijken tegenslag zal opgeven. Hy zal zijn aanvallen op hetzelfde front hernieuwen of in een ander gedeelte van dat gebied. Het zou on voorzichtig zijn te veronderstellen, dat de krachtsinspanning in het gebied van Verdun de eenige zou zijn, welke de vijand onderneemt. Ons opperbevel, dat van al deze bewegingen op de hoogte is, is gereed om dit offensief met alle noodige kracht tegen te gaan. Wij zijn aan een staaiura in den oorlog gekomen, waar Duitschland met groote binnenlandsche moeilijkheden te kampen heeft en het zal voor geen enkel middel terugdeinzen in haar pogen om tot elkeu prijs de overwinning te behalen." N. R. crt. Op last van de PraDSche militaire overheid hebben de inwoners van Ver dun, zooals men weet, hun stad verlaten. Maandagochtend tegen acht uur sioeg do eerste Duitsche granaat dicht bij de stad neer, weldra door een tw ede, door vele gevolgd. Tegen den avond ver minderde het bombardement; de bur gers der stad, die in hun kelders een wijkplaats gezocht hadden, kwamen voor den dag en dorsten weer adem lalen. Maar den volgenden ochtend barstte bet bombardement met grooter hevigheid los en 's avonds werd den bewoners der stad bekend gemaakt, dat er voertuigen gereed stonden om hen buiten de gevaarlijke zone te brengen. De stad ging ontruimd worden, geen burger mocht blijven. Volgden de hartverscheurende too- neelen, die zich reeds vele malen in dezen oorlog bij den uittocht van bur gers uit zoo menige stad hebben afge speeld. Er is nu geen burger meer in Verdun. De Matin heeft met tal van te Parijs aangekomen inwoners van Verdun gesproken. Het blad prijst bun goeden moed op de hulpvaardigheid, die heu jegens elkander bezielt. Zoo heeft een der uitgewekenen aan het blad het volgende treffende verhaal gedaan Een oude gebrekkige vrouw, die te- Verdun met een bejaarde dienstbode van twee en zestig jaar stilletjes leefde, weigerderde koppig haar woning, waar ze zoo zeer aaD gehecht was, te verlaten. De dienstbode weigerde haar meesteres alleen achter te laten en bleet met haar ia den kelder van het huis. Maar de twee vrouwen mochten, konden er niet blijven. Ze moesten weg. Toen her innerde de dienstbode zich, dat er in een stal naast hun woning een wagentje stond. Ze wist er haar oude meesteres toe te krijgen in het wagentje te gaan zitten en toen heeft de trouwe dienstbode zelve bejaard, in een sneeuwstorm en door slijk haar meesteres over eeu afstand van veertien kilometer voortge trokken. A. R. Crt. Donderdagochtend om lü uur is 3 mijl ten noorden van de Middelkerke bank een Duitsch watervliegtuig opge pikt. Het was Woensdagavond opzijn terugweg van Engeland in zee gevallen. Een waarnemer is verdronken, de aadere inzittende is gevangen genomen. N. R. Crt. Van het Russisch Turksche gevechts terrein wordt uit St. Petersburg dd. 3 Maart geseind: Onze troepen blijven den vijand van dichtbij vervolgen. In de richting van Bitlis hebben de Turken in de streek van Mesre getracht aan te vallenzij zijn teruggeslagen. De strijd wordt in deze streek onder buitengewoon bezwaarlijke omstandig heden voortgezet. De wegen zijn in een onbescbrijtlijken toestand, het is erg koud en er ligt veel sneeuw. Zooeven ontvangen berichten melden dat onze troepen vannacht de stad Bitlis stormenderhand hebben genomen en zes kanonnen buitgemaakt. Onder de gevangen genomen Turken zijn 17 officieren, o.w. een regimentscomman dant. A. R. crt. In een vergadering van de kamer voor de scheepvaart, Vi ijdag te Londen gehouden, heelt de voorzitter, de reeder Raeburn van Glasgow, gezegd, dat Engeland iu zijn blokkade van Duitsch land nog veel te schappelijk is. Er valt niet aan te twijfelen, dat Duitsch land door onzijdige landen nog ruim schoots voorzien wordt van artikelen, beuoodigd voor de oorlogvoering. Hij gaf echter toe, dat Duitschland niet hermetisch verzegeld kan worden. Raeburn roerde ook het vraagstuk 1 der hooge scheepsvrachten aan, waar i van de ouzïjdigen grootelijks profijt trekken en zeide Het zou zelfmoord j boteekeneu, iudieu we gedoogden, dat de Duitsche schepen, die thans in on zijdige havens liggen, weer aan hun tegenwoordige eigenaars kwamen. Voor elk schip van Engeland of zijn bondge- nooten, dat iD den grond wordt geboord, moet ten minste eén schip van den vijand worden genomen. A. R. crt. Naar de Engelsche admiraliteit meldt is de mijuveger Primula, die in het oosten van de Middellandsche Zee patroeljediensten verrichtte, getorpe deerd en gezonken. De officieren en de bemanning zijn, op 3 man na, gered en te Port Said geland. A. R. Crt. Trebizonde moet thans van de land en zeezijde zijn afgesloten. Russische schepen kruisen op de Zwarte Zee Volgens eeu indirect bericht uit St. Petersburg beschikken de Russen thans over een groot aantal duikbooten. A. R Crt. In de fabriek ^an ontplofbare stoffen te Bourges is een der bijgebouwen in de lucht gevlogen. Volgens de Petit Parisien zijn er drie dooden en 12 ge wonden. /V. R. Crt. Lord Esher zegt in een brief aan de Times dat Lord Derby, door te pleiten voor een grootereu toevoer van man schappen, nadruk legde op de kwestie van de spoedeischendheid als zijnde het wezen van het geheele vraagstuk van de overwinning. De overwinning van de Franschen aan de Marne was de eerste beslissende slag in dezen o rlog. Naar de meeniDg van de best tot oordeelen bevoegden is de slag bij Verdun de tweede. Het is naar alle waarschijnlijkheid het begin van het einde. Iadien dit zoo is en indien het aantal alleen den vijand kan vernie tigen, is de onmiddellijke verschaffing en samentrekking van het grootst moge lijke aantal soldaten de sleutel tot de overwinning. Lord Esher betoogt dat Engeland zijn maximumsterkte aan troepen tusschen Juli en October in het veld kan hebben. Alle andere kwesties, hetzij van financieelen, hetzij van commercieelen aard of in verband met den landbouw, de industrie of de vrachten zijn daaraan ondergeschikt Dezelfde mannen die iu vroeger dagen geloofden, dat de oorlog slechts een kwestie van enkele maanden was, en heel geen toebereidselen voor de ver lenging ervan troffen, laten thans, nu het einde iu het gezicht is, zich Lideu door overwegingen die alleen gelden voor een oorlog die jaren lang gerekt zou worden. De groote eischen van den toestand zijn vastberadenheid en een man, Lord Derby heeft getoond dat hij die bezat en dat hij die was „Ik zou er dus ernstig voor willen pleiten, dat de regeering hem in de zaak van de aanwerving de vrye hand zou geven, waarmee het geheele land van harte zou instemmen." N. R. Crt. AXEL, 7 Maart 1916 Op de lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten, waarvan de at zenders onbekend zijn, en die ten postkantore alhier in de maand Februari zijn terug ontvangen, komen voor: Landstormsoldaat 2 Comp 2 Bat Rilland Mr. de Lange, Harderwijk N. Smollenaars, Sluiskil 2 maal Ürk van H., Breda 2 maalVerhuil, Boxtel Canteren van A., TourcoingHoutequi A., 127ième Armee FranyaisJoye Gorge, 127ième Armee Fraugais. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Beroepen bij de Ger. Kerk alhier Ds. J. fl. Jonker te Voorburg. De vice admiraal, commandant in Zeeland, heeft aan de navolgende per sonen, die vroeger werden uitgezet uit het iu staat vau beleg verkeerend gebied voorwaardelijk vergunning verleend terug te keeren met ingaug van 1 Maart jl.B. Rijckaert, G. Smet, P. Moens, A. Moens, G. Moens, F. J. Moens, Aloys Reunis, Alice Reunis, Ch. Reunis, M. Reunis en J. A. Bauwen», allen te Clinge; J. Heindrikse, G. de Nijs en A. A. Ver- straete, allen te Hulst; A. M. van Dorsselaer, J. Gijsel beiden te St. Jan steen, P. van Overloop te Koewacht; M S. Vlegels te Nieuw Namen en H. Willemsen te Axel. M. crt. Door den vice admiraal, comman dant in Zeeland is wegens smokkel handel het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd aan August Moulart, geboren te Eede, den 12 Mei 1888, wonende aldaar, van beroep werkman. Petrus Franciscus Poppe, geboren te St. Jansteen, den 28 Januari 1885, wonende aldaar, van beroep werkman. Fideles Amaudus Piessens, geboren te Beveren Waes (B)., den 14 Augustus 1849, wonende te Clinge (N.), van beroep klompenmaker. Franciscus Ingels, geboren te West- dorpe, den 23 September 1869, wonende aldaar, van beroep slager. Leon Napoleon Serraes, geboren te Schaffelaere (B.) den 8 Mei 1884, wo nende te Zuiddorpe (Oude Polder), van beroep koopman. M. crt. Donderdag werd te Zuiddorpe door den heer Alph. Dhert aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur in de kom der gemeente Zuiddorpe. Voor de massa werd ingeschreven door de heeren J. Konings M. Gouwy te Sas vaD Gent voor 14,655,04 (door deze heeren was ook ingeschreven voor het metselwerk ad 6832,78 en voor het timmerwerk ad 8622,26), Kr. Dieleman te Zaamslag voor 11,500, P. F. Voet te Kloosterzande voor 11.000, J. Wisse te Zaamslag voor 10,900, J. C. Kaijser H. P. Lensen te Zaamslag voor 10,858, C. H. H. Wisse te Zaam slag voor 10,698, P. Apers te Zuiddorpe voor 10,275 en Gebrs. Kolijn te Ter Neuzen voor 9750. Voor het metselwerk werd nog inge-i schreven door den heerJac.van Troost te Graauw voor 5237 en voor het timmerwerk door Gebr. Duerinck te Graauw voor ƒ6900 en F. Romeijnsen te Ter Neuzen voor 5728. Het werk is gegund aan den heer A pers te Zuiddorpe. Tem. crt. - Door den gemeenteraad van Zaara slag werd in de j.l. Vrijdag gehouden vergadering besproken een circulaire van Ged. Staten aan gemeente- en polderbesturen, inzake het aanleggen van een verbindingsweg tusschen Ooste- lyk en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen berichtende dat de Minister van water staat bereid is eene subsidie van 120.000 - de helft der kosten van aaüleg te bevorderen, indien de andere helft op audere wijze wordt bijeengebracht en het onderhoud van den weg 'verzekerd is. Ged. Staten* verzoeken nu aan de gemeente- en polderbesturen, die door adhaesiebe- tuiging de ten deze door een commissie aangewende pogingen steunden die be tuiging thans in daden om te zetten door het verleenen eener bijdrage. Teneinde reeds in de zomerzitting der Staten een voorstel te kunnen doen, wordt voor 1 April antwoord verzocht. (Wat dit laatste betreft, zullen tal van antwoorden niet tijdig inkomen, aangezien ingelanden van polders later vergaderen en het Diet te voorzien is, dat men hiervoor eene buitengewone vergadering zal beleggen.) Uit deze overweging ook, heeft de raad van Zaamslag deze zaak aange houden, om te overwegen en eens af wachten welke bijdragen anderen ver leenen. Er bleek een strooming gunstig aan het toekennen van subsidie, al werd ook betoogd, dat het lag op den weg van het rijk en de provincie, dezen weg tot stand te brengen. Daar het eeu dringende behoefte is, vooral voor den landbouw, die te land niet van het eene naar het andere deel kan komen zou men echter betreuren, dat het plan

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2