tegen hoest, heeschheid, keelpijn METSELAAR. Thermo- tabletten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Marktberichten. A dyer ten tie n. gaidirecteur, de heer Wiechmann uit Duitschen dienst is ontslagen, en binnen kort zijne functiën weer hoopt waar te nemen, waarna zijn plaats*erTanger ont slag kan worden verleend. Dhr. De Feijter vraagt nog of de buizen achter Mussche reeds gelegd zijn, waarop de Voorz. antwoordt dat die daar absoluut nutteloos zouden zijn om reden van den hoogen waterstand. De vergadering wordt hierna gesloten. Uitgebreid verslag in een volgend nummer. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de heden gehouden zitting van bovengenoemde rechtbank werden de volgende uitspraken gedaan in zake over tredingen van het verbod van uitvoer of poging' daartoe. E. v. d. V., 25 jaar, Nieuw Namen 4 dagen gevangenisstraf. H. P 38 jaar. St. Kruis, 1 week. R. v. f)., St Jansteen, 14 d. C v. H., 18 j., R. K. 18 j P. v. d V. 24 j., P. F. R. 25 j., C. L. D. 38 j., L. B. 31 j., allen te Graauw, en G. Z. 20 j., te Clinge, ieder 14 d,, E. v. V. 46 j. en R. H. 30 j., beiden te Zuiddorpe, 3 d., Ch.' L. S. 25 j. St. Jansteen 14 d., E. H. G., 30 j. Westdorpe C. de VI. 20 j. Axel, E. V. 24 j. Axel, ieder 1 week, P. d. M.. 25 j, Hoek f3 of 3 d. h., R. M., 19 j IJzendijke 1 week, L. S., 18 j. P. D. 23 j. en E. A. A. 18 j. allen te St. Jansteen, ieder 14 d. Alle veroordeelingon met verbeurd verklaring van de in beslag genomen goederen. oorn ente akte ;erst ilegd over iweg die nanc ïalenj m B. verkt a de uien it de Een mailboot gezonken. De booten der maatschappij Zeeland die gedurende den oorlog bijna onafge broken den post en passagiersdienst op Engeland hebben volgehouden, hebben tot voor een maand zeer gelukkig ge varen, mede omdat door het volgen van een andere route de mijnenvelden werden ontloopen en ook de Duitsche duikbooten de Zeelandbooten met rust lieten. Thans is hierin verandering gekomen. Op 1 Februari werd de Prinses Juliana getroffen dooreen mijn en ofschoon gelukkig passagiers en bemanning gered werd, zit de boot nog steeds op een klip en is over het al of niet behouden ervan niets met zekerheid te zeggen. Thans is Zondagmorgen ook de mail boot Mecklenburg, die van Tilbury Docks naar Vlissingen kwam op onge veer de zelfde plaats op een mijn ge- loopen en gezonken, zoodat het schip direct verloren is. Gelukkig kon bij dit bericht aan de directie direct worden medegedeeld, dat alle passagiers en leden der bemanning respectievelijk 22 en ongeveer 50, zijn gered. Dat dit mogelijk kon zijn is op te maken uit de mededeeling dat ook de mail van boord is gehaald, hetgeen er op wijst dat er tusschen het stooten tegen de mijn en het zinken van het sehip toch eenigen tijd moet zijn verloopen. Naar men uit Vlissingen aan de Tem. crt. schrijft, zijn de geredden op genomen door een drietal Nederlandsche booten, waarvan een, de Westerdijk, van de Holland Amerika lijn onder weg was naar Rotterdam, terwijl de beide andere uitvarende booten zijn, die de opgenomen personen iu Engeland zullen landen. Door dit ongeluk is de maatschappij nu twee harer drie nieuwste booten kwijt, ten minste als de pogingen om de Prinses Juliana at te brengen geen succes hebben, en rest haar als eenige schroefboot de „Oranje Nassau". Met de raderbooteu acht men het gevaar nog grooter. Dat door de families en bekenden van de leden der bemanning, allen woonachtig te Vlissingen, Souburg ot Middelburg, het bericht met groote schrik veruomeu is, laat zich begrijpen wel hoorde men als lichtpunt dat allen gered zijn, maar men vreest toch altijd I erger en zal geen rust hebben voor men den vader, man, broeder of zoon weder in zijn midden terug ziet. Maar ook zij die ouder de passagiers verwanten ot kennissen hadden waren vol ang9t. Zoo troffen wij in het sta tion een Belgisch heer, die zich pas te 's-Gravenhage had gevestigd en nu na de inrichting van zijne woning, zijne vrouw, twee kinderen en een dienst bode wachtte met de Mecklenburg. De man was radeloos van angst over het lot van allen, vooral vreesde hij dat zij van elkaar gescheiden zouden zijn en dat zijne toch reeds zwakke vrouw te veel zou lijden door het voorgevallene. Onder de bemanning bevond Zich ook de machinist, die bij het ongeluk met de Prinses Juliana gewond werd en die dus binnen vier weken tweemaal zulk een ongeluk medemaakte. Gisteren deelde de directie der Maat schappij „Zeelaud" mede, dat alle pas sagiers en de bemanning van de „Meck lenburg" door de verschillende schepen die hbn gered hadden, aan wal zijn gezet te Deal. In verband met de voorloopige staking van den dienst der Mij. „Zeeland", zal de post uit Nederland naar Engeland met ingang van 6 Maart a.s. worden verzonden met de „Batavier" lijn welker stoomschepen Maandag, Woensdag en Zaterdag te 12 uur 's avonds van Rot terdam naar Londen zullen vertrekken. Zaterdagnacht is ingebroken iö het station te Loenen-Vreeland en bij den brievengaarder te Loenersloot, vermoede lijk door denzelfden dader. KasteD wer den opengebroken en een bedrag aan goud ontvreemd. In het station is een beitel gevonden, die waarschijnlijk als in brekerswerktuig heeft dienst gedaan. De politie stelt een onderzoek in. Terwijl de bewoners alwezig waren, is Zondagavond ingebroken bij d*n heer C. II aan den Zuiddijk te Zaandam. Een bedrag van honderd gulden, benevens eenige gouden en zilveren voorwerpen, wordeD vermist. N. R. Crt. De heer D. de K de onderwijzer, die Zondag bij de Passage te Rotterdam is doodgebleven, was afgevaardigde van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers en had als zoodanig een vergade ring' bijgewoond van de atd. Rotterdam, waar het 40-jarig bestaan herdacht werd. Op weg naar zijn hotel is hij door een beroerte getroffen. N. R. Crt. Zaterdagmiddag is in de Grift, nabij de koperfabriek de Vlijt, te Apeldoorn, drijvende gevonden het reeds in ontbin ding verkeerende lijkje van een pasge boren kind. N. R. crt. Watersnood. Het dagelijksch bestuut van het watersnood comité te Broek iu Water land, heeft aan den Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland een adres gezonden, waarin verzocht wordt het watersnood comité Waterland zoodanig te willen reorgauiseeren of aan te vullen, zóódat daarin zitting krijgen ten minste één afgevaardigde uit elk der belaughebbende gemeenten le. omdat gebleken is, dat er geen eenheid is in het voorzien in de nooden der door de ramp getroffenen, voor zoover betreft: a. het ondersteunen van behoeftigen, b. het ondersteunen van slachtoffers, vermogend of onvermo gend c. het uitbetalen van werkloonen, d. het uitdeelen van voedsel, e. het verleenen van andere materieele hulp, f. het verschaffen van werk enz. 2e. omdat men wel op de hoogte is van den loestand in eigen gemeente, doch niet van andere, zelfs niet van nabij gelegen gemeenten, en van de maatregelen, die daar genomen worden 3e. dat wij deze bezwaren voelen met het oog op hetgeen wij reeds onder vonden hebben, doch dat deze bezwaren in de toekomst nog zwaarder zullen wegen, wanneer allerlei andere belang rijke vraagstukken zullen moeten wor den opgelost. Het bestuur is van oordeel dat meer voeling en samenwerking dan thans noodzakelijk is. Uit Anna Paulowna De toestand van den spoordijk is volgens deskundigen uiterst kritiek. De hevige Noordoostenwind stuwt er het water met kracht tegenop, waar door sommige deelen erg zwak worden. Met spoorwegbiels, die als golfbrekers dienst doen, tracht men den golfslag te breken de boeren rijden klei en stroo aan om de zwakke plaatsen te ver sterken. Door de sneeuw wordt het onderzoek van den dijk steeds moei lijker, bovendien doorweekt zij den grond. Uit Purmerend De herstelling van den kistdam aan bet Noord Hollandsche kanaal wordt voortgezet, die aan den Nekkerstraatweg is gereed. De Waterlandsboezem is tot 3 c.M. onder A.P. gedaald, op den Schermerboezem is de stand thans 48 c.M. onder A.P. Er wordt alleen d^or de kleine sluis gespuid. Men schrijft aan de Avp. Vreeselijk hebben de laatste stormen Amelands duinen geteisterd. Over de geheele lengte van het eiland, pl.m. 200 K.M., heeft de storm van 13 Januari toen alleen de duinen 10 meter ingekort, en geheel wegge slagen. Bij opmetingen bleek, dat vol gens matige berekening een 20 a 25 H.A. duin geheel door de golven is verslonden. Een hoeveelheid van I.600.000 K.M3., zand, nam de zee weer tot zich. Toen op 1617 Februari j.l. weder de stormwind fel uit het Noordwesten opstak en opnieuw de vloed de zee tot ruim 1.40 boven A.P. deed stijgen, maa .te men zich ernstig ongerust. Het badpaviljoen stond reeds op den kant. Een zeven meters duin beschermen het nog. Gelukkig steeg de vloed niet hoogertoch constateerde men den volgenden morgen weder ongeveer 2 M. verlies. Naar verluidt heeft de vennootschap, die het paviljoen exploiteert, reeds be sloten het zoo spoedig mogelijk te ver plaatsen. Veel gevaarlijker echter ziet het er uit met deu nieuwen, pas iu ontginning zijnden polder. Deze polder, ongeveer 2500 H.A. groot en van de Zuid- of Waddenzijde uitmuntend bedijkt heeft aan den noordkant geen atidere dekking dan de duinen. En juist daar heeft deze dekking het meest geleden. Tusschen Mollum en Ballum, de z.g. Ballumerduinen, zijn plaatsen waar nog slechts 5 a 6 M. zeer laag duin voor dekking dienst doet. Nog een zware storm en zoo goed ais zeker loopt de geheele polder onder water en men heett den ouden vijand, dien men voorgoed gebannen waande, weder in zijn midden. Uit Buiksloot Doordat de wind weer iu kracht is toegenomen, is de toestand wederom ernstig. Verschillende huizeD langs de Buikslotermeer dreigen in te storten De Waterlaudsche zeedijk nabij de waterkeering wordt zeer door de golven geteisterd. Men is bezig met zakken zand de gaten te stoppen. Uit Landsmeer Vrijdag zijn eenige huizen van het z.g. Schouw ingestort, waaronder het caté van den heer A. van Noord. Ook de meeste andere huizen staan zeer gevaarlijk en zijn alle min of meer beschadigd. Uit Weltevreden wordt van Donder dag aan de Tel. geseind Heden werd te Batavia bericht ont vangen, dat in Tapanoeli en Assalian hevige aardbevingen werden waargeno men. De gouvernementsgebouwen te iTaroetoeng zijn ernstig beschadigd en moesten ontruimd wordeu. Het aantal slachtoffers, dat bij deze ramp bet leven verloor, is tot nu toe hier onbekend. Over de ramp op de Elochkönig wordt nog het volgende geschreven De lawine, waaronder 120 a 150 Oos tenrijksche soldaten bedolven zijn, behoort tot de grootste ongelukken v»n dit soort. Het onheil gebeurde op den Hocbkönig, een berg die 2938 M. hoog is en met eeuwige sneeuw is bedekt. Hij staat iet ver van Bischofshofen, een groot dorp en tevens een kruispunt op den spoorweg van Salzburg naar Innsbruck. Op dien sneeuwtop waren 300 soldaten bezig om ski te leeren. In de laatste dagen had het erg gesoeeuwd en die had zich nog niet vastgezet, toen het weer warmer werd en er een hevige wind kwam opzetten. En zoo gebeurde het, dat op de bewuste Zaterdag een sneeuwlaag van- 2 tot 3 kilometer lang en 800 meters breed aan het rollen kwam. De soldaten hadden juist in een huisje gemiddagmaald, toen het gevaarte kwam aanzetten, en de hut meesleepte, waar zich op dat oogenblik meer dan 100 menschen bevonden. Voor de hut was een diepe kuil, waarin dit zooge naamde »Schweizerhausc met man en muis begraven werd. Hulp was spoedig aanwezig, want 300 arbeiders uit de niet ver gelegen kopersmelterij van Mitten berg kwamen aangehold. Ook talrijke Russische gevangenen werden aan het werk gezet. Uit Salzburg kwa men 's avonds nog 200 flink toegeruste mannen om te helpen. Intusschen waren Dieuwe lawines neergeploft en hadden de toegangswegen Daar de plaats des onheils versperd. De gevolgen zijn be kend. Ook in Zwitserland zijn menschen door lawines omgekomen. Bij hat dorp Zuoz drie toeristen eo een gids, bij Salan twee toeristen. In het Löschual bii Gop- penstein zijn ook geweldige lawines neergestort. AXEL, 96Febr. 1916. Ter graanmarkt van heden iZaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f 14,k f 4,2 Rogge f 12, kf ,«0, Wintergerst f 15, k f 15,60. Zomergerst f h fHaver f 14,— k f 14,15, Erwten f2 k f •2, Paardenboonen f af-,—Dui- venboonen ffWitteboonen f— k fBruineboonen f fBoek weit f—a fLijnzaad f58,hfG'',— Aardappels f3,50 a i ,90, Koolzaad per zak van i 00 liters f De ondergeteekende maakt het publiek van AXEL EN OMSTREKEN bekend, dat hij wederom hoopt op te treden als Hopende zich de gunst van een ieder waardig te maken door een vlugge en nette bediening. P. VAN ALTEN, Metselaar, Axel. Door het verbindend wor den der eenige nitdeelings- iyst is het faillissement van P. BUIJZE, vlasbundelaar te Axel, geëindigd. De Curator, Mr. P. J. VAN BORTEL. Oostburg, 28 Februari 1916. zijn thans weer geregeld verkrijgb. a 25 en 40 cent per doos bij uw Apoth. of Drogist. Te Axel: C. B. ANTHEUNIS, te Hulst: ta Wed. P. BORGHSTIJN, te Koewacht: J. VAN MOSSE- VELDE VAN BOUCHAUTE. n. VSO

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3