Ui mien land. bezet hadden, zijn zij concentrisch ▼ooruitgerukt. Dit werd niet alleen door het terrein moeilijk gemaakt, maar alles wees erop dat de vijand alle krach ten zou inspannen om Durazzo te be houden. Voor den binnensten verde digingsgordel hadden zij nog een sterke verdedigingslinie aangelegd, die in het Noorden aangeleund was aan de Arsen, in het N.O. en O. aan de hoogten van Ëasar Sjak en in het Z.O. aan heuvel rijen. De heuvels waren totsteunpun ten ingericht en hadden sterke bezet tingen. Den 23en werd vroeg in den ochtend de algemeene aanval begonnen. De artillerie was snel in stelling ge bracht en opende een hevig vuur op de hoogten. Terwijl het de infanterie gelukte den vijand te verdrijven uit de vooruitgeschoven stellingen ten N.O. van Basar Sjak, werden de Italianen, die den Zuidelijken oever van de Arsen bszet hielden, zoodanig door de artille rie beschoten, dat zij niet konden be letten, dat de rivier werd overgetrokken hetwelk op vlotten plaats had, waarna de Oostenrijkers zuidwaarts oprukten. Des middags slaagden zij erin door een plotselingen aanval de loopgraven ten O. van Basar Sjak binnen- te dringen, waar de Italiaansche brigade Savona zich lang dapper had verdedigd. Deze werd op de vlucht geslagen, terwijl ook de stelling der verdedigers van den lol M. hoogen Sasso Bianco, 10 K.M. ten Z.O. van Durazzo bestormd en veroverd werd. Des avonds was de geheele buitenste gordel in handen der Oosten rijkers en de vijanden in aftocht. Men werd gewaar, dat de Italianen trachtten een groot aantal troepen in te schepen. Van uit Sasso Bianco is de haven van Durazzo met geschutvuur te bereiken. Over de krijgsverrichtingen in Albanië voorafgaande aan den val van Durazzo, wordt uit het Oostenrijksch Hongaarsche oorlogsperskwartier dd. 24 dezer ge meld: Na een zorgvuldige voorbereiding hebben de Oostenrijksch Hongaarsche troepen thans een beslissenden slag geleverd aan de Italianen en de aan hangers van Essad pasja, die zich rond Durazzo hadden saamgetrokkeD. Des ochtends bestormden O.-H. bataljons na een kort artilleriegevecht de laatste vooruitgeschoven stellingen van het legerkorps onder Bertozzi ten Noord oosten van het dorp Bazar-Sjak. I ege- lijkertijd trokken kleine afdeelingen op vlotten over den benedenloop van de Arsjen. 's Middags werd de hoofdstel ling van luitenant-generaal Bertozzi'ten Oosten van §jak aangetast. Wederom moesten de Italianen wijken voor den stormloop en sloegen op de vlucht, de sterk bevestigde stelling prijsgevend. In den loop van denzelfden middag gingen O.-H. bataljons ten Zuidoosten van Durazzo tot den aanval over. Bij Sasso Bianco hadden de Italianen met gebruikmaking van het heuvelterrein, een sterke stelling aangelegd. Ook hier werden zij verdreven. Zij trokken zich daarop in de binnenste verdedigings werken terug, waarheen de O.-H. troe pen hen achtervolgen. De Italianen zijn nu bezig zich hals over kop te Durazzo in te schepen. Gisteren werd geseind, dat Durazzo door deOostenrijksch-Hongaarsche troe pen ingenomen is en door de Albauee- sche en Italiaansche troepen ontruimd. N. R. crt. talrijke bosschen van het heuvelland. In het algemeen liepen deze stellingen natuurlijk parallel met de Duitsche omvattiugsboog, die slechts het westen open liet. In het nu ingedrukte noord- front waren deze stellingen ook tegen het gezicht zeer handig gedekt. De Franseheu hadden namelijk de boomen als palen gebruikt voor zeer dichte prikkeldraadversperringen en boven dien hadden zij de in groote menigten l naar beneden geschoten takken opge stapeld tot hooge barricaden, die zij dicht met draad doorvlochten hadden. Deze hindernis was niet alleen tegen infanterie, maar vooral ook tegen ar tillerie, wegens zijn weekheid en taai heid, een buitengewoon goede dekking. Deze stelling was meestal zoo achter den rand van het bosch aangelegd, dat zij zelf door de boomen, die er voor stonden gedekt was en toch tegelijkertijd een goed uitzicht bood voor de Fiansche schutters. Door een grondig berekend bombardement van de zware artillerie gelukte het echter de eerste linie op te ruimen, zoodat de infanterie in breed I front een aanval kon doen. Meer achteruit liggende versperringen werden bij den eersten stormlooD door de open ruimte genomen, voor dat de hevig geschokte Franschen zich weer konden verzamelen. Begunstigd door het weer ontwikkelde zich de geheele strijd als een onberispelijke samenwerking van de beide voornaamste wapenen, volgens het tot in onderdeelen uitgedachte plan Dank zij deze gunstige omstandigheden waren ook de verliezen verrassend gering. Dit is te heugeÜjker voor ons omdat dezen keer de verdedigers de zwaarste verliezen hadden. Op enkele plekken lagen honderden doode Fran- scheln, die aan het vreeselijke vuur ten offer gevallen waren. De Fransche linie werd ingedrukt in het midden van haar noordelijk front, vrijwel symme trisch aan weerszijden van de eenige onmiddellijk van het noorden naar Ver dun loopenden weg. Gisteren, den 23 Februari heerschte een hevige sneeuw storm bij Verdun. -V. R. Crt. recht. De inbeslagname geschiedde omdat de eigenaren en directies dezer inrichtingen, op grond van de Haagsche Conventie, weigerden ten behoeve van het Duitsche leger te werken. Avp. Een officieel telegram uit St. Peters burg meldt: Het resultaat van het krijgsbedrijf tegen Erzeroem met bijua onbeteekenen- de verliezen door ons bereikt, is dat wij 235 Turksche officieren en 12,753 man schappen hebben gevangen genomen en dat wij 9 vaandels, 323 kanonnen hebben buitgemaakt. Bovendien hebben wij in Erzeroem, een eerste rangs-ves- tiDg, een groot wapen- en munitie depot genomen, benevens voorraden levens middelen en verschillende benoodigd- heden voor het troepenverkeer. Wij zetten rusteloos de vervolging van het overschot van het verslagen en gebroken Turksche leger voort. Op 50 wersten vau Erzeroem, aan j den weg naar Trebizonde, hebben wij de achterhoeden der Turken terugge dreven en het dorp Asjkala bezet. N. R. Crt. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt aan het Berliner Tageblatt over den strijd bij Verdun gemeld: Bij den strijd op de linie van Azanues tot aan de Maas heeft men met buiten gewone moeilijkheden te kampen gehad. Met den tijd was het de onvermoeibare taaiheid van de Franschen gelukt ver buiten de meer dan vijftig kilometer lange permanenten fortengordel van Verdun nog een schijnbaar ouverbreek bare ketting van geïmproviseerde veld versterkingen aan te leggen, die in het Noorden hoofdzakelijk steunden op de Een bericht uit Genève van 25 Febr. zegt: In de Duitsche loopgraven oy Duna- burg werden de lijken van 123 Duitsche soidaten gevonden, die door de hevige vorst doodgevroren zijn. Arp. Van het front van Souchez kwamen te Seraing lijken van 1100 gesneuvelde Duitschers aan, die aldaar in de hoog ovens worden verbrand. Het spoorwegverkeer in Luxemburg is voor reizigers voor den tijd van 24 uur stopgezet iu verband met het ver voer van gewonden, die uit de richting van Verdun komen41 treinen met zwaar gewonde Duitschers gingen reeds door Luxemburg naar Duitschland. De Belgische ministerraad heeft be sloten ae lichting 1917 onder de wapenen te roepen. De mogelijkheid is besproken om ook alle ongehuwden van 25 tot 35 jaar op te roepen, maar daar het meereudeel daarvan valt onder het oude stelsel van plaatsvervanging, zou dat niet veel op leveren. Derhalve heeft de ministerraad ervan afgezien en zich bepaald tot het onder de wapenen roepen van de jonge lui van 18 jaar. R- R Cit. Uit Dwinsk wordt gemeld, dat de koude zoo ontzettend is, dat het meer malen voorkomt, dat aan het front Duitsche soldaten doodgevroren worden aauge troffen. In strijd met de Haagsche Conventie. Den 15en Februari heeft hei Duit sche bestuur in België op alle fabrieken van cement, alle fabrieken van prikkel draad en alle steengroeven van Ecaus- sioes en omgeving beslag gelegd, en het.dwingt aldaar Fransche en Russische krijgsgevangenen voor de Duitsche legers" te arbeiden. Dit is in flagranten strijd met de regelen van het volken- H. M de Koningin maakte Vrijdag middag met H. M. de Koningiu Moeder en Prinses Juliana een sledetocht door het Haagsche Bosch. Bij de Stoomvaart Mij. Zeeland zyn dertig personen boven den 60 of 65 jarigen leeftijd ontslagen wegens gebrek aan werk. 't Ziju meest werklui die een wekelijksche toelage zullen I ontvangen. Voorts is verschillende klerken aan gezegd naar een andere betrekking uit te zien. N. R. crt. Nieuwe brug HolL Diep. Naar de Arp. verneemt heeft het Tweede Kamerlid voor Oostburg, de civiel ingenieur jhr. de Muralt, te Den Haag, een plan opgemaakt tot het maken van een tweede brug over het Hol landsch diep. Deze brug is niet ontworpen naast de bestaande, maar over de bestaande brug, op de pijlers van de bestaande brug. De bedoeling van den ontwerper is, het goederenvervoer over de nieuwe brug boven de oude brug te doen plaats hebben. De aansluitende banen ziju op at doende wijze geprojecteerd. De ont werper is van meening dat de bestaande pijlers de beide bruggen kunnen dragen. Bovendien geeft hij ook een versterking van deze laatsten aan. De heer De Muralt is niet van plan zijn ontwerp te publiceeren vóór dat de kosten bekend zijn van een aanleg van een nieuwe brug naast de oude brug, zooals die door anderen reeds is voorgesteld. Belgische geïnterneerden. Men schrijft uit Harderwijk aan de TV. R. Crt., dat de gezinnen van Belgi sche geïnterneerden voor een groot deel thans zijn gehuisvest in de paviljoen woningen waarvan de bouw h lf Decem ber werd opgedragen. Het zijn kamer woningen in pavilioensvsteem. De kamers zijn van de noodige meubels voorzien en bovendien kregen de ge zinnen voor zoover noodig nog gratis in gebruik het benoodigde beddegoed. En dat alles tegen een huurprijs van 0.70 per week. Vijf paviljoens, ieder van 20 kamers met afzonderlijken ingang, zijn thans aan 100 gezinnen verhuurd 250 families hadden zich voor bewoning opgegeven, 150 hebben dus nog op uitbreiding te wachten. In dien korten tijd zijn echter niet alleen de vijf paviljoenen gebouwd op het terreiD zijn ook reeds opgesteld een schoolgebouw met vierruimelokalen en een vertrek voor den concierge, verder een winkel waar alle levensbe- hoefteh tegen netto prijs te verkrijgen zijn, o.a. het brood, dat in de bakkerij van het interneeringskamp gebakken wordt. Voorts een groot waschlokaal met loods om het waschgoed te drogen te hangen; een lokaal groot 22X8M., waar de vrouwen dagelijkscb kunnen komen naaien, breien enz., ouder leiding van een damescomité; een badinrich ting met 8 ware douches en vier kuip baden een ziekenhuis met verschillen de vertrekken en een kraamkamer. Een der woniukjes, indertijd door den regeerings-commissaris als model ge bouwd, dient thans tot woning van de directrice-verpleegster, zuster van Wijk uit Utrecht, terwijl het geheel onder toezicht staat van generaal majoor jhr. de Lannoy, commandant van het inter- neeringsdepot. De geneeskundige dienst is opgedragen aan militaire artsen. In de verlichting wordt voorzien door een eigen electrische centrale. Het water wordt geleverd door deMaatschap- pij tot exploitatie van Waterleidingen in Nederland, die behalve geheel Har derwijk ook de kazernes en het inter neeringskamp van water voorziet. N. R. Crt. Uitvoer aardappelen. De N. O. verneemt, dat vermoedelijk Woensdag vrije uitvoer van een be paalde hoeveelheid aardappelen naar alle landen zal toegestaan worden. Aan den uitvoer mogen alleen de erkende exüorteurs deelnemen, echter slechts tegen consent. De kosten van, bet consent zullen per wagon van 10,000 K.G. 15 be dragen, terwijl er ook consenten voor 5000 K.G. en grootere hoeveelheden aardappelen beschikbaar zullen zijn Nederland en de oorlog. Reuter seint uit Londen, dat 1265 paketten ruwe rubber uit de briefpost- zakken aan boord van het stoomschip „Hollandia" en 1390 uit die van het stoomschip „Gelria" op haar laatste thuisreis zijn gehaald. De beidé stoomschepen, van Buenos Ayres naar Amsterdam onderweg, zijn 't eigendom van de Kon. Holl. Stoomboot I maatschappij. Avp. AXEL, 29 Februari 1916. In de gemeenteraadszitting van heden werd besloten de rooilijn van een aan Drie Schouwen te bouwen huis vast te stellen na het bestuur van den betiokken polder te hebben gehoord. Werd vergunning verleend aan den heer J. A. van Vessem tot het leggen van een nieuwe stoep. Het wekelijksch tractement van den gasfitter E. P. van Duren, thans 11 gld bedragende, wordt m. a. s. verhoogd tot 12 gulden. Op een request van Ch. Cappon e. a. om verbetering in den waterafvoer van Boutjesputten werd het besluit genomen^ hierover met den Noordpolder te confe- reeren. Op verzoek van de gemeente-werklie- den Van den Hil e. a. om eene toelage in den vorm van duurtetoeslag nam de de Raad het besluit om alle gemeente ambtenaren met een tractement van f750 en minder, een toeslag toe te ken nen van 5 pCt. van het thans genoten tractement. Met deu heer Ph. J. van Dixhourn werd een ruiling aangegaan van gemeente grond tegen eene gelijke oppervlakte particulier eigendom, waarbij aan eerst genoemde de verplichting werd opgelegd eene strook van 9 Meter breedte tot over de tramlijn af te staan als toegangsweg naar den nieuwen eigendom, en die •rook grond inet keien te verhardeu. Naar aanleiding van een adres van den heer A. Coumou e. a. om iemand te willen aanstellen tot het weghalen, van faecaliën werd 'overeengekomen IV en W. op te dragen met een uitgewerkt plan tot reuklooze beerruiming in de volgende vergadering ter tafel te komen. De Voorz. deelt nog mede, dat de

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2