Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Admiraal von Pohl, chet van den J grooten marinestaf, is te Berlijn over leden. Het bericht uit Saloniki aan de Times dat een Engelsche duikboot in den Bosporus een sleepboot en 6 zeilschepen in den grond heeft geboord, is naar Wolff van bevoegde zijde verneemt verzonnen. Sedert het eind van bet vorige jaar is in de Zee van Marmara geen vijandelijke duikboot gezien. A7. R. crt. De Duitsche overheid maakt in Bej gische bladen bekend, dat Lodewijk Bril, koffiehuisbediende te Brussel, wegens sluipmoord met een vuurwapen bedreven, ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken. N. R. Cit. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PARIJS, 23 Februari. (Havas.) Offici eel In Artois hebben de Franschen eenige gedeelten van loopgraven her nomen. Ten Noorden van Verdun heeft de beschieting door de Duitschers door ons krachtdadig beantwoord - den heelen nacht geduurd. De infanterie gevechten hebben zich ontwikkeld over •en front ter gezamelijke breedte van omstreeks 15 K.M. De strijd wordt verwoed voortgezet, van den rechter Maas-oever af tot een punt ten Z.O. van Herbebois. De Franschen hebben na een hardnekkig gevecht, waarbij den Duitschers zeer groote verliezen zijn toegebracht, het dorp Haumont ontruimd waarvan zij de zoomen nog bezet houden. Ten Oosten van Seppois zijn de Fran schen er door een tegenaanval in ge slaagd het grootste deel van het Bois Caurés gelegen op het vooruitspringende terrein ten Noorden van Baumont, dat gisteren door de Duitschers is bezet te, hernemen. Een krachtigen aanval, door de Duit schers op Herbebois gericht, is door Fransch atsluitingsvuur prompt gestuit. Volgens zeggen van krijgsgevangenen zijn zekere Duitsche eenheden in den loop dezer gevechten volslagen ver nietigd. De artilleriesirijd in de streek van Hautes Charriéres en Fromezy duurt voort. In de streek van Nomeny in Lotha ringen, is de Fransche artillerie vrij bedrijvig geweest. BERLIJN, 23 Februari. (Wolff.) Offi cieel Door een ontploffing in de nabij heid van de door ons op 21 Februari veroverde loopgraven, ten O. van Souchez, zijn de vijandelijke stellingen aanmerkelijk beschadigd. Het aantal gevangenen is hier gestegen tot 11 officieren en 348 man en -de buit be draagt 3 machinegeweren. Op de Maashoogten duren de artillerie- gevechten met onverminderde kracht voort. Ten O. van de Maas hebben wij stellingen aangevallen, die de vijand ongeveer ter hoogte van de dorpen Conscnvoye en Asannes sedert ander halt jaar met alle middelen van de verdedigingskunst versterkt had, om den vijand in staat te stellen onze verbindingen in het Westelijk gedeelte van de Woevrevlakte te kunnen hinderen. De aanval stootte de stelling over een breedte van ruim 10 K.M. waarover hij ook begonnen was, en tot op een diepte van 3 K M. door. Behalve zware bloedige verliezen, verbeurde de vijand meer dan 3000 man aan gevangenen eu veel oorlogsmaterieel, dat nog niet te overzien is. In den Boven-Elzas leidde een aanval tea W. van Heid weiier tot verovering va» vijandelijke stellingen over een breedte van 700 en eeu diepte van 400 M., waarbij ongeveer 80 gevangenen in onze handen bleven, Nederland en de oorlog. Het Engelsche stoomschip Ousel, van Liverpool te Rotterdam aangekomen, had aau boord den tweeden machinist en een matroos van het Nederlaudscbe tank'stoomschip La, Flandre, dat op reis van New-York naar Rotterdam bij het Galloper-vuurschip op een mijn is ge loopen en gezonken. Het onheil is Dinsdagmorgen gebeurd. Het schip is, nadat het op de mijn was geloopen, dadelijk gezonken. De be manning bestond uit 30 man, van wie waarsch ulijk 28 zijn verdronken. De geredde machinist en matroos weten ten minste niets van de overige equipage. Het schip was met petroleum geladen. La Flandre was groot 2018 ton bruto en 1278 ton netto, het eigendom van de American Petroleum Co. te Rotter dam en in 1888 gebouwd door Armstrong Mitchell Co. te Newcastle. De heer H. Wolkers, uit Amsterdam, tweede machinist van het Nederland sche» tank-stoomschip La Flandre, dat bij het Galloper vuurschip op een mijn is geloopen en gezonken, heeft het volgende meegedeeld Na Maandagnamiddag halttwee uit de Duins vertrokken te zijn, liep La Flandre omstreeks halfzes in den na middag, bij goed weer en een kalme zee, in het zicht van het Galloper vuurschip op een mijn en verdween in den tijd van drie minuten in de diepte. De heer Wolkers kwam juist uit de eetzaal om naai de machine-kamer te gaan. toen hij een vreeselijken slag hoorde. Het achterschip was aan bak boordzijde door een mijn getroffen. Dit begreep hij dadelijk. Hij spoedde zich naar zijn hut en greep zijn reddingboei. Dadelijk daarop ging hij naar het sloe pendek, want het schip was reeds in zinkenden staat. Tijd om een van de booten in zee te laten, was e-r niet, en toen hij op een afstand van een meter (ft vier een stuk hout zag drijven, sprong hij in zee en hij had het geluk dit stuk hout van ongeveer een meter lengte, waaraan een eind touw was bevestigd, te grijpen. Met dit touw heeft hij het stuk hout later aan een ladder kunnen bevestigen. Zijn red dingboei had hij inmiddels aan andere leden der bemanning, die in de nabij heid rondzwommen, toegeworpen. Na tevergeefs getracht te hebben naar het Galloper-vuurschip te zwemmen, is hij na verloop van ongeveer een uur door een boot van het Engelsche stoomschip Ousel opgepikt. Aan boord van dat stoomschip had men na het hooren van den slag, die op de ontploffing van de mijn volgde, een boot uitgezet om zoo mogelijk hulp te verleenen. Den matroos D. den Heijer, uit Sche veniugen, is het ongeveer evenzoo ge gaan. Hij was op het oogenblik van de ontploffing in het matrozenlogies, is eveneens over boord gesprongen en wist een ladder te pakken te krijgen. Toen men hem uit zee oppikte, had hij tengevolge van de doorgestane koude het bewustzijn nagenoeg verloren. De beide geredden zijn van meening, dat de andere 28 leden der bemanning van La Flandre verdronken zijn. Een ander stoomschip is niet in de nabijheid gezien, en met de reddingboot van de Ousel heeft men, al roepende, nog bijna een uur in de omgeving rondgeroeid, maar niets gezien of gehoord. De gezagvoerder van het veronge lukte schip was kapitein Van der Laau, de eerste stuurman De Jong, de tweede Van der Weyden, de derde Renierse (een Belg), de eerste machiuist Mep pelder, de derde machiuist De Koster, de vierde machinist'Schippers, die allen te Rotterdam of te Vlissingen woon achtig waren. De bootsman was een Fin, de timmerman kwam van IJsland, een Belgiacbe stoker en eeu Belgische tremmer waren te New York aan boord gekomen. Verder waren er ook zes Scheveqingers aan boord. N. R. Crt. Een motorvisschersvaartuig uit Vlissingen, bemand met 4 Belgen, is Maandagmiddag omstreeks 12 uur bij het vuurschip Noord-Hinder aangehou den door een Duitschen onderzeeër. De opvarenden moesten zich in de sloep redden, terwijl het motorschip door de Duitschers door middel van eeu bom tot zinken werd gebracht. De 4 opva renden roeiden naar het vuurschip, alwaar zij van het noodige werden voorzien en keerden Dinsdagavond te Vlissingen terug. M. crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. AXEL, 25 Februari 1916 Heden werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer D. J. Oggel, oud Burgemeester van Axel en oud-lid der Prov. Staten van Zeeland. Onder de velen, die de lijkkoets volgden, merkten we op Burgemeester Den Hollander, de leden van den Raad en eenige gemeente-ambtenaren. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd u.a. door den heer Den Hollander, die het een troost voor de familie noemde, dat hoewel spr. den ontslapene niet persoonlijk heeft gekend hij toch volgens getuigenissen van raads leden eu gemeente ambtenaren kan ver klaren, dat Burgemeester Oggel gedu rende de 18 jaren, dat hij aan het hoofd van de gemeente stond, zich tot aller vriend heeft gemaakt en de gemeente Axel heett bestuurd met een voorbeel dige» dienstijver. De heer J. M. Oggel, zoon van den overledene, dankte namens de familie, voor het gesprokene. -T- Dinsdagavond werd te Hoek een propaganda vergadering gehouden voor den Boud voor Staatspensionneering, welke was georganiseerd door de afd. „Ter Neuzen" van dien Boud. De avond werd geleid door den heer M. Eijke, als voorzitter der afd. Ter Neuzen, die in een openingswoord doel en werk van den Bond uiteenzette. Vervolgens werden afwisselend toe passelijke liederen gezongen en voor drachten gegeven, zoodat er een aan genarae stemming beerschte. De boven zaal van dhr. Keuning was goed bezet. Als leden van-een te stichten afdee ling Hoek gaven zich staande de ver gadering reeds 73 personen op, zoodat de ondernemers dezer propagandatocht eer van hun werk hadden. Van den 84-jarigjen heer Aug. IJsebaert, gemeenie-ontvanger te Koe wacht is een ontslag-aanvrage bij het bestuur der gemeente ingekomen, tegen 1 April e. k. hoopt de heer IJ. zijn betrekking, die door hem bijna een halve eeuw is waargenomen, om ouder domsredenen neer te leggen. M. Crt. In de wekelijksche opgave van bet aantal gevallen van besmettelijke ziekten van 1622 Febr. worden voor Zeeland vermeld roodvonk te Gqes 4, Groede 2, Ter Neuzen 6, Poortvliet 1, Stavenisse 4; diphteritis te Groede 1, Kruiningen 2, Neuzen 2, Vlissingen 2 en Zierikzee 1. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 27 Februari 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9Vj ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. '2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. F. Staal Pz. (can Colijnsplaat.) Nam 2 ure Ds. J, H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. F. Slaal Pz. Gereformeerde Gemeente. oorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 57, ure Leeskerk. Zitting van 25 Febr. 1916. A. J., 18 j., veldarbeider en O. R., 23 j., veldarbeider, 'beiden te Westdorpe, zijn wegens oplichting veroord. ieder tut 1 week gevang. F. M. L. v. d. V., 32 j., veldarbeidster en A. C. \t P., 33 j., veldarbeider, beiden te Zuiddorpe, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot 5 of 5 dagen hecht. J. E v. D., 51 j., landbouwer te Axel, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 I of 10 dagen hecht. Bij beschikking van bovenge noemde rechtbank is rechtsingang ver leend met last tot gevangenhoudingen instructie tegen E. M. v. D., 29 j., arbeider te St. Jansteen, thans gedeti neerd te Middelburg, beklaagd van zware mishandeling. Door bovengenoemde rechtbank is rechtsingang verleend met gevangen houding en instructie tegen G. d V., 19 j., vlasbewerker te St. Jansteen, thans gedetineerd, beklaagd van diefstal. Van de grens. Onder de gemeente Retranchement wist een Duitsch soldaat uit het Etap- peugebied van Brugge in gedeeltelijke burgerkleeding over de Nederlandsche grens te komen. Hij werd naar Sluis gebracht door de militairen. Maandagavond bleet aau de elec- trische grensversperring tusschen Mal- deghem en Sint Laureyos een Duitsch soldaat dood, die daar patrouille liep. De Belgische grensgemeente Assenede is zwaar gestraft door de Duitsche overheid voor relletjes, die daar de vorige week zijn voorgevallen. Niemand mag de gemeente verlaten. De burge meester, brouwer Krul, is gegijzeld. De Gelderlander schrijft Nu in de Geldersche grensplaatsen het. toezicht op den uitvoer van levens middelen is verscherpt, kan men duide lijk merken, dat de Duitsche grensbe woners zich zeer moeten behelpen. Dagelijks komen tal van hen naar de Nederlandsche grenzen om hun beken den te overreden toch wat meel, spek, enz. te willen afgeven. De grensbe woners kunnen echter niet meer krijgen dan ze voor dagelijksch gebruik noodig hebben. Zij, die meel afstaan, kunnen daarvoor 80 a 90 pfennig per pond krijgen. In de bosschen tusschen de buurtschap Offenbeek, gemeente Beesel, en de Duitsche grens, achtervolgden belasting ambtenaren een kleinen troep smokke laars, die op hun aanroepen zich op den grond wierpen en vlug voortkrui- peud naar verschillende windrichtingen verdwenen. Op de plaats gekomen, waar de mannen waren neergedoken, troffen de ambtenaren de smokkelwaar bestaande uit enkele z&^ken meel, nog aan. En vlak daarbij vonden zij tot hun minder aangename verrassing een bom, die blijkbaar bestemd was om de achtergelaten smokkelwaar te vernieti gen eu tevens de ambtenaren onschade lijk te maken. De ambtenaren, die beslag legden op het meel, hebben tevens het bewuste werktuig bij hun superieureningeleverd. Een justitiëel onderzoek zal worden ingesteld. De helsche machine bestond uit een houten kistje, waarin besloten was het b nneuwerk van een wekker. Met eenige veranderingen daarin was tevens het hamertje zoodanig bevestigd, dat dit in aanraking kwam met een stift, die door den buitenwand vau het kistje been verbiuding had met het in wendige van eeu ijzeren buis ter lengte van ongeveer 25 centimeter en welke ge-

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2