Binnenland. Gemengd Nieuws. springen van een groote mijn hebben wij een deel der Fransche stelling op den Oombres-heuvel vernield. Ten N.O. van Largitzen (ten Z.W. van Altkirch, dicht bij de Fransche grens) zijn Duitsche atdeelingen in de vijandelijke stelling doorgedrongen, hebben de verdedigingswerken en hin dernissen van den tegenstander vernield en zijn met eenige gevangenen en twee mijnwerpers .teruggekeerd. Onze vliegers hebben het vliegkamp van Abeele (ten Z.Wvan Poperinghe) en de vijandelijke spoorweggebouwen te Poperinghe met goed gevolg aange vallen. BERLHN, 20 Februari. (Wolff.) Offi j cieel: Marinevliegtuigen hebben van daag het vliegveld en de kampen van Veurne (Furnes), ten Z.O. van La Panne met bommen bestookt. De vliegtuigen zijn onbeschadigd teruggekeerd. PARIJS, 20 Februari. (Reuter). Avond communiqué s Na een hevige beschie ting hebben de Duitschers getracht bij Steenstraete het IJserkanaal over te i steken. Enkele afdeelingen hebben onze voorste loopgraven bereikt, waaruit ze onmiddellijk weer verdiwen zijn. Een vijandelijk vliegtuig heeft ver scheidene bommen op Duinkerken ge worpen, die geen schade hebben aan- de edelmoedigheid van zijn Vorstenhuis en Retreering, hebben op schitterende wijze trots alle moeilijkheden, de gast vrijheid tegenover ons beoefend, maar ouder een mantel van bescheidenheid, welke de zedelijke schoonheid van hunne toewijding nog verhoogt. N. R. ert. PARIJS, 19 Februari. (Havas.) Offici eelIn Artois, ten Noorden van Blangy hebben de Duitschers gisteren tegeu den avond een kleinen aanval onder nomen, die onmiddellijk is afgeslagen. De nacht is aan het overige front rustig voorbijgegaan. PARIJS, 19 Februari. (Uavas.) De Gazette de Lausanne meldt dat de Duitschers bij hun aanvalspoging voor Seppois al het mogelijke hebben gedaan om het welslagen van hun onderneming te bevorderen. Er is een ontzaglijke hoeveelheid munitie gebruikt. LONDEN, 19 Februari. (Reuter.) Offi cieel Britsch stafberichtGisterochtend hebben de Duitschers onze schansen bij Gommecourt overvallen en eenige gevangenen gemaakt. Onze verliezeu aan dooden en gewonden bedroegen 7 man. Vannacht artilleriegevecht bij Hooge. Vandaag hebben wij een vijandelijk steunpunt bij Le Touquet beschoten. LONDEN, 20 Februari. (Reuter.) Officieel: Twee Duitsche tweedekkers hebben vanochtend een aanval op Lowestoft gedaan en van een groote hoogte 17 bommen geworpen. Zij zijn daarna verdwenen. Menschen werden niet gedeerd. De uitbouw van een restaurant en twee woonhuizen werden beschadigd. Twee watervliegtuigen van de marine stegen op en vervolgden de aanvallers vergeefs. Een Duitsch watervliegtuig heeft bommen laten vallen in de nabijheid van het lichtschip Kentisch Knock. Een ander vliegtuig wierp zes bommen op Walmer (Kent). Twee bommen vernielden daken van huizen, een an dere viel dicht bij een kerk en vernielde een venster, terwijl de congegratie een Te Deum zong. Een vierde bom viel bij het strand en doodde een burger en een matroos. Het geheele verlies bedroeg twee mannen en een jongen gedood en een matroos gewond. Twee Engelsche vliegtuigen, die te Dover opstegen, vervolgden de aanvallers maar konden ze niet inhalen. gericht. Hevige artilleriegevechten en mijn gevechten iu Champagne, Argmiue, aan de Maas en aan de Moezel. De vijand heeft zware verliezen geleden. BERLIJN, 20 Februari (Wolff.) Offi cieel: Aan het Yserkanaal, ten Noor den van Yperen, is een Engelsche stelling over een frontbreedte van on geveer 350 M. stormenderhand genomen. Alle pogingen van den vijand om in nachtelijke aanvallen met handgranaten zijn loopgraven te heroveren, zijn ver ijdeld. Dertig gevangenen zijn in onze handen gebleven. Ten Zuiden van Loos hebben zich levendige gevechten ontwikkeld. De vijand is tot den rand van een onzer mijntrechters doorgedrongen. Ten Zuiden van Hebuterne (ten Noorden van Albert) hebben wij ineen gunstig voor ons afgeloopen klein nach telijk gevecht eenige Engelschen ge- vangen genomen. Aan het overige front geen gebeur tenissen van belang. In een luchtgevecht ten Oosten van Peronne is een met ^machinegeweren uitgeruste Engelsche tweedekker naar beneden geschoten. De inzittenden zijn gedood. Onze vliegers hebben tal van plaatsen achter het Noordelijke front van den vijand, zoomede Lunóvile gebombar deerd. Nederland en de oorlog. In Vrij België geeft Frans van Cauwelaert in een artikel, dat tot op schrift draagtHolland's steun aan de Belgische uitgewekenen, een overzicht vai" de organisatie der hulpvcrscbaffing aan de Belgische uitgewekenen van Nederlandsche zijde. De aanhei van het artikel luidt Onze (d. i. de Belgische) regeeriug heeft een goede ingeving gehad, ^toen zij besliste om een „Gulden Boek" uit te geven over de tallooze werken van hulpbetoon, welke tijdens dezen oorlog ioor het liefdadige buitenland ol de j Belgen zelf ten behoeve van onze landgenooten zijn in het leven geroepen. Als het den lezer van1 de geschiedenis dezer dagen later vóór de oogen duizelen zal van ineenstortende steden, van stroomen bloeds, van raillioenen, die over malkander tuimelen in de ontzag lijke doodengroef van Europa, wanneer hiït hart hem zal breken onder het noodgeschrei der kinderen en het van angst om zijn hoofd zal parelen bij het onafwendbaar visioen der smartvrou wen die lijk schaduwen van leven, wit en zwart, krom van ellende, de velden doorzoeken in dichte drommen naar hun man en hun zoon en hun geliet denwanneer hij de menschheid in vertwijfeling zal gaan vloeken, dan zal hij zijn oogen laten vallen op het boek hét gulden boek der meuschlieveudheid, en hij zal begrijpen, dat er veel goeds is in de menschen, wanneer zij niet worden beheerscht door den daimon Vele volkeren zullen een plaats vin den in dat boek, en van ons eigen bevolking zal worden getuigd, dat zij niet alleen haar leed grootmoedig heett gedragen, maar dat zij een veerkracht een 'initiatief, een organisatorischen geest heeft vertoond, wélke haar groo- teiijks ter eere en later ten profijte strekken zal. Maar onder de vreemde volkeren, welke getoond hebben een hart te bezitten voor den nood van anderen zal Nederland 'n ruime plaats innemen. En van het slot van V au Cauwelaert s artikel nemen wij het volgende over De verplegiug van de Belgische uit- gewekeneu in Nederland heett met zeei bijzondere moeilijkheden af te rekenen gehad. Vooreerst het ontzaglijk aantal en de plotse opkomst van de vluchte lingen, ten tweede de beperktheid en de on Voordeelige geographische ge vormdheid van Nederland, welke hunne verdeeling over het land zeer bemoei lijkte, ten derde de voortdurende be weging, welke onder deze nieuwe be volking van ep naar België en binnens lands steeds gaande bleet,-en ten vierde het feit, dat, om staatkundige redenen 1 een zoo innige en offici :ele samenwe, I king als bijv. in Engeland en Frankrijk I tusschen de Nederlandsche Regeeiiug, I hare organen en de Belgische, niet mogelijk was. Maar de groote m-msch- AXEL, 22 Februari 1916 Door den notaris J. A. Drogmans werd alhier voor de kinderen Wiemes verkocht een koetshuis, staande alhier iu het Juffrouwkwartier, groot 40 cen tiaren. Kooper werd de heer L. Wiemes voor 450,V Tot onderwijzer aan de openbare school te Hoek is benoemd de heer I. M. Risseeuw te Biervliet, met4stemmen; op den heer J: P. Rijnberg te Ter Neu zen waren 3 stemmen uitgebracht. Uit Vlissingen meldt men aan de M. Crt De ponton van den provincialeu stoombootdieust is bij de jongste stormen gezonken. Noch van de ponton noch van de brug is iets meer te zien. De Zuidelijke groote ponton is in zijn nor malen stand teruggebracht. De provin ciale booten komen nu over dag aan de Noordelijke groote ponton aan. De laatste boot van Vlissingen naar Breskens (iep Zaterdagmiddag aldaar op den Oostelijken havendam en heeft daar eenige uren gezeten. De passagiers en de goederen werden gelost, en eerst te half een des nachts* meerde de boot aan de ponton te Breskens. Gelukkig kon Zondag de dienst gewoon worden voort gezet. Uit Breskens meldt men nog Zaterdag namiddag had de provinciale boot „Zeeuwscb Vlaanderen" welke te 4.50 ure van hier moet vertrekken, bij het biunën komen der haven het ongeluk tegen de westelijke glooiing van den Oosthavendam te varen, met zoo veel gang, dat zij onbewegelijk bleef zitten. Daar het ebbe was, is zij blijven hangen tot het volgende getij. Bij hoog water is de boot weder vlot gekomen. Reeds terstond echter waren de vis schers bereid om met huu hoogaartsen de passagiers, post en vrachtgoederen waarouder zich nog 'n enkel stuk vee bevond, at te halen. Het was zeker een teleurstelling voor de passagiers die naar Vlissingen en verder moesten omstreeks halt zes is er nog een hoogaarts met passagiers naar Vlissingen gevaren. De zee was bijzonder kalm zoodat geen schade aan de boot te coustateeren •viel. lievendheid en de liefde voor België, welke in hst Nederlandsche volk leven Watersnood. De toestand te Purmerend wordt d.d. Vrijdag jl. aldus in de Avp. beschreven De kistdam, die Donderdagavond omstreeks 12 uur reeds dreigde door te breken, is, ongeveer 2 uur over een breedte van 15 M. weggeslagen Het water stroomde met ongekende snelheid Purmerend binnen en heeft 7/8 van de gemeente onder water gezet, met afwis selend 50 c.M., tot 1.20 M. hoogte. Alle vluchtoorden zij u prop vol. Het gedeelte dat nog droog is, ligt het dichtst bij den Overweerschen polder. Deze dreigt te overstroomen. De toestand is ontzettend. De winkels zijn grootendeels gesloten. In sommige huizen stroomt het water den eeneu kant binnen en den anderen kant uit. Enkele bakkerijen kuuuen nog bakken. Het plan om langs den Purmersteenweg en vervolgens door Purmerend met behulp van militairen een dijk van zandzakken te leggen, gelukte niet. De zandzakken spoelden weg. De bewoners van den polder de Wijde VVormer is aangezegd dezen te veriaten Alle schuiten zijn gerequireerd. De Kistdam, bij de melkfabriek „Hollaudia", is op twee plaatsen bezwe ken, zoodat het water met geweld de stad binnenstroomt. Alleen de Kaas markt lag nog droog. Aan het behoud van den kistdam b de Sluis wordt met alle kracht gewerkt. Tegen den kistdam staat het water ongeveer 30 c.M. hoog. Men vaart met bootjes door de stad om hulp te bieden. Ook het station is slechts per boot bereikbaar. De inwoners brengen hun meubelen zooveel mogelijk in veiligheid. Uit Buiksloot Het water is Zaterdagavond 10 c M. gezakt. Als bewijs, hoe sterk het water Vrijdagnacht is gestegen, zij ge meld, dat een oud vrouwtje dat 's avonds gewoon naar bed was gegaan, 's morgens voor haar ledikant tot aan de knieën in het water stond. De Hekwieler, het militaire patrouil levaartuig, heeft Zaterdagmiddag voort durend Waterland doorkruist en dren kelingen opgehaald. In Ilpendam von den de redders een oude zieke vrouw. Deze is in het gemeentehuis van Buik sloot de eerste hulp verleend en verder ter verpleging naar Amsterdam door gezonden. Uit Monnikendam Nu het buitenwater valt, is er reeds teruggang in de stad merkbaar. Maar op sommige plaatsen staat nog meer dan een meter water. Geheele straten zijn verlaten. Het verschil binnen en buiten is meer dan 30 c.M. Met razende vaart stroomt het uit de gaten in den dijk. Te Katwoude is een zinkstuk met belasting weggeslagen. Te Schellingwoude staat het kerkhof onder water en komen de lijkkisten bovendrijven. Er is een schip naast de kerk gelegd. Uit Weesp Door den hoogen Zuiderzeestand kan de Vecht niet afstroomen. Het water rijst nog voortdurend en bereikte dezen middag" om 1 uur een hoogte van 70 cM.+AP. Hier en daar staat het water op de oevers, in laag gelegen woningen langs de Vecht drong het water reeds binnen, zoodat de bewoners boven een veilig heenkomen moesten zoeken. Buiten de stad, waar de waterkeering gevormd wordt door een" laag dijkje, staat het water niet ver meer van de kruin. De vaart is gestremd. Uit Nijkerk De Arkemheensche polner is weer onderge.loopen. Het binnendringende zeewater heett deu hulpdijk vernield. De baggermachine is door het gat iu den ooider 'terecht gekomen. Veel gereedschap is verloren gegaan. De pontonuiers zijn vanmorgen uitgetrok- ken oid de schade op te nemen en zoo mogelijk kruiwagens en gereedschappen op te visschen. Uit Gennep Sedert Zaterdagmiddag zijn tengevolge van overstrooming van de toegangswe gen, de pontveeren over de Maas tus schen Gennep en Oeffeit en tusschen Heyen en Boxmeer gestremd. Uit Anna Paulowna Op een klein gedeelte teD Noorden van het Balgkanaal na staat de polder ten Oosten van den spoordijk thans diep onder water. De vloed rees hooger dan in deu nacht van 13 Jauuari. Ook de bloembollenvelden staan nu blank. Het deel ten Westen van den spoordijk is nog droog. Toch vreest men voor het behoud van den dijk, niettegenstaande alle voorzorgsmaatregelen genomen worden. Het water staat tot den kruin van den spoordijk. Het spoorwegver keer is nog niet gestaakt. Uit Wijk bij Duurstede De Rijn is' de laatste 5 uur nog 11 c.M. gewassen. De peilschaal noteerde Zaterdagmiddag 12 uur een afstand van 4.52 M. N. A. P. De kribben staan ten deele onder. Er komt water op de uiterwaarden. De Algeraeene Synodale Commissie der Nederl. Hervormde Kerk heeft ern stig overwogen, of zij ook maatregelen

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2