HeerenkleediDg naar maat. Tevens alle Uurwerken. Pixavon Koko Brillantine SPAARBANK. C. van den Broeke, gemeente-opzichter. F. P, SCHUTZ-GUEQUIERRE. Axel. Firma P. H. VEENHUIZEN. Ontvangen: Wie vroeg in 't voorjaar H. H. Landbouwers! Firma D. J. OGGEL, Aiel. Reparatiën. Eau de Quinine Bijloos Hoofd Eau de Cologne Buitenland. Bekei i d mak i ngen. Intercommunale A rbeidsbemiddeling. Advertentien. Ontvangen voor den Zomer: Nestlé's Kindermeel, Molenaars Kindermeel, Maïzena, Canadeesche Tarwebloem en Havermout. Axel. JOZ. DE FEIJTER. Bloed sp roeten. Alle goede 13.90 procent phosphorzuur, Axel. C. L. DE SMIDT. C. B. ANTHEUNIS. Verkade's Koek. Verkade's Beschuit. Verkade's Biskwie. Verkade's Nachtlichten. Verkade's Theelichten. Firma P. H. Veenhuizen, Axel. »De zeer snelle beweging ?an sommige planeten, die gewoonlijk niet sterk in 't oog valt, is dezer dagen ook voor het vrij onverschillige po bliek op alleraardig ste wiize aan den hemel gedemonstreerd. Een paar weken geleden nog kon men aan den helderen avondhemel na 't, onder gaan der zon, niet ver van den smalleu maansikkel twee mooie csterren" zien Jupiter en Venus, op aanzienlijken afstand van elkaar. Sedert echter is de avondster Venus, zich van de zon verwijderd, met groote snelheid op Jupiter afgekomen en Dinsdag avond waren de twee planeten in »con junctie" gekomen ze stonden op minder dan een maandoorsnede van elkaar af. Het was, in de prachtige avondlucht, een schitterend en fantastisch schouwspel. De twee hemellichten leken wel twee oogen van een monster, en middeleeuwers (zijn ze allen uitgestorven 3) zöuden er een voorteekenen in gezien hebben, indien er in onzen tijd nog voorteekenen noodig waren Overigens zou de samenvoeging van Macht en Schoonheid niets dan goeds kunnen aanduiden en men kan er wat onder verwedden, dat elk der oorlog voerenden het teeken op zichzelf toepast. De »oogen" waren echter zeer ongelijk. Jupiter is anders de helderste planeet aan den nachtelijken hernel, maar zoo vlak naast de vonkelde Venus leek zijn licht geelachtig maar vrij zwak. De beide planeten vonden samen nog juist plaats in 't gezichtsveld van een kleinen kijker. Werkt het weer nog enkele avonden de twee planeten dicht bijeen zien, Venus verwijdert zich echter snel. Aan den tegenoverliggenden horizon slaat de rossige Mars, die al vrij helder wordt, meer naar het zenith toe, in de Tweelingen, nog een groote planeet Saturnus, die met zijn doffer licht nu weinig iD 'toog valt hij is niet eens zoo helder als Sirius maar in den kijker zijn ring heel aardig vertoont. Het was dus geeD Zeppelin mee, dan kan men DE OORLOG. Het gaat er iu de laatste dagen op het Westelijk oorlogsterrein weer warmpjes toe. Blijkens de communiqué's wordt er hevig gevochten. In de Arp, lezen we een correspondentie uit Duinkerken dd. 14 Febr. van den volgenden inhoud. De aanvallen, welke de Duitschers ondernamen op ons front van Atrecht tot Armentiéres zijn volkomen mislukt. De vijand zette bij iederen aanval een sterke overmacht van troepen in, waardoor hij tijdelijke terreinwinst be halen kon, maar die hij' niet in staat is te handhaven. Onze tegenaanvallen hebben ons, behoudens enkele onbe langrijke stukken loopgraaf weer in het volkomen bezit gesteld van het verloren gegane terrein. De vijand heeft bij deze heldhaftige aanvallen der Fran- scheu enorme verliezen geleden. Onze aanvallen werden door een hevige artiilerievoorbereiding voorafge gaan. Een enkele maal poogden de Duitschers wederom stikgassen over onze stellingen te drijveD, maar de wind was hun slechts een hal ven nacht gunstig. De Frauschen bleven op hun post en weldra brachten machinegeweren dood en verderf in de vijandelijke gelederen. De Duitschers werden weg gemaaid, maar versterkingen rukten aan en bereidden zich voor den aanval. Maar zij ondergingen hetzelfde lot als hun gesueuvelde makkers. Niet minder dan acht onderscheidene bataljons wer den aan de Franscheu tegenover gesteld, maar onze strijdlust steeg slechts daar door. De bekende sirenengeluiden der Duitschers, die steeds bij ernstige en voor bun minvoordeelige gevechten over het slagveld klinken met de klaar blijkelijke bedoeling een stormloop in gesloten massa uit te lokken, werkte als electrische schokken op de dappere Fransche poilus, De vijand was er reeds in geslaagd de veroverde stellingen te versterken, zoodat de stormloop op deze punten van de Franschen menig offer heelt geëischt. Wij leden groote verliezen, maar die van den vijand overtroffen de onze in de afgeloopen week met meer dan 500 De vijandelijke stellingen zijn over een breedte van meer dan 100ÓM. met den grond gelijk gemaakt, terwijl ons offensief aanzienlijke troepenmachten aan andere sectoren heeft onttrokken, waar de vijand talrijke reserven samen trok. Door regen en nevel heerscht thans een intensief artillerievuur. Aan beide zijden worden maatregelen genomen voor een nieuw offensief, en de vijand trekt groote troepenmachten van andere deeleu van het Westertront samen, voor Lens, en Noordelijk en Zuidelijk van deze stad. Het verkeer achter het vijandelijke iront heeft slechts in auto mobielen plaats. Aanzienlijke versterkingen zijn uit Engeland aangebracht en ook de Fran sche gelederen zijn degelijk versterkt. Wij zijn op alle gebeurtenissen voor bereid. De jongste Duitsche verliezen tus- schen Lens en Atrecht worden in hooge Fransche militaire kringen over de week 4—11 Februari op minstens 11000 manschappen geschat. Wolff's Bureau meldt hierover het volgende De levendige artilleriegevechten du ren voort aan een groot gedeelte van het front. Des nachts richtte de vijand zijn vuur weer op Lens en Lievin. Ten Z. der Somme ontwikkelden zich levendige gevechten om een.vooruit springend stuk loopgraaf onzer stelling. Wij gaven den loopgraat op wegens den uitgebreiden aanval die er op gedaau werd. In Champagne werden twee vijandelijke tegenaanvallen ten Z. van Ste Marie en Pie gemakkelijk afgeslagen. Ten N. W. van Tahure ontnamen wij den Franschen in een stormaanval ruim 500 M. van hun stelling. De vijand liet 5 officieren en meer dan 300 man als gevangenen in onze handen en verloor tevens 1 machinegeweer en 5 mijnenwerpers. De handgranatenge- vechten ten O. van Marison de Cham pagne hebben thans opgehouden. Ten Z. van Lusse O. van St. Dié verwoestten wij door mijneu een deel der vijande lijke stelling. Bij 'Obersepb (dichtbij de Fransche grens) namen onze troepen de Fransche loopgraven over een tront van 400 merer en sloggen heftige tegen aanvallen at. Eeuige dozijnen gevange nen en 2 machinegeweren en 3 mijn- werpeps vielen daarbij in onze handen De Duitsche vliegeskaders deden een aanval op spoorwegetablissementen en de troepenkampen des vijands aan het noordelijk gedeelte van bec front, Avp In een correspondentie van het Fran sche front, opgenomen in de Temps, vinden wij melding gemaakt van een middel, waarmee de Fransche soldaten zich tegen de verstikkende gassen der Duitschers trachten te beschermen, dat voor zoover wij weten, nog niet mede gedeeld was. In de nabijheid van de soldaten op uitkijk (iu de loopgraven), zoo lezen wij in de Temps, zijn niet ver van elkaar verwijderd een soort manden geplaatst gevijld met stroo of brand baren afval. Zoodra er een golf ver stikkend gas in aantocht is wordt het stroo of de afval met petroleum over goten eu aangestoken. De dikke rook- wolk slaagt er iu de giftige golt op te lichten, die dan over de loopgi aat heen- drijtt zonder haar bewoners te hinderen. Een officiéél telegram uit St. Peters burg dd, 10 F bruari luidt: Zooals gisteren gemeld is, hebben onze dappere troepen in den Kaukasus negen forten van de üeweboine stelling genomen, die de versterkte plaats beschermt. Zij namen ongeveer 70 kanonneD, munitie i en gevangenen. De Turken haasten zich, Erzeroem uit het Westen en Zuiden te hulp te komen. Het Zuidelijke gedeelte van Erzeroem J staat in brand. In de streek van Chnys vordert onze aanval voorspoedig. A'. R. crl. De BURGEMEESTER van Axel brengt ter kennis van belangheb benden dat tot plaatselijk corres pondent der INTERCOMMUNALE ARBEIDSBEMIDDELING te Axel is benoemd de heer De correspondent zal voor per sonen, die werk zoeken en voor werkgevers, die werkkrachten noo dig hebben iederen Zaterdag des voormiddags van 10 tot 12 uur aan zijne woning te spreken zijn. De Burgemeester voornoemd L, J. DEN HOLLANDER. Axel, 18 Februari 1916. een ruime en voordeelige collectie sfalen voor Aanbevelend, Modes en Kleedermakery. N B. Uitsluitend verpakt; wordt niet los verkocht. ALS; Spinasie, Andijvie, Doperwten, Sperzieboonen, Snijboonen, enz. (15) Aanbevelend, veroorzaakt puisten, uitslag en gele gelaatskleur, zuivert dus uw bloed bijtijds door Mynhardt's Laxcertabletten. Verkrijgbaar in vierkante doozen a 35 cent, 3 doozen 1,bij Apoth. eu Drogisten. Te Axel: C. B. ANTHEUNIS, te Hulst: fa Wed. P. BORGHSTIJN, te KoewachtJ. VAN MOSSE- VELDE VAN BOUCHAUTE. Eisoh vooral merk „Mynhardt." het. gelaai begint te verzorgen met SPKl TOL, voorkomt de vorming van zomer- drogisten in iedere plaatverkoopen Sprutol. Te Axel: C. B. ANTHEUNIS, te Hulst: fa Wed. P. BORGHSTIJN, te Koewacht: J. VAN MOSSE- VELDE VAN BOUCHAUTE De SUPERFOSFAAT aan U afgeleverd aan 5,40 per 100 K.G. op 26 en 27 Januari 1916, uit de schepen „JOSEPH" en „ONDERNEMING", heeft een gehalte, volgens analyse-verslag No. C 175 van het Rijkslandbouwproef station, van oplosbaar in water. Hoogachtend en aanbevelend, Alle weken worden de reparatie's van Gouden- en Zilverwerken prachtig in orde gemaakt. is een helder reuklooze teerzeep voor haarwassching. doet het haar groeien, verhindert het uitvallen, roeit roos beslist uit en brengt dikke weelderige lokken voort. maakt het haar zacht en aangenaam. roeit roos beslist uit en laat een aangenamen geur achter. is ter vernietiging van levend hootd- onrein, bevordert de groei van het haar, het laat een aangenaam en verfrisscheud resultaat achter; en is onmisbaar voor schoolgaande kinderen. Verkrijgbaar te AXEL, bij Rentevergoeding 3 Inlagen kuunen geschieden van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. Terugbetalingen zooveel mogelijk d i r e k t. ¥AN HEEL A Co,

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 3