Rechtszaken. Gemengd Nieuws. genoegen, bevredigende antwoorden op deze vragen te ontvangen. Het belangwekkendste wa« het bezoek aan de Doopsgezinde kerk, waar de zieke vluchtelingen worden verpleegd. Hier onderhield Hare Majesteit zich met alle zieken, vroeg belangstellend naar hun toestand en bood elk een klein geschenk aan, dat voor de mannen uit een zakje sigaren en een pakje tabak en voor de vrouwen uit een schilderijtje, een schaar in étui of iets dergelijks bestond. De kraamvrouwen, die een tuiltje bloemen ajtn H. M. lieten aan bieden kregen een sjaal ten geschenke. Nadat Hare Majesteit een kop thee had gebruikt werd de tocht voortgezet. In de school aan 't Kalf troffen de net heid der lokalen en de kalme rust, die er heerschte. Vervolgens wenschte H. M. eens een noodstalling te zien en werd Zij binnen geleid in het pakhuis het Oude Bonte Kalf, waar nog 20 koeien van de 70, die er gestaan hebben, waren achterge bleven. Van hier werd verder tot de grens gewandeld, om beter in de gele genheid te zijn, H. M. de kistdammen te toonen. Ondanks de windvlagen klom de Koningin boven op de kistdammen. Nadat Hare Majesteit ook nog eeu woning was binnengegaan, die rondom en diep in het water staat en waarin desondanks nog menschen wonen, zich behelpende op den zolder, werd de grens der gemeente bereikt. Hier werd het polderbestuur van den Wijde Wormer aan de Koningin voorgesteld, waarna de terugtocht werd aanvaard. Voor het gemeentehuis nam Hare Majesteit van alle autoriteiten afscheid. Gisteren is H. M. met den trein van 8 u. 19 naar Alkmaar vertrokken, om vandaar uit eeu bezoek te brengen aau Purmerend. Verlof landweerlichting 1911. Omtrent het vertrek met voorloopig klein verlof is nader bepaald Op 18 Febr. a.s. vertrekken met ver lof de dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten der laudweer- lichting 1911, met uitzondering van hen die behooren tot de bataljons 1, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 21, 26, 27, 33 37 en met uitzondering van hen, die behooren tot de landweer grens- en kustwacht. Dezen zullen eerst op 10 Maart a.s. met verlof mogen vertrekken. Avp. Nederland en de oorlog. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat blijkens van de Duitsche regeering ontvangen mededee- ling ook het door deze regeering inge stelde onderzoek heeft uitgemaakt, dat op de houding van het Nederlandsche motorschip „Artimes", dat in den nacht van 1 op 2 Febriiari werd getorpedeerd geenerlei aanmerking viel te maken. De Duitsche regeering erkent, dat de torpedeering een fout van den torpedo- bootcommandant is geweest. Zij ver oordeelt de handelwijze van den com mandant en heeft dien overeenkomstige maatregelen getroffen. De Duitsche regeering heeft haar leedwezen over het voorgevallene be tuigd en'haar verontschuldigingen aan geboden en zich bereid verklaard, de schade te vergoeden. M. crt. Driekwart, doordat bet voor een hon denkar schrikte, op bol en kwam in het kanaal terecht. Het paard werd door de zwaarte der geladen kar in de diepte getrokken en verdronk. Des namiddags zijn paard en kar opgevischt. M. crt Door deu vice admiraal comman dant in Zeeland is aan de navolgende personen wegens het drijven, van smokkelhandel of het daarbij betrokken zijn, het verblijf in zijn ambtsgebied Adolf van Hoeij, geboren 29 Juli 1868 te Kemseke (B wonende te Clinge (B.) verblijf houdende te Clinge (N.) Petrus Struijiaert, geboren 25 December 1871 te Clinge (B.) wonende aldaar, verblijf houdende te Clinge (N.) van beroep landb., Charles Ludovicus Daalman geboren te Graauw den 24 Juli 1877 wonende aldaar, Ludovicus Theodorus Boone, geboren te Hulst deu 22 Febru ari 1884, wonende te Graauw Schelt houtshoek, Camiel van Boven, geboren te Clinge (Z.) den 16 Augustus 1888, wonende aldaar, Franciscus Petrus Roe- lands, geboren te Graauw den 24 Juli 1890, woueude aldaar (het Jagertje), Edm'ond Verduimen, geboren te Nieuw Namen den 9 April 1877, Petrus van de Vijver, geboren te Graauw den 23 Januari 1892, wonende aldaar, Maurice Charles van Loo, gebot en te Oostende den 22 April 1884, wonende te Gent, thans verblijf houdende te Sas vau Gent, Edmond de Vos, geboren te Exaarde (B) den 30 Maart 1886, wonende te Moerbeke (B.), thans verblijvend te Koe wacht Karnemelkpolder. M. crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 20 Februari 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. J B. T. flugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. (Gedenken van de nooden van den tegenw. tijd.) Nam. 2 ure Leeswerk. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. (Gedenken van de nooden van den tegenw. tijd.) Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. f'7, ure Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te 3Iiddey>urg. AXEL, 18 Februari 1916. De kantoorbediende J. Verhage, van Bruinisse, die reeds vroeger als mili cien hier ten postkantore werkzaam was is officiéél verplaatst als bediende naar het post- en telegraafkantoor te Axel. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school te Hoek zijn geplaatst de heeren J. Rijnberg, te Ter Neuzen, Risseeuw te Biervliet, Versprille te Oostburg en Minjoa te Axel. Dinsdagmorgen geraakte bet voor een geladen wagen gespannen paard van den molenaar Cornells te Philippine op een weg van daar naar de buurt Zitting van 18 Febr. 1916. A. M. S., 78 j., wed. van W. W. te Hontenisse, is wegens diefstal veroord. tot f 10 of LO dagen hecht, met twee jaar' proeftijd, (wauneer de veroordeelde zich in twee jaar niet schuldig maakt aan een strafbaar feit vervalt het vonnis.) S. P. v. d. H., 36 j-, molenaarsknecht, is wegens als voren veroord. tot 1 week gevangenisstraf. G. E. F. D. v. S, 36 j., gedetineerd te Middelburg, is wegens het in gevaar brengen der neutraliteit veroord. tot 2 jaar gevang, met aftrek der preven tieve hecht. Naar de terechtzitting der boven genoemde rechtbank is verwezen, met last tot gevangenhouding P. v. D'.,40j., wonende te St. Jansteen, thans gedeti neerd1 te Middelburg, beklaagd van diefstal vau eene groote som gelds. Een noodlottig oogeral. Uit Batavia wordt het volgend bericht geseind luitenant-generaal Michielsen, com mandant van het leger in Nederlandse!) Indië, steeg Dinsdag in een aeroplane nabij Krawang, als passagier, op met den luitenant aviateur Ter Poorten. De ma chine kwam te vallen generaal Michielsen werd gedood, terwijl luitenant Ter Poor ten ernstig gewond werd". Van haar correspondent te Batavia ont ving het übld. een overeenkomstig be richt met de nadere mededeeling dat luit. Ter Poorten aan zijne kwetsuren overleed. Over het ongeval zelf seint de corres pondent te Batavia van de Tel. nog bet volgende De commandant van het Nederlandse!)- Indische leger begaf zich Dinsdag naar Soebang om het vliegkamp teiuspecteeren. Generaal Michielsen gèf den wensch te kennen een vliegtocht mee te maken. De eerste proef mislukte omdat er blijkbaar aan het toestel iets haperde. Nadat het toestel een paar meter de hoogte was ingegaau, moest worden ge daald. De machine werd nog eens nagezien, en toen alles in orde was bevondeu, steeg luitenant Ter Poorten met zijn passagier ten tweede male op. Toen de vliegmachine een hoogte van ongeveer 150 meter bereikt had, zagen de toeschouwers tot hun schtik het toe stel plotseling duiken en in minder dan geen tijd viel het gevaarte in razende vaart neer. De officieren, die van het schouwspel getuigen waren, snelden toe, en vonden generaal Michielsen onder de machine, dood en met gebroken ledematen. Een nader onderzoek wee* uit, dat de gene raal vermoedelijk zijn hals gebroken had. Luitenant Ter Poorten vond men be wusteloos met een groote hoofdwonde Generaal Michielsen, wiens tragisch einde hierboven wordt gemeld, was iu 1862 geboren, werd in 1882 2e luit., in 1887 le luitenant,, 1894 kapitein' 1903 majoor, 1905 luit. kolonel, 1909 kolonel, 1911 generaal majoor, chef van den gen. staf, en 2 April 1914 luit.-generaal, toen hij generaal Van Daalen als legercom mandant opvolgde. Hij was ridder 3e kl. der Militaire Willemsorde, commandeur van de Orde van Oranje Naussu eo droeg het eere teeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gespet) Atjeh 187396, Djarnbi 1901'4, Atjeh 1901—'5 en Zuid Celebes 1905 —'8 en bovendien wa» hij ridder van den Ned. Leeuw. Generaal Michielsen is ook eenige jat en al* leeraar aan de Hoogere Krijg» school verbonden geweeest. Luitenant Ter PoorteD, die ook aan zijne wonden is bezweken, blijkens bij de familie ontvangen bericht, was in 1887 geboren, werd 25 Juli 1909 2e en 29 April 1911 le luitenant. Hij was onze eerste militaire aviateur en had zijn brevet iü 1911 behaald, na in 1910 dat als balloncommandant van de Ned. Ver. voor Luchtvaart verworven te hebbeD. Hij, was één der vliegers die 22, 23 en 25 Sept, 1911 als lucbtverkenners deel namen aau de manoeuvres iu de Betuwe en verwierf voor zijn verdiensten met de heeren Labouchère, Van Meel eD Bakker de Oranje Naussa-orde. '10 Maart 1912 nam luit. Ter Poorten met kapitein Walaardt Sacré en den heer Nell met den ballon »Amsterdam" met succes deel aan een ballonwedstrijd te Crefeld. In Indië teruggekeerd, maakte hij zich verdienstelijk voor de aviatiek van on* legfr en was nog maar kort terug van een reis naar Amerika waar hij voor het gouvernement machines aange kocht had. Men meldt uit Vlissingen Van zeelieden, die Zondag de op het strand gezette mailboot »Prinses Juliana' passeerden, vernemen wij, dat het schip, steeds dieper wegzinkt en dat door het slechte weer der laatste dagen aan de dekken groote schade is aangericht, terwijl het schip reeds bedenkelijk begint over te hellen. Het zal wel niet mogelijk zijn, het schip tijdig te bergen, lichten, en te Avp. De Storm. Volgens nader bericht is luitenant Ter Poorten niet overleden, doch zwaar ge wond hij heeft twee ribben, en het neus en kaakbeen gebroken, en zal het rechter oog moeten missen. Gisteren vierde de oud-*chipper H. van den Berg te Bruinisse zijo 102en geboortedag. De oude heer is nog zeer kras en komt bij goed weer nog dage lijks aan de haven. M. Crt. Gelukkig heelt de storm van Woens dag, voor zoover althans bekend, geen uitbreiding veroorzaakt van de over strooming. Wel hadden de dijken veel te lijden, maar men slaagde erin deze ondanks de hevige golfslag te bewaren voor doorbraak. Aan den Wijden Wor mer werkten 500 militairen. Bij Nijkerk is een nooddijk bezweken, waardoor eenige wegen weer blank stonden. Te VoleDdam moesten een 25-tal wo ningen worden ontruimd. In een heel andere streek nl. bij Aalsmeer heeft het water van den West einder Plas ernstig gevaar doen ontstaan voor de polders ten Noorden daarvan. Het door den storm opgestuwde water liep daar over de zwakke dijken heen. Er is door de boeren hard gewerkt voor het'aan voeren van zand en het aanleggen van zandzakken. Ook de soldaten van de omliggende forten werden opgeroepen en naar de bedreigde punten gezonden. In verschillende deelen van Duitsch- land is het noodweer geweest. In Thü ringen heeft een sneeuwstorm gewoed en daarua een onweer. De sneeuw ligt er twee voet hoog. In Beieren hebben zware onweers groote schade aangericht Door het kordate optreden van den veldwachter Lokerse zijn Zaterdagnacht drie beruchte inbrekers op heeterdaad betrapt, terwijl zij van het dak der O. L. school in den Houtrakpolder, onder Half weg, een groote hoeveelheid zink ont vreemdden. De inbrekers bevonden zich op het dak der, school, toen de velwachter arri veerde. Ze gaven aan het bevel er af te komen geen gehooreerst nadat hij van zijD revolver had gebruik gemaakt, werdeD zij. met behulp van politiehonden en toegesnelde landbouwers, gearresteerd. Avp. Smokkelen. De 16 jarige V. K., die Zondagnacht te Groesbeek aau smokkelen meedeed, werd naar gemeld wordt, door het schot van een soldaat in het dijbeen getroffen en is eenige uren later overleden. - Naar gemeld wordt, heeft zich in de Claaskazerne te Utrecht bij een militair een geval van nekkramp voor gedaan. De verloven zijn ingetrokken. Avp. Te Winschoten zijn weer drie krijgs-' gevangen Russen, onder wie een luitenant aangekomen, die te Alteveer waren aan gehouden. N. R. Crt. 1 Maandagnacht is te Enschede een deserteur uit Grooau aangekomen. De maD, die gewond geweest was, moest Dinsdag weer naar het froDt. A. R. Crt. De politie te Leiden heeft gearre steerd een assistent en een brievenbe steller van het postkantoor aldaar, ver dacht vaa het plegen van malversatiën met een of meer postwissels. Beidei hebben bekend. N- crf- Een ongewoon sterrenbeeld. Waarschijnlijk zal menige lezer de laatste avonden met bewondering en een ichte verwondering 's avonds hebben gekeken naar een tweetal heldere sterren die vlak bij elkaar stonden te schitteren, op een plaats waar men anders nooit zoo'n tweetal ziet. Het zijn twee planeten, Venus en Jupiter. De als slerrokundige bekende hoofdredacteur vau het N.v.d. schrijf' daarover het volgende

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2