Landbouw. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Eenige Ieren wisten te vertellen, dat men pogingen had aangewend hen dienst te laten nemen in een „Duitsch- Iersche brigade". Zij hadden dit voor stel met verontwaardiging afgeslagen. Een ander, die in Gostrow gevangen had gezeten, vertelde, dat men daar van tijd tot tijd de gevangenen met de bajonet stak. Een gevangene was aan de gevolgen van een bajonetsteek over leden, dien men hem had toegebracht, omdat hjj tegen de order rookte. 2V. R. crt. Pierpont Morgan heeft kort na zijn aankomst te Londen een samenkomst gehad met Lord Cunliffe, den gouver neur der Engelsche bank. De journalisten, die hem kwamen uithooren over het doel van zijn bezoek hebben even weinig van hem te hooren gekregen als van kolonel House. .Hij atond toe dat men vragen tot hem richtte die hij niet beantwoordde zegt de Daily Mail. Hij glimlachte maar, en zei dat hij niemand iets over iets zou meedeelen. Hij had't zoo druk met het inwinnen van inlichtingen, dat hij geen gelegenheid had inlichtingen te geven. N. R. Crt. De minister van marine deelt mede, dat het oorlogsschip Suffren, dat volgens Duitsche berichten door een duikboot op de kust van Syrië getorpedeerd zou zijn, thans te Toulon ligt. N. R„ crt. BERLIJN, 11 Februari. (Wolff) Offi bericht van den marinestaf. Ih den nacht van 10 op 11 Februari troffen Duitsche torpedobooten bij de Doggersbank, op ongeveer 120 zeemijlen oostelijk van de Engelsche kust, ver scheidene Engelsche kruisers, die spoe dig op de vlucht gingen. Onze booten vervolgden Z:\ boorden den nieuwen Engelschen kruiser Arabis in den grond en raakten met een torpedo een anderen kruiser. Onze torpedobooten hebben den com mandant van de Arabis, 2 officieren en 21 man gered. Onze strijdkrachten hebben geen schade of verlies geleden. Omtrent de krijgsverrichtingen ont leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PARIJS, 12 Februari. (Havas.) Offi. Blijkens nadere berichten heeft de aan val met handgranaten, welke de Frau- schen gistermiddag in Champagne en in de streek ten Noord-Oosten van de Butte de Mesnil hebben ondernomen, ons in het bezit van circa 400 meter Duitsche loopgraaf gesteld. Een tegen aanval der Duitschers, in den loop van den nacht, werd volkomen afgeslagen. 65 krijgsgevangenen, onder wie een officier, vielen in onze handen. De nacht was kalm op het overig deel van het front. PARIJS, 12 Februari. (Reuter.) Avond communiqué: In België hebben de Duitschers, na voorbereiding door hevig artillerievuur, herhaaldelijk getracht tegenover Steenstraete en Het Sas het Yserkanaal ovei testeken. Hunpogingen zijn verijdeld door gecombineerdgeschut en machinegeweervuur. In Champagne levendige geschutge- vechten bij de heuvels van Mesnil en Navarin. Na een beschieting van ver scheidene uren is de vijand er in geslaagd een kleine vooruitstekende stelling in onze linie tusschen de wegen naar Navarin en St. Souplet te nemen. Ten N.O. van den heuvel van Mesnil hebben de Duitschers opnieuw getracht door een tegenaanval ons te verjagen uit de schansen, die wij gistereD hebben bezet. Zij zijn teruggeslagen. Wij hebben door bomaanvallen nieuwe vor deringen gemaakt ten oosten van deze schansen en gevangenen genomen. Een vijandelijke aanval in de Vogezen ten oosten van Saint Dié, is vóór onze eerste linie gestuit. BERLIJN, 12 Februari. (Wolff) Offi. Na een allerhevigst vuur op een groot deel van ons front in Champagne hebben de Franschen gisterenavond ten O. van de hoeve Maison de Champagne, ten N.W. van Massiges, aangevallen en zijn over een breedte van nog geen 200 M. in onze stelling binnengedrongen. Op de Combres-hoogte hebben wij den rand van een voor onze loopgraven door de Franschen met een ontploffing gemaakten trechter bezet. De Paus en <le oorlog. De Paus is diep geschokt door de schade, die Oostenrijksche watervlieg tuigen aan de kerk te Ravenna hebben toegebracht. Men zet t, dat bij opnieuw den Keizer van Oostenrijk Hongarije zal verzoeken de kerken te sparen. A. R. crt. verbindingsweg tusschen beide deelen van Z.-Vlaanderen te bevorderen. M. crt. Jlir. mr. A. F. de Savornin Lokman. De Haagsche redacteur van De Tijd schrijlt Er is in de rede (bij de Eedswet) van den heer jhr. mr. De Savornin Lohman een zinsnede, die de bijzondere opmerk zaamheid trekt. De grijze afgevaardigde van Goes doelt er op, dat hij aan de totstandkoming van een latere definitieve regeling van het eedsvraagstuk niet meer zal mee werken. Deze zoo absoluut uitgesproken woor den schijnen een openbare bevestiging te bevatten van wat reeds bij geruchte bekend werd, n.l. dat de no bijna tachtigjarige afgevaardigde zich iu 1917 niet meer vooreen Kamerzetel zal beschik baar stellen, vooral niet als de onder- wijspacificatie mocht zijn tot stand ge komen en daardoor een zijner levens idealen zou vervuld zijn. Avp. V erlof. De Min. van Oorlog keett bepaald, dat aan niet beroepsmilitairen, hoofden van- of bedrijfsleiders iu de hieronder genoemde zaken, voor zoover zij op goede grond n aannemelijk kunnen maken, dat zij iu het voorjaarsseizoen meer dan gewone drukte in zaken kennen, met inachtneming van de toe laatbare afwezigheid voor bijzondere verloven, van plus minus 15 Maart tot plus minus 15 Juni een bijzouder verlof kan worden verleend van hoogstens 24 dagen. Iu aanmerking kunnen komen behang rs, stoffeerders, beddenmakers, kleermakers, ondernemers vau verhui zingen, emballeurs, schilders, stuka doors, metselaars, aanleggers van gas en waterleidingen, loodgieters, glazen makers, glazen wasschers, bedienaars van stofzuigmacbines en dergelijke. M. Crt. 1916 AXEL, 15 Februari Zaterdag j.l. had alhier weer een voetbalmatch plaats tusschen „Wilhel- mina I" en hot Militair Elftal van Zuiddorpe, welke werd opgeluisterd door het militaire muziekkorps. uitslag was 2 1 ten voordeele van „Wilhelmina" terwijl de stand bij de rust 10 in haar voordeel was. Eerst in de laatste seconde scoorden onze stadgenooten het winnende punt. Dezer dagen ontvingen de mossel handelaars te Philippine bericht uit Gent, dat de voor die plaats bestelde mosselen niet moesten opgezonden worden. De Duitsche overheid aldaar gat geen passen meer om de mosselen per as van Gent naar andere Belgische plaatsen te vervoereD. Waar gemiddeld wekelij ;s per schip en per trein 700 k 800 ton mosselen voor Gent en andere plaatsen verzonden worden, is dit ver bód een gevoelige klap voor den toch reeds zoo slappen mosselbandel. Hoe-1 lang dit verbod duren zal, is onbekend. M. Crt. De Minister van Waterstaat heeft ook aan de Eerste Kamer verklaard, Vrijdag had ,op het terrein achter de Veemarkt te. Rotterdam de rijks voorjaars-hengstenkeuring plaats, Goedgekeurd werden o. a.„Avenir" vantA. Herweyer te St. Kruis; „Auto- crate" van Ph. J. v. Dixhoorn te Axel Cambrinus" van H. J. Aernaudts te Sluis; „Collie" van P. J. Leénhouts te Groede en de hengst van S. Jansen te N. en St. Joosland. M. Crt. Zaterdagmorgen zijn te Middelburg aangekomen 104 koeien en kalveren uit Zaandam, behoorend tot de slacht offers van den watersnood. De dieren werden naar de stalling van de wed. Minderhoud aan het Kanaal gebracht, waar van verschillende plaatsen op Walcheren de tijdelijke verplegers der dieren ze kwamen afhaleno. a. ver trok een extratram van de maatschappij Walcheren" te half twaalf naar Dom burg en tusscbenliggende plaatsen om de voor die gemeenten en andere in de buurt van de stations liggende plaatsen bestemde dieren te vervoeren. Het grootste deel der aangevoerde dieren zijn graskalveren. De dieren zien er over het algemeen verre van goed uiteen der kalveren had bij aankomst zijn poot verwond en was daarom verbonden. Aan de verschillende stations in Zuid Beveland tot en met Goes zijn 300 dieren afgeladen, terwijl nog 100 runderen voor Zuid Bevel. nd onder weg zijn. Ónder de voor Walcheren aange komen dieren bevonden zich slechts 6 melkkoeien. M. Crt. Een bijvoegsel tot de Sfaattcourant (no. 36) bevat een staat van de ge vallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Januari. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voor kwam) mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens (55); kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 239 (41); rotkreupel bij schapen 75 (18); vlekziekte bij varkens 18 (13) trichinenziekte bij varkens milt vuur onder alle vee 27 (19)hondsdol heid Naar men aan de N. R. crt. meldt, heeft de inventarisatie uitgewezen, dat er in ons land nog meer dan 4.000.000 hectoliter aardappelen aanwezig zijn. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Febr. 1916. A. P., 37 j., te Koewacht, is wegens verboden uitvoer veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. C. H., 31 j., te St. Jansteen, is wegens als voren veroord. tot 3 dagen gevang. P. J. _V., 42 j., te Clinge, is wegens al8 voren veroord. tot 1 week gevang, N. L. P., 36 j., te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 3 maanden gev. De officier van justitie te Miadel- burg maakt bekend dat te Wemeldinge ontvreemd of verloren is een bankbiljet van 1000 frs. met letter en nummer C 276c, waarvan inbeslagneming en bericht wordt verzocht. M. Crt. Watersnood. Bij de Alg. Watersnoodcommissie was dat hij beleid is Je toekenning van een j totaal ingekomen 1:683.031.31 rijksbijdrage iu de aanlegtosten van een Het Prov Comité in Zealand ontving tot nu toe 12.795.De collecte te Zijpe heeft ruim 2500 opgebracht, die te Putten (Vel.) ruim 7200. Id Purmerend en Waterland is het water, dat gestegen was weer flink gezakt. In Durgerdam begint gebrek aan drink water te komen; de drinkwatervoorraad, daar door het Witte Kruis gebracht, raakt uitgeput, Bij Schellingswoude zijn noodstallen gereed gekomen, waar het vee in zal worden ondergebracht. De kostelooze voedselverstrekking voor vee heeft opgehouden. Veel boeren verkoo- pen ne huD vee. Anderen trachten oog zooveel mogelijk hooi en ander voedsel uit het water te redden. Te Durgerdam was sedert Maandag morgen het ondeiwijs aan de openbare school weder aangevangen. De steeds stijgende watervloed deed Donderdagmid dag om twee uur plotseling de lokalen opnieuw vol stroomen, zoodat de leer lingen in allerijl het gebouw moesten verlateh. Er is tijdens de doorbraken der dijken veel Zuiderzeevisch in Waterland binnen gekomen zoodat men thans op verschillen de plaatsen bot en schar vangt. Een geweldige stroom dringt de laat ste dagen door de doorbraak bij Uitdam. Een tjalk met rijshout, die in zee lag werd losgerukt en naar binnengesleurd. Het kostte groote moeite het schip terug te breDgen. Avp. In de vruchten en graandrogerij te Kapelle (Z.-B.) ontstond gistermiddag brand, die zoo om zich heensloeg, dat het geheele perceel ter oppervlakte van 200 vierk. Meter met machines, motoren en den geheelen inhoud verbrandde. Met alle krachten werd er aau ge werkt om een nieuwe fabriek, op 20 M. afstands te redden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. M. crt. Te Winsum is Vrijdagavond despoor- wegarbeider H. tusschen de buffers van een trein doodgedrukt. Avp. Het grondstuk in het gat aan deD Waterlandschen zeedijk onder Monniken dam, 70 bij 36 M., is gelegd. Bij de kalme zee kon ook direct zand worden nagestort, meldt de N. R. Crt. Te Katwoude is bij lage zee de ope ning reeds weer watervrij. Daar behoeft geen zinkstuk meer te water gelaten te wordeD, maar zal man kunnen gaan op bouwen. Te Amsterdam is een brievenbe steller aangehouden, die zich brieven met geldswaardigen inhoud had toegeëigend. De aangehoudene legde een volledige bekentenis af. Hij is gehuwd en vader en reeds veertien jaar in dienst der pos terijen. Het op oneerlijke wijze verkregen geld besteedde hij voor zijn particuliere genoegens, meldt het Hbtd. Door de rijksambtenaren te 's Hee- renberg is een dame aangehouden die hen wel wat dik leek. Bij visitatie bleek ze eene hoeveelheid boter in haren pels verborgen te hebben welke ze over de grens wilde smokkelen. Avp. Te Achteveld, bij Barneveld is de 78 jarige weduwe B. B. in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Avp. Te Rotterdam is gisternacht aan »Groenendaal" een hevige brand in het het papierpakhuis van D. Sternberg uit gebrokenhet perceel is geheel uitge brand. Er is voor een waarde nm 4 a 5000 gulden aan papier door de vlammen verteerd. M. crt. Men meldt uit Amersfoort aan d« Avp Ia de Infanteriekazerne is bij de 2e comp. van depot VIII een paar dagen geleden 's nachts ongeveer 150 gestolen uit de zakken vau onderofficieren. Eene belooning van 20 is gesteld op aanwij zingen, welke tot ontdekking der daders kunnen leiden. De sneltrein 156 van Enkbuizec, die Vrijdag om 3 u. 35 te Hoorn moest binnenkomen, is bij den overweg aan den Koepoortsweg te Hoorn op een rangeereu

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2