Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AXEL, 11 Februari 1916. Woensdagavond had alhier bij den heer Gilijamse weer een uitvoering plaats voor de slachtoffers van den watersnood. Bereidwillig hadden enkele dames en heeren, waaronder ook mili tairen, zich beschikbaar gesteld om eens een vroolijken avond te geven aan liefhebbers ven tooneel en scherts en spoedig zat een programma in mekaar. Nummer 1 was „de Werkstaking", die vroeger hier meer is opgevoerd door tooneellisten van beroep, maar toch ook nu aangrijpend werd weergegeven. Daarna volgde een voordracht, waarbij niemand het lachen kon bedwingen om de gekke menschenfiguur, welke vertoond werd, en die alzoo gunstig afstak bij den ernst, waarmede een Belgisch uitgewekene zijn stembanden op de proef stelde bij het zingen van „De Schelde" enz. Hierna volgden een drietal voordrachten, welke aan geen ander dilettant beter konden toever' trouwd zijn. Ze gingen als van een leien dakje. Na de pauze trad op de heer P. Groenendaal humorist te Amsterdam, die er als vakman ook zeer goed mag wezen. Hij moet niet naar de nummers zoeken; het schijnt dat de guitaar, hem niet alleen de begeleidende muziek, maar ook de voorraad coupletten ver strekt. Zoodra is niet oen nummer uit, of een paar accoorden met duim en vingers op de snaren kondigen een nieuwe serie aan. Ook „Hannes gemobiliseerd" kreeg weer een beurt, om dhr. Groenendaal eens aftelossen. Dit nummertje wordt echter zoo algemeen bekend als de mobilisatie zelf, wat echter niet weg neemt, dat de vertolking goed was. Een drietal nummers en een paar moppen van dhr. Groenendaal vormden het slot van een amusanten avond, die velen veel te kort was geweest. Aan de watersnood-commissie zal als netto-opbrengst worden afgedragen de som van 45,06. Woensdagavond trad in de gere formeerde kerk (Kerkdreef) alhier voor de anti-revolutionnaire kiesvereeniging op ds. J. Sybesma van Zierikzee met het onderwerpde politieke toestand in verband met den nood der tijden. Na opening door den voorzitter, dhr. A. de Ruijter, begon spr. zijn inleiding met een korte beschouwing op den geweldig bloedigen krijg, welke op het grootste deel van Europa heerscht. Of schoon wij Nederlanders hier nog buiten blijven, staan we volgens spr. toch ook voor een strijd nl. een stembusstrijd en dominee wees er uitdrukkelijk op, dat ook daarvoor gemobiliseerd moet worden. Nagaande de verschillende wetten en besluiten, die onder het vrijzinnig re- geeringstelsel tot uitvoering kunnen komen, tegen den wil en het beginsel van de coalitie in, spoorde spr. de aan wezigen aan om voor de aanstaande Statenverkiezingen weer op post te zijn en het beginsel trouw te blijven, ook opdat toch vooral de wet Talma inzake ouderdomspensiouneering niet wordt ingetrokken en daarvoor in de plaats zou treden Staatspensionneering, waar tegen de anti re volution nairen nog altijd gestreden hebben. Aan het eind der rede gaf zich voor debat op een alhier in garnizoen zijnd milicien, die zijne soc.democratische beginselen tegenover die van den spr. stelde. Nog werd gevraagd waarom toch zooveel Joden socialist werden. Nadat spreker van antwoord had ge diend, en de vergadering met dankzeg ging had gesloten, gingen de niet talrijk opgekomen belaugstellenden uiteen. Met ingang van 1 April is benoemd tot Chef van het station Drie Schouwen van de Zeeutvsch Vlaamsche Tramweg- j Maatschappij de h er G. Koevoets I thans onderchef te Ter Neuzen aan de |ijn Mechelen-Ter Neuzea, PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorin. 97a ure Nam. 2 ure Zondag 13 Februari 1916. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Rugenholtz Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leest erk. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. f 7, ure Leeskerk. Leeskerk. Lee'-kerk. Arrontl. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 Febr. 1916. J. D., 14 j., J. G., 11 j L. C. d. F., 12 j., alleü wonende te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 10 of 14 dagen tuchtschool. A. d. C., 45 j., vlaswerker, verblij vende te Ter Neuzen, gedetineerd, is wegens als voren veroord. tot 6 maanden gevang., met mindering der prev. hecht. A. d. C., 45 j., vlaswerker, vei blij vende te Ter Neuzen, uit anderen hootae gedetineerd te Middelburg, is wegens als voren jeroord. tot 1 maand-gevang. G. S., 47 j., koopman te Ter Neuzen, is wegens eenvoudige beleediging ver oord. tot J 20 of 20 dagen hecht. J. V 31 j., grondwerker të Clinge, is wegens poging tot verboden uitvoer veroord. tot 14 dagen gevang., met be krachtiging van het verstek vonnis. Torppdo ontploft. Te Vlissingen is Woensdagmiddag een ongeluk gebeurd met een torpedo van een Nederlandsche onderzeeboot. De torpedo is ontploft t gen de ponton van de Maatschappij Zeeland. Bij het on geval is een korporaal raachinedrijver gedood, terwijl nog eenigemarineschepe lingen niet levensgevaarlijk werden gewond. De onderzeeboot heeft weinig schade geleden. Omtrent dit ongeluk verneemt de Midd. Crt. nog het volgende van een zijner berichtgevers Woensdagmiddag heeft te Vlissingen een zeer ernstig ongeluk plaatsgehad, dat zeer zeker nog ernstiger had kunnen zijn, indien de omstandigheden waar onder en 'toogenblik waarop het plaats had minder gunstig waren geweest. Toch zijn de gevolgen verschrikkelijk geweest. Om oogeveer twee uur is door een bijzondere oorzaak op de onderzeeboot V. een torpedo uit de lauceerbuis ge vlogen. Deze onderzeeër lag naast de kleine ponton waaraan de provinciale stoombooten van den Wester Schelde- dienst aanleggen. De torpedo vloog in de Zuidelijke ponton en kwam daar tot ontploffing. Juist was daar aangekomen een lan diugsdivisie van een onzer oörlogssche pen, die van een marsch terug kwamen. Om bijzondere redenen was deze troep schepelingen wat achteruit geplaatst. Juist was dat geschied toen deontplol- fing vojgde. De uitwerking was verschrikkelijk. Stukken van 't projectiel vlogen naar alle zijden en raakten verschillende personen, die ter plaatse toevallig aan wezig waren. De korporaal machine drijver J. Havers uit den Helder, die zich aan het dek van een audere onder zeeboot bevond, werd in den hals ge troffen en was onmiddellijk dood. Den sergt.-tüajoor machinedrijver Beets, woonachtig te Vlissingen, en pas tot dezen rang bevorderd, werd een stuk uit een zijner beeneu geslagen. De pijper van het detachement schepe lingen kreeg ook een kwetsuur aan het hoofd, terwijl verschillende personen onder een hal en op andere plaatsen in de omgeving getroffen en bloedend verwond werden door glasscherven van de honderden ruiten, die door den luchtdruk sprongen. De getroffen ponton verkeerde direct in zinkenden toestand, nam de ponton van de prov. boot gedeeltelijk mee ouderwater en ontwrichtte de verbin- dingsbrug met den vasten wal. Aan de kleine ponton lag de Zeeuwsch-Vlaanderen" van den prov. stoombootdienst. Dit schip werd op drie plaatsen zoo erg getroffen door wegvliegende si ukken staal, dat de reis, die omstreeks vier uur gemaakt moest worden, kwam te vervallen Eenstuk g'-ng er aan den eenen kant in en kwam er aan den anderen kant uit. Verder vlogen stukken ijzer tot over de buitenhaven, zonder gelukkig iemand te treffen. Toen men van den eersten schrik bekomen was, werd direct de noodige zorg besteed aan de getroffenen. De wonden werden ter plaatse zoo goed mogelijk verbonden ook in het kantoor van de maatschappij Zeeland werd aan een drietal personen met hoofd en beenwonden hulp verleend Het lijk van den gedooden korporaal werd naar de Alg. begraafplaats en de ernstig gewonden werden paar 't St. Joseph ziekenhuis vervoerd. De stoffelijke scbade is zeer grout. In het kantoor van de maatschappij Zeeland zijn niet minder dan 90 ruiten vermeld, terwijl van het station en het kantoor van den prov. stoombootdienst de ruiten aan de zuidzijde bijna alle soms met sponningen en alzijnuitgerukt. De glasscherven lagen bij stapels op de straat. Ook van de visitatiezaal zijn verscheidene ruiten vernield, terwijl van de ruiten in den voormuur vau de bal er bijna niet een is heel gebleven. Op het Eiland zijn de woningen van de sluiswachters ernstig getroffen, als mede verderop staande gebouwen. Het groote glas van de peilschaal heeft het eveneens begeven. De gemeente stoomspuit en een brandspuit vau de infanterie werden aangewend om de ponton, die gedeelte lijk op zijn waterdichte schotten drijft leeg te pompen. Een daarop staaude bergplaats van fietsen werd geheel tot scherven geslagen. Zij, die toevallig ter plaatse of dicht er bij waren, hebben behalve den enor- men luchtdruk ook een zachte warmte gevoeld. De eerste gedachten waren aan een bom uit een vliegmachine. De onderzeëer zelf is slechts licht beschadigd de menschen die aan boord waren, hebben geen letsel gekregen. Naar men verzekert moet de torpedo uit elkaar zijn geslagen onmiddellijk nadat zij de lanceerbuis verlaten had. Jeugdige dieven. Uit een laj op het kantoor van de firma Gyzen en Zn., handel in lompen enz. aan dï Oudevest te Leiden werd Maandagavond ongeveer 2200 aan bankpapier ver mist. Bij de politie werd aangifte gedaan, doch deze zocht nog tevergeefs, toei Dinsdagmiddag een tweetal knapen, di 11- en 13 jarige broers Van L. aai audere jongens bankpapier lieten zien. De politie arresteerde de twee jongens waarna bet geld werd gevondeD. De knapen begrepen blijkbaar niet recht hoeveel waarde de bankbiljetten hadden en waren er misschien ook wel ver legen mee. Avp Een pluimpje Naar Reuter u Londen seint, ZPgt he Times in ee, artikel- ovei den smokkelhandel iD om land »Met enkele uitzonderingen moe het de Nederlandsche douane wordei nagegeven, dt* de beambten hun plicht zoo goed mogelijk vervullen." Avp De landbouwer J. de Wit te Sooi melsdijk, Maandagmiddag achter den p oeg werkzaam zijnde, werd door den bliksem getroffen en op slag gedood. Hi laat een vrouw en vijf jeugdige kinderen achter- Avp Men schrijft uit Anna Paulowru aan de Avp. Toen Zondagavond met den trein, die te 11 uur hier aankomt, di hulpconducteur»'Wage na uit Den Helde: ontdekte dat een passagier wegens den beschonken toestand, waarin hij zich bevond, niet tot het besef te krijgen w»a dat hij moest uitstappen, pakte hij hem beet en zette hem overeind, wat den beschonkene, zekere J., woedend maakte, Razende en scheldende stapte hij dn coupé uit. Nadat het sein tot vertrek was gegeven en de conducteur reeds op de loopplank stond, liep J. op hem toe en bracht hem een steek in den buik waardoor de conducteur onmiddellijk viel en in bewusteloozen toestand werd opgenomen. De getroffene werd dirett met den trein, die inmiddels weer stopte naar Den Helder vervoerd, waar hij in het gasthuis werd opgenomen. Zijn toe stand is niet buiten gevaar. De dader is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Avp. Minister Cort van der Linden boopt 14 Mei e.k. den 70-jarigen leeftijd te bereiken. Avp. De burgemeester van Domburg heeft officieel bericht ontvangen, dat de schade, ontstaan door het springen of doen springen van mijnen in November 1914, niet zal worden vergoed. De schade beliep duizenden guldens. N. R. Crt. In den Raad van Enschede werd er door een der leden op aangedrongen om den ingezetenen het bekomen van regeeringsvet te vergemakkelijken. Uit het antwoord van den voorzitter bleek, dat strenge coutróle in dezeD zeer gewenscht is, omdat het meermalen is voorgekomen dat bij het van smok kelaars in beslaggenomen vet zich door de Gemeente verstrekt regeeringsvet bevond. Avp. Te Almelo vergiftigt iemand reeds sedert geruimen tijd honden. In een jaar zijn meer dan 100 bonden waar onder kostbare exemplaren, als zijn offer gevallen. De politie kan den dader niet ontdekken. Avp. De milicien-soldaat te Haarlem, J. H. v. D., die met politiekamer gestrafl was en ter beschikking van den officier van justitie moest worden gesteld, voor het ondergaan van een gevangenisstraf van 10 rnaaodén wegens mishandeling, ontvluchtte uit de kazerne aldaar. Des avonds gelukte het aan de rcchersche hem, daar op het Klokhuisplein aan te honden, doch daarbij ondervond de politie zooveel tegenwerking, dat zy genoodzaakt was van hun vuurwapen gebruik te maken. Zij losten eenige schoten ip de lucht: kregen assistentie en leverden den man vervolgens aan de militaire autoriteiten over, meldt het N. v. d. D. Te Appingedam is de 13-jarige K. M. die op de fiets boodschappen deed, verdronken, terwijl te Kolham de werkman N., die op visite was geweest, in een kuil achter zijn woning verdronk. Avp. Men meldt uit 's Heeren berg aan de Avp Van zes Russische soldaten, welke over de grens trachtten te vluchten zijn drie behouden te Bergh aangekomen. Zij waren uit het kamp te Friedrichsfeld ontsnapt en reeds sedert 27 Jan. op weg. Zij zijn naar den consul te Amsterdam opgezonden. Avp. Uit Budel (N. Br.) schrijft men aan de \1. crt., dat wegens de volkomen afsluiting van de grenzen, twee ovens der zinkfa- briek moesten worden gedoofd. Vele bosschen worden langs de grens gerooid. Naar het >Fr. Kbladc meldt, heeft de Ger. Kerk van Heeg een legaat aan goederen gekregen, dat geschat wordt op een waarde van honderdduizend gulden. Avp.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2