Binnenland. Landbouw. kunnen geschieden, indien de vergader zalen en de publieke tribunes met menschen gevuld waren geweest, dan was er reden voor dankbaarheid. Totdat een prachtiger gebouw kou zijn tot stand gebracht, zou het parle ment verplicht zijn om een tijdelijk verblijf te betrekken, met het vaste voornemen zijn plicht te doen. LONDEN, 5 Februari. (Part.) De Times verneemt uit Ottawa: Algemeen gelooft men dat de brand aangestoken is door vijanden uit het buitenland. Leden van het kabinet en het publiek in het algemeen deelen in die opvatting. Er loopen verschillende geruchten aan gaande de aanwezigheid van verdachte lieden om en bij het gebouw, ook de manier waarop de brand aan is gekomen en de snelheid waarmede hij zich ver spreidde, geven steun aan den argwaan. Toch dient gezegd, dat vele leden en regecringsambtenaren sterk geneigd zijn om te denken, dat de brand door een ongeluk ontstaan is. TV. R. Crt. De L 19. Over den in nood verkeerenden Zep pelin L 19, door een treiler van Grimsby in de Noordzee aangetroffen, vinden wij nog enkele bizonderheden in de Engel- sche ochtendbladen van gisteren. Met behulp van een lamp wisten de schip breukelingen de aandacht van den treiler te trekken. Dat was Woensdag bij 't aanbreken van den dag. De kapitein van het Engelsche schip stuurde er heen. De gondel van het luchtschip was geheel ondergedompeld en de heltt van het omhulsel dreef op het water, terwijl het andere deel met touwen was dichtgesjord om verdere ontsnapping van gas te voorkomen. Aanvankelijk zag men maar 8 man boven op het omhulsel, doch er kwamen er weldra meer te voorschijn uit een luik, dat toegang gaf tot het bovenvlak van het omhulsel. Op 't laatst waren het er een 20, en men hoorde nog anderen aan het werk, beneden. De bevelvoerder van het luchtschip verzocht den scheepskapitein hem en zijn bemanning aan boord te nemen en verscheidene der Duitschers riepen hem toe Help ons, help ons Maar er was geen onmiddell\jk gevaar aldus de verklaring van den hoofdmachinist in de Daily Telegraph dat de Zeppelin geheel onder zou gaan, en daarom besloot de kapitein te gaan waarschu wen. Zijn eigen bemanning was klein en ziju schip ook, zoodat de aanwezig heid van zulk een groot aantal men schen aan boord bezwaarlijk zou zijn geweest. Overtuigd dat de Zeppelin nog .verscheidene uren" kon drijven, is hij toen naar Grimsby gestoomd, w aar hij intusschen pas Donderdagmiddag aankwam. Een nader bericht is door een Fransch schip Donderdag te Huli aangebracht, namelijk dat Woensdagochtend een ver nielde Zeppelin in de Noordzee was waargenomen. Of er toen nog menschen od zichtbaar waren, werd niet gemeld. Aan de Daily Mail wordt uit Grimsby gemeld, dat de treiler ongewapend was, reden waarom de kapitein niet zooveel Duitschers aan _boord durfde te nemen, al hadden ze .plenty money" geboden. Er wordt nog bij verteld, dat de visschers al verscheidene dagen op zee waren en van den Zeppelin aanval van Maandag niets afwisten. Kapitein Persius schrijft in het Ber liner Tageblatt„Hoe betreurenswaar dig ook het verlies van de L 19 met het grootste deel van haar bemanning is, het blijft toch altijd een kleine troost, dat het luchtschip niet den vijand ten offer is gevallen, maar door de beschie- tiug van neutralen te gronde ging. De L 19 zal naar alle waarschijnlijkheid door de mist wat te dicht bij het Neder landsche eiland zijn. eekornen. Ook kan het door den wind zijn afgedreven. Het spreekt geheel vanzelf, dat de Nederlandsche kustwacht het recht had het luchtschip te beschieten. Daar de L 19 zeer dicht langs den grond vloog waarom is niet bekend konden de schoten natuurlijk gemakkelijk doel treffen. Op groote hoogte zou het lucht schip boven Nederlandsch gebied waar schijnlijk even onkwetsbaar geweest zijn als boven Engelsch gebied.' N. R. Crt. De Agenzia Nazionale, een blad, dat te Rome verschijnt, weet te melden, dat de Duitschers geweldige toebereidselen maken voor een offensief ter zee in het voorjaar. „Duitschland zal spoedig schepen hebben, die volgens een nieuw type gebouwd zijn, en die een torpedo aanval kunnen doorstaan. Deze schepen die binnen enkele maanden gereed kunnen zijn, zulleD bewapend wezen met stukken van \61/2 duim, ofmisschien wel van 20 duim. Overtuigd, dat het in de toekomst onmogelijk zou zijn, een beslissende overwinning te land te behalen, zal Duitschland er alles op zetten om een grooter coup op zee te wagen ten einde het komende algemeene offensief van de geallieerden te verlam men." TV. Rcrt- De oorlogscorrespondent G. Ward Price, die voor de Daily Telegraph werkt, heeft dd. Dinsdag een uitvoerig telegram gezonden uit Saloniki. Het bevat het relaas van een Bulgaarschen deserteur, die hem een tot in bijzonder heden gaand verhaal heeft gedaan over een moordpartij, die de deserteur be weert zelf te hebben bijgewoond. Dat zou geweest zijn te Prilep, enkele dagen vóór de verovering van de bruggen over Tserna. De deserteur beweert dat daar 300 Servische krijgsgevange nen in koelen bloede door Bulgaarsche troepen ziju afgemaakt. TV. R. cpt. Engeland heeft weer „hoog" bezoek gehad. Zes of zeven Zeppelins zijn de Noordzee overgestoomd en hebben het vijandelijk gebied bestookt mei bommen, "n de TV. R. Crt. wordt over den aanval het volgende geseind BERLIJN, 1 Februari. (Wolff.) Offic. Een onzer eskaders marineluchtschepen heeft vannacht" het dok, de haven en fabrieksgebouwen in en bij Liverpool en Birkenhead, de ijzerfabrieken en hoogoveue van Manchester, de fabrieken en hoogovens van Nottingham en Sheffield en de groote bedrijfsgebouwen aan de Humber en bij Great Yarmouth met een groot aantal ontplofbare en brandbommen bestookt. Overal is de krachtige uitwerking der hevige ont ploffiugen in felle branden waarge nomen. Aan de Humber is bovendien een batterij tot zwijgen gebracht. De luchtschepen zijn van alle punten sterk beschoten maar niet getroffen. Alle luchtschepen zijn ondanks krach tige tegenwerking behouden terugge keerd. LONDEN, 1 Februari. (Reuter.) Offic. De luchtaanval van gisteravond was op groote schaal opgezet, doch de aan vallers schijnen te ziju belemmerd door den dikken mist. Na de kustlijn te zijn gepasseerd, koersten de Zeppelins ver schillende richtingen uit en wierpen bommen op verscheidene steden en landelijke districten in Derbyshire Leicestershire, Lincolnshire en Staffords hire. Er is eenige schade aan eigendom berokkend. Het aantal slachtoffers be draagt voor zoover totnogtoe bekend, 54 dooden en 67 gewonden. LONDEN, 5 Febr. (R. B.) Het mini sterie van Oorlog heeft de volgende mededeeling in verband met het offici eele Duitsche communiqué nopens den jongsteu aanval der Zeppelins op Enge land verspreidDe schade die aan iudustrieele of handelsinrichtiDgen werd toegebracht, was de volgende Ernstige schade beliepen drie brouwerijen, drie spoorwegloodsen, een locomotief loods, eeu buizenfabriek, een lampenfabriek en een smidse. Minder beteekenende schade, zooals vernieling van vensters en deuren, werd toegebracht aan een munitiefabriek, een ijzerfabriek op twee plaatsen, een fabriek van granen, een fabriek van lederen tuigen, een graan loods van het spoor, een kolenmijn en een pompstation. Geen andere graan schuren, munitie-fabrieken of industri- eele inrichtingen van welken aard ook hebben schade geleden. Ongeveer 15 huizen van menschen uit den werkenden stand zijn vernield en een groot aantal kleine winkels en woonhuizen beliepen schade, enkele ernstige, vele lichte. De laatste opgaaf van dooden en gewonden wijst de volgende getallen aan gedood zijn 26 mannen, 28 vrouwen en 7 kindereu, gewond 48 mannen, 46 vrouwen, 6 kinderen. Het plan bestaat niet om verder uit voerige mededeeling van dezen aard te doen, daar het niet raadzaam is den vijand inlichtingen te verschaffen aan gaande de uitwerking van zijn lucht aanvallen. Naar aanleiding van den laatsten tocht waarbij het grootste aantal luchtschepen totdusver gebruikt is wordt deze opgaaf van schade gedaan, ten einde aan te toonen, hoe ongegrond de bewering is, dat het economische leven van Engeland of zijn militaire toebereid selen merkbaar benadeeld kunnen wor den door het luk raak werpen van bommen uit luchtschepen, die in het donker over het land zwerven. In de 29 tochten, groote en kleine, die boven Engeland ondernomen zijn, sedert de oorlog begon, zijn 133 manDen, o. w. 17 soldaten 90 vrouwen en 43 kinderen gedood. Als men zich echter herinnert, dat met de „Lusitania" alleen 1198 menschen ziju verdronken, moeten Zeppelin-tochten als middelen om on schuldige burgers te vermoorden, be trekkelijk een teleurstelling zijn voor degenen, die ze op touw zetten. Avp. Men meldt van de Duitsche grens aan het Huisgezin Het aantal Duitsche garnizoensplaat sen langs de Nederlandsch-Duitsche grens neemt nog maar steeds in aantal toe. Kleef, reeds lang garnizoen, is nog meer versterkt. Thans hebben ook de grensplaatsen Gelderu en Emmerich garnizoen gekregen. Ook in Bocholt zal garnizoen gelegd worden. De gemeenteraad van Bocholt heeft alle daarvoor noodige gelden beschik baar gesteld. M R- Crt. Op 3 en 15 Augustus 1914 zijn op roepingen gericht aan de dienstplichtige Duitschers in het buitenland, om onver wijld naar hun vaderland terug te keereu voor het vervullen van hun militairen plicht. Ze zijn ook gericht aan Elzas Lotharingsche Duitschers, van wie er echter velen geen gevolg aan hebben gegeven, een aantal zelfs in meer of minder bedekten vorm zich als vijanden van Duitschland hebben doen kennen. Er is nu op 31 Januari j.l. een nieuwe oproeping tot de dienstplichtige Duit schers in den vreemde gericht om terug te keeren en ten opzichte van hen, die daaraan ook nu geeu gevolg geven,zal verlies van hun Duitsch staasburger schap kunnen wordeu uitgesproken. De „Frankf. Ztg." plaatst boven dit bericht De Elzas Lotharingsche landverraders". Anp. In de markthal bij de Invaliden en Akkerstraat, te Berlijn, werd Donderdag door het gedrang van het volk bij den verkoop van reuzel, een ijzeren oven omvergeworpen waarbij echter niemand gekwetst werd. Dit voorval gaf aan leiding tot geruchten van opstootjes en wapengebruik der politie, welke echter geheel ongegrond zijn. Avp. „Politiken" deelt mede, dat meer dan 1000 vaten petroleum aan de kust van Jutland zijn aangespoeld. Vermoedelijk zijn zij afkomstig van een vergaan schip, dat op weg was uaar een Duitsche haven. Avp. Te Ottawa is weer brand geweest. Nu in een uniformentabriek. Men denkt weer aan brandstichting door Duitschers. H. M. de Koningin heeft Zondag voor de eerste maal sedert Haar ongesteldheid een korten rijtoer per automobiel gemaakt. N. R. crt. De dienstplichtige onderofficieren, kor poraals en manschappen van de landweer- lichting 1911 zullen op 10 Maart met voorloopig klein verlof worden gezonden. Bij een groot aantal onderdeelen, alwaar de belangen van den uienst dit veroor- looven, zullen de dienstplichtigen echter reeds op 18 Februari m»t voorloopig klein verlof huiswaarts keeren. A. R. crt. Posteryen. In 1916 worden 12 plaatsen als sur numerair der posterijen en telegrafie, waarmede één voor eene vrouwelijke candidaat, beschikbaar gesteld voor hen, die in het bezit zijn van een eind diploma van eene hoogere burgerschool, gymnasium of daarmede gelijkgestelde inrichting van onderwijs. Aanmelding behoort te geschieden bij het hooldbestuur der posterijen en telegrafie te '9 Graveuhage vóór 1 Sep tember e. k. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- en telegraaf kantoor te dezer plaatse. De Nederlandsche ambulance in Parys. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt. seint Bij prachtig winterweer, heeft m«vr. Poincaré, de echtgenoote van den Pre sident der Republiek, een bezoek ge bracht aan de Nederlandsche ambu lance. Haar auto werd gevolgd door een rytuig met mandenvol pakjes tabak en sigaren. Mevrouw Poincaré heeft alle zalen bezocht, drukte alle patiënten de hand en had, onder het uitdeelen van de pakjes, voor ieder een vriendelijk en troostend woord. Voor het zenden en het werk van ds ambulance sprak zij haar warme waardeering uit en zij verzocht den Nederlandschen gezant, aan Koningin Wilhelmina haar dank over te brengen. In de ambulance zijn thans in het geheel 180 gewonden behandelder zyn er thans nog 116. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen wordeu, tengevolge vau den buitenge woon hoogen prijs der landbouwproduc ten, talrijke weilanden gescheurd, om er bij voorkeur beetwortelen en vlas op te zaaien, waarvan de prijs het aanlokkelijks^ is; 't spreekt van zelf, dat de gescheurde perceelen belangrijk rendabeler worden. Ook zal in deze streek, vooral door de kleine landbouwers, op veel grooter schaal ajuin en mosterdzaad worden verbouwd wegens de zeer hooge winst, die de teelt dezer gewassen m 1915 opleverde. Af. Crt. Uitvo r van pootaardappelen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat binnenkort eenige uitvoer van vroege soorten pootaardappelen zal kunnen warden toegestaan. Zij, die hiervoor vergunning wenschen te ontvangen, dienen zich te wenden tot het bureau van de Aardappel ver- eeniging", hetwelk van heden af is ge vestigd Zeestraat 52, Den Haag. N. R. Crt. AXEL, 8 Februari 1916. Vrijdagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer Koole, de 19e j jaarvergadering gehouden van de ver- eeniging „Steunt Elkander' Aan de beurt van aftreding waren de heeren J. M. Oggel voorzitter, M. Wolfert 2e penningmeester en F. Dek ker Fz., W. Dielemau Pz., C. P. Gast, C. Smies Hermz. en J. Wieland, com-

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2