Xo. 88. Woensdag 9 Februari 1916 3Ie Jam Nieuws- en Advertentieblad S voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIFJLKHfA^ Buitenland. DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L. A DVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groate letters worden uaar plaatsriiimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE aren. DE OORLOG. Bloedige gevechten in Artois. Men meldt nit Duinkerken d.d. 31 Jan. aan de Avp De Duitschers zetten hunne aanvallen met stijgende hevigheid voort. De nacht was kalm, doch tegen den middag kraakte het Duitscb geschut met ohge meene hevigheid over de voorste loop graven der geallieerden. De spanning in deze loopgraven aan den weg van Givenchy en Cochelle naar Neuville bereikte een toppunt, toen de Duitsche infanterie een stormloop ondernam, maar door het kruisvuur der Franschen bij houderdtalleu werd neergemxaid. De Duitschers waren op ongeveer 60 M. afstand van de Franschen verwijderd maar door den dikken kruitdamp was weinig te onderscheiden. De verliezen waren echter ook aan de zijde der geallieerden aauzieulijk; vooral zeer vele gewonden. Atdeelingen van bran cardiers werden van andere sectoren ter assistentie opgeroepen. De Duitschers verhoogden hunne activiteithet vuur uit de monden welke in de bosschsu van Viiny en meer Noordelijk en Zuidelijk zijn opgesteld, sloeg met volkomen trefzekerheid in en maakte een hernieuwden .iufanterie aanval mogelijk. De Fransche batterijen vuurden met een tempo vau 50 schoten per minuut, maar de Duitsche vuuraau val overwon een oogenblik door twee stuks van het Fransche geschut te vernietigen. Het regende granaten, toen de Fransche troepen bevel kregen circa 400 M. achteruit te gaau. De Duitsche overrompeling bereikte op dit moment een hoogtepunt en terwijl de hel der artillerie iu iutensiviteit zoo mogelijk nog won stormden de Duitsche iutanterie landweermannen van ciaca 40 jaar, op hunne tegenstanders af en nam de voorste stellingen, dicht langs den straat weg van Neuville, in bezit. De tegen aanval der Franschen duurt thans onder voorbereiding der artillerlie, voort. De slag heeft de Fransche troepen zwaar getroffen, ofschoon de verliezen hunner tegenstanders ontzettend zijn. De Fran schen houden zich moedig en 't eenigste voordeel is wel, dat uit zulke actie van hunne tegenstanders de gebreken van de Fransche intendance voor de voorste linies steeds duidelijk aan den dag komen, zoodat thans maatregelen geno men worden. De Duitsche troepen willen naar Neuville en den weg naar Atrecht Souchez bezetten. Maar zij zullen de Frauschen strijdvaardig vinden. .Neu ville is met deu grond gelijk gemaakt. De kwartieren zijn zelfs door de Frau schen verlaten omdat het gevaar te groot is. Wij vernemen? uit het N. dat de druk van de Duitschers ook bij Lens en N. op de Eugelsche linies zeer is toege nomen. De artillerie der Ceutraleu is langs het geheele trout outzettend ver sterkt. Dringend uoodig is dat, op dit front, zoowel wat materiaal als man schappen betreft, zeer spoedig verster kingen worden gezonden. De groote algemeene aanval van den tegenstander moet en zal volgen tenzij de geallieerden hem verrassen. Burgemeester Max. De „Temps" meldt, dat Koniningin Wilhelmina sedert eenigen tijd pogingen iu het werk stelt om de Duitsche regeering te bewegen burgemeester Max, van Brussel, die zich thaus reeds 16 maanden in Duitscbland in gevangenschap bevindt in vrijheid te stellen. De Koningin, zegt het blad, heeft nog zeer aangename herinneringen behouden van haar bezoek aan de Belgische hootd stad in 1910, bij welke gelegenheid haar op het stadhuis door burgemeester Max een schitterende ontvangst was bereid. Anderzijds moet ook de koning van Spanje pogingen in het werk stellen om de Duitsche regeering tot meerdere cle mentie tegenover den wakkeren burge meester te bewegen. Door hem zou zijn voorgesteld Max naar Zwitserland te laten vertrekkén, mits hij op zijn eere woord belooft dit lahd niet te zullen verlaten. Avp. De Fransche luitenant-vlieger Janvier chef van het luchtvaartstation te St. Rafaël, is met zijn toestel gevallen en dood opgenomen. Janvier was een der beste vliegers van het Fransche leger. Naar de correspondent van de Times te New York meldt, is het schip, dat de Appam heeft ingepikt, volgens David Barton, den kapiteiu van hei stoomsdhip Corbridge, dat tegfelijk met de Farriug ford op 11 Januari door het zeilde ge heimziunige vaartuig is gevaugeu, eeu gloednieuw schip, voor den fruithandel gebouwd en met een batterij, die eeu eerste klas hulpkruiser tot eer zou strekken. Aan boord van het schip zag Barton op een plaat den naam Ponga staan, maar de bemanning, uit verschei dene honderden koppen bestaande, had de namen Möwe, oi Paw of nog andere op hun pet. N. R. Crt. Een der opvarenden van de Franz Fischer, het kolenschip dat door eeu bom uit een Zeppelin in den grond ge boord is, heeft bij aankomst te West Hartlepool de toedracht verteld Het schip vertrok Dinsdagochtend uit Hart lepool naar Londen. Toen het Dinsdag avond om halt elf voor anker lag, hoorde men geluid in de lucht en er kwam een Zeppeiiu in zicht. Het wierp een ont plofbare bom uit, die de Franz Fischer midscheeps trof. Het schip bleef nog maar twee minuten drijyeude. Er was geen tijd om de booten uit te zetten Allen werden door het ziukende schip mee naar omlaag getrokken. Slechts 3, de .hoofdmachinist, de hofmeester eu een matroos, slaagden er in zich al zwemmende zoolang boven water te houden tot bulp kwam opdagen inden vorm van een Belgisch stoomschip, dat hen later aau een mijnveger overgat. De 13 overige leden der beraauuiug, van wie er verscheidene door de over levenden zijn gezien in hun waunopige worsteling om zich drij vende te houden zijn jammerlijk verdronken. N. R. Crt. Vrijdag verscheen om ,2 uur 40 een Italiaansche tweedekker boven Lugano en zweefde in groote kringen boven Halcantone en de Zwitsersche stellingen in de streek van den Monte Cenue. De artillerie en verscheidene mitrailleup- eompagniën openden het vuur. Om 3 uur zag men er een van Lugano dalen hij was door ogt vuur van de mitrailleurs en een. bataillon intauterie genoodzaakt bij Cadempiuo te landen. Het toestel is door 20 schoten getroffen, de vlieger zelf ongedeerd. Bij het dalen zwaaide hij een witten zakdoek als teekeu van overgave. Hij werd door officieren eener mitrail- leurscompagDie gevangen genomen en weggêvoerd. Uit nadere berichten blijkt, dat de vlieger, die boven Zwitsersch gebied is neergeschoten eu gevangen genomen, een proefvlucht deed op een grooteu tweedekker met een motor van 150 P. K. Hij was verdwaald geraakt en bemerkte eerst boven Zwitserland te zijn toen er op hem werd geschoten. Van de inbreuk op Zwitserland's onzij digheid is dus geen sprake. N. R. Crt. Van bevoegde zijde ontvangt Wolff over den aanval van een onder Neder landsche vlag varenden Engelschen hulpkruiser op een Duitsche onderzeeër uog de volgende bijzonderhedenDe onderzeeër seinde aan het onder Ned. vlag varende s.s. een boot te zenden voor bet onderzoek der scheepspapieren. Daaraan werd na eenige tijd voldaan. Veiligheidshalve dook de onderzeeër en bezag door de periscoop het s.s. Het was uiterlijk een gewone vrachtboot vau ongeveer 3000 ton met vlak dek en verhoogden bak. Er was niets ver dachts aan te zien. De naam rMelanie" was op de boeg duidelijk leesbaar. Toen de onderzeeër naast de uitge zette scheepsboot op ongeveer 1000 M. afstand van het s.s. opdook, opende het onder Ned. vlag uit twee kanouuen vau middelbaar kaliber en uit machinege weren een hevig vuur. Deonderzeeër kou zich nog juist door snel te duiken redden. Het s.s. trachtte daarop nog tweemaal den onderzeeër te rammen. Al dien tijd bleef' het schip de Ned. vlag voeren. Een Ned. schip van den naam „Me lauie" is onbekend, wel komt in Lloyds register een Engelsch schip van dien naam voor, met een bruto-inhoud vaD 3000 ton. In verband hiermede is ook belang wekkend een Havas-bericht van 23 Jan., volgens 't welx de gewapende Fransche postboot „La Plata" eeu onderzeeër iu den grond zou hebben geboord. Ineen onderhoud met eeu correspondent van het „Petit Journal" beeft de Fransche admiraal Lacaze verzekerd, dat de Fransche koopvaardijschepen uitdruk kelijk bevel hebben, ook als zij niet worden aangevallen, op eiken vijande lij Keu onderzeeër te vuren ot ze te rammen. Avp. Naar aanleiding van het feit, dat het vier Februari een jaar geleden was, dat de duikbootoorlog werd afgekondigd, schrijft de Köln. Volks Ztg. aan het slot van een uitvoerig artikel van haar Berlijnschen correspondent: Als iets ons zekerheid heeft verschaft aanstaande! de beteekenis van den duikbootoorlog en zijn gevolgen gedurende het duik bootjaar, moet dit wel de inspanning van Engeland zijn geweest, om ons dat wapen uit de hand te wringen. Alles wat Amerika doet eu waarvoor de Engelsche diplomatie dag en nacht werkt, komt voort uit het streven, om Duitschland den duikbootoorlog oumoge lijk te maken. Dat zal Engeland thans minder dan ooit gelukken. Daarvoor zullen de eerstvolgende dagen de wereld reeds het sterkste bewijs levereD. Het Duitsche volk steunt thans nog den duikbootoorlog met dezelfde geestdrift eu dezelfde vastberadenheid als bij het begin van den oorlog. N. R. crt. OTTAWA, 5 Februari. (Reuter.) Het gansche parlementsgebouw is vernield, behalve de bibliotheek en een gedeelte van den kortgeleden gebouwden weste lijken vleugel. OTTAWA, 4 Februari. (Reuter, Part.) Het parlementsgebouw is au een massa rookend puin, waarop de brandweer nog aan het spuiten is. Men spreekt over niets anders dan over de vermoe delijke o^-zaak van den brand. De politie is van meening, dat de brand door een ongeluk is ontstaan en dat de groote hoeveelheid kranten, die op hou ten planken lagen, hem snel in hevigheid hebben doen toenemen. Menschen, die in de nabijheid van de leeszaal waren, verklaren, dat zij den indruk hebben gekregen, dat de brand was aangestoken. Men vreest nu, dat een parlementslid in zijn kamer is omgekomen Volgens een ander verhaal zijn er 5 mauschen omgekomen. Het Huis vergaderde vanmiddag in de leeszaal van het Victoriamuseum. OTTAWA, 4 Februari. (Reuter.) Het Huis van Afgevaardigden is gistermid dag bijeengekomen in het auditorium vau het Vtctoria Memorial Museum. Nadat de eerste-miuister en de lei Ier van de oppositie toespraken hadden gehouden, werd de zitting verdaagd tot a. s. Maandag. OTTAWA, 4 Februari (Reuter, Part.) In de zitting van het Lagerhuis zei ie de eerste-miuister, over den brand sprekende, dat men er zich geen voor stelling van kon maken, hoe geweldig plotseling het vuur om zich heen had gegrepen. Hij zatf had zich in het parlements gebouw bevonden, toen de brand uit brak. Hij was toen iu zijn bureau in deu westelijken vleugel Toen er alarm werd gemaakt vloog hij de kamer uit en stuitte op een dikken rookkolom. Hij vluchtte de gang in en kwam daarbij voor de drukkerij waar bij e«n korte, doch luide ontploffing hoorde, hetgeeu de felheid van den naderenden vuurgloed bewees. Vele liedeu zijo slechts ternauwernood den daus ontsprongen, eu wanneer hij spr. - eraan ducht, wat zou hebben COURANT.

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 1