Keciitszaken. Gemengd Nieuws. delde te de Bïldt, 6 gr. 2, overtrof het hoogste tot dusver te Utrecht de Bilt sinds 1849 bereikte maandgemiddelde, nl. 5 gr. 7, in 1866 en 1884. Temperaturen beneden het vriespunt kwamen slechts in enkele nachten voor. De gemiddelte hoeveelheid regen bedroeg ongeveer de heltt meer dan de normale maandsom in enkele streken in het oosten des lands was de neerslag nog iets grooter. De regen viel hoofd zakelijk in de eerste drie weken, waarin het bijna voortdurend stormachtig weer was. In den nacht van 13 op 14 Januari bereikte de windkracht op verscheidene plaatsen een orkaankracht. Het aantal uren met zonneschijn te de Bildt bedroeg 38 tegen 53 uren normaal. (Ook in sommige deelen van Engeland zoo b.v. te Londen, is voor de maand Januari een record warmtegemiddelde aangeteekend. Op Nieuwjaarsdag was het te Londen warmer dan het in 95 jaar op dien datum geweest was voegt de TV. R. Crt. toe. Granen naar Daitschland Reuter meldt uit New-York Een talegram uit den Haag aan de „Associated Press" behelst een verkla ring van den Nederlandschen Minister van Landbouw, hetwelk een antwoord is op de beschuldiging, dat granen uit Amerika o.m. via Nederland naar Duitschland worden vervoerd, hetgeen atgeleid werd uit de groote toeneming van den Amerikaanschen uitvoer. De Minister zeide Terwijl slechts 22 pCt. van den totalen Nederlandschen invoer van de voornaamste granen en voederartikelen ia 1912 uit Amerika kwamen, 38 pCt. in 1913 en 37 pCt. in 1914 en de rest uit Rusland, Roemenië, Britsch-Indië, Australië en andere landen, kwam er in 1915 92 pCt. uit Amerika, namelijk 2 129.084 ton van een totaal van 2.313.648 ton. De oorzaak hiervan is gelegen in het sluiten van de Dardanellen en andere oorlogsomstandigheden. Daardoor was het heel natuurlijk, dat de invoer van voedingsmiddelen en voer uit Amerika toenam, en de veronderstelling van oppervlakkige beoordeelaars, dat dit weder uitvoer naar Duitschland betee- kende, is geheel onjuist. Niet alleen is de invoer in Nederland niet toegenomen, maar hij is zelfs in aanzienlijke mate verminderd. Van den totalen invoer der genoemde arti kelen in 1915, bedragende 2.313.648 ton, werden 73.735 ton weder uitgevoerd, waarvan 72.171 naar België gingen en bestemd waren voor de Relief Commis sion, zoodat er voor gebruik in Neder land 2.239.913 ton overschoot." N. R. Crt. AXEL, 4 Februari 1916 Het is voor onze ingezetenen een week van inspanning geweest. Voor zeker zijn toevallige omstandigheden oorzaak geweest, dat we alles in één week kregen, ofschoon het in ons plaatsje wenschelijker is, dat er meer tijdsruimte bestaat tusschen de uitvoeringen. Ge lukkig hebben echter geen der onder nemers zich te beklagen gehad over bezoek. Het kerkgebouw in de Kerkdreef was Woensdagavond vol, toen de zanguit voering der Chr. zangvereeniging „Azaf" begon De verschillende nummers wrer den eftrrect uitgevoerd. Een aangename afwisseling gaf de heer De Jong, directeur van het post en telegraafkantoor alhier, met zijn viool solo's welke voortreffelijk begeleid werden door het orgelspel van den heer Caumou, hoofd der Chr. school alhier. De vereeniging „Azat" kan met vol doening op dezen avond terugzien. De collecte, welke voor de slachtoffers van den watersnood gehouden werd, bracht ongeveer 65 op. Dienzelfden avond gaf ook de alge- meene zangvereeniging „Orelio" een uitvoering voor hare donateurs. Ze had echter ook voor anderen de gelegenheid opengesteld om tegen entree geld toe gang te verkrijgen, met het doei om de opbrengst hiervan aan de watersnood commissie af te dragen. Dit beliep 15.25. Jammer, dat men ook hier geen collecte hield, dan hadden de niet entree betalers toch zeker ook nog wel een duit in 't zakje gedaan Wat de uitvoering zelve betreft kan gezegd worden, dat ze geslaagd is. Er was een flinke opkomst, het koor was dank zij de hulp van eene zusterver- eeniging, ook goed bezet en de nummers liepen goed van stapel. Het programma bevatte 12 liederen, voor gemengd koor 2 voor kinderkoor, 1 solo, 5 voordrachten en een solo nummer voor viool en piatfo. Er was dus wel afwisseling. Er heerschte een opgewekte stemming en het geheele verloop was ordelijk. Ten slotte hadden wij gisteravond nog een cinemavoorstelling, welke was georganiseerd door enkele Belgische dames, onder motto „watersnood" doch hoofdzakelijk ten bate van het Roode Kruis. Door huisbezoek had men zich het welslagen van de opkomst verzekerd, wat wel sekuur is, in verband met de hooge onkosten welke gemaakt werden. De vertoonde films hadden bijna alle betrekking op den huidigen oorlog. We kregen o. a.een vluchtig kijkje in een reusachtige fabriek van ammu nitie wat een vernuft schuilt toch in die vernielingswerktuigen de voorbe reidende maatregelen voor een aanval de wijze waarop gewonden behandeld worden vooral deze film was inte ressant, hoe mooi was hier de aan schouwelijke voorstelling van de be- teekenis der electriciteit voor de genees kunde een artillerie duel met al wat daaraan vooraf gaat en ook wat er op volgt, n.l. de verovering en in- ternesring der soldaten. Gelukkig was er van het gevecht zelve niets te zien en was het lijdeu der menschbeid achtergelaten een bezoek van den Pre sident van Frankrijk aan zijne troepen in den Elzas, enz. enz. Ook deze avond was een succes. Het financieel resultaat van de ver tooning was5 dat de schaalcollecte, welke in de pauze werd gehouden voor den watersnood, heeft opgebracht 34,44, terwijl kaarten en program ma verkoop een som van 145,20 opleverde. De cinema is nu uit onze geoleente vertrokken, maar heeft zeker met deze laatste voorstelling op waardige wijze afscheid genomen van hare begunstigers. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 6 Februari 1916. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J B. T. HugenholU. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Jonker. (van Voorburg.) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Jonker. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 -ure Leeskerk. 's Av. 51/, ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 Febr. 1916. A. B. L. v. D., 36 j., .suikerkoker te Sas van Gent, is wegens beleediging vau een ambtenaar veroordeeld tot J0 ot 10 dagen hechtenis. J. M. R., 19 j., schaapherder te Zie rikzee, is wegens verboden uitvoer en poging tot omkoopiog, gepleegd te St. Jansteen, veroord. tot 14 dagen gevang. A. v. H., 23 j werkman te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot 7 of 7 dagen becht. Mynontploffing. Gisterenmorgen om kwart voor 10 werd heel Westkapelle opgeschrikt door een hevige ontploffing, 's Morgens reeds was een mijn dravende aan de kust opgemerkt, die op genoemden tijd tegen een paalhoofd voor den molen op den dijk terechtgekomen is en ontplofte. Gelukkig vallen geen persoonlijke on gelukken te betreuren. Wel is er heel wat materieele schade aangericht In de onmiddellijke nabijheid waren een paar arbeiders aan het kramatten. Zij zagen een rookwolk opstijgen, wierpen zich neder en beschermden zich met bossen stroo tegen de stukken ijzer, die als sneeuw boven hun hoofden door de lucht vlogen. Op een afstand van 200 M. waren eveneeus dijkwerkers aan het werk. In vele woningen in de buurt van den molen zijn de ramen totaal inge drukt, zoodat de kamers als het ware bezaaid werden met stukken glas. In de woning van den heer Dekker, de opzichter van den polder Walcheren is een groot bazaltblok op het dak terecht gekomen, dwars door het zinken dak gegaan en in gruizelementen op de bovenkamer uit elkaar gespat. In zijn kantoor is een groote lamp op de tafel terecht gekomen. In een paar woningen kwamen stuk ken ijzer in de kamers terecht. In de Noordstraat, een heel eind van de plaats waar het ongeluk gebeurde verwijderd, is een groot stuk lood op een achter plaats terecht gekomen. De molen, waarbij de ontploffing plaats had, is er oogenachijdlijk goed afgekomen, alleen zijn een paar ruitjes ingedrukt, doch vau de wouiug vau den molenaar onder aan den dijk zijn de ramen totaal ver nield. In de school ontstond een paniek in het lokaal van de derde klasse werd een ruit stukgeslagen. Van het paalhoofd zijn-slechts enkele palen vernield. M. Crt. Een goede vangit. De politie te Groningen heeft te Assen aangehouden den 29 jarigen schilder R. S afkomstig uit Winschoten, en de 40-jarige met hem samenwonende vrouw M. G. Deze vrouw heeft in den laatsten tijd het medelijden weten op te wekken van eenige Groning- sche families, van wie zij geld wist los te krijgen. Bij onderzoek is gebleken, zegt de N. R. Cri. dat men te doen had met da personen, die verdacht werdea van den in Aug. 1915 te Rotterdam in per ceel Westersingel 42, gepleegden diefstal, waar S. als schilder had gewerkt, en van onderscheidene te Nijmegen gepleegde diefstallen van japonnen, bonten, ringen, enz., ter zake waarvan hun aanhouding in het »Politieblad" was gevraagd. S. bekende de diefstallen te Nijmegen, doch ontkent den zilverdiefstal .te Rotterdam, doch de vrouw heeft bekend, dat S. in den nacht van 7 op 8 Augustus met zilver thuis gekomen is. dat zij in Am sterdam verkocht hebben. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Avp. Men meldt uit Bergen op Zoon aan de Avp Maandagmiddag ontstond in de conver satiezaal van het woonwagenkamp te Bergen op Zoom, waar nog ongeveer 600 Belgische vluchtelingen verblijf houden twist tusschen eenige gezinnen, die het kamp moesten verlaten en andere, die door hen werden beticht de oorzaak te zijn van hun verwijdering. De twist liep zoo hoog, dat de wachtcommandant tus schen beide trad en hen uit de zaal ver wijderde. De twist werd buiten voortge zet en de overige kampbewoners begonnen zich er in te mengen, zoodat de comman dant zich genoodzaakt zag de hulp van de politie in te roepen, die met de militairen de inenschen tot rede trachtte te brengen. Nadat de twistenden waren gesommeerd uiteen te gaan, waaraan geen gevolg werd gegeven loste een der schild wachts een schot in de lucht. De rijksveldwachter, v. d. Pol. gedetacheerd in het kamp, had op een ander gedeelte van het terreiu getracht de twistenden te scheideD. Toen hij hoorde schieten wilde hij zijn collega's ter hulp komen. De schild wacht die hein met een revolver gewapend zag aankomen en hem, daar hij in burger gekleed was, niet als veldwachter herkende, legde op hem aau en trof hem in den buik. De veldwachter zonk ineen en moest per brancard naar het gasthuis worden ver voerd, waar hij is overleden. De getrof fene was gehuwd eD vader van vier kinderen. De justitie te Breda stelde onder leiding van den regeeringscommissaris ter plaatse een onderzoek in. Watersnood. Na een gift van 5000 francs, welke de Belgische gezant reeds als een per soonlijke gave van koning Albert had ter hand gesteld aan minister Loudon heeit baron Fallon, thans namens de Belgische regeering 10.000 frs. geschonken teD bate van hen die door den watersnood zijn getroffen. De gezanten van Argentinië en Colum bia hebben namens en in opdracht hun ner regeeringen minister Loudon doen blijken van sympathie in verband met den watersnood. Avp. N'derlandsch motorschip getorpedeerd. Het Nederlandsche motorschip Artemis (4500 ton) van de Ned.-Ind. Tankstoom bootmaatschappij in Den Haag, dat Dins dag van Rotterdam is vertrokken met bestemming naar Thameshaven is Woens dagmorgen ongeveer halfdrie, op 8 mijl afstand van het Noordhinder vuurschip, getorpedeerd. De N. R. crt. vernam daaromtrent nog het volgende In den nacht van 1 op 2 Februari, vijf minuten na middernacht, kreeg de «Ar temis" ten Zuiden van de Noordhinder eenige Duitsche torpedobooten in zicht. Een officier van een der torpedobooten ging met 3 of 4 man in een boot naar de »Artemis" en gaf bevel, een zekeren weg te varen, en een koers te sturen Zuid ten Oosten, om daarna ten anker te gaaa tot s' morgen» 5 uur. Na eenigen tijd te hebben gestoomd, werden er aanstalten gemaakt om te gaan ankeren. Er waren op dat oogenblik 4 torpedo booten in zicht. E«n hiervan gaf toen order, naar Zeebrugge te sturen, maar de kapitein van de »Artemis" antwoordde, daar niet bekend te zijn. Kort daarop hoorde men op de Artemis" roepen »Laat anker vallen waarop de lste stuurman het anker vallen liet. Op een der torpedobooten schijnt men toen gemeend te hebben, dat een gegeven order niet goed was opgevolgd, en aan de bemanning van de »Artemis" werd rijf minuten tijd gelaten om het schip te verlaten. Vóór de bemanning zich in de booten had kunoen begeren, werd er een torpedo afgeschoten, die de »Artemis trof aan stuurboordzijde midscheeps, waardoor het schip een gat van enkele meters kreeg. Een stuk van de torpedo is nog aan boord. De bemanning kwam ongedeerd in de booten en heeft daarin 2 a 3 uur rond gedreven. Toen bleek, dat het schip op zijn tanks was drijvende gebleven, en er geen torpedoboeten meer. waren te zien, is de bemanning weer aan boord gegaan. Het Nederlandsch'e stoomschip »L)rech terland", op reis naar B--Ayres, is daarop nog eenigen tijd in de nabijheid van het schip gebleven, om zoo noodig hulp te verleenen. Het schip hield zich echter goed en stoomde op naar den Nieuwen Waterweg, waar het Woensdagavond te 8 uur 40 min. is binneDgeloopen. Op haar verdere reis naar Rotterdam heeft de »Artemis bij Vlaardingen nog even aan den grond gezeten. Om half- twee Woensdagnacht lag ze gesmeerd aan boei 17. van

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2